Bilgisayarım Eskisi Gibi Değil

 • 24 Nisan 2011
 • 4109 Okunma
 • 25 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Arkadaşlar bilgisayarımla ilgili birkaç sorunum var bunları sizinle paylaşmak istedim umarım bi çözümünü bilen çıkar :


  -Eskiden işlemci kullanılmadıgında işlemci çarpanı 9 a düşerdi kullanılmaya bşladıgında 23 e çıkardı dolayısıyla 3.06 ghz ile 1.19 ghz arasında çalışırdı . Şimdi sadece 18 e düşüyor çarpan bunun nedeni nedir ? Nasıl düzeltebilirim ?

  - Ekran kartım boştayken 36 derecede çalişirdi şimdi boşta 41-42 derecede çalışıyor işlemcimde aynı şekilde 4 çekirdek açıkken boşta 27-30 derecede çalişirken şimdi 35-36 derece çalışıyor.

  - Windows açılışı falan daha da ağırlaştı.

  Arada bir disk birleştirme , denetleme , virüs taraması , Advanced system care ile temizlik yapıyorum. Eskiden ayda bir kasayı temizlerdim ama temizlerken de hiç toz olmazdı bende toz tutmamıştır diye 3 aydır temizlemiyorum :D .

  Ekran kartı ve işlemcinin boştaki sıcaklıklarını fanları derinlemesine bi şekilde temizleyerek belki düzeltebilirim ama şu işlemci çarpanı meselesini nasıl halledebilirim ? Sık sık biosu kurcalayan birisiyim :D Ayarları fabrika ayarlarına çektim belki o zaman düzelir diye o da fayda etmedi onda da maximum olarak 20 alıyor çarpanı bu sefer 20 ile 18 arasında geziyor yine deişmiyor bişey.
   


  Yazan: DarKeXRam
 2. Pcnin miladı dolmuş overlock zor iştir sana tavsiyem temiz bir format at anti virüs yükleme pcne sadace c ye deepfreze yükle
   
 3. Dostum sıcaklık konusunda sen fanları nekadar temizlesende fanlar bir müddet sunra eskir ve performansı azalır dolayısı ile eski performansı istiyorsan fanları değiştir....işlemci konusunda ise arka planda çalışan uygulamalar çoğalmıştır...Görev yöneticisinde bunu işlemler sekmedinden kontrol edebilirsin gereksiz olanlarıda kapatabilirsi...Açılışta aynı şekilde açılışta çalısan uygulamalar açılışı yavaşlatı ve bunların bazıları gereksizdir bunlarıda CCleaner le kapatabilirsin..(araçlar başlangıç kısmından istediğini devre dışı bırakabilirsin çoğu bana göre gereksizdir)açılış hızında faydasını görürsün....Ve kullandığın antivirus bilgisayarın hızını her konuda etkiler...Özellikle açılışta...:bigstar:
   
 4. Antivirüs e deli oluyorum zaten. Eset kullanıyorum ve kimseye tavsiye etmem :D . Oyunların crac*klerini(normal yazdıgımda siliyor o yüzden yıldız koydm) trainerlarını silmede üstüne yok. Her bişeyde uyarı veriyo sormadan silio deli edio beni
   
 5. sana avg free antivirusu öneririm hem bedava hemde sistemi fazla yornuyor ve bahsettiğin cr@ck silme olayını da sana sormadan yapmıyor yapsa bile geri alabiliyorsun virus kasasından...(h)
   
 6. :oke:
   
 7. miladı dolmuş gibi
   
 8. sana avg free antivirusu öneririm hem bedava hemde sistemi fazla yornuyor ve bahsettiğin cr@ck silme olayını da sana sormadan yapmıyor yapsa bile geri alabiliyorsun virus kasasından...(h)

  ----------Eklendi @ 14:16:26 ---------- Yazıldı @ 14:11:07 ----------

  sana avg free antivirusu öneririm hem bedava hemde sistemi fazla yornuyor ve bahsettiğin cr@ck silme olayını da sana sormadan yapmıyor yapsa bile geri alabiliyorsun virus kasasından...(h)

  ----------Eklendi @ 14:17:23 ---------- Yazıldı @ 14:16:26 ----------

  sana avg free antivirusu öneririm hem bedava hemde sistemi fazla yornuyor ve bahsettiğin cr@ck silme olayını da sana sormadan yapmıyor yapsa bile geri alabiliyorsun virus kasasından...(h)
   
 9. Geç anlıyor arkadaş galiba :ehe:ehe:ehe
   
 10. virüsler ve zararlı yazılımlar yüzündendirbüyük ihtimal .Başka antivirüs parogramlarıyla tarat comodo,malwarebytes bu ikisinide kur çakışmaz free olanı .ayrıca baktın olmadı combofix ile tarama yap kesin çözüme ulaşırsın sanıyorum tecrübeyle sabittir:oke:
  ayrıca çok fazla program kuruyor ve kaldırıyorsan program kalıntıları kaldırılmayan eklentiler buna sebep olabilir program kaldırırken revoüninstaller programını kullanmanı tavsiye ederim.
  optimizasyon içinde Ashampoo winoptimizer kullan
  ayrıca pc de nekadar ücretsiz program okadar arkapalanda çalışan uygulama demek kullanmadıklarını kaldır.. ben pc de sorun çıkınca bu şekilde hallediyorum genelde kolay gelsin :)
   
 11. Bilgisayar iyice coştu eskiden 3.06 ile 1.19 ghz arasında çalişiyordu sonra bozuldu deidkten sonra 3.06 ile 3.07 araında çalişiyodu şimd 3.07 ile 3.08 arasında çalişmaya başladı iyice aldı başını gidio :/
   
 12. Virüs prog. olarak AVAST kullanın derim.. Nod 32 idare ederdi fakat virüslere karşı pek etkili değildi.. Kaspersky ' i yükledim berbat , sistemi kastı , sürekli güncelleme hatası .. Daha sonra AVAST ı yükledim , 1 Yıl ücretsiz kayıt aldım , tüm virüslere karşı son derece etkili.. Pc rahatladı :oke:
   
 13. avastı yükle sonra pcnın imajını al 60 günlük yükle ama avastı avast süresi bittiğinde imaj at tekrar 60 gün oluyor
   
 14. Virüs programı konusunda pek bi endişem yok lisanslı olsa bile internette nerdeyse hepsinin ser ialleri mevcut :P

  Benim derdim işlemci çarpanının 13ün altına inmemesi. Biostaki gelişmiş işlemci teknolojilerinin hepsini tek tek denedim hiçbiri sonuç vermedi.

  Acaba işlemci boştayken eskisi kadar soğuk çalişmiyor ve bu yüzden çarpanı düşürmüyor olabilir mi ?
   
 15. olabilir tabi galiba senin pc masüstü kasayı açıp fanı temizleyebilrsin ayrıca işlemcinin soutucu kısmındaki peteklerin aralarınıda temizlemelisin..
  yaaa sen biosa ulaşıp ayarlarla falan uğraşacak kadar bilgin varsa bunları bilmen lazım .....arife tarif yapmayalım sonra :D
   
 16. ya diğer bilgisayarım oldukça eskiydi ( celeron ) onnla ilgilenmekten yeni teknolojileri takip etmedim . Şimdi birden bire i3 e geçince çok şey yapamadım :D Ama eist speedstep falan öyle şeyler var(mış) intelin teknolojileri. Çarpan düşürmeninde o teknolojiyle mümkün oldugunu öğrendim bunu auto dan enable yapiyorum bişey deişmio. İşlemciyi çift çekirdek yapiyorum sonra 4 yapiyorum bişey deişmio. Bios'un default ayarlarını yükledim gene deişen bişi yok.
   
 17. en iyisi eski bilgisayarına yapabilirsen overclock.yenisinide default ayarlarında kullan yeni bilgisayarlarda zaten herşey aşağı yukarı düşünülmüş..çünkü yaptığın bazı ayarlarda sistem çarpanı otomatik düşürür ..mesela fan devirini arttırırsan veya tasarruf modunda kulanırsan v.s.googlede arama yaparsan detaylı bilgiler var..:evet:
  İşlem yaparken, işlemci çarpanın 0,5x'e kadar düşmesi? (Çözüldü) buraya bi bak derim
   
 18. Verdiğin link gerçekten iyi göstermiş çözümü sağolsun. Bi ara fan kontrollerini çok kurcalamıştım pcyi ilk aldıgımda. Cpu fanının 3 kontrol seçimi var

  Auto
  PWM
  Voltage

  3ünde de denedim işlemci çarpanında değişim olmuyor.

  Bu arada bu sorun %90 intelin speed step özelliğinden kaynaklı fakat ben bunu biosta bulamadım.
  Anakartım Gigabyte p55 us3L. Bu speed step biosta farklı bir başlık altında mı yoksa biosta verilmiyor mu ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?
   
 19. Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisi sistemin dinamik olarak işlemci voltajı ve çekirdek frekansını ayarlayıp güç tüketimini ve ısı üretimini düşüren bir sistemdir.

  Gelişmiş Intel SpeedStep® teknolojisinden nasıl faydalanabilirim?

  1. Anakartınız için en yeni BIOS sürümünü indirip, yükleyin.
  2. Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisinin BIOS'ta açık olduğundan emin olun.
  3. İşletim sisteminizin Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisini desteklediğinden emin olun. Eğer uygulamadıysanız Windows XP SP2'yi yükleyin.
  4. Son olarak Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisinin işletim sisteminde açıldığından emin olun. Şu anda, Windows* XP SP2 işletim sistemi için Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisi varsayılan olarak kapalıdır. Açmak için şunları yapın:
  - Kontrol Paneli altında- Güç Özellikleri
  - Güç seçenekleri
  - Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisini açmak için "Minimal Power Management," güç modunu seçin.
  - Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisini kapatmak için, "Her Zaman Açık," güç modunu seçin.

  Intel® SpeedStep devrede olduğunu nasıl kontrol edebilirim ?

  1. Tüm uygulamaları kapatın ve Windows işletim sisteminin meşgul olmadığından emin olun. (Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonu ile Görev Yöneticisindeki Performans sekmesinde CPU Kullanımının %0 olmasına dikkat edi.n)
  2. Bilgisayarım'a sağ fare tuşuyla tıklayıp "Özellikler'i" seçin.
  3. Genel sekmesininn altındaki işlemci özelliklerine dikkat edin. Eğer Gelişmiş Speedstep teknolojisi devredeyse iki farklı işlemci hızı gözükecektir. İlk hız işlemcinizin belirlenmiş varsayılan hızıdır. İkinci hız ise işlemcinizin o anki çalışma hızıdır. İkinci hız değeri ilkinden daha düşük olacaktır . Bu Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisinin işlemci voltajını ve çekirdek hızını başarıyla düşürdüğünü göstermektedir; bu sayede enerji tüketimi düşecek ve ısıs üretimi azalacaktır. Eğer Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisi devre dışıysa her iki hız değeri de eşit olacaktır . Eğer sisteminiz boş durumda değilse Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisi devrede olmasına rağmen her iki değer de eşit gözükebilir. Bu durumda lütfen yukarıdaki 3 adımı tekrarlayınız.

  bu yazıyı buldum biryerden faydası olur sanırım
  < Resmi açmak için tıklayın >
   
 20. Evet denedim dediğim gibi ilk hız 3.07 ghz ikinci hız 3.06 ghz. Adımları yaptım fakat dediğim gibi speed step başlıgı biosta mevcut değil. Bios güncellemesi de riskli bir iş yok işte bağlantı koparsa vb. Sistemde her ne kadar çift bios ve bios yedeklemeleri olsa da kalkışmak istemiyorum. Şimdi son çare olarak gigabyte mail atıcam. Gerçekten bilgi harika teşekkür ederim.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/01/2019 - 13:23