Apple iPhone 3GS ve Nokia N8 Karşılaştırması

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Emre-45

Emre-45

Üye
    Konu Sahibi
Apple iPhone 3GS ve Nokia N8 Karşılaştırması
Merhaba arkadaşlar.. Bazılarınızın bildiği üzere 2 hafta önce 1yıllık N8'imi (2aylık) iPhone 3GS 8GB ile üste 100 lira vererek takas ettim.2 hafta boyunca kullandım test ettim ve tamamen objektif olarak ve puanlama yöntemi ile karşılaştırmamı yapacağım..

1-Dış görünüş
( iPhone :1 N8:0)
N8 in dış görünüşü gayet güzel fakat konu iPhone olunca dış görünüş iPhone yanında zayıf kalıyor.

2-Ekran özellikleri
( iPhone :1 N8:1)
N8'in ekranı amoled ekran, iPhone'unki ise LCD. Ekran olarak N8 daha iyi fakat iPhone'da ekran kötü değil. İkisi karşılaştırılınca N8 ekran konusunda daha iyi geldi gözüme.

3-Şarj süresi
( iPhone :1 N8:1 )
2 telefonu da 3g-wifi-oyun gibi şeyleri gün içinde yaparak kullandım. Şarj süreleri 1 günü geçmedi ikisinde de.. Yani aynılar.

4-İşlemci ve ram
( iPhone :1 N8:1 )
2 telefonda da 600 küsürlük işlemci ve 256mb ram mevcut.

5-Hız
( iPhone :2 N8:1 )
İşlemci hızları ve ramleri aynı olmasına karşın,
iPhone hız konusunda kesinlikle N8e fark atıyor.Symbian Belle ile biraz daha hızlansa da N8 iPhone'un yanına yaklaşamaz bu konuda.

7-Web tarayıcı
( iPhone :3 N8:1 )
N8de flash olmasına rağmen kullanımı berbat.Kasmalar takılmalar sözkonusu. iPhone'da flash desteği yok.Flash mevzusunu geçersek tarayıcı olarak İPhone tarayıcısı çok çok hızlı, stabil, multitouch çok iyi şekilde kullanılıyor.N8 tarayıcısı Belle ile biraz daha geliştirildi fakat iPhone gibi değil ne yazık ki..

7-Multimedya
( iPhone :3 N8:2 )
N8 bu konuda çok daha başarılı.1 sene boyunca 1 kere bile kullanmasam da N8 de USB OTG mevcut. HDMI mevcut.iPhone'da bunlar yok.

8-Kulaklık sesi ve dış hoparlör sesi
( iPhone :4 N8:3 )
Kulaklık sesi olarak iPhone bence daha iyi.Müziği son seste dinleyemiyorum :).Kulaklığı muazzam şekilde yüksek ve kaliteli bir ses sunuyor iPhone'un. N8 de sesi arttırmak için programlarla müziğin kalitesini bozarak arttırıyordum fakat iPhone tam anlamıyla müzikte harika.Dış hoparlör olarak N8 daha kaliteli ve yüksek ses veriyor.Fakat arka kamera kapağına konulan hoparlör, telefon masaya veya koltuk gibi yerlere bırakılınca kapandığı için ses çıkartamıyor.

9-Kamera
( iPhone :4 N8:4 )
N8'in açık ara farklı olduğu yer burası.12mp lik kamerası ve xenon flası ile çok önde. Eğer benim gibi kamerayı çok kullanmazsanız günde 1-2 fotoğraf ya çekerim ya çekmem diyorsanız iPhone işinizi görür.Video olarak N8 720p video kaydediyor. Kalitesi gerçekten çok iyi. iPhone 3gs için ise bir yazılımla kamera 720p video kaydedebiliyor. Bu işlem için telefonun jailbreaklı olması gerekiyor.

10-Yazılım
( iPhone :5 N8:4 )
N8 in symbian'ı gerçekten kötü, çağa ayak uyduramıyor. Birçok firma symbiana destek vermiyor. En azından facebook bile symbiana uygulama çıkartmıyor. Symbian belle ile azalsa da arada donmalar takılmalar oluyor. iOs ise şuana kadar kullandığım en iyi sistem(android-symbian kullandım).Çok çok stabil herşey yerli yerinde.

11-Oyun,uygulama
( iPhone :6 N8:4 )
Symbiana son aylarda neredeyse oyun çıkmıyor.Kullanıcıları olarak oyuna hasret kaldık. İşe yarar birkaç uygulama mevcut fakat biraz önce dediğim gibi firmalar desteklemiyor ve oyun-uygulama çıkartmıyor.iOS'da ise oyun bolluğu yaşanıyor. Yüzlerce HD oyun mevcut.Bir gün bir oyun oynuyorsunuz öteki gün farklı birşey yükleyip oynuyorsunuz.Bu konuda App Store mükemmel.Jailbreak yapmadan bile bu oyunlara ulaşmak zor değil. Çoğu oyun 0,99 dolar.Jailbreak yapınca ise hepsi ücretsiz.

Genel olarak karşılaştırmaya çalıştım.Eklemelerimi kullandıkça yapmaya devam edeceğim.. Hatam olduysa affola :)

nokia13

Üye
süper bir karşılaştırma olmuş tebrik ederim seni

Ahmet_Selim

Ahmet_Selim

Üye
iphone burda zaten kazanır belli.. N8'de iyi ama iphone kadar olduğunu sanmıyorum

CorbyW

CorbyW

Üye
Karşılaştırmanın telif hakkını alsaydın benden bari. =D

Emre-45

Emre-45

Üye
    Konu Sahibi
"ForeverAlone"

"ForeverAlone"

Üye
Evet.iPhone'nin 2009'da çıkan telefonu bile N8'den iyi.Burada iOS'un başarısı belli oluyor.680 Mhz hızla 1.2 Ghz çift çekirdekli gibi hız verebiliyor iPhone.Hele o uygulamalar.HD olmayan ekranla yüzlerce HD oyun açıyor.500.000'den fazla uygulamada ücretsiz.Daha ne olsun :)

futbol123

futbol123

Üye
kusura bakmayında kazığı yemişsiniz n8 veriyorsunuz 8gb lık 3gs alıyorsunuz pes bari 16gb lık alsaydın bide ustüne para vermişsiniz 100tl verip 32gb olan modelini bile alırdınız

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
çok teşekkürler emre kardeş harika bi paylaşım olmuş eline emeğine sağlık

Silinen Üye 737108

Silinen Üye 737108

Kapalı Hesap
kusura bakmayında kazığı yemişsiniz n8 veriyorsunuz 8gb lık 3gs alıyorsunuz pes bari 16gb lık alsaydın bide ustüne para vermişsiniz 100tl verip 32gb olan modelini bile alırdınız
Aynen katılıyorum. Iphone 3gs için zaten 1 sonra destek kesilir. Ölü yatırım olmuş.

Türe

Türe

Üye
Gercekten cok objektif olmus tebrikler :)

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Aynen katılıyorum. Iphone 3gs için zaten 1 sonra destek kesilir. Ölü yatırım olmuş.

N8'e yazılım veriliyorda ne oluyor. İphone yazılımı eski olsada daha iyi. Ölü yatırımda değil bence. Tabi N8'de güzel ama...

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Durum İphone:6 - N8:3 olmalıydı... Kulaklık sesi kısmında her ikisinede puan vermişsin.

>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye
komik ve gereksiz bi konu olmuş

Emre-45

Emre-45

Üye
    Konu Sahibi
Kulaklik konusunda iPhone'a 1 ,dis hoparlor olarak da n8e 1 puan verdim o yuzden oyle.
Bu arada konu yaptigim takas degil arkadaslar ben cok memnunum telefonumdan istersem tekrar N8e donebilme imkanim var zaten :) ama gerek duymuyorum boyle iyi. Bir telefon almayi dusunursem kesinlikle iPhone serisinden devam ederim. Sizler de nokia yi birakip baska tellere gectiginizde farkedersiniz farki simdi farkedemesenizde.

"ForeverAlone"

"ForeverAlone"

Üye
Kulaklik konusunda iPhone'a 1 ,dis hoparlor olarak da n8e 1 puan verdim o yuzden oyle.
Bu arada konu yaptigim takas degil arkadaslar ben cok memnunum telefonumdan istersem tekrar N8e donebilme imkanim var zaten :) ama gerek duymuyorum boyle iyi. Bir telefon almayi dusunursem kesinlikle iPhone serisinden devam ederim. Sizler de nokia yi birakip baska tellere gectiginizde farkedersiniz farki simdi farkedemesenizde.
,

Ayyyynen öyle pesimistic sözüm sana.Bende N73'ümü harika görüyordum.Sonradan baktım gözüm körmüş.Daha da nokia almam dedim.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Pardon kardeş ben orasını anlayamamışım...:good:

capadent

Üye
ben sana aklıma gelen bir kaç fark söyliyim.n8 süper bir navigasyonu var.bence hiç bir telefonda bu kadar kalitelisi yok.16 gb hddsini usbstick gibi kullanabiliyorsun.radyosu var.3gs de yok.n8 e klavye maus bağlıyarak pc gibi kullanırsın.harici hafıza takarsın.bluetooht la veri aktarabilirsin.fmverici olarak n8 deki müziklerini arabanın hoparlöründen dinleyebilirsin.hdmi çıkış ile tvde hd film seyredebilirsin.n8 i tv ye bağlayarak joystick gibi kullanarak oyun oynayabilirsin.kamera,foto,flaş açısından bırak ıphoneyi hiçbir telefon yanına yaklaşamaz.ekranı çok daha iyi ve çizilmez.telefon kasa olarak darbelere çok daha dayanıklı.dolby digital ses kalitesiyle müzik dinleyebilirsin.daha ne sayıyım sana bunlar aklıma gelenler.iphonenun tek üstünlüğü oyun.oyun için ıphone alacaksan git psp al.zira hiçbir telefon pspdeki kadar iyi oyuna zaten sahip değil.sen atla eşeği karşılaştırıp eşeği üstün tutmuşsun.senin telefon bilgilerini güncellemen gerekir.eksiklerim varsa hatırlayan tamamlasın görüntülü konuşmayı unuttum.3gs yok n8 de var.ayrıca 3gs için yazılımla 720p çekim yapıyor demişsin.o dediğin 720i dir.asla n8 gibi hardware olan 720p kalitesinde değildir.iphone4 g bile olsa.(bu konuda daha derin bilgisi olan varsa yazsın)

onur027

onur027

Üye
ben sana aklıma gelen bir kaç fark söyliyim.n8 süper bir navigasyonu var.bence hiç bir telefonda bu kadar kalitelisi yok.16 gb hddsini usbstick gibi kullanabiliyorsun.radyosu var.3gs de yok.n8 e klavye maus bağlıyarak pc gibi kullanırsın.harici hafıza takarsın.bluetooht la veri aktarabilirsin.fmverici olarak n8 deki müziklerini arabanın hoparlöründen dinleyebilirsin.hdmi çıkış ile tvde hd film seyredebilirsin.n8 i tv ye bağlayarak joystick gibi kullanarak oyun oynayabilirsin.kamera,foto,flaş açısından bırak ıphoneyi hiçbir telefon yanına yaklaşamaz.ekranı çok daha iyi ve çizilmez.telefon kasa olarak darbelere çok daha dayanıklı.dolby digital ses kalitesiyle müzik dinleyebilirsin.daha ne sayıyım sana bunlar aklıma gelenler.iphonenun tek üstünlüğü oyun.oyun için ıphone alacaksan git psp al.zira hiçbir telefon pspdeki kadar iyi oyuna zaten sahip değil.sen atla eşeği karşılaştırıp eşeği üstün tutmuşsun.senin telefon bilgilerini güncellemen gerekir.eksiklerim varsa hatırlayan tamamlasın görüntülü konuşmayı unuttum.3gs yok n8 de var

aynen katılıyorum kardeş

>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye
900tl lik telefonumu 1400 liralık bi telefonla karşılaştırmanız bana gurur verdi

Türe

Türe

Üye
3gs ios sayesinde biraz daha önde sanki :hmmm ama bartılacak kadar bir fark söz konusu değil

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt