Ekran Kartı Soğutucu Değiştirince Çalışmadı

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Ekran Kartı Soğutucu Değiştirince Çalışmadı
Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz ki hd 4850 ekran kartı kullanıyorum
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Geçenlerde Bios'unu değiştirip O.C yapmıştım . O konuda bahsi geçen şu soğutucuyu almıştım .
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Xigmatek'in çift fanlı modeli , fanları 3 pin girişli olduğu için anakartın kasa fan portuna bağlıyorsunuz .

Bugün takmayı denedim . Yerine falan güzelce oturttum . Fanlarını chassis fan portuna taktım . Bilgisayarı açtığımda açılmadı .

Sebebi ne olabilir diye çok araştırdım . Bir forumda ekran kartı fanı takılı olmadan çalışmayacağını okudum . Bunun üzerine ekran kartının orjinal fanını dışarıdan kendi slotuna taktım yine açılmadı.

Bir kaç sefer deneme yaptım yine açılmadı. Bari önceki gibi çalışssın dedim ve Bu sefer eski haline çevirdim yine açılmadı. Orjinal soğutucuyu taktım Bunun üzerine devre kartı temizleyici ile ekran kartını ve slotunu temizledikten sonra açıldı .

Ama bios açılış ekranında ATA/ATAPI devices algılandı yazıyordu . Ekran kartını daha yeni görüyordu yani .

Zorda olsa eski haliyle çalıştırdım .

Şimdi sorular ? Neden bu soğutucu ile çalıştıramıyorum ? PSU mu az geliyor 250 watt çünkü . Xigmaetek'i fansız taktım sonuç yine aynı ?

Bu ekran kartı soğurucu var olup olmadığını nasıl algılıyor ?

Sizin çözüm önerileriniz neler ? Bu Xigmatek soğutucuyu kullanmak istiyorum .

Ekli dosyalar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
@DarkredBlue61 Ahmet Usta sen ne dersin ?

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
en son çalıştıktan sonra tekrar taktınız mı? tahminim güç yetersizliğinden olmayacağıdır. Çünkü ortalama 12cm bir fan 5 6w kadar bir elektrik tüketir. Tahminim soketlerdeki bir pislik yüzünden olabilir. Slotları silgiyle silin.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
en son çalıştıktan sonra tekrar taktınız mı? tahminim güç yetersizliğinden olmayacağıdır. Çünkü ortalama 12cm bir fan 5 6w kadar bir elektrik tüketir. Tahminim soketlerdeki bir pislik yüzünden olabilir. Slotları silgiyle silin.
Devre temizleyici spreyin yanında silginin işlevi ne olur acaba ? Sprey sıkınca eski haliyle çalışıyor

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Şimdi Tam Anlayamadım Fansız Ekran Kartı Çalışmaz Mı Dediler Sana? Görüntü Vermez? Yok Canım Olur Mu Öyle Şey.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Çalışmıyor bizzat test ettim
Deneyesim Geldi Olmadı Kendi Fanının Soketinide Tak O Şekilde Çalışsın. Yani Mantığı Ney Acaba Akıma Göre Mı Kartı Açıyor Yoksa Dirence Göremi Olmadı Motora Bir Bak Devre Vs Varmı

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Deneyesim Geldi Olmadı Kendi Fanının Soketinide Tak O Şekilde Çalışsın. Yani Mantığı Ney Acaba Akıma Göre Mı Kartı Açıyor Yoksa Dirence Göremi Olmadı Motora Bir Bak Devre Vs Varmı
Kendi soketine taktım yine açmadı . Anlamıyorum. Fan soğutucu bacakları şaseye mi sebebiyet veriyor ? Acaba

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Kendi soketine taktım yine açmadı . Anlamıyorum. Fan soğutucu bacakları şaseye mi sebebiyet veriyor ? Acaba
Bence Başka Birşey Var Senin Kartta. Belki Pcı Slotuna Oturmuyor? Olmadı Orjinal Soğutucuyu Tak Fanı Çıkart Birde Öyle Dene Bir Alakası Olmaması Gerek İlk KEz Böyle Bİşe Duyuyorum :bilmm Fanın Ayaklarının Geçtiği Yerlerde vede Vidaları Filan Yaylıdır Muhtemelen - Görevi Görüyor Mu Görebilir Belki. Hatta Kart Üzerindede Atlama Yapabilir

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bence Başka Birşey Var Senin Kartta. Belki Pcı Slotuna Oturmuyor? Olmadı Orjinal Soğutucuyu Tak Fanı Çıkart Birde Öyle Dene Bir Alakası Olmaması Gerek İlk KEz Böyle Bİşe Duyuyorum :bilmm Fanın Ayaklarının Geçtiği Yerlerde vede Vidaları Filan Yaylıdır Muhtemelen - Görevi Görüyor Mu Görebilir Belki. Hatta Kart Üzerindede Atlama Yapabilir
Soğutucu olmadan da taktım çalışmadı yine . Firma çok düşünmüş bence bu mevzuyu ömürlük yapmışlar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bu kartlarda BİOS'unu istediğimiz gibi oynayabiliyormuşuz. Fan ayarlarını değiştirdim sadece :) en aşağı fan %25 dönüyor 50 derece olunca %50 'den başkıyor 60-70-80-100 diyr gidiyor fenaaa

Üst Alt