Alaska’nın üstündeki sıcaklık kubbesi tüm zamanların sıcaklık rekorlarını kırma riski oluşturuyor

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi


Alaska’da tüm zamanların sıcaklık rekorları, bölgenin üzerinde bulunan çok büyük ve anormal derecede yoğun bir yüksek basınç bölgesinin gelmesi ve kuvvetlenmesi ile risk altına girdi. Bu sıcaklık kubbesinin birkaç gün için kaydedilmiş en yüksek değerlere yaklaşması ve onları aşması bekleniyor, özellikle Alaska’nın güney bölgelerinde bu beklenti yaygın. Bu, Alaska’daki rekor kıran sıcaklık olaylarının sonuncusu olarak görülüyor.

Alaska’nın güneyindeki Anchorage’de 1969 yılında 4-8 Temmuz tarihlerinde tespit edilen 29,4 derece değeri 32,2 dereceye de uzanabilir. Anchorage’deki Ulusal Hava Hizmetleri birimi, “Güney Alaska’nın büyük kısmı 26,7 ile 32,2 derece arasında olacaktır” dedi. Anchorage’nin gece saatleri yalnızca bu sıcak gerilim boyunca 60’ların ortalarında durulma gösterdi, bu da yılın bu zamanlarında ortalama yüksek bir değere yakınlaştı.

Alaska’lı klimatolog Brian Brettschneider şöyle diyor: “Anchorage için bu yedi günlük tahmin içinde en sıcak 1.gün, en sıcak 2.gün, en sıcak 3.gün, en sıcak 4.gün, en sıcak 5.gün, en sıcak 6.gün ve en sıcak 7.gün yer alıyor”

Bu sıcaklık akımı en kuzey bölgede yer alan kısım için durmaksızın işleyen sıcak havanın en sonuncu olanı. Haziran ayında ortalamanın oldukça üstünde idi ve Temmuz ayına sarkan ve/veya direnç gösteren, kontrol edilmesi güç yangınlarla doluydu. Bahar dönemi rahatsız edecek seviyede sıcaktı ve bundan önceki kış dönemi de öyleydi. Bunu ayrıca, rekorları alt üst eden, Avrupa’daki tarihi bir sıcaklık dalgası takip etti.

Alaska’da sıcaklık yükselişi birkaç sene önce başladı
Alaska’nın sıcaklıkları birkaç sene önce son derece kontrolsüz bir şekilde arttı ve iklim değişikliği nedeniyle Arktik bölgede daha geniş olarak hissedildi. Eyaleti saran buzlu su rekor derecede düşük değerler aldı. Açık deniz ve buzsuz görünüm, okyanus sıcaklıklarını normalin 2,5 derece daha yüksek değerlere çıkardı.

Alaska’lı iklimbilimci Rick Thoman, Anchorage, Kotzebue, Talkeetna ve Yakutat bölgelerinde rekor derecede yüksek Haziran ayı değerleri görüldüğünü, Nome, King Salmon ve McGrath bölgelerinde ise ikinci en sıcak Haziran ayına erişildiğini söyledi. Haziran ayındaki rekor kıran bu sıcaklıklar, ay ortalamalarının bu kadar yüksek olmasına yol açtı. Northway’da Haziran’ın son gününde örnek olarak 33,3 derece görüldü, burası Kanada ile sınır komşusu bir kent.

Güneydoğu Alaska’da ise, orta ile aşırı düzeyde kuraklık bir yıldır devam etmekte idi ve Juneau 28 Haziran tarihindeen yüksek üçüncü sıcak gününü yaşadı. Brettschneider’e göre, şehir 1936 yılında başlayan kayıtlar itibari ile en sıcak beş günlük gerilime sahne oldu. Bu sıcaklık dalgasının sonraki hafta durulacağı tahmin ediliyorsa da, Temmuz ve Ağustos aylarında normal koşullardan daha sıcak tahminler yapılıyor.

İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt