Android Telefonlar için Pil Tasarrufu ve Pil Kalibrasyonu [ANA KONU]

Sponsorlu Bağlantılar

Jelly_Bean

Jelly_Bean

Üye
    Konu Sahibi
Android Telefonlar için Pil Tasarrufu ve Pil Kalibrasyonu [ANA KONU]
PİL TASARRUFU VE PİL KALİBRASYONU
ANA KONU

Samsung Galaxy S II, HTC Desire HD gibi Android telefonları kullananlar bilir; telefonun bataryası günün sonunu zor getirir. Sırf bu batarya sorunu yüzünden telefondan soğuyanlar olmuştur.Android telefonlarda pil tasarrufu hakkında ipuçları vererek telefonunuzun batarya süresini uzatmanıza yardımcı oluyoruz…

Super AMOLED Plus ve LCD ekranlar, yüksek işlemciler, Facebook ve Twitter bildirimleri, telefon konuşmaları vs. derken akıllı telefonların şarjı ile günün sonunu getirmek hayal oldu diyebiliriz.

Peki pil süremizi nasıl uzatacağız?İşte ipuçları..

1) Gereksiz hizmetleri kapatın: Telefonumuz çalışırken arkada kullanmadığımız Bluetooth, Wi-Fi, GPS gibi birçok gereksiz hizmet çalışıyor olabilir. Bunları sadece kullandığınız zaman açmak size çok büyük pil tasarrufu sağlayacaktır. Özellikle GPS verisi; pil ömrünü su gibi içmektedir. Ayarlar kısmından Bluetooth, Wi-Fi ve GPS seçeneklerini kullanmadığınız sürece Kapalı konumunda tutun.

2) Ekran Parlaklığı: Telefonunuzu bir video izlemek vs. için kullanmıyorsanız ekranınızın parlaklığını sonuna kadar açmanız gereksiz. Bunun yerine otomatik aydınlatma seçeğini kullanmanız en iyisi olacaktır.

3) 3G – 2G Arası Dolaşım Verisi: 3G olmadığı zaman veri transferi olmayacak gibi şeyler düşünenler var fakat 3G sadece hizmetin hızını etkiler. Bunun yerine 3G ‘yi kapatmak bataryanız için çok faydalı olacaktır.
Ayarlar > Kablosuz Özelliği ve Ağlar > Mobil Ağlar > Bağlantı Türü >Sadece GSM ayarını seçerek 3G’yi kapatabilirsiniz.

4) Flash Player: Bildiğiniz gibi Flash videolar ve Flash animasyonlar telefonun işlemcisini aşırı kullandığı için, internette gezinirken pil ömrünüzü aşırı tüketecektir. Bunun için Google Play'de ücretsiz olan Opera,Dolphin gibi browserleri indirerek ihtiyacınız olmadığı zamanlarda Flash Player’in kullanımını kapatabilirsiniz.

5) Task Killer Kullanın: Android Market’te ücretsiz olan Task Killer uygulaması ile arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. Task Killer da biraz şarjı azaltabilir fakat arka planda çalışan uygulamaları kapatmak şarjınızı daha uzun süre götürecektir.

6) Son Sürüme Güncelleyin: Telefonunuz için çıkan güncellemelerde daha uzun batarya süresi sağlayabilmek için yenilikler bulunabilir. Bu sebeple telefonunuzun versiyonunu güncel tutun. Ayrıca bu işlem; indirdiğiniz uygulamalar için de geçerli; indirdiğiniz uygulamalarıı da güncellemek en iyisi olacaktır.

7) Batarya Kullanım Ekranını Aktif Yapın: Telefonunuzu kullanırken kalan ve kullandığınız batarya ömrünü görmek iyi olacaktır, böylelikle telefonunuzu daha tedbirli kullabilirsiniz.
Ayarlar > Telefon > Batarya Kullanımı seçeneği aktif yapmanız yeterlidir.

PİL KALİBRASYONU

Genel batarya süresi uzatma ipuçlarının ardından ayda bir (istatistik sıfırlama hariç) telefonunuzun pilini yeniden kalibre etmeniz iyi olacaktır, pil kalibresi nasıl yapılır adım adım bakalım:

1)Pil tamamen dolana kadar telefonu şarj edin.

2)Bu işlemi USB kablo ile bilgisayardan değil, normal şarj aleti ile yapmanız gerekiyor.

3)Ekranın sağ üst kısmındaki pil göstergesini dikkate almayın. Pilin tam dolu olduğunu Ayarlar (Settings) -> Telefon hakkında (About) -> Durum (Status) -> Pil durumu (Battery status) kısmından görün. Burada Dolu () yazması
gerekiyor.

4)Pil istatistiklerini sıfırlayın (aşağıda nasıl yapılacağını anlatacağım)

5)Telefonu istatistikleri sıfırlar sıfırlamaz şarjdan çekin.

6)Pili tamamen bitip kendiliğinden kapanana kadar kullanın.

7)Bu sırada telefonu katiyen şarja takmayın.

8)Telefonu USB aracılığı ile bilgisayara dahi bağlamayın.

9)Telefonu yeniden başlatmayın ve kapalı tutmayın.

10)Telefonu pil tamamen dolana kadar şarj edin.

Bunları yaptıktan sonra normal kullanıma dönebilirsiniz.

PİL İSTATİSTİKLERİNİ SIFIRLAMA

Öncelikle şunu belirteyim telefonu rootlu olmayanlar telefonunu fabrika ayarlarına alarak pil istatistiklerini sıfırlayabilir.

Gelelim rootlu cihazlara ve bootloader kilidi açık olanlara.

Telefonunun Bootloader kilidi açık olanlar:

1)Recovery menüsünü açın ve buradan “Wipe Battery Stats” seçeneğini seçin.

Telefonu rootlu olanlar :

1)Google Play Store'den,Battery Monitor Widget'i kurun. ( )

2)Ekranlardan birine 1×1 bir Battery Monitor Widget koyun ve üstüne tıklayın

3)Settings tuşuna basın

4)Çöp kovası resimlerinden Statistics yazana basın ve yazanları takip edin

ÖNEMLİ NOT:Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek tüm verilerinizi silecektir ama maalesef dişinizi sıkıp bunu bir sefer yapmanız gerekiyor . Pil istatistikleri korunaklı bir depoda tutulduğundan, bu istatistikleri sıfırlamanın başka bir yolu maalesef yok.

Önemli Bilgiler :
Piliniz tam dolduktan sonra çıkartıp tekrar şarja takmayın. Bump Charging denilen bu yöntem çok az ek kullanım süresi sunabilir ama pilinizin toplam ömrünü kısaltır.

Lityum polimer pillerin tamamen boşaltılması da bu pillerin ömrünü kısaltır. Burada yaptığımız işlem, aslında, pilin tamamen boşaltılması değildir. Pili telefonun dışına çıkarıp farklı düzeneklerle boşaltmaya çalışmayın. Hatta kalibrasyon bittikten sonra telefonunuzu mümkün olan her an şarj edin.

İstatistik sıfırlama olayını Root olmayan telefonlar Fabrika ayarlarına geri dönerek yaptıkları için; ayda bir kalibre yaparken bu adımı atlayabilirsiniz.

PİL ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN BİLGİLER

1. Tam şarj: Piniziniz verimliliğini korumak için onu en az ayda bir kez tam olarak şarj etmeli ve şarj oranınızın yüzde 20'nin altına düşmemesine dikkat etmelisiniz.

2. Uygun sıcaklık: Pilinizi şarj etmek için en uygun sıcaklık 0-45 arasıdır. Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklar pilinize zarar verecektir.

3. Cebiniz nefes alsın: Pilinizi şarj ederken kılıfını çıkarın. Aksi halde sıcaklık cihazınıza zarar verebilir.

4. Titreşimi kapatın: Sadece telefon zilini duymayacağınız zamanlarda titreşim özelliğini kullanarak pilden tasarruf edebilirsiniz.

5. Güç denetimi widget'ı kullanın: Güç kontrolü widget'ını kullanarak belirli işlevleri hızla açıp kapayabilirsiniz. Bunun için ana ekranınıza uzun dokunun ve güç widget'ını bulup ekleyin.

6. Gereksiz widget'ları giriş ekranından kaldırın: Kullandığınız giriş ekranı widget'ları da pilinizi harcayabilir. İhtiyacınız olmayan widget'ları
ekranınızdan kaldırın.

Şarj Yönetim Programı :

1-Juice Defender 2-Battery Dr Saver

3-Easy Battery Saver

Yazar önerisi: Benim tercihim Juice Defender kullanmanız yönünde.Diğerleri de iyi fakat Juice Defender bu alanın en iyisi :)

PİLİ EN UZUN DAYANAN 22 ANDROID CEP TELEFONU

22. LG E720 Optimus Chic
Pil puanı: Yüzde 72.56

Konuşma süresi: 5:24 saat
Açık kalma süresi: 5:45 saat
Şarj süresi: 2:23 saat

21. HTC Velocity 4G
Pil puanı: Yüzde 73.38

Konuşma süresi: 5:16 saat

Açık kalma süresi: 6:17 saat
Şarj süresi: 2:30 saat
20. Sony Ericsson Xperia Ray
Pil puanı: Yüzde 74.93

Konuşma süresi: 4:20 saat
Açık kalma süresi: 7:00 saat
Şarj süresi: 2:06 saat

19. Samsung Galaxy S II
Pil puanı: Yüzde 74.96

Konuşma süresi: 5:57 saat
Açık kalma süresi: 7:00 saat
Şarj süresi: 3:10 saat

18. LG Optimus Black P970
Pil puanı: Yüzde 75.16

Konuşma süresi: 6:03 saat
Açık kalma süresi: 5:04 saat
Şarj süresi: 2:05 saat
17. LG C550 Optimus Chat
Pil puanı: Yüzde 76.19

Konuşma süresi: 4.17 saat
Açık kalma süresi: 6:56 saat
Şarj süresi: 1:52 saat
16. Samsung Galaxy Xcover
Konuşma süresi: 5:13 saat
Açık kalma süresi: 7:08 saat
Şarj süresi: 2:23 saat
15. LG P990 Optimus Speed
Pil puanı: Yüzde 78.27

Konuşma süresi: 6.28 saat
Açık kalma süresi: 5:46 saat
Şarj süresi: 2:22
14. Sony Ericsson Xperia active
Konuşma süresi: 3:38 saat
Açık kalma süresi: 7:50 saat
Şarj süresi: 1:38 saat
13. Motorola Atrix
Pil puanı: Yüzde 81.62

Konuşma süresi: 6:25 saat
Açık kalma süresi: 7:27 saat
Şarj süresi: 2:53 saat
12. Sony Ericsson Xperia arc
Pil puanı: Yüzde 82.31

Konuşma süresi: 5:28 saat
Açık kalma süresi: 6:15 saat
Şarj süresi: 1:28 saat
11. Sony Ericsson Xperia mini
Konuşma süresi: 3:51 saat
Açık kalma süresi: 8:25 saat
Şarj süresi: 1:38 saat
10. Samsung i9250 Galaxy Nexus
Pil puanı: Yüzde 83.94

Konuşma süresi: 5:57 saat
Açık kalma süresi: 6:50 saat
Şarj süresi: 1:55 saat
9. Sony Ericsson Xperia arc S
Pil puanı: Yüzde 84.84

Konuşma süresi: 5:43 saat
Açık kalma süresi: 6:40 saat
Şarj süresi: 1:33 saat
8. Galaxy Ace
Pil puanı: Yüzde 85.96

Konuşma süresi: 5.30 saat
Açık kalma süresi: 8:39 saat
Şarj süresi: 2:25 saat
7. Motorola Defy
Pil puanı: Yüzde 87.25

Konuşma süresi: 5:45 saat
Açık kalma süresi: 8:39 saat
Şarj süresi: 2:25 saat
6. Samsung Galaxy W
Pil puanı: Yüzde 88.58

Konuşma süresi: 6:16 saat
Açık kalma süresi: 8:23 saat
Şarj süresi: 2:26 saat
5. Sony Ericsson Xperia neo
Pil puanı: Yüzde 88.67

Konuşma süresi: 4:48 saat
Açık kalma süresi: 8:47 saat
Şarj süresi: 1:41 saat
4. Samsung Galaxy Note
Pil puanı: Yüzde 90.89

Konuşma süresi: 11:50 saat
Açık kalma süresi: 6:20 saat
Şarj süresi: 3:25 saat
3. Motorola Defy+
Pil puanı: Yüzde 96.89

Konuşma süresi: 6:17 saat
Açık kalma süresi: 9:53 saat
Şarj süresi: 2:15 saat
2. Sony Ericsson Xperia mini pro
Pil puanı: Yüzde 97.29

Konuşma süresi: 4:40 saat
Açık kalma süresi: 11:23 saat
Şarj süresi: 2:00 saat
1. Samsung Galaxy S Plus
Konuşma süresi: 7:48 saat
Açık kalma süresi: 9:25 saat
Şarj süresi: 2:35 saat

• Beğen
Tepkiler: Pianist07

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
teşekkürler. yararlı bir konu. birde şarj yönetim programı ekleseydin konuya :)

SilentOne

SilentOne

Üye
:tşk: baya yararlı bir bilgi olmus ama androide çok duydum pil sıkıntısı ama s3 de hiç yaşamadım maşallah 1.5 2 gün çok rahat goturuyor

enterneoll

enterneoll

Üye
s3 de what's up açık 3g açık biraz oyun biraz internet 1,5 gün belki 2 gün pek gerek yok bana :)

cukuleaks

Üye
Yaw hep soyluyorum gene soyluyorum. Onu bunu sunu kapatacaksak telefonu hic kullanmayalım daha iyi. Bu arada telefonumun sarj suresinden asiri memnunum. Galaxy s remics-jb. Hayatimda hem bukadar hizli hemde bukadar super sarj suresi gormedim...

Jelly_Bean

Jelly_Bean

Üye
    Konu Sahibi
Yaw hep soyluyorum gene soyluyorum. Onu bunu sunu kapatacaksak telefonu hic kullanmayalım daha iyi. Bu arada telefonumun sarj suresinden asiri memnunum. Galaxy s remics-jb. Hayatimda hem bukadar hizli hemde bukadar super sarj suresi gormedim...

Burda yazıldı diye illa hepsini kapatacak değilsin.İşine yaramayan varsa aralarında onları kapatacaksın.Zaten hepsini kapadınmı telefon ne işe yarayacak.

SilentOne

SilentOne

Üye
sadece ekran otomatikte bnim bide tasaruf modunda sadece oyun oynuynca tsarufu kapatıyom yoksa kasıyor bide 2g açık 3glik pek işim yok onun dısında temiz:D

karayel90

karayel90

Üye
Bende SGS2 ye 3200 mha lık batarya aldım şarj 15 saatte tam doluyo ve 2.5 -3-4 gün falan gidiyo

SilentOne

SilentOne

Üye
15 saatemi doluyor yuh :-)

Jelly_Bean

Jelly_Bean

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar ana konu olduğu için ekstra bilgiler eklenecektir.

-Pili en çok dayanan telefonlar eklenmiştir.

-Pil ömrünü arttıran ve şarj ederken bilmemiz gereken bilgiler eklenmiştir.

herıld

Üye
Arkadaşlar ana konu olduğu için ekstra bilgiler eklenecektir.

-Pili en çok dayanan telefonlar eklenmiştir.

-Pil ömrünü arttıran ve şarj ederken bilmemiz gereken bilgiler eklenmiştir.
bişey sorucam benim telefonum atrix bana motomodtr deki kalibrasyonu yapmak biraz zor geldide :)
acaba bu konudakini yapsam işe yararmı aynı şekilde verim alırmıyım?

ŞenolTÜRK

ŞenolTÜRK

Üye
teşekkürler eline sağlık kardeş

galatwer

Üye
yeni üyeyim samsung wave 2 var yardım edecek kimse varmı?

pelinfcbk

Üye
Android telefonlarda sanırım telefonun %100 şarjı dolana kadar doldurmak.

Üst Alt