///Ev Konsolu Tercih Rehberi //// SORU CEVAP ///

Sponsorlu Bağlantılar

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
///Ev Konsolu Tercih Rehberi //// SORU CEVAP ///
Son zamanlarda forumumuzda "XBox 360 mı PS3 mü yoksa Wii U mu ?" şeklindeki sorular çoğaldı.Konuyu yazmamdaki temel amaç bu tarz soruları bir başlık altında toplamak ve bu sayede konu kirliliğini engellemek.Sadece soru cevap yapmamın nedeni ise hangi konsolu kimin tercih etmesi gerektiğini anlatacağım kısa tanıtımlar.Bu sayede kararsız kalan bazı kişilerin hiç cevap beklemeden sadece konuyu okuyarak karar vermesini sağlayabilmek istiyorum.Umarım başarılı olabilirim.

Belirtmek isterim ki konunun tamamı bana ait olup hiç bir yerden alıntı yapılmamıştır.

Playstation Serisi ;

Neden Tercih Edildi ?

Playstation amblemi Türkiye'de oyun konsolları ile bağdaşmış şekilde.Bunun belli başlı sebepleri var tabi fakat temel nedenleri şunlar ;

*Sony'nin Türkiye'deki pazarı Microsoft ve Nintendo'ya oranla daha erken keşfetmesi ve bu sayede diğer firmalardan daha uzun süre Türkiye pazarında bulunması, daha çok tanınması.

*Playstation One ile oyun konsolu pazarında Nintendo'ya rakip olabileceğini gösterip Playstation 2'nin zeminini oluşturması.

*Playstation 2 ile büyük bir devrim yapması, Playstation 2'nin başarısı (bu başarının satışlara bu denli yansımasındaki temel sebep -en azından Türkiye için- Playstation One'dır.)

Neden Tercih Etmeliyim ?

*Bu sebepler Playstation 3 için geçerlidir.Playstation 2 ve fiyat olarak akranları arasında Türkiye'de rekabet olmadığından onların sebeplerini yazma ihtiyacı duymuyorum.

*Exclusive oyunların kalitesi (God of War, Killzone, Gran Turismo, Wipeout serileri v.s)

*Türkiye'deki şartlar göz önünde bulundurulduğunda (Microsoft'un Xbox için Türkiye desteğine yeni yeni başlaması, Playstation'un marka olarak Türkiye'deki popülerliği, Playstation Kafeler v.s) Playstation'a, oyunlarına ve teknik servislerine daha rahat ulaşılabilmesi.

*Online Servisinin (Playstation Network - PSN) ücretsiz olması ve PSN Plus sistemi ile her ay açıklanan oyunları ücretsiz oynayabilme imkanı.Bu sistemin büyük bir avantaj olarak kabul edilmesinin sebebi PSN Plus'ın yıllık 99 TL olması ve 1 yılda PSN Plus üzerinden yaklaşık olarak 10-15 oyun verilmesi.Yani 1 oyun parasına 15 oyuna sahip olabiliyorsunuz.Tek farkı satın almayıp kiralıyor oluşunuz.

*Sony'nin konsollarını diğer firmalara göre daha titiz üretmesi ve bu yüzden arızanın çok az çıkması.

*Konsolun 500 GB'a varan büyük bir HDD'sinin olması

*Rakip konsolların aksine DVD yerine Blue-Ray kullanması ve uygun bir televizyon var ise 3D desteklemesi.

*Tek bir PSN'i (sadece oyun satıp alıp onları indirirken kullanmak koşuluyla) 5-6 kişi kullanabilir bu sayede oyunları normal fiyatından 5 kat ucuza elde edebilirsiniz.

XBOX Serisi ;

Neden Tercih Edildi ?
Öncelikle 1. nesil Xbox'ların fazla tercih edilmediğini belirtmek lazım.Bunun en büyük sebebi Microsoft'un bu pazara PS2 gibi bir dev karşısında ani bir şekilde girmesi.Aynı zamanda tıpkı Sony ve PS One'da olduğu gibi Xbox'ta bir alışma süresi sağladı.

Microsoft'un yeşil devleri arasında asıl başarıyı ise serinin 2. üyesi olan XBox 360 yakaladı.Xbox 360'ın başarılı olmasının sebepleri ile tercih etmenizin sebepleri aynı olduğundan bunları "Neden Tercih Etmeliyim" başlığı altında anlatacağım.

Neden Tercih Etmeliyim ?

*Exclusive oyunların bolluğu ( )

*Dünya çapında PS3'ten daha fazla satıldı.Bu yüzden yabancı diliniz var ise yararlanabileceğiniz çok kaynak, oynayabileceğiniz çok arkadaş var demektir.

*Online Servisinin (XBox Live) muazzamlığı.Şuanki konsollardaki tartışmasız en başarılı online ağına sahip.Fakat bir dezavantajı var bu nimetlerden faydalanmak için tıpkı PSN Plus gibi Xbox Live Gold üyeliği satın almalısınız ki fiyatları PSN Plus ile başabaş.

*Microsoft'un Xbox'ın yazılımsal güvenliğini diğer firmalara göre daha az önemsemesi ve DVD kullanması.Bu sayede sahte oyun oynamanızı sağlayan bir çok hack yönetimi mevcut (Fw, RGH-JTAG yaptırmanızı önermem) Bunlardan birisi ile (Dual Nand) cihazınızı hem hackli kullanabiliyor ve HDD'ye oyun atıp sahte oyun kullanabiliyorsunuz hem de beğendiğiniz oyunların orjinallerini satın alıp online oynayabiliyorsunuz.Yani boşuna masraf yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

*Aksesuar bakımından çok zengin olması

*Kinect aparatı ile oyunları yaşayabilirsiniz ! Evinizi tarayan kameralar hiç bir kumandaya gerek duymadan vücud hareketlerinizi algılıyor ve oyuna yansıtıyor.Bu aparat ile spor salonlarına gitmeyip sporunu evinde yapanlar bile mevcut ! Ayrıca Skyrim, Kinect Star Wars gibi komplike oyunları da oynayabilirsiniz.

*Gamepad'inin rakiplere kıyasla daha ergonomik olması ve pilli sistemin şarjlı sisteme göre daha uzun ömürlü olması (isterseniz gamepad'inize ek bir şarj aparatı alıp şarjlıya da çevirebilirsiniz.)

*Microsoft'un yazılımsal desteği.Bildiğiniz üzere Microsoft dünyanın sayılı yazılım devlerinden.Hatta bilgisayar yazılımı konusunda açık ara lider diyebiliriz.Microsoft'un yazılımsal bilgisini Xbox kullanırken hissedebiliyoruz (İnternet tarayıcısı, yazılımın akıcılığı, arayüz v.s)

Wii Serisi ;

Neden Tercih Edildi ?

Nintendo oyun konsolu konusunda en köklü firmalardan birisi.Fakat ev konsollarında eski gücünü büyük ölçüde kaybettiği ve el konsollarına yöneldiği de bir gerçek.Model için değil de "Nintendo" için tercih edilmesinin de fazla sebebi yok aslında.

*Firmanın tanınırlığı ve tarihi.

*Aile firması olarak anılması ve aile oyunlarına büyük önem göstermesi üzerine özellikle küçük çocuklu aileler tarafından fazlaca tercih edilmesi.

*Desteği.Nintendo bir konsol çıkarttığında ne olursa olsun sağlam bir destek sağlar.Son zamanlarda işi zor fakat
özellikle el konsolu piyasasında sadece Nintendo'yu görüp destek zaten gelir diyen milyonlarca insan var.

*Pokemon, Mario gibi bir çok efsanenin telif haklarına sahip olması.

Neden Tercih Edilmeli ?

*Move kontrollerinin verdiği hazzı (bazılarına göre daha fazlasını) çok daha ucuza sağlıyor.

*Wii U için konuşursak değişik bir gamepad'e sahip.Tablete benziyor ve bu tablet 3DS ve DS'teki ek işleri yapmamızı sağlayan alt ekranın görevini üstleniyor.Değişik bir yenilik fakat başarılı mı tartışılır.

*Pokemon ve Mario ve Zelda başta olmak üzere bir çok dev yapımı bünyesinde barındırıyor olması.Ayrıca Monster Hunter (Bana göre en iyi RPG'lerdendir) gibi bazı oyunlar Nintendo konsollarına özel ilgi gösteriyorlar.

*Ucuz fiyat politikası.

Konu en son aşamasına henüz ulaşmadı.Elimden geldiğince güncelleyeceğim.Ayrıca yakın zamanda "Neden Tercih Etmeliyim" başlığının yanına birde "Neden Tercih Etmemeliyim" başlığı ekleyeceğim.Eğer gerekli ilgiyi görürse buna benzer bir tanede El Konsolları Tercih Rehberi açmayı düşünüyorum.

Başlıkta da belirttiğim gibi merak ettiğiniz, sormak istediğiniz herhangi bir soruyu sorabilirsiniz bilgim çerçevesinde cevaplamaya çalışacağım.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Öncelikle konu için teşekkürler. :)
Ben seneye oyun konsolu alacağım. PS3 mü alayım yoksa XBOX 360 mı? Bir de ben aynı zamanda dışarıda da oynamak isterim. Sence bu ikisinde vazgeçip PS Vita ve PSP'yi mi tercih etsem? Yolculuk esnasında böyle bir cihaz ile vakit geçirmek isterim. ÜStelik HDMI kablosu ile televizyona bağlayıp büyük ekranda da oynayabilirim. Ama bir sıkıntı da var ki çoklu oynama şansım olmayacak televizyona bağladığımda... Bir de PS Move faktörü var ki ben o cihazla oynanan oyunlardan çok keyif alıyorum. Sence hangisini almalıyım?

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle konu için teşekkürler. :)
Ben seneye oyun konsolu alacağım. PS3 mü alayım yoksa XBOX 360 mı? Bir de ben aynı zamanda dışarıda da oynamak isterim. Sence bu ikisinde vazgeçip PS Vita ve PSP'yi mi tercih etsem? Yolculuk esnasında böyle bir cihaz ile vakit geçirmek isterim. ÜStelik HDMI kablosu ile televizyona bağlayıp büyük ekranda da oynayabilirim. Ama bir sıkıntı da var ki çoklu oynama şansım olmayacak televizyona bağladığımda... Bir de PS Move faktörü var ki ben o cihazla oynanan oyunlardan çok keyif alıyorum. Sence hangisini almalıyım?

Öncelikle PS4'ün ya da PS3'ün yoksa PSVita almanı önermem çünkü PSVita PS serisi ile birlikte tekrardan hayat bulacak bir cihaz.Ayrıca zaten ev konsolu alınmadan el konsolu alınması çok aykırı durumlar dışında mantıksızdır.

Bende her iki cihazda var fakat aktif bir XBox 360 kullanıcısıyım.Bana daha çok hitap ettiği için onu seçtim.Fakat bir çok arkadaşıma da XBox'ı değil PS3'ü önerdim ve aldırdım zamanında.Hangisini seçeceğin tamamen sana kalıyor aslında.Her iki konsolunda avantajları belli.

PSVita'da HDMI çıkışı yok malesef.Daha doğrusu sana satılacak PSVita'da olmayacak.HDMI çıkışı sadece geliştiricilere özel olarak dağıtılan kısıtlamasız PSVita'larda mevcut ki onları bulması, alması senin benim gibi standart kullanıcılar için gerçekten zor.

PS Move gerçekten zevklidir.Hele shooter kit ile Killzone 3 oynamak paha biçilemez fakat bu tarzdaki aparatlar arasında kıyaslama istersen XBOX Kinect tartışmasız daha üstün.Star Wars - Kinect videolarına bir göz atmanı öneririm.Onlara bakarken arada Killzone 3 PSMove-Shooter Kit videolarına da bak biraz fikir edinirsin.

akade

Üye
xbox 360 tek geçerim FW vede jtag alırsan oyunlarını 500gb hd atıyorsun sorunsuz oynayabiliyorsun kinect oyunlar son derece güzel ve spor salonuna gider gibi efor sarfettirmektedir.zevk meselesi ben tercihimi xbox360 kullandım sorunsuz cihaz.

-Heisenberg-

-Heisenberg-

Üye
PS4 için el atsan güzel olur...

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
xbox 360 tek geçerim FW vede jtag alırsan oyunlarını 500gb hd atıyorsun sorunsuz oynayabiliyorsun kinect oyunlar son derece güzel ve spor salonuna gider gibi efor sarfettirmektedir.zevk meselesi ben tercihimi xbox360 kullandım sorunsuz cihaz.

Yorumun için teşekkürler :tebessüm:

PS4 için el atsan güzel olur...

Aklımda fakat henüz yorum yapamayacağımdan eklemedim.Sadece donanımlara göre yorum yapmak her daim yanıltıcı oluyor.Hele bi oyunlarını, satış rakamlarını, ataklarını görelim konuya eklemesi sorun değil :)

-Heisenberg-

-Heisenberg-

Üye
Yorumun için teşekkürler :tebessüm:

Aklımda fakat henüz yorum yapamayacağımdan eklemedim.Sadece donanımlara göre yorum yapmak her daim yanıltıcı oluyor.Hele bi oyunlarını, satış rakamlarını, ataklarını görelim konuya eklemesi sorun değil :)
teşekkürler ama xboxu yenecek gibi şahsi tercihim ps4 e kayıyor

Üst Alt