Yaban mersini nedir ve faydaları nelerdir?


Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Yapılan bir araştırma ile yaban mersini faydaları gözler önüne serilirken, yaban mersini nedir, faydaları nelerdir ve nerede yetişir sizlere detaylı olarak sunduk.

Yaban mersini'nde bulunan polifenol isimli maddenin aşırı yağlı yiyeceklerin zararını azalttığı belirtilirken, tansiyonu dengelediği de söylenilmekte. Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da Kayalık Dağlar’da yetişen uzun ömürlü bir bitki olan Yaban Mersini, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı, fundalık ve ormanlık bölgelerinde birçok farklı türü ile karşımıza çıkar.

Kuruyemişçiler yaban mersinin Kanada'dan ithal edilen koyu kırmızı renkteki halini kullanırken, ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olduğundan alanları fazlasıyla geniştir.

Yaban Mersini meyveleri Eylül ayına kadar toplanırken, sağlık meyvesi olarakta halk arasında adlandırılmaktadır. Kış aylarında yapraklarını döken bu bitki, Giresun, Erzurum, Uludağ, Sürmene – Trabzon, İkizdere – Rize’de yetişen meyve, fundagiller topluluğunun bir üyesidir ve çok dallı, odunumsu köke sahiptir.

Yaban Mersini nerelerde kullanılır?
- Taze meyve olarak tüketilir.
- Kurutulmuş olarak tüketilir.
- Kurutulup öğütülerek (baharat olarak) tüketilir.
- Meyve salataları ve kokteyl yapımında kullanılır.
- Pasta yapımında kullanılır.
- Meyve suyu yapılır.
- Reçel, marmelat yapılır.
- Dondurma yapılır.

Yaban Mersini faydaları nedir?
1-) Kan şekerini düzenlemektedir.
2-) İdrar yollarını temizler.
3-) Görme kaybını önlemektedir.
4-) Beyin sağlığını korur.
5-) Kalp hastalıklarını engellemektedir.
6-) Sindirim sistemini düzenlemektedir.
7-) Kanserden korumaktadır.
8-) Doğal anti-depresyan etkisi gösterir.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt