Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
    Konu Sahibi
Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Merhaba arkadaşlar ekran kartı hakkında birçok bilgi geziyor ortalıkta şimdi bunlardan doğru olanları sizinle paylaşacağım. Bilgisayar alırken diğer aygıtlar neyse ancak ekran kartı dikkat edilmesi gereken bir husus. Örneğin işlemci alırken işlemci hızına önbelliğine bakar alırsınız. Ya da ram alırken kapasitesine mhzsine bakar alırsınız seçenekleriniz bellidir. Fakat ekran kartı durumları karışık birçok marka ve model var yüzlerce hatta insan ne alacağını bilmiyor. Bu konu size ekran yardımcı olacaktır başlıklar halinde belirteceğim hepsini.

GPU

Günümüzde bilgisayarlarında piyasaya sunulan en önemli 2 marka AMD ve Nvidia gpulu ekran kartlarıdır. Aralarında fark tabiki bariz bir şekilde var. Nvidia gpu'lu ekran kartları AMD'ye nazaran daha fazla güncel kalır ve daha iyidir diyebiliriz. Ama şöyle bir durum mevcut aynı performansı veren biri nvidia diğeri AMD olan ekran kartlarının arasında fiyat farkı vardır. Nvidia kartlar biraz daha tuzludur. Peki şimdi ne yapacaz derseniz tabiki AMD alacaksınız 300 liralık Nvidia kart alacağınıza o paraya bir AMD ekran kartı alırsanız daha fazla performans alırsınız tabiki iyi araştırıp doğru modeli almalısınız. Bir örnek vereyim

Bu iki kart hemen hemen aynı performansı verir. Hatta AMDnin bu modeli daha iyi diyebiliriz. Fakat buna rağmen Nvidia gpulu kart 50 tl daha pahalı. Ama Nvidia'nın gerek soğutması gerek ileriye dönük daha sık güncelleme alması onu AMD'den iyi kılıyor. Örneğin kendi bilgisayarımda da Gtx660 Nvidia kart var hemen hemen her ay güncelleniyor ve oyunlarda az da olsa fps artışı oluyor. Bana soracaksanız kısa ve net cevap vereyim.

Kasa toplayakcasanız AMD,laptop alacaksanız NVİDİA... Bunun nedenini soracaksanız şöyle cevap vereyim. Laptoplar oyunda masaüstü performansını vermez. Gerçi artık ne kadar gamebooklar oyun laptopları çıksa da masaüstü oyunda daha iyidir. Neden kasada AMD, laptopta Nvidia derseniz de laptop küçük olduğundan donanımlar birbirine yakın ve sıkışık, hava sirkülasyonu olmadığından laptoplar oyunda fazla ısınır. Nvidia'nın soğutmasının daha iyi olduğunu söylemiştim. AMD'li laptop fazla ısınabilir. Oyunda kasmalara ya da pc'de kapanmalara neden olabilir. Hepsi böylemi tabiki de hayır ancak Nvidia bu konuda daha iyi olduğundan laptopta Nvidia tercihi daha doğru olur. Bende AMD var arkadaşımda nvidia var onunki daha çok ısınıyor diyebilirsiniz. Olmaz diye birşey yok modelden modele kullanımdan kullanıma fark vardır. Örneğin tozlanmıştır daha çok ısınır. Ama tabi AMD'nin Nvidia'dan az ısınan modelleri vardır. Aslında Nvidia kartlar daha fazla güç tüketir AMD'lere göre ancak soğutması da ona göredir.

MARKA

Nvidia dedik, AMD dedik ama; ASUS var, MSI var Zotac var Sapphire var diyebilirsiniz. Evet var fakat bunlar yukarda bahsettiklerime pek olmasa da etki eder ancak çok takılmamak lazım. Örneğin Asusun gtx660'ıda aynıdır, MSI'ında ama ne vardır. Asus daha iyi soğutur, MSI overclock'a yatkındır bunun gibi. Yani çok fark eden şeyler olmaz. Bu bahsettiklerim Nvidia gpu kullanan markalar AMD'lerde genelde Sapphire falan oluyor.

KAPASİTE

İşte geldik kullanıcıların en büyük hatasına. Adam diyorki benim 4 Gb ekran kartım var. Bunun hiç bir önemi yok o ekran kartı 14 gb'ta olsa 4 gb'tan daha fazla performans vermez. Bu yüzden sakın boyutlara takılmayın önemli olan işlevi...

Şimdi şöyle açıklayayım günümüz oyunlarında 1 Gb bile yeterli oluyor ekran kartı zaten önbelleğe fazla birşey almaz sürekli yenilenir bu yüzden gerek yoktur 2 Gb olsa yeterde artar bile. Ekran kartı kapasitesi büyük diye sakın fazla para vermeyin. Markalar bu konularda göz boyayabiliyor. Örneğin Casper bir notebookuna 3 gb gt635m ekran kartı koymuş. Anlamayan adam sırf 3 gb diye onu alabiliyor. fakat 2 gb gt 650m ondan çok daha iyi bir kart ama o 3 gb'ta takılıp alıyor. Ya da meşhur Asus n56'ta 4 gb gt650m var ama 2 gb gtx660m ondan daha iyi performans veriyor. Bu yüzden boyutlara takılmayın hiç bir önemi yok neredeyse.

BiT

Bitin önemi de büyüktür boyuttan önemlidir diyebiliriz. Günümüz kartlarında 128 bit yeterlidir ama tabi modele göre bakmak lazım. 128 bit bir model ekran kartı 192 bit ekran kartından daha iyi olabilir. Tavsiyem 192 ve üstüdür bütçeniz yettikçe.

DDR KAÇ OLMALI ?

Evet önemli konulardan biri de budur. Mesela 4 gb gt650m ile 2 gb gtx660m demiştik. 650m DDR3, Gtx660m GDDR5'tir. Bu ne demek size bir karşılaştırma resmiyle açıklayayım.

Gördüğünüz gibi aynı model ekran kartı fakat biri DDR3 diğeri GDDR5. Ekran kartında DDR'ların anakartla uyuşması şart değil ram gibi. Örneğin DDR2 destekli bir anakarta DDR3 ram takamazsınız. Ama DDR2 anakarta DDR3 ekran kartı takabilirsiniz. Fakat poweriniz falan yeterli olmalı bir de sisteminiz eskiyse tutup çok iyi bir ekran kartı takarsanız yine olmaz. Sistemin dengeli olması da önemlidir.

Alıntı değil kendi cümlelerimdir katılmadığınız yerler olabilir ya eklemek istediğiniz görüş ve önerilerinizi tabiki belirtebilirsiniz. Son olarak nasıl bir ekran kartı alayım derseniz kısaca söyleyeyim.

Eğer bütçeniz uygunsa, GDDR5, 192 bit, 2 Gb Nvidia bir kart alırsanız uzun süre kullanabilirsiniz iyi forumlar :)

• Beğen
Tepkiler: Akhtoher, reflex, zkr ve 4 diğerleri

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
eline sağlık...

• Beğen
Tepkiler: Mad EagLe
ANIL

ANIL

Admin
Eline sağlık aynen katılıyorum görüşlerine. :oke:

• Beğen
Joker

Joker

Emekli Yönetici
Eline sağlık abi.

• Beğen
ANIL

ANIL

Admin
6770M DDR5 2GB 128 Bit :ah

• Beğen
UpOneTR

UpOneTR

Üye
gddr5 192 bit 2gb ekran kartı kaç gayme ki :)

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
    Konu Sahibi

Fifa 14 ve NFS Rivals sorunsuz olsun yeter ki sorun olacağını düşünmüyorum :D
fifa 14'te sorun olmaz. Bana pes daha iyi olacak gibi geliyor özellikle peste bu sene bayern çok iyi olacak sanki :D Rivals de ortada falan açar heralde :)
gddr5 192 bit 2gb ekran kartı kaç gayme ki :)

Değişir modeline markasına göre zaten kasa toplayacaksan alırsın laptoplarda standart oluyor ekran kartları genelde:) Mesela gt630'lar vardı bu arada 635'ler var. Yakında 650mler olacak amd olarakta 7670 falan oluyor. Laptopta iyi ekran kartı istiyorsan msi alacaksın ya da asusun g serisi falan var. Ya moonster yoksa laptoptan ekran kartı beklememek lazım.

UpOneTR

UpOneTR

Üye

fifa 14'te sorun olmaz. Bana pes daha iyi olacak gibi geliyor özellikle peste bu sene bayern çok iyi olacak sanki :D Rivals de ortada falan açar heralde :)

Değişir modeline markasına göre zaten kasa toplayacaksan alırsın laptoplarda standart oluyor ekran kartları genelde:) Mesela gt630'lar vardı bu arada 635'ler var. Yakında 650mler olacak amd olarakta 7670 falan oluyor. Laptopta iyi ekran kartı istiyorsan msi alacaksın ya da asusun g serisi falan var. Ya moonster yoksa laptoptan ekran kartı beklememek lazım.

masa üstü uygun bi fiyat aralığı ne :)

Mustafa_Tiger

Üye
Bu bana bi genel kultur oldu tesekkurler

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
inş millet okurda sırf "256bit" olsun diye tutturmaktan vazgeçer :kop:

tokujo

tokujo

Üye
Yazdıkların çok doğru bilgiler üst konu olması gerek bence :)

Bu arada ekran kartım;

Powercolor Radeon HD 6790 iş görür dimi :)

- - - Eklendi - - -

birde psu bilgilerini eklersen daha iyi olur :oke:

ŞenolTÜRK

ŞenolTÜRK

Üye
:tşk:

comando_legend

comando_legend

Üye
:tşk:

By_Casparov

By_Casparov