Alo..

Sponsorlu Bağlantılar

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Alo..

Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır.

Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur.

Bu sevimli genç kız telefonu icat eden A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti.Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti..

Yaşlı Bell sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı.

:ünlem: Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

___kaptan___

___kaptan___

Üye
Biliyordum ama bilmeyenler için güzel bir paylaşım olmuş sağolasın güzel kardeşim :oke: :tşk:

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
biliyordum :D

hikmet366

hikmet366

Üye
Bilmiyorudum Güzel Paylaşım Eline Sağlık Kardeşim..

TheLastWarrior

TheLastWarrior

Üye
güzel bilgilendirme ama biliyordum :tşk:

PremiumWork

PremiumWork

Üye
Güzel paylaşım :tşk:

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Çoğunuz biliyorsunuzdur :tebessüm: Paylaşmak istedim :D :rica:

kadir.ozel2

kadir.ozel2

Üye
bilidim

[_ATHENA_]

[_ATHENA_]

Üye
Geçen biryerde bunun uydurulmuş bir hikaye olduğunu okudum. Orada alo nun hello dan geldiği yazıyordu. Bence de uydurulmuş. Kim sevgilisine hitap ederken adını ve soyadını söyler ki.
Ek bilgi: Orijinali (yani İngilizcesi) "hello" olan kelime,
Fransızcaya "allo" olarak girmiş, Türkçeye de
Fransızcadan "alo" olarak geçmiştir; Alexander
Graham Bell'in sevgilisi Allessandra Lolita
Oswaldo'nun baş harfleriyle bir ilgisi yoktur. Bunu ilk kullanan da edison dur.

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
[_ATHENA_];6023104' Alıntı:
Geçen biryerde bunun uydurulmuş bir hikaye olduğunu okudum. Orada alo nun hello dan geldiği yazıyordu. Bence de uydurulmuş. Kim sevgilisine hitap ederken adını ve soyadını söyler ki.
Ek bilgi: Orijinali (yani İngilizcesi) "hello" olan kelime,
Fransızcaya "allo" olarak girmiş, Türkçeye de
Fransızcadan "alo" olarak geçmiştir; Alexander
Graham Bell'in sevgilisi Allessandra Lolita
Oswaldo'nun baş harfleriyle bir ilgisi yoktur. Bunu ilk kullanan da edison dur.

:bilmm

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
çalan telefona açıp kimo diyorum

Lambritsche

Lambritsche

Üye
Lolita :D

MrExpert

MrExpert

Üye
Biliyordum Mert :pro:

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim Battal :pro:

:ehe

MaxiShe

Üye
bilmiyordum bende güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim :)

fk555897

fk555897

Üye
Daha önce de duymuştum.

u_cosar

u_cosar

Üye