'' ALO '' Kelimesi Nereden Geliyor..! Telefona Çıkarken Neden '' ALO '' deriz ? YORUMLAR

Sponsorlu Bağlantılar

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
ben alo demiyorum valla efendim diyorum :)

darülmendep

darülmendep

Üye
ya ben alo'yu hic kullanmam omo tercih ederim

-LiveYourLife-

-LiveYourLife-

Üye
YorumLara Hiç Bakamdan yazıyorum.. Telefonu İcat Eden Kişi Alexander Graham Bell'in Sevgilisinin Baş HarfLeri Oldugu İçin..
Graham Bell Sadece 2 Telefon Yapmıs Önce...
Birisi Kendinde Birisi Sevgilisinde idi.. Kesinlikle sevgilisinin cıkacagını bildiği için direkt sevgilisinin ismini söylermis.. daha sonra pratik olmus ve sadece bas harflerini söylemeye baslamıs..

Bizede Öyle AlışkanLık Olarak GeLmis.. KesinLİkle BiLimseL AcıkLamadır.
DoğruLuğu İspatLanmıstır :)

Berlin Boleyn

ozaman burdan ek bilgi olarak grahambbellin sevgilisinin 19 ila 22 yaş arasında olduğunu anlıoruz.lolita sözününde üstün zeka grahambel abimizden çıkma olabilitesi yüksek keza manitasının 2.adı lolita. alo oluyoda lolita neden olmasın.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
İyi de Aleksanır amca Türk mü ki "ALO"'nun baş harfleriyle ilişki kurulmuş :dry:
İngilizcesi "hello"dur. Fransızcası ise allô dur ki dilimize Fransızca'dan girmiştir. Allô olmuş alo. Başkaca bir manası yok.

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Herkese verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim...de,bizler neden ALO kelimesini kullanıyoruzki?bence biraz olsun türkçeleştirmemiz lazım.mesela türk filmlerinde NAYIRdan esinlenip NALO diyebiliriz mesela :)

-LiveYourLife-

-LiveYourLife-

Üye
İyi de Aleksanır amca Türk mü ki "ALO"'nun baş harfleriyle ilişki kurulmuş :dry:
İngilizcesi "hello"dur. Fransızcası ise allô dur ki dilimize Fransızca'dan girmiştir. Allô olmuş alo. Başkaca bir manası yok.
TürkLükLe Ne Alaka ? :allalla:

Okuyun Lütfen..!!!

Graham, sevgilisiyle rahatça konuşabilmek için bizim şimdilerde telefon dediğimiz o zamanlar da "elektrikli konuşma makinesi" denen cihazı, bu sebepten bulmuştur.
Ayrıca telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü de onun sevgilisinin kısaltılmış adıdır.
Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı gizlice sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı.
Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi.

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Ali abi benim açtığım konuları artık sen de açıyorsun :kop::kop:

darkman81

darkman81

Üye
biliyordum ama iyi oldu yine.. teşekkürler..

'Davut

'Davut

Üye
google bulamadı ben bulmıyacam galiba pes ediyorum

Silinen Üye 299735

Üye
Herkes Kendince bi teoriler yazdı ama... :hmmm

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Acelemiz olduğu için:)

Nillowa

Üye
hiç fikrim yok walla :) ben alo demem

orukm

orukm

Üye
iyi yapmış okadar uzun isim olursa aloyu da icat eder

Odysseus

Odysseus

Üye
Bunun açıklaması TRT'de yapılan bir belgeselde yapıldı arkadaşlar. Hatta canlandırmalı şekilde. Graham Bell'in sevgilisinin adının baş harfleridir ALO.

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
    Konu Sahibi
Evet arkadaşlar o beklenen espri cevabı vereyim artık...

Biliyorsunuz ya da biliniyor ki , telefonu icaat eden kişi Graham Bell dir..Bir gün Akşam Graham Bell in arkadaşı '' LO '' aramış..Fakat ses farklılığından dolayı Graham Bell '' LO'' yu çıkaramamış..3-5 sn konuşmadan sonra Graham Bell arkadaşı LO nun sesi alır ve şaşırarak '' Aaaaaa Looooooo '' sen misin der.!.ALO buradan gelmiştir...

:ehe:ehe:ehe

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
DiaBLoS™;1696996' Alıntı:
Evet arkadaşlar o beklenen espri cevabı vereyim artık...

Biliyorsunuz ya da biliniyor ki , telefonu icaat eden kişi Graham Bell dir..Bir gün Akşam Graham Bell in arkadaşı '' LO '' aramış..Fakat ses farklılığından dolayı Graham Bell '' LO'' yu çıkaramamış..3-5 sn konuşmadan sonra Graham Bell arkadaşı LO nun sesi alır ve şaşırarak '' Aaaaaa Looooooo '' sen misin der.!.ALO buradan gelmiştir...

:ehe:ehe:ehe

:ehe:ehe:ehe:ehe Bunu türkler mi uydurmuş :ehe

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Bu mudur yani Ali? :ehe

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Eğer Bell Amcanın sevgilisinin adının baş harfleri A L O olsa idi, asıl İngilizlerin "Alo" demesi gerekmez miydi :ehe

He, baş harfleri "h""e""l""l""o" ise bilemem tabii :ehe
Helen Eva Lily Lucy Ocean ise mesela kadının ismi tamam. Sevgilisinin isminin baş harflerini almıştır yabancılar "hello" diye kullanmışlardır.

Ama Amy Lee Odman ise mesela, İngilizlerin de "Alo" demesi gerekirdi ki, öyle demezler :)
Hello derler.