Çarkıfelek Çiçeği Nedir ? - Çarkıfelek Çiçeği Nerede Yetişir ? - Çarkıfelek Çiçeği' nin Faydaları


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
fly cat

fly cat

Üye
    Konu Sahibi
çarkıfelek çiçeği, çarkıfelek çiçeği nedir, çarkıfelek çiçeği nerede yetişir, çarkıfelek çiçeği neye iyi gelir, çarkıfelek çiçeğinin faydaları, çarkıfelek çiçeğinin özellikleri

Fırıldak çiçeği ve Saat çiçeği olarakta bilinen Çarkıfelek çiçeği, Tropikal Amerika' da yetişir. Türkiye' de süs bitkisi olarakta yetiştirilen ağacın dört yüz türü bulunmaktadır. Duvar diplerinde, kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşık olarak kendiliğinden yetişir. Tohumu ve çiçekleri vardır. Parçalı ve koyu yeşil yaprakları bulunur. Çiçekleri pembe ve kırmızı renklidir. İçerisinde; Flavon, glisosit ve sterol bulundurur. Ayrıca içki ve şerbet yapımında da kullanılır. Çarkıfelek çiçeğinin faydaları;

- Kişinin yaşadığı gerginlik ve endişelilik hallerini giderir
- Sinirleri yatıştırır
- Sinirsel ve kronik uykusuzluklara deva olur
- Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir
- Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı olur

Kullanım Şekli; Bütün böyle durumlar için ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yaprakları, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazırlanır: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak; rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt