Ekran Kartı Yardım

Sponsorlu Bağlantılar

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
yazmayı unutmuşum bide 280 ile 280x aynı ekran kartı değil.
farkları sadece frekanstan ibaret değil.:oke:
@deadboringQ7

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MaxiHan

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
Genel olarak yazdım demişsin sen cevapları takip etmiyosun galiba ?
R9 280 ile r9 280x arasında çok fark var mı

R9 280x in bellek ve çekirdek hızı daha yüksek. Haliyle daha iyi R9 280x
Arkadaşın sorusu r9 280 ile 280x arasındaki fark ne demiş bnim cevabımı görüyorsun ve sonra sen
280 ile 280x karşılaştırma hakkında söylemedim bunu genel olarak yazdım ismen kart belirtmedim farkındaysan
geçen başka bi konuda Nvidia ile AMD kartları frekansına göre karşılaştırıyordun :oke:

280 ile 280x arasında 160 TL fark var..
alacağın FPS ye verilecek bi fark değil.
600 liraya 280 alınır 280x frekansına overclock edilir..

lüzumsuz 160 TL verilmemiş olur.
Genel olarak söyledim r9 280x ile r9 280 için söylemedim diyorsun. Ne kadar garip bi şey :bangin: halbuki bende 280 le 280x i karşılaştırıyordum :cool :oke:

Son düzenleme:
L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
@deadboringQ7
anlamadığın nokta 280 ile 280x in aynı kart olmadığı gerçeği...
sadece frekans farkı var diyip buna göre karşılaştırmışsın. yanlış bilgilendirme yapmamanı tavsiye ediyorum :oke:
bende, kartlar zaten aynı olmadığından ötürü genel anlamda kartlar frekansına göre karşılaştırılmaz diyorum.
konuya değil özellikle senin o mesajından ötürü sana özel olarak alıntı yaparak yazdım o mesajı.
tekrardan bi oku istersen. :maxicep:

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
Çok farklı şeyler anlatıyorsun çooook
bir konudan bir konuya uçtun resmen
@L-LumieRe

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
Çok farklı şeyler anlatıyorsun çooook
bir konudan bir konuya uçtun resmen
@L-LumieRe
arkadaşım konuyu saptıran sensin.
buraya yazmış olduğum ilk mesaj konu üzerine değil "SANA" bireysel olarak yazdım hala anlayamadın, konudan konuya geçiyorsun diyosun.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
biraz hortlatmak gibi olacak ama ekran kartları SADECE mhz ye göre alınmaz

örnek

r9 280 = 1792 shaderı var (toplam 112 texture mapping unitesi mevcut)
r9 280x = 2048 shaderı var (toplam 128 texture mapping ünitesi var )
shader işlemcideki çekirdeğin ekran kartıcasıı gibi diyebiliriz belki benden bile iyi bilenler vardır aramızda
shader sayısı performansı doğrudan etkiler bazı kartların shaderlar eğer çok fazla ise diğer karın mhz sini artırıp yakın bir düzeyi getirilmeye çalışılır (pek anlaşılır bir cümle olmadı ama)

örnek gtx770 ,gtx780 in mhz ve shader sayılarına bakalım

GTX780 2304 shaderı var 863 mhz
GTX770 1536 shaderı var 1046mhz

yani shader eksikliğini mhz artırarak sağlandığını görüyoruz ve biliyoruz ki 780 770 den çok çok daha iyi bir performansa sahip yani SADECE mhzye bakmak doğru değil

007emin

007emin

Üye
    Konu Sahibi
biraz hortlatmak gibi olacak ama ekran kartları SADECE mhz ye göre alınmaz

örnek

r9 280 = 1792 shaderı var (toplam 112 texture mapping unitesi mevcut)
r9 280x = 2048 shaderı var (toplam 128 texture mapping ünitesi var )
shader işlemcideki çekirdeğin ekran kartıcasıı gibi diyebiliriz belki benden bile iyi bilenler vardır aramızda
shader sayısı performansı doğrudan etkiler bazı kartların shaderlar eğer çok fazla ise diğer karın mhz sini artırıp yakın bir düzeyi getirilmeye çalışılır (pek anlaşılır bir cümle olmadı ama)

örnek gtx770 ,gtx780 in mhz ve shader sayılarına bakalım

GTX780 2304 shaderı var 863 mhz
GTX770 1536 shaderı var 1046mhz

yani shader eksikliğini mhz artırarak sağlandığını görüyoruz ve biliyoruz ki 780 770 den çok çok daha iyi bir performansa sahip yani SADECE mhzye bakmak doğru değil
Eyvallah kardeşim son verdiğin örnekle çok iyi açıkladın shaderı, artık onuda dikkate alırız :)

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Eyvallah kardeşim son verdiğin örnekle çok iyi açıkladın shaderı, artık onuda dikkate alırız :)
Fakat aynı seri içinde bu geçerli shader büyüklüğü ve mimariye göre performans değişiyor yani bunu gtx 770 ile r9 280x i shader sayısına göre ayıranmazsın ama nvidia içinde shader sayısı fazla olan iyi AMD içinde de shader sayısı fazla olan daha iyi fakat ekstra yenilikler eklenebiliyor h.265 donanımsal kod çözücüler yeni nesil de var sadece gibi

Üst Alt