Apple iPhone 4S vs Samsung Galaxy SII vs Nokia N9 Tarayıcı Karşılaştırması

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Apple iPhone 4S vs Samsung Galaxy SII vs Nokia N9 Tarayıcı Karşılaştırması
Evet arkadaşlar beklenen karşılaştırma geldi.
Apple iPhone 4S:
dual-core 1 GHz ARM Cortex-A9 processor, PowerVR SGX543MP2 GPU, Apple A5 chipset
Browsermark Puanı: 87748
HTML 5 Puanı: 296+9

Samsung Galaxy SII: dual-core 1.2GHz ARM Cortex-A9 processor, Mali-400MP GPU, Exynos chipset
BrowserMark Puanı: 47991
HTML 5 Puanı: 177+1

Nokia N9:
Single-core 1GHz Cortex A8 CPU, PowerVR SGX530 GPU, TI OMAP 3630 chipset
BrowserMark Puanı: 20872
HTML 5 Puanı: 272+14

[video] [/video]

Kendi görüşüm: N9 diğerlerine göre yavaştı ama tek işlemciye ve düşük grafik kartına rağmen rakiplerine ezdirmedi kendini. MeeGo'nun yeni bir sistem olmasından dolayı tarayıcının birtakım eksiklikleri de mevcut. iPhone ve Galaxy'ye gelecek olursak baya başa baş yarışıyorlar bazı sitelerde galaxy bazılarında iphone önde gidiyor ama iphone'un browsermark puanı galaxy'nin nerdeyse iki katı.

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady

Del Rey

Del Rey

Üye
Evet, tek çekirdekli 1 GHz işlemciden beklenebilecek en yüksek performanslardan birini verdi N9. Bırakın da 1.2 GHz'lik, üstelikte çift çekirdekliler daha hızlı girsin internete.

Lenneth

Üye
Web tarama performansı için GS2 düzeyinde tarama yapıyor, HTML5 ile uçuyor diyenler vardı. Zoom'u bile yavaş yapıyor..

----------Eklendi @ 16:52:17 ---------- Yazıldı @ 16:49:48 ----------

Bu arada GS2'nin performansı yeni nesil iOs'a göre hala iyi, Android 4.0 ilede bayağı bir öne geçecektir :)

Hex4d0r

Hex4d0r

Üye
Web tarama performansı için GS2 düzeyinde tarama yapıyor, HTML5 ile uçuyor diyenler vardı. Zoom'u bile yavaş yapıyor..

----------Eklendi @ 16:52:17 ---------- Yazıldı @ 16:49:48 ----------

Bu arada GS2'nin performansı yeni nesil iOs'a göre hala iyi, Android 4.0 ilede bayağı bir öne geçecektir :)

Son 1-2 yorumuna baktımda olgunlaşmışsın baya :)

Cihaz iyi. Benzer donanımlarıyla karşılaştırılırsa epey fark atacaktır.

Ben IOS alıp Tizen ile devam etmeye karar vermiş bulunmaktayım. Kurdan dolayı fiyat yüksek olacak gibi.(Donanımına göre fazla) MeeGo'nun bu fiyatı hakettiğini lakin uygulama konusunda bir miktar sıkıntı yaşayacağımı düşündüğüm için böyle bir karar verdim.Dahili Klavyesi olmaması, SD Kart yuvasının olmayışı ve Bataryanın değiştirilememesinin de hatırı sayılır bir etkisi oldu. Tabi bir üst modeline geçemeyeceğim içinde. Ul*n Elop(ve Microsoft), sizler Nokia'dan vazgeçirdiniz beni.

Del Rey

Del Rey

Üye
Son 1-2 yorumuna baktımda olgunlaşmışsın baya :)

Cihaz iyi. Benzer donanımlarıyla karşılaştırılırsa epey fark atacaktır.

Ben IOS alıp Tizen ile devam etmeye karar vermiş bulunmaktayım. Kurdan dolayı fiyat yüksek olacak gibi.(Donanımına göre fazla) MeeGo'nun bu fiyatı hakettiğini lakin uygulama konusunda bir miktar sıkıntı yaşayacağımı düşündüğüm için böyle bir karar verdim.Dahili Klavyesi olmaması, SD Kart yuvasının olmayışı ve Bataryanın değiştirilememesinin de hatırı sayılır bir etkisi oldu. Tabi bir üst modeline geçemeyeceğim içinde. Ul*n Elop(ve Microsoft), sizler Nokia'dan vazgeçirdiniz beni.

Ben de farkettim. Oldukça olgunlaşmış. Tebrikler :)

Nokia N9, bir bakıma Nokia'nın iPhone'u gibi. Bataryanın değiştirilememesi, SD Kart slotunun olmaması vs. yönünden oldukça benzer.

Ama şunu da belirtmek gerekir; kendisiyle donanım olarak çok daha üstün telefonlara kendini ezdirmiyor. Kendi türünden donanıma sahip telefonlara fark atacaktır. Nokia N9, tıpkı iPhone gibi; yazılımının da stabilitesini çok yüksek şekilde tamamladığı bir telefon. Bu nedenle donanım olarak eşitlerini alt edecektir.

Bu arada, ben de Microsoft'tan pek hoşlanmıyorum. Windows ve Windows Phone ilgimi çeken işletim sistemleri değil doğrusu. Fakat Nokia 701'in deneme videosunda Windows Phone 7 ve Nokia 701'in muhteşem bir hızda çalıştığını gördüm. Windows Phone arayüzü de o kadar kötü değil aslında. Yalnızca biraz daha API'lerin genişletilmesi, yeni teknolojilerin kullanılması ve uygulama mağazasının gelişmesi gerekiyor.

Bu arada, kinetik kaydırma ve büyütme işlemlerinde yavaş çalıştığını göremedim ben. Galaxy S aldığınızda telefon internette daha fazla kasıyor N9'a göre.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Senin telefonun düzeyinde tarama yapsa yeter. :) Zoom gs2den daha iyi be :zuhaha: nereye yavaş yapıyor. Iphone'la aynı akıcılığa sahip.

----------Eklendi @ 18:39:31 ---------- Yazıldı @ 18:35:12 ----------

Android 4 sadece görsel olarak güncellemiş.

Lenneth

Üye
Senin telefonun düzeyinde tarama yapsa yeter. :) Zoom gs2den daha iyi be :zuhaha: nereye yavaş yapıyor. Iphone'la aynı akıcılığa sahip.

----------Eklendi @ 18:39:31 ---------- Yazıldı @ 18:35:12 ----------

Android 4 sadece görsel olarak güncellemiş.

Zoom'u GS2'den iyi mi yapma bunu Serdar.. :)

Ayrıca koskoca Google aylarca uyumadı herhalde, görsellik dışında geliştirmiştir sistemi ne dersin ?

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Zoom'u GS2'den iyi mi yapma bunu Serdar.. :)Ayrıca koskoca Google aylarca uyumadı herhalde, görsellik dışında geliştirmiştir sistemi ne dersin ?
Ozaman yavaş diyemezsin iphone'la aynı. Gs2'den de daha hassas videoda. Bilemiyorum Hakan görsellik dışında pek özel birşey göremedim.

Uruloki

Uruloki

Üye
bende android 4 konusuna katılıyorum google aylarboyu uyudu sadece honeycomb u mobilleştirmişler başka bir şey yapmamışlar ve tarayıcı meselesine gelirsek flash içerikli sitelerde illa ki sgs2 geçecektir onun için flash ı kapatmak gerek ama çoğu arkadaşın dediği gibi ezdirmedi cihaz kendini aynı ezdirmeme nokia 800 de de var yine mynokiablog da video var bakabilirsiniz yani sgs2 geçiyor ama 800 hemen peşinden yani nokia da galiba bir değişim var ve ya oldu

nalcam22

nalcam22

Üye
kendi kendine gelin güvey olmak

Uruloki

Uruloki

Üye
meegotürkiyeden uyarı geldi gençler cihazın performansının bu olmadığı ve arkada facebook, müzik çaların açık olduğu ki bluetooth kulaklıkla bunu performans kaybına neden olduğunu söylüyorlar ki diğer cihazların arkada alışan hiçbir şey yok ayrıca N9 firefox(fennec) ile 314 puan alıyor html5 de

----------Eklendi @ 19:12:24 ---------- Yazıldı @ 19:10:30 ----------

düzeltiyorum skype veya facebook chat açık ve bluetooth açık

Lenneth

Üye
meegotürkiyeden uyarı geldi gençler cihazın performansının bu olmadığı ve arkada facebook, müzik çaların açık olduğu ki bluetooth kulaklıkla bunu performans kaybına neden olduğunu söylüyorlar ki diğer cihazların arkada alışan hiçbir şey yok ayrıca N9 firefox(fennec) ile 314 puan alıyor html5 de

Noldu ? Hani multitaskingi çok güçlüydü 30 tane uygulamayı kasmadan çalıştırıyordu ? 3 tane uygulama web tarayıcıyı yavaşlatıyorsa oh yani :)

Kısacası konuştukça batıyorsunuz :)

Uruloki

Uruloki

Üye
serdar şu siteye göre html5 sonuçlarını düzeltirmisin

Del Rey

Del Rey

Üye
Noldu ? Hani multitaskingi çok güçlüydü 30 tane uygulamayı kasmadan çalıştırıyordu ? 3 tane uygulama web tarayıcıyı yavaşlatıyorsa oh yani :)

Kısacası konuştukça batıyorsunuz :)

Yalnız, birşey sorabilir miyim?

Nokia N9'un pazar Android dengi Samsung Galaxy S'i al eline. Git Bluetooth kulaklığı tak, müzik çaları aç, bir de facebook'u aç; web tarayıcı kasıyor kendini. (Arkadaşımda Samsung Galaxy S var)

Bir de Nokia N9'un henüz Beta sayılabilecek bir yazılım sürümü ile birlikte sunulduğunu da belirtmekte fayda var.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Rda'da dün deneme yaptım, telefon üzerinde açılabilecek herşeyi açtım. Tam 41 uygulama. (galaxy on fire, real golf, nfs shift, angry birds vardı onlar dahil) Sonra açık olan webden maxicep portala girdim. Gıdım bekleme yok. (rda çok takılıp kasıyor ayrı) Ekran kaydı da almıştım rda üzerinden ama kayıtta ekran kayık çıktı hiçbirşey anlaşılmıyordu. Bu arada adını yanlış hatırlamıyorsam hdr camera uygulamasını biri symbiandan portlamış.

----------Eklendi @ 20:15:50 ---------- Yazıldı @ 20:15:28 ----------

serdar şu siteye göre html5 sonuçlarını düzeltirmisin
Tamamdır hasan.

----------Eklendi @ 20:29:17 ---------- Yazıldı @ 20:15:50 ----------

Noldu ? Hani multitaskingi çok güçlüydü 30 tane uygulamayı kasmadan çalıştırıyordu ? 3 tane uygulama web tarayıcıyı yavaşlatıyorsa oh yani :)Kısacası konuştukça batıyorsunuz :)
Yalnız n9 tarayıcısı bu haliyle bile donanımına göre gayet hızlı, performans kayıplı haline de razıyım ben.

denizci535

denizci535

Üye
n9 u cok bekledim sonunda pisman oldum ya iphone 4 ya optimus 3d nokia alsın cihazını basına calsın diyorum. Cıkaracagi bu kadar n900 bile n9 dan iyidir yarıstırıp gormek gerek.

Lenneth

Üye

Nokia N9'un pazar Android dengi Samsung Galaxy S'i al eline. Git Bluetooth kulaklığı tak, müzik çaları aç, bir de facebook'u aç; web tarayıcı kasıyor kendini. (Arkadaşımda Samsung Galaxy S var)

Bir de Nokia N9'un henüz Beta sayılabilecek bir yazılım sürümü ile birlikte sunulduğunu da belirtmekte fayda var.

Nokia'nın henüz piyasaya sürmediği bir telefonu Samsung'un geçen sene piyasaya sürdüğü bir telefonla kıyaslıyorsun hatırlatayım :) Nokia anca Samsung'un geçen seneki seviyesine ulaşıyor..

nalcam22

nalcam22

Üye

1 gb ramli telinizi anca 512mb ramli tellemi karşılaştırıyosunuz. D oldu olacak 5800 vs n9 :d:

Hani bun9 aynı anda 100 tane uygulama açardı ?

----------Eklendi @ 20:49:51 ---------- Yazıldı @ 20:45:19 ----------

Az önce apple ve androıd türkiyeden açıklama geldi gs2 de ve 4s de arka planda 100 tane uygulama açıkmış :D:

Urolokı arkadaşın dediği gibi konuştukça batıyosunuz

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
1 gb ramli telinizi anca 512mb ramli tellemi karşılaştırıyosunuz. D oldu olacak 5800 vs n9 :d:Hani bun9 aynı anda 100 tane uygulama açardı ?----------Eklendi @ 20:49:51 ---------- Yazıldı @ 20:45:19 ---------- Az önce apple ve androıd türkiyeden açıklama geldi gs2 de ve 4s de arka planda 100 tane uygulama açıkmış :D:Urolokı arkadaşın dediği gibi konuştukça batıyosunuz
:zuhaha: rüya gördün gelip yazıyorsun sanırım, konuştukça batan sizlersiniz. :kop:

Üst Alt