Tavsiye Arkadaşlar Aliexpress sitesinden Ericsson T28 Telefon aldım İMEİ Sorun olur mu

Sponsorlu Bağlantılar

The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar Aliexpress sitesinden Ericsson T28 Telefon aldım İMEİ Sorun olur mu
Merhaba arkadaşlar an itibarıyla Aliexpress sitesinden 40 dolar a Ericsson T28 telefon aldım ve aklıma takılan bir kaç soru var bu telefon ülkemize geldiğinde İMEİ atıldıktan sonra Avea, Vodafone, Turkcell hatların tümünü çekermi ya da ülkemizde bu telefona İMEİ atacak telefoncular var mı ?
Up UP
Özelliklerine
''Unlocked mobile phone'' yazıyor

0MG90

0MG90

Üye
İmei atılırsa veya pasaportla kaydettirirsen sorun olmaz

• Beğen
Tepkiler: The Patriot
The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Bu ürüne İMEİ atacak telefoncular var mı yani buna İMEİ atacak programları varmıdır. Bilgilendirdiğin için teşekür ederim

0MG90

0MG90

Üye
Eski telefon, bilmiyorum ama pasaportla olur

asigsasi

asigsasi

Üye
ALINTIDIR

Merhaba, bu yazımızda birçok kişinin merak ettiği ve merakını gideremediği bir konu hakkında detaylıca bir inceleme yapacağız. Aliexpress alışveriş portalında milyarlarca ürün yer aldığı gibi kullanıcıların en ok ilgisini çeken kategorilerden biri ise Cep Telefonu kategorisidir. Kullanıcılar teknolojiye daha uygun maliyetler sahip olmak için teknolojiyi üretim yerinden almak ister; Yani Çinden. Çinin ve dünyanın en büyük alışveriş portallarından biri olan Aliexpress bu konuda kullanıcılara büyük fayda sağlamaktadır. Yurtdışından ürün alımlarında gümrük kuralları belirlenmiş olup dilediğimiz gibi ürün almamız engellenmiştir. Her alışveriş bir limite tabii tutulmuş ve bir takım kurallar doğrultusunda alışveriş yapılmaya izin verilmiştir. Günümüzde teknolojinin bu denli popüler olmasından kaynaklı olaraktan yurtdışından yapılan ürün alımlarında ne yazık ki bazı kısıtlamalar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi ise yurtdışından alınan mobil iletişim cihazlarının yani telefon un Türkiye sınırlarına girmesinin kesinlikle yasak olması. Cep Telefonu Siparişinde Gümrük Yurtdışından sipariş ettiğiniz bir Mp3 çalar gümrük konusunda sorun yaşatmazken tam aksine satın alacağınız bir telefon ise direkt olarak gümrük memurları tarafından el konulacaktır. Bu kapsamda almış olduğunuz cep telefonunun bedeli göz ardı edilerek aldığınız telefon 1$ değerinde olsa dahi ne yazık ki gümrük kurallarına aykırı olduğundan dolayı ülkeye giremeyecek ve gümrük müdürlüğünce el konulacaktır. Bazı satıcılar bu durumu fırsata çevirerek bir takım ekstra işlemler doğrultusunda cep telefonunu alıcıya ulaştırıyor. Kimisi paket içeriğini farklı yazıyor, kimisi ise hediyedir ibaresi ekleyip ürün bedelini oldukça düşük göstererek
paketi dikkat çekmeyecek bir şekilde hazırlıyor. Ancak bu ve bunun gibi işlemlere maruz kalmış paketlerde büyük risk teşkil
etmektedir. Gerek görüldüğünde alıcı ve satıcı hakkında yasal işlem başlatılabilecek olup bu kapsamda satıcıya uygulanabilecek olan cezai işlemler daha ağır olacaktır. Tavsiye Bu gibi işlemler insanlara mantıklı gelebiliyor, ancak mümkün olduğunda uzak durmalı ve gümrük müdürlüğünce belirlenmiş olan yasalara aykırı davranışlar sergilememeliyiz. Bu kurallara uymak daha sağlıklı alışveriş yapmamıza yardımcı olurken karşılaşabileceğimiz mağduriyeti ise en aza indirgeyecekir. Lütfen yurt dışından telefon almadan önce bir kez daha düşünelim.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Ben cevap yazacaktım ama @asigsasi arkadaşım zaten bilgilendirici bir metin aktarmış.

Bahse konu metinde belirtildiği gibi cep telefonlarının bu şekilde getirilmesi yasak olduğundan yüksek ihtimalle gümrükte kalacaktır.
Cep telefonları, kozmetik ürünler vb şeylerin getirilmesi kesinlikle yasaktır.
İthalatçı belgeniz olmadığı sürece ne derseniz deyin gümrükten iade olarak gönderilecektir.
Bu tür durumlarda öncelikle doğrudan gümrükten veya bölgedeki Posta İşleme Merkezinden, bir an önce iletişime geçmeniz konusunda bildirim alırsınız. Herhangi bir ithalatçı belgesi de sunamayacağınız için canım ürün yada ürünleriniz gözünüzün önünde dönüş kodu verilerek iade edilecektir. Büyük ihtimalle verdiğiniz parayı geri alırsınız ama tabi ürün geri ulaşana kadar 1 ay ile 45 gün arasında beklemeniz gerekecek.

Gümrükte kalmaması için ingilizceniz yeterliyse satıcıya paket üzerine farklı bir içerik adı ve düşük bir fiyat yazmasını söyleyebilirsiniz. (CD, tişört vb.., ayrıca 5-10 dolar gibi bir fiyat)
Böyle bir durumda gümrükten geçme ihtimali yükselir. Ancak yine de bu konuda kimse garanti veremez.
Bir ürünün gümrükten geçme işi tamamen şansa bağlıdır.

• Beğen
Tepkiler: asigsasi
The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim fakat adamlar her şekilde telefon gönderimi yapıyorlar ve genelde ''Gift'' ibaresi kullanılarak gönderim yapıyor fiyat muafiyetini aşmayacak şekilde alınıyorsa hiç bir risk yok ama daha yüksek mebla ile çeşitli markalarda telefon getirten arkadaşlarım var şu ana kadar sıkıntı yaşamadılar PTT kargo ürünü teslim ediyor.

Benim aldığım ürün de 40 dolar değerinde. Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim konu İMEİ atılma sorunu ve ülkemizdeki GSM operatörlerini destekleyip desteklemediği . Aynı telefon ve NOKİA mercedess tasarımı 6310 'un sahibinden.com sitesinde 600 lira ve onlar da Aliexpres ten alıp orada pazarlıyorlar.

Son düzenleme:
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim fakat adamlar her şekilde telefon gönderimi yapıyorlar ve genelde ''Gift'' ibaresi kullanılarak gönderim yapıyor fiyat muafiyetini aşmayacak şekilde alınıyorsa hiç bir risk yok ama daha yüksek mebla ile çeşitli markalarda telefon getirten arkadaşlarım var şu ana kadar sıkıntı yaşamadılar PTT kargo ürünü teslim ediyor.

Benim aldığım ürün de 40 dolar değerinde. Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim konu İMEİ atılma sorunu inşallah bütüm GSM operatörlerini destekleyip desteklemediği . Aynı telefon ve NOKİA mercedess tasarımı 6310 'un sahibinden.com sitesinde 600 lira ve onlar da Aliexpres ten alıp orada pazarlıyorlar.

"Gift" yazılması ürünün direk geçeceği anlamına gelmez.
Ürünün içeriği şüphe uyandırırsa yukarıda yazdığım işleme tabi tutulursunuz ve ürün iade gönderilir.
Ancak ürünün üzerinde görsel veya cep telefonu ibaresi geçmediği sürece kolay kolay dikkat çekmeyecektir.
Gift yazabileceği gibi 5-10 yada 40-50 dolar gibi bir fiyat da yazabilir.
100 dolara/75 avroya kadar olan ürünler vergi bandı altında kalıyor.
Dediğim gibi cep telefonu vb ürünlerin gümrükten geçmesi biraz da şans işi.

Her neyse, T28'e IMEI atma konusuna gelince.
Bu konuda telefoncu deneyimi olan bir üyenin bilgilendirmesi ya da doğrudan bu işi yapan telefonculardan bilgi almanız daha yerinde olur.
Ben her marka ve modele IMEI atılabildiğini sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: The Patriot
The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Çok teşekür ederim. Telefon gelirse tekrar bilgi paylaşımı yaparım :) Bu ürün çok hoşuma gitti antika telefonlara karşı ayrı bir sempatim var inşallah sorunsuz bir şekilde gelir. Aynı ürüne 600 lira vermek istemiyorum
Replika I phone 6 Bkz:
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

heathrow

heathrow

Üye
Turkcell TIM'de bir işim vardı. Yabancı uyruklu çaresiz bir bayana denk gelmiştim. Imei sorunu vardı. Tanıdık telefoncu vardı benim. Oraya götürdüm. Imei attılar. 80 lira aldılar. Gecen yaz oldu bu olay galiba(2013).

Son düzenleme:
The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Turkcell TIM'de çaresiz yabancı uyruklu bir bayana denk gelmiştim. Tanıdık telefoncu vardı benim. Oraya götürdüm. Imei attılar. 80 lira aldılar. Gecen yaz oldu bu olay galiba.

Fakat benim bahsettiğim telefon çok eski bir marka Ericsson T28 olurmu acaba

heathrow

heathrow

Üye
Imei atılan cihaz note 2 idi yanlış hatırlamıyorsam. Sizinkini destekler mi bilmiyorum. Orjinal T28 değildir o bence.

The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Imei atılan cihaz note 2 idi yanlış hatırlamıyorsam. Sizinkini destekler mi bilmiyorum. Orjinal T28 değildir o bence.

Telefon birebir orjinal kardeş onda bi sıkıntı yok da inşallah İMEİ atabilirler .

heathrow

heathrow

Üye
1999'da üretilmeye başlandı. Şu anda üretilmiyor.

The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Ben aldım kardeş bu ve bunun gibi bi çok telefon hâlâ üretiliyor Bkz:

heathrow

heathrow

Üye
Tamam kardeş. Sony firması, Ericsson ile önce ortak oldu, sonra satın aldı. Sony Ericsson idi, sonra Sony olarak faaliyet göstermeye başladı. Neyse ben senin hayallerini yıkmayayım.

The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Ben her türlü riski göze alarak spariş verdim zaten pek fazla bir meblağı da yok. Alo desin yeter :) Akıllı telefonlardan çok sıkıldım bu olmazsa, bunu alacağım

heathrow

heathrow

Üye
hayırlı olsun şimdiden :)
bundan alsana:

The Patriot

The Patriot

Üye
    Konu Sahibi
Kardeş telefon çok tipsiz ikincsi o fiyat ne öyle ya :D bunu bu derece değerli yapan özellik ne ben antika telefon arıyorum bu çok saçma

heathrow

heathrow

Üye
Vertu telefonları pahalıdır :D

Üst Alt