AKG K450 İnceleme -Oğuzhan (Kabız Civciv) Tarafından-

Sponsorlu Bağlantılar

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
AKG K450 İnceleme -Oğuzhan (Kabız Civciv) Tarafından-
Merhaba. Öncelikle AKG Firmasını Tanıtmak İstiyorum. 65 Yıl önce kurulan bir mikrofoni kulaklık, hoparlör vb. firması AKG. Bir çok sanatçının tercih ettiği her kesime hitap eden ürünleri mevcut.

Kulaklığı Ekim 2012'de aldım. 9 aydan fazla süredir kullanıyorum. Yanş kulaklıkla ilgili kafamda çoktan fikir oluştu.

Şimdi kulaklığı tanıtma vakti...

Özellikler
Empedans: 32 ohm

Hassasiyet:126 db

Frekans Kapsamı: 11 Hz-29.5 kHz

Ağırlık: 120 g

Kablo: 0.5m ve 1.1 m.

Jak: 3.5 mm.

Gerçekten büyük bir kutu ile karşımıza çıkıyor K450... Fakat daha da küçük olabileceğini sanmıyorum. Çünkü içinde yok yok.

Kutunun yanlarından baktığımızda kulaklığın yandan görünüşünün resmini görebiliyoruz.

Kutunun arkasına ise teknik özellikleri yazmışlar. Yukarıda bu özellikleri yazdım. Fakat bu özelliklerin ne işe yaradığını bilmenizde fayda var.
Empedans değeri çok önemli. Genelde 16 ohm ve 32 ohm olarak görülür kulaklıklarda. Müzik çalarda kullanmak için 16 ohm, bilgisayarınızda kullanmak için 32 ohm kulaklıkları tercih etmek daha uygun olur. Çünkü 32 ohm'luk bir kulaklığı mp3 çalar besleyemeyebilir. Bunun farkını bilgisayarla denedikten sonra çok iyi anladım. Mp3 çalarımdan dinlerken daha arkadan cılız gelen sesler bilgisayarda dinleyince daha anlaşılır oluyor. Tabi bu demek değildir ki mp3 çalarda kullanılmaz. Tabi ki kullanılır. Ben kullanıyorum ve gayette memnunum. :D
Hassasiyet değeri sesin yüksekliğidir. Bu değer ne kadar yüksek olursa kulaklıktan o kadar fazla ses alabilirsiniz. 126 db'lik bir hassasiyeti her kulaklıkta bulamazsınız. Bu da K450'yi diğer kulaklıklara karşı bir adım öne geçiren bir faktör.
Frekans kapsamında aralık ne kadar fazla olursa ses o kadar doğal olur. K450'de bu değer gayet iyi.

Kutunun önünde farketmişsinizdir açılacak kısmı. O mıknatıslı kısmı açınca kulaklığın bir kısmını görebiliyoruz. Sağ tarafta yine bir takım özellikleri yer alıyor.

Kulaklığın kutusunu tamamen açtığımızda kulaklığın katlanmış hali, taşıma çantası, ve amfi uyumlu jak dönüştürücüyü görebiliyoruz.

Taşıma çantası gayet sağlam ve küçük. İstediğiniz her yere taşıyabileceğiniz boyutta. Artı çantası olması kulaklık için büyük avataj. Orada burada harap olacağına daha düzenli olarak varlığını sürdüyor kulaklık. Taşıma çantasını açtığımızda kullanım kılavuzu tarzı birkaç zımbırtı kağıt ve kablolar çıkıyor. Evet kablolar dedim. Çünkü K450'nin en büyük avantajı kabloyu çıkartabilmeniz. Yani eğer kablo bozulduğunda kulaklığınız tamiyle çöp olmayacak. Yeni kablo alıp kullanmaya devam edebileceksiniz.

İki tane 3.5mm jaklı kablo çıkıyor çantadan. İkisinde de altın kaplama... 1.1 m ve 0.5 m. Burada AKG'yi kınıyorum. Çünkü 1.1 m'lik kablo bile zar zor yeterken 0.5 m'lik kabloyu koyma amaçları neydi çok merak ediyorum. Neredeyse hiç kullanmadım 0.5 m'lik kabloyu çok kısa geliyor. Kablolarla ilgili bir eksi yön de ince olması. Kablosu hiç dayanıklı değil. Kendialanındaki diğer kulaklıklarla kıyaslarsak sınıta kalıyor. Eğer çok düzgün kullanmıyorsanız birkaç ay içinde muhtemelen kablosu bozulur. Kısacası AKG kablo konusunda çuvallamış.

Sıra dönüştürücülerde...

İki farklı dönüştürücü çıkıyor kutudan. 2.5 mm'lik jak ve 6.3 mm'lik. 2.5 mm'lik dönüştürücü telefondan dinleyecek kulllanıcıları hedeflenerek konulmuş. Örneğin Nokia E17'de 2.5 mm jak bulunuyor. Bu dönüştürücü ile kullanmak mümkün.
6.3 mm'lik jak ise amfi'ler için konulmuş. AKG iyi düşünmüş fakat kabloların kısa olduğunu hesap edememiş. Amfide kullanacakların biraz daha uzun kabloya ihtiyacı olduklarını düşünüyorum.

Ve kulaklık... Oldukça küçük bir yapıya sahip K450. Fotoğrafta göründüğü gibi bir el büyüklüğünde.

Kulaklığın açık hali... Fotoğrafta ne kadar belli oluyor bilmiyorum. Ama gerçekten çok küçük bir kulaklık. Belki kafanız küçük ise kullanabilirsiniz. İki taraftan 11'er kademe büyütülebiliyor kulaklık. Ben 9'ar kademe ile kullanabiliyorum ama bazı arkadaşlarım sonuna kadar açmış olmalarına rağmen kulaklık küçük geliyor.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi başa temas eden kısım deri ile kaplanmış. Bu da büyük bir konfor sağlıyor.
K450 kapalı bir kulaklık yani dışarıdan fazla ses almıyor. Tabi bir "Noise Cancelling" kulaklık performansı bekleyemeyiz. Ama yine de izolasyon konusunda çok iyi. Kapalı alanlarda çok yüksek seslerde dinleseniz belki birazcık ses çıkar dışarı. Ama insanları asla rahatsız edecek düzeyde değil.

Performans
Kulaklık şekik itibariyle de "Ben DJ kulaklı değilim!" diye bağırıyor. Yani yoğun bas ve tiz beklememek lazım. K450 için midleri yüksek, bas normal, tizleri ise biraz daha geride kalıyor diyebiliriz. Kısacası K450 tam bir Rock, Metal, Blues gibi türler için üretilmiş.

[video=youtube;J-0KRM_eROA]http://www.youtube.com/watch?v=J-0KRM_eROA[/video]

[video=youtube;-qYqi-EMErU]http://www.youtube.com/watch?v=-qYqi-EMErU[/video]

[video=youtube;OKI1k7LSAIE]http://www.youtube.com/watch?v=OKI1k7LSAIE[/video]

Yukarıdaki tarzda şarkılar dinlediğinizde kendinizden geçmemniz mümkün değil.

Konfor
Çok rahat gibi dursa da aslında öyle değil. Bir süre sonra kulaklarınıza iyice baskı yapıyor. Tahminen 1-1.5 saat sonra kulaklarınız acımaya başlıyor. Bunun sebebi kulağı tamamen kaplayamaması.

Fiyat
300 küsür liraya bulunabiliyor. Benzer performanstaki diğer kulaklıklarla kıyaslarsak yaklaşık 50-60 tl daha pahalı bir kulaklık. Belki ev içi kullanımda daha uygun olanlara kıyasla fiyatı fazla fakat dışarıda kullanmaya uygun kulaklıklara bakarsak aşırı pahalı da değil.

Sonuç olarak Rock ve türevleri için kullanışlı bir kulaklık. 10 üzerinden değerlendirmek gerekirse 8 puan verebilirim. 2 puanı konfor ve kablodan kırdım. Onun dışında tercih edilebilirliği yüksek bir kulaklık.

• Beğen
Tepkiler: -Akıncı ve Joker

Joker

Joker

Emekli Yönetici
Eline sağlık kardeşim :D

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan
Mert

Mert

Üye
O incecik kablodan ne çektim be. Yeni kablo almak için paraya da kıyamıyorum. Öyle duruyor canım kulaklık

• Beğen
sezaruyanik

sezaruyanik

Üye
Oguzhan eline saglik.Kafamda belli bir fikir olusturdun.Sonralardan guzel bir kulaklik almayi dusunuyorum.Senin de dedigin gibi kulaklik cok kucukmus fotograflardan gordugum kadariyla.Ben koca kafa oldugum icin hayatta olmaz.

• Beğen
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
Eline sağlık kardeşim :D

Eyvallah. :ehe

- - - Eklendi - - -

O incecik kablodan ne çektim be. Yeni kablo almak için paraya da kıyamıyorum. Öyle duruyor canım kulaklık

Duyuguma gore orijinal kablo 50 tl falanmis. Benim de yeni almam lazim. Kablo bozulacak gibi hissediyorum. Bazen sag tarafa sesi az veriyor kabloyla oynayinca duzeliyor.

- - - Eklendi - - -

Oguzhan eline saglik.Kafamda belli bir fikir olusturdun.Sonralardan guzel bir kulaklik almayi dusunuyorum.Senin de dedigin gibi kulaklik cok kucukmus fotograflardan gordugum kadariyla.Ben koca kafa oldugum icin hayatta olmaz.

Bence yine de denemelisin kulakligi. Belki Media Markt'larda falan deneme imkani vardir. Sana bir kulaklik onereyim: Marshall Major... Yaklasik ayni fiyattalar. Mid ve bas konusunda K450'den daha iyi. Kulaklik biraz daha buyuk ve kablosu daha dayanikli. Benim icin belki dezavantaj sayilabilecek ozelligi kablosunun sabit olmasi. Fakat kablosu kalin oldugu icin kolay kolay kopmaz. Ustelik jak kisminin oldugu yere yay yapmislar. Boylece o kismin bukulup zarar gormesi gibi bir sey soz konusu olmuyor. Bana kalirsa Marshall Major biraz daha iyi ses konusunda. Zaten ben de 1-2 ay sonra Marshall Major alacagim. Eger kablonun cikmamasi, tasima cantasinin olmamasi gibi seyleri dert etmezsen Marshall Mahor daha iyi. ;)

• Beğen
Tepkiler: Joker
sezaruyanik

sezaruyanik

Üye
Bir arastirayim,tesekkurler.

• Beğen
.Behzat Ç.

.Behzat Ç.

Üye
Bendede beats var orjinal :)

• Beğen
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi
Bendede beats var orjinal :)

Beats güzeldir, ama bas sevenler için. Benim gibi metal dinleyen biri boğuk bir sesten başka bir şey duyamaz. Beats'in Studio ve Solo modellerini denedim. Beats'ten daha uygun fiyatlı ve daha iyi kulaklıklar -kendi alanındakilerden bahsediyorum- buldum. Zaten bu kadar pahalı olmasının sebebi reklam yapmış olması. Ünlülere özel modeller çıkardılar. Her futbolcunun boynunda asılı... Aslında AKG markasının bazı modelleri de öyle. Uzun zamandır var olduğu için müzik piyasası iyi tanıyor ve tercih. Piyasadaki fiyatından çok daha ucuz olması gereken kulaklıkları var. Fakat normal fiyatlı kulaklıkları olduğu için de bir adım önde.

- - - Eklendi - - -

Bir arastirayim,tesekkurler.

Rica ederim. :)

• Beğen
Tepkiler: -Akıncı
Akıncı

Akıncı

Üye
Teşekkürler kulaklıkla aram yoktur :)

• Beğen
Akıncı

Akıncı

Üye

Rica ederim. Bence olmalı. Çünkü bir kulaklık müziğin kalitesine aşırı derecede etki ediyor. :)
kulaklık var ama telefon için normal olanlardan diğer türlü büyük kulaklık kullanmam.(Oyunlar için mikrofonlu kulaklığım var :zong:

• Beğen
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi

kulaklık var ama telefon için normal olanlardan diğer türlü büyük kulaklık kullanmam.(Oyunlar için mikrofonlu kulaklığım var :zong:

Bunun neyi anormal lan? :D Bunu da telefonda kullanabilirsin. :ehe

• Beğen
Tepkiler: -Akıncı
Mert

Mert

Üye
Duyuguma gore orijinal kablo 50 tl falanmis. Benim de yeni almam lazim. Kablo bozulacak gibi hissediyorum. Bazen sag tarafa sesi az veriyor kabloyla oynayinca duzeliyor.
Benim de ilk başta sağ gidip gelmeye başlamıştı. Sonrası belli zaten :P:

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
    Konu Sahibi

Benim de ilk başta sağ gidip gelmeye başlamıştı. Sonrası belli zaten :P:

Bir aralar ariyordun kablo. E-Bay'dan alacaktin. Niye almadin? /) Turkiye'de orijinali 50 tl diye biliyorum bu arada. :)

Mert

Mert

Üye

Bir aralar ariyordun kablo. E-Bay'dan alacaktin. Niye almadin? /) Turkiye'de orijinali 50 tl diye biliyorum bu arada. :)

Evet. Bi ara jak alıp kendim yapmayı bile düşündüm :D Ama fırsat bulamadım bi türlü. ebay dedin aklıma geldi, şu çokoş değil mi? :D

MrTech

MrTech

Üye

Evet. Bi ara jak alıp kendim yapmayı bile düşündüm :D Ama fırsat bulamadım bi türlü. ebay dedin aklıma geldi, şu çokoş değil mi? :D

Mert onerebilecegin free shipping siteler var mi ?

Mert

Mert

Üye

Mert onerebilecegin free shipping siteler var mi ?

ebay.com Çinli kardeşlerimizi önerebilirim :D
var bir de. Ben hiç kullanmadım. Ama arkadaşım çakma zippolar getittirip uygun fiyata satıyordu :D

• Beğen
Tepkiler: MrTech