Araba Kullanmayi Bilen Arkadaslar .?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
nokia_belle

nokia_belle

Üye
@TheFenomen 1-2-3-4-5 vs vitesleri oraya sadece görüntü olsun diye koyuluyor heralde,senin mantigindan gidersek. merdeces'in bazi modelin de denk gelmisligim bile var manuel viteste 2-4 vs diye gidemiyorsun arac uyari veriyor,tabi senin dediginden yola cikarsak bunlar hatali uretim araclardir. Sadece tek birsey diyecegim,ehliyetini aldigin motor ogretmenine o dediklerini soyle bakalim elinden o ehliyeti geriye almazsa,bosuna sana vermisiz demezse,üstünede sen yeniden sinavlara hazirlan demezse bakalim nasil oluyor,tabi nazar olarak birde ustune anlina opucuk kondurup,okunmus su ve pirincle seni sinava yeniden ugurlar. Yeniden gordugunuz dersleri tazelemeniz lazim demiyecegim,anca yeniden ehliyet almaniz lazim

Enes

Enes

Üye
takla atmaz da vites düşürerek frene asılmak mesafeyi kısaltır diye biliyorum ben
eğer kaygan zeminde bunu uygularsa araba debriyaja bastığınızda boşa çıkacak ve dengesi bozulacaktır.

Son düzenleme:
Enes

Enes

Üye
@TheFenomen 1-2-3-4-5 vs vitesleri oraya sadece görüntü olsun diye koyuluyor heralde,senin mantigindan gidersek. merdeces'in bazi modelin de denk gelmisligim bile var manuel viteste 2-4 vs diye gidemiyorsun arac uyari veriyor,tabi senin dediginden yola cikarsak bunlar hatali uretim araclardir. Sadece tek birsey diyecegim,ehliyetini aldigin motor ogretmenine o dediklerini soyle bakalim elinden o ehliyeti geriye almazsa,bosuna sana vermisiz demezse,üstünede sen yeniden sinavlara hazirlan demezse bakalim nasil oluyor,tabi nazar olarak birde ustune anlina opucuk kondurup,okunmus su ve pirincle seni sinava yeniden ugurlar. Yeniden gordugunuz dersleri tazelemeniz lazim demiyecegim,anca yeniden ehliyet almaniz lazim
Uzun uzun laf dökmeyeceğim. Araçların max tork ürettiği aralık ve max. beygir gücü aralığı bellidir vites değişimleri gayet de olur dediğim gibi araca bi zarar da vermez. Teorik ve pratik diye ayırıyorum ben bunu 2 yıldır da şehir içi olsun şehirler arası olsun sürekli araba kullanıyorum. Arabayı da zorlayarak kullanan biri değilim. Laf salatasına gerek yok.

nokia_belle

nokia_belle

Üye
@TheFenomen bende zannetim ki 40 yillik tir şöförüsünüz,hayir şu olmaz bu olmaz diye yazdiniz ya ondan. 2 yillik,çok güzelmiş. İsterseniz dünya turu yapin,sadece ses cikarmiyor diyipte sürüsün sorunsuz gececegi bir manasina gelmez. Sizin hic tahmin etmediginiz yerde sorun olusmustur,illa tikirti yada ses dusuncesinden mi gideceksiniz? At arabasi donemleri coktan gecti,artik bir cok arabanin hatalari bilgisayarla ogreniliyor. Orantisiz bir sekilde vites degistitin o arac belli bir zaman sonra belli bir vitese takinca sanki yirtiliyormus gibi gacirt diye ses gelir yada vitese bile takamazsiniz,bunu ben degil size soyleyen ogretmeninizin soylemis olmasi lazimdi. İstediginiz kisiye söyleyin yada sorun,kolayiniza yada marulmudur domatesmidir sizin degiminizle,bir aracin standartlari ve kullanim prensipleri vardir dedigim gibi konuylada ilgili eger siz orantisiz vites degistirirseniz o araba bir sure sonra motorda sorun acar,basta vites kutusu olmak uzere motorda ki dislilerde sorun acar,sonrada sanayide tabure ustune oturup cay hopurdetirsiniz

GökhanERMCLR

GökhanERMCLR

Üye
Araba vites düşürerek frene basarsanız ve abs niz yoksa tekerler kilitlenecek ve araç stop edecektir büyük ihtimal fren şişmesi direksiyon sertleşmesi vs olabilir.. Fakat freni köklemek yerine abs siz arabada bir nevi abs gibi freni pompalamak daha uygundur...

OPC

OPC

Üye

Oyle bir uyari sistemi varsa o aracin devirden dusmemesi gidisini bozmamasi icin vardir istenilirse 2 den 5 e de atilir 3 den 2 ye de cekilir aravin omrunu kisaltma diye bir olay yok vites gecisleri konusunda sadece uzun sureli yuksek devirde kullanmak aracin motor hacmi kucukse eger sıkıntı okusturabilir ki aracini taniyan birisi ne kadar sure boyunca yuksek devirde kullanmasi gerektigini bilir aractan araca degisir bu durumBu arada vites dusurerek frenleme olayi baya eski retardersiz kamyonlarda hiz kontrolunu kaybedince yapilan bir seydi arabayi bosu bosuna devirlendirerek vites dusurmek cok sacma. Ordaki temel prensip aracin devirini cok yuksek miktarlara cikarip motora yigdirip yavaslamayi saglamaktir. 2014 model bir araba alan kisi bunu yaparsa ve trafikte gorursem basarim kahkayi

• Beğen
Tepkiler: GökhanERMCLR ve Enes
Enes

Enes

Üye
@TheFenomen bende zannetim ki 40 yillik tir şöförüsünüz,hayir şu olmaz bu olmaz diye yazdiniz ya ondan. 2 yillik,çok güzelmiş. İsterseniz dünya turu yapin,sadece ses cikarmiyor diyipte sürüsün sorunsuz gececegi bir manasina gelmez. Sizin hic tahmin etmediginiz yerde sorun olusmustur,illa tikirti yada ses dusuncesinden mi gideceksiniz? At arabasi donemleri coktan gecti,artik bir cok arabanin hatalari bilgisayarla ogreniliyor. Orantisiz bir sekilde vites degistitin o arac belli bir zaman sonra belli bir vitese takinca sanki yirtiliyormus gibi gacirt diye ses gelir yada vitese bile takamazsiniz,bunu ben degil size soyleyen ogretmeninizin soylemis olmasi lazimdi. İstediginiz kisiye söyleyin yada sorun,kolayiniza yada marulmudur domatesmidir sizin degiminizle,bir aracin standartlari ve kullanim prensipleri vardir dedigim gibi konuylada ilgili eger siz orantisiz vites degistirirseniz o araba bir sure sonra motorda sorun acar,basta vites kutusu olmak uzere motorda ki dislilerde sorun acar,sonrada sanayide tabure ustune oturup cay hopurdetirsiniz
Tamam. Sensin.

• Beğen
Tepkiler: OPC

MaxipmaN

Üye
eğer kaygan zeminde bunu uygularsa araba debriyaja bastığınızda boşa çıkacak ve dengesi bozulacaktır.
doğru hocam o zaman stop edecekse bile vitesi ellememek lazım yüksek hızda tehlikeli olur

• Beğen
Tepkiler: Enes
Legendary.

Legendary.

Üye
@nokia_belle Burada bu kadar kişi bilgi verme peşinde.Sizin amacınız bilgi vermek mi laf sokmak mı?

• Beğen
Tepkiler: Enes ve OPC
esmeran3

esmeran3

Üye
Arkadaşlar yorumları okudumda arabadan yok ses gelmiyorsa sıkıntı yok yok takla atar yok araba yorulmaz.

Arkadaşlar 4 senedir araba kullanıyorum ama bunları hiç yaşamadım nedense !
Araba hızlı giderken debraj ve frene aynı anda basılmaz!
Arabanın vitesi düzenli şekilde attırılmalıdır. yolda giderken 2 den 4 e çek bakalım araba nasıl titriyor ve yavaş yavaş hızlanıyor araba yorulur illaki !
Arabada yavaşlayıp tamamen dururken belli bi hıza düşüldüğünde debraja basılır ve vites boşa alınır durulur.

Ya ben kullanıyorum ama bazı arkadaşlar gerçekten saçmalamış!

• Beğen
Tepkiler: nokia_belle ve UpOneTR
OPC

OPC

Üye
Arabaniz varsa rica ediyorum deneyiniz 2 den 4 e cekiniz 5000 devirdeyken cekin bakalim titriyor mu yigiliyor mu gayet muazzam bir sekilde gidecektir. Oyle bir denildi ki araba 2 den 4 e cekilmesi imkansiz araba perte cikar yok boyle birsey yuksek devirdeyken 2 vites de atilir gidipte 1500 devirdeyken 4 e atilipta sonra araba gitmiyor diye zarar veriyor diye yanlis bilgi vermenin alemi yok

• Beğen
Tepkiler: Enes, GökhanERMCLR ve esmeran3
nokia_belle

nokia_belle

Üye
@esmeran3 " Arabanın vitesi düzenli şekilde attırılmalıdır." ben onu saatlerdir dedim ama yok sen yanlis soyluyorsun oldu,simdide sana derler benden demesi,soyledim soyledim anlayamadilar

esmeran3

esmeran3

Üye
Arabaniz varsa rica ediyorum deneyiniz 2 den 4 e cekiniz 5000 devirdeyken cekin bakalim titriyor mu yigiliyor mu gayet muazzam bir sekilde gidecektir. Oyle bir denildi ki araba 2 den 4 e cekilmesi imkansiz araba perte cikar yok boyle birsey yuksek devirdeyken 2 vites de atilir gidipte 1500 devirdeyken 4 e atilipta sonra araba gitmiyor diye zarar veriyor diye yanlis bilgi vermenin alemi yok

Arkadaşım araba var evet :) onu yaparsam eğer turbo arıza verir kısa sürede :) Ayrıca ben devir belirtmedim araba sürerken ideal devir 2500 ve 3500 devirdir :) 2500 devirde arabayı tak 4 e bakalım sen dene video at bende atıcam :)
@esmeran3 " Arabanın vitesi düzenli şekilde attırılmalıdır." ben onu saatlerdir dedim ama yok sen yanlis soyluyorsun oldu,simdide sana derler benden demesi,soyledim soyledim anlayamadilar

Araba zaten ideal hızıyla gitmeli o diyen arkadaşlar bi mercedes veya bi bmw kullansınlar yüksek model :) daha sonra ilk olarak düzenli şekilde daha sonrada 2 4 6 diye attırsınlar bakalım hangi durumda dahada hızlanacak :)

Legendary.

Legendary.

Üye
debriaj-frenle yavaşlamak daha mantıklı bence.Araba hızlıyken vites düşürme olayını yaparsan motora yüklenirsin.Tamlrci değilim ama illaki zarar verir. :)

• Beğen
Tepkiler: esmeran3
GökhanERMCLR

GökhanERMCLR

Üye

Senin dediğini yapınca tabikide 4 te düzgün gidecek sen 3. viteste arabaya sağlayacağın hızı 2. viteste vermiş oluyorsun motoru bağırta bağırta..

• Beğen
Tepkiler: esmeran3
esmeran3

esmeran3

Üye
Senin dediğini yapınca tabikide 4 te düzgün gidecek sen 3. viteste arabaya sağlayacağın hızı 2. viteste vermiş oluyorsun motoru bağırta bağırta..

Kesinlikle katılıyorum:) bende anlatmak istedim :)
debriaj-frenle yavaşlamak daha mantıklı bence.Araba hızlıyken vites düşürme olayını yaparsan motora yüklenirsin.Tamlrci değilim ama illaki zarar verir. :)

Zaten öyle bişeyde arabayı boşa al istediğin kadar firene bas kardeşim hiç bir zararı olmaz ama abs ise bas abs değil ise pompalayarak yavaşlarsa hiç birşey olmaz :)

• Beğen
Tepkiler: GökhanERMCLR
OPC

OPC

Üye
Benim takildigim nokta su oyle bir belirtilmis ki vites 2 den 4 e alinamaz araba bozulur patlar seklinde anlatilmis zaten kimse gidip 2500 devirde vitesi 2 den 4 e almaz biz onu tesvik etmiyoruz ama yuksek devirlerde 2 vites yukseltmek mumkun ve mantiklidir ideal devir duzeyine getirmek icin

Ve burda arabanin duzenli sekilde hizlanmasindan bahsedilmemis tabiki ivmeli olarak hizlanmak icin vitesler sirasiyla atilmalidir adamlar bosuna koymamis ya

• Beğen
Tepkiler: Enes ve GökhanERMCLR
GökhanERMCLR

GökhanERMCLR

Üye
Kesinlikle katılıyorum:) bende anlatmak istedim :)

Zaten öyle bişeyde arabayı boşa al istediğin kadar firene bas kardeşim hiç bir zararı olmaz ama abs ise bas abs değil ise pompalayarak yavaşlarsa hiç birşey olmaz :)

Az önce bunuda ben söylemek istemiştim :D :D Viteste freni köklersen arabanın tekerlerinin kilitlenip stop etme ihtimali çok yüksek .. (ABS siz araçta..)

esmeran3

esmeran3

Üye
  • Beğen
Tepkiler: GökhanERMCLR
GökhanERMCLR

GökhanERMCLR

Üye
Benim takildigim nokta su oyle bir belirtilmis ki vites 2 den 4 e alinamaz araba bozulur patlar seklinde anlatilmis zaten kimse gidip 2500 devirde vitesi 2 den 4 e almaz biz onu tesvik etmiyoruz ama yuksek devirlerde 2 vites yukseltmek mumkun ve mantiklidir ideal devir duzeyine getirmek icin

Ve burda arabanin duzenli sekilde hizlanmasindan bahsedilmemis tabiki ivmeli olarak hizlanmak icin vitesler sirasiyla atilmalidir adamlar bosuna koymamis ya

Evet bende arabadan ümidi kesmişsem bunu yapıyorum bazen :D 1-3-5 yaparım genelde ama asla normal bi arabada yapmam çünkü hem motor ömrünü kısaltırsın hemde motor bakım süresini kısaltırsın.. Yağ yıpranması falan işte anladınız siz :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt