Neden ALO deriz?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tuna-TR

Tuna-TR

Üye
    Konu Sahibi
Neden ALO deriz?

Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü,
gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Allessandra, telefonu icat eden A. Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası
olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti. Yaşlı Bell, sevgilisinin bir gün onu arayacağı umuduyla telefonun başından hiç ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık
herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: By_Casparov, TeknoÖmer ve .NeXuS.

NEXUS

NEXUS

Üye
biliyordum ama yinede :tşk: bilmeyenler için faydalı :)

• Beğen
Tepkiler: TeknoÖmer ve atlantis52
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Vée bütün dünya artık alo demiş. Masal gibi harbi . :)
Teşekkürler bilgi için

• Beğen
Tepkiler: TeknoÖmer
UpOneTR

UpOneTR

Üye
Kullanmıyorum :D :tşk:

• Beğen
KinG Tornado

KinG Tornado

Üye
"Efendim" Nerden Çıktı Aceba :allalla: Bilgi İçin Teşekkürler

UpOneTR

UpOneTR

Üye
Genelde telefonu efendim diyerek açarım
Birini arıyorsamda alo diye tekrar cevap vermek zaten saçma
Cevap vermiyosa ordamisin nere gittin gibi seyler soylerim olmadi kapatir geri ararım :D
ALO kadar saçma bir kelime yok

• Beğen
NEXUS

NEXUS

Üye
Cevap vermiyosa ordamisin nere gittin gibi seyler soylerim olmadi kapatir geri ararım :D
he ben hiçbişey demeden söylüyorsun sandım :D , sen alo değil Sukut-u Hayal De :D

Tuna-TR

Tuna-TR

Üye
    Konu Sahibi
Grahambell bunları duymasın kemikleri sızlar :D

• Beğen
Tepkiler: TeknoÖmer ve .NeXuS.
TeknoÖmer

TeknoÖmer

Üye
Genelde kullanırım. :)
--------------------------------------
Kapıyı çaldıklarında, ahizeden Alo diyorum, bina kapısındaki "Telefonla mı konuşuyorum lan?" diyor. :D

• Beğen
Tepkiler: atlantis52 ve .NeXuS.
xmustx

xmustx

Üye
teşekkürler

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt