Ryzen 5 5600G ve Snowman X400 Soğutucu

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Ryzen 5 5600G ve Snowman X400 Soğutucu
Merhaba arkadaşlar,
Her Ryzen 5600G kullanıcısı olarak bizde ryzen 5600G ile birlikte gelen Wraith sealth stock soğutucunun 5600g için yetersiz kaldığını gözlemledik. Yaz aylarında fazla ısınmaması için otomatik O.c özelliğini kapatmıştım yoksa sıcaklığın önüne geçemiyorsunuz.
Bu soğutucuyu almamıza neden olan nokta ise video montajında vb render işlemlerinde oto o.c açık halde iken 95-100 dereceleri görmesiydi.(105 derecede sistemi kapatma sıcaklığı olarak belirtmiş amd) Bu sıcaklık değerlerinde uzun süre çalışmasının sağlıklı olmadığını düşünerek Snowman X400 modelini aldık.

X400 modeli :
- Rainbow sürekli yanan ledlere sahip
- Çift Fanlı (12 cm). Fanlardan biri havayı soğutucu bloğa çekerken diğeri, havayı egzoz fanına yani dışarı atmaya çalışıyor bundan dolayı sesli çalışıyor. En düşük hızda dahi.(Wraith sealth de hiç ses yoktu diyebilirim buna göre)
- 4 Adet kalın bakır ısı borusu mevcut.
- Kurulum kılavuzu çıkmıyor.
- Kutusundan bir takım aparatlar ve vida tarzı plastik ve termal macun geliyor.
- İlk olarak Wraith Sealth ile Snowman X400 ün karşılaştırmasını yaptığımız videoyu paylaşmak istiyorum.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

İkinci olarak ise ilk defa kule tipi soğutucu montajı yapan birileri olarak neyin ne olduğunu anlayıp montajı tamamlamız uzun sürdü. Videoyu kısaltmak istemedim,adım adım montajı gerçekleştirirken karşılaştığımız problemler, dikkat edilmesi gereken detaylar oldu. Montajı yapmak isteyen kişiler de herhangi bir işareti kalmasın diye düşündüm. Gelelim montajda dikkat edilmesi gereken noktalara ;
- Anakartı ilk aldığınızda üstünde gelen bağlantı aparatlarını kullanmanız gerekiyor.
- X400 ün kutusunda gelen macunu kullanmak istemez iseniz yeni bir macun almalısınız.(Bizde açık vardı Wipaste onu kullandık)
- Soğutucuyu montaj yaparken anakartın arkasında bulunan braketi destekleyecek kutu kitap vb malzemelere ihtiyacınız var.
- Ekran kartını sökmek için tornavida gerekebilir ve sökerken anakart üzerinde bulunan mandalını açmayı unutmayın.
- X400 ün işlemciye temas edecek yüzeyin, işlemci yüzeyi ile tam olarak üst üste geldiğinden emin olun.
- Aparat vidalarını sıkarken eşit bir şekilde sıkmalısınız.
Diğer detaylar ise montaj videosunda yer almakta.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son olarak yeni cpu soğutucu ile tüm fanlar çalışırken kasanın iç görüntüsü bu şekilde. (Fanlar dönerken çekildi)

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Hayret. İlk defa stok soğutucunun yetmediğini duyuyorum. Ayrıca 95 100 derece sıcaklıklar normal sayılabilir yeni işlemciler eski işlemcileri göre daha hararetli çalışıyor. Sorun olacağını zannetmem.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Hayret. İlk defa stok soğutucunun yetmediğini duyuyorum. Ayrıca 95 100 derece sıcaklıklar normal sayılabilir yeni işlemciler eski işlemcileri göre daha hararetli çalışıyor. Sorun olacağını zannetmem.
Termal macun sertleşiyor . İşlemci yapışıyor. Termal kısıtlamaya uğruyor.

İşlemcinin ömründen yiyor. Frekans kısıtlamasına uğruyor . Videoda dikkat ferakans 4.5 ghz 'e çıkıyor öncesinde 4.2 zor görüyor.

Amd işlemciler yanıyor saoğutma yetersiz

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
buna intel burn testi filan açsak ne yapardı merak ediyorum. oyunlarda falan kaç dereceye çıkıyor? 90 100 derecelerde işlemci sürekli yorulursa anakarttakı mosfetleri filanda yorarsınız. sadece işlemci değil anakartta elinizde patlar.

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
buna intel burn testi filan açsak ne yapardı merak ediyorum. oyunlarda falan kaç dereceye çıkıyor? 90 100 derecelerde işlemci sürekli yorulursa anakarttakı mosfetleri filanda yorarsınız. sadece işlemci değil anakartta elinizde patlar.
İntel burn testini bilmiyorum. Bu render programı tüm çekirdekleri %100 kullanıyor. Genelde 10 dk içinde işlemi tamamlıyor. Oyunlarda en baba BeamNg oynuyorum 50-60 görüyordur belki, bu soğutucuyu aldıktan sonra sıcaklık değerine dikkat etmiyorum. Tek yaptığım tüm fanları yüksek hıza ayarlamak oluyor.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
İntel burn testini bilmiyorum. Bu render programı tüm çekirdekleri %100 kullanıyor. Genelde 10 dk içinde işlemi tamamlıyor. Oyunlarda en baba BeamNg oynuyorum 50-60 görüyordur belki, bu soğutucuyu aldıktan sonra sıcaklık değerine dikkat etmiyorum. Tek yaptığım tüm fanları yüksek hıza ayarlamak oluyor.
intel burn test amd dede işe yarar mı bilmem ama bir dene bakalım kaça çıkacak. ben olsam hiç uğraşmaz çift fan 24 mm sıvı soğutma takarım kasanada olur gibi. sıcaklık derdin kalmaz. şimdi bu sıcaklığı veren yazın gözünde 85 90 ları zorlar.

termal macun iyi bir marka ise 5 10 derece düşüş yapar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
intel burn test amd dede işe yarar mı bilmem ama bir dene bakalım kaça çıkacak. ben olsam hiç uğraşmaz çift fan 24 mm sıvı soğutma takarım kasanada olur gibi. sıcaklık derdin kalmaz. şimdi bu sıcaklığı veren yazın gözünde 85 90 ları zorlar.

termal macun iyi bir marka ise 5 10 derece düşüş yapar

Yakmaya niyetim yok ama sen zorla yaktıracaksın bana.

Sıvı soğutmaya uygun kasa doğrudur ama en az maliyetle işimi görecek parçalar almaya çalışıyorum. Hava soğutucu 500 lira sıvı soğutma 1500 lira ve üstü fiyat .

Yaz sıcaklığında ise bütçe olursa kasanın üstte şu an tek 12 mm fan var 14 mm çift fan'a geçmeyi planlıyorum.

Tek dezavantajı hava girişi yapan 3 değil 2 fan var çünkü DVD takabilmek için üstte alanı var. Sırf bu yüzden aldım diyebilirim.

İyi termal macun ne önerirsin ? Çok soru gördüm ama direkt inceleme yapan yoktu anlamışken de incelemesini yapıp alacak olanlara bir fikir vermeyi amaçladım.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
orjinal midir bilmem bunların 4 gramı 700 tl olanları var :D parasının hakkını verir ama ben sıvı soğutma kullanıyorum gerekte yok açıkcası. bu büyük fanlar anakartı bükebiliyor. çok zorlarsan kırar eder dikkat etmek gerek. o yüzden pek önermiyorum

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
orjinal midir bilmem bunların 4 gramı 700 tl olanları var :D parasının hakkını verir ama ben sıvı soğutma kullanıyorum gerekte yok açıkcası. bu büyük fanlar anakartı bükebiliyor. çok zorlarsan kırar eder dikkat etmek gerek. o yüzden pek önermiyorum
Anakartın arkasında çerceve halinde brraket var. Kasanın metaline de vidalamış oluyorsun bu sayede bükülme olmuyor.

Bir daha ki alışımda mx4 alırım

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
sahteleri var orjınal gelir mi bilmem ama. hiç olmadı tek fanlı sıvı soğutma al derim. sıcaklık fark ediyor.

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Evet hava soğutma iken .
hayır stok fan ile diyorum. yani stok fan ile sıvıyı değiştirip mı denedin. yoksa büyük hava soğutmada mı stokta o kadar ısınır mı bilmem ama acaba soğutucumu tam oturmadı

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
hayır stok fan ile diyorum. yani stok fan ile sıvıyı değiştirip mı denedin. yoksa büyük hava soğutmada mı stokta o kadar ısınır mı bilmem ama acaba soğutucumu tam oturmadı
Amd stock soğutucu rezalet . Başka açıklaması yok . Daha temmuzda toplamıştım ilk gün de aynı idi

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Amd stock soğutucu rezalet . Başka açıklaması yok . Daha temmuzda toplamıştım ilk gün de aynı idi
maaliyeti düşürmek için muhtemelen o kadar ısınması sıkıntı işlemcnin ömrünüde etkiler

• Beğen

Üst Alt