30 Yaş Cilt Bakımı | 30'lu Yaşlarda Cilt Bakımı

 • 20 Kasım 2011
 • 1232 Okunma
 • 0 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 30 yaş cilt bakım ürünleri, 30 yaş cilt bakımı, 30 yaş kadını cilt bakımı, 30lu yaşlar cilt bakımı, otuz yaş için cilt bakımları, otuzlu yaşlara cilt bakımları

  Cilt bakımında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, kişinin yaşıdır. Cilt bakımı yaparken yaşınıza uygun bakım yöntemlerini seçmeli ve yaşınıza göre bakım ürünleri kullanmalısınız. Aksi taktirde cildinize uyguladığınız yöntemler ve kullandığınız ürünler ya hiçbir işe yaramaz yada cildinize daha kötü hasar verir.

  30'lu yaşlardaki bayanların cildine uygun yöntemler, cilt bakımında dikkat etmesi gerekenler ve alması gereken önlemler nelerdir? buradan öğrenelim. Doğru uyguladığınız her işlem akıp giden zamana meydan okumanızı sağlar.

  Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, otuzlu yaşlardaki cilt bakımının püf noktalarını anlattı:

  < Resmi açmak için tıklayın >


  30 Yaş Cilt Bakımı


  Cildiniz kurur, korkmayın
  Otuzlu yaşlar; hayatın önemli bir dönüm noktasıdır. Hayatın sorumlulukları bu yaşlarda artar; yoğun iş temposu, evlilik düzeni ve çocuk yetiştirme arasındaki dengeyi düzene koymak için zorlu bir mücadele verilir. Dönüm noktasının olduğu otuzlu yaşlarda yaşlanma belirtileri de görülmeye başlar. Ciltte birtakım değişiklikler gözlenir. Ancak alınacak birtakım önlemlerle yaşlanma süreci geciktirilip, kişinin kendisini daha iyi hissetmesi sağlanabilir; bu ruh hali hayata karşı daha güçlü mücadele verilmesine de katkı sağlar.

  Ergenlik dönemi boyunca devam eden yoğun yağlanma ve akne sorunu ilerleyen yıllarda azalmaya başlar, cildin yağ salgısı ve nem salgısında azalma görülür. Bu da otuzlu yaşlarda, kişilerin daha az yağlı ve daha nemsiz bir cilde sahip olmasına neden olur.


  Ergenlikte güneş, olgunlukta leke demek!
  Ergenlik döneminde bilinçsizce yoğun güneşe maruz kalınması bu yaşlarda ciltte etkisini göstermeye başlar. Kılcal damar genişlemeleri, cilt lekeleri belirmeye başlar. Ergenlik döneminde solaryuma girenlerde bu sorunlar daha belirgindir. Yaşa bağlı olarak ciltte kollajen ve elastin salgısında azalma başlar ki kırışıkların başlamasının ana nedeni bu maddelerin azalmasıdır.

  Otuzlu yaşlara merhaba diyenler, öncelikle kullanmış oldukları günlük bakım ürünlerine dikkat etmelidirler. Cilt yapısına uygun olan bir temizleyiciyle cilt temizlendikten sonra, arkasından nemlendirici kullanılmalı. Yağlı cilt yapısına sahip olanlar, cildi kurutucu bir temizleyici tercih etmeli. Kuru cildi olanların da deriyi kurutmayan bir ürünle ciltlerini temizlemeleri gerekir. Tonik tarzı ürünler kuru cilde sahip olan kişiler için uygun ürün değildir. Yağlı cildi olanlara tonik uygundur.

  Antioksidan krem iyi gelir
  Kullanılacak nemlendiricinin yağlı cildi olanlarda hafif olmasına, kuru cilde sahiplerde ise yoğun yağ ve nem içermesine önem gösterilmelidir. Kullanılacak olan nemlendiricide güneş koruyucu bulunması, güneşten kaynaklanan lekelerin tedavisi açısından faydalıdır.

  Yaşlanmayı geciktirmek amacıyla kullanılacak antiaging ürünlerde; vitamin C, vitamin A, koenzim Q ve meyve asidi içermesine önem verilmelidir. Otuzlu yaşlar, bu ürünlerin kullanılmasına başlanması açısından uygun zamandır. Özellikle düzensiz beslenen, sigara içen ve yoğun stres altındaki kişilerde antioksidan içerikli kremler önerilmektedir.

  Geceleri meyve asitli krem
  Meyve asidi içerikli kremler ciltteki ölü tabakanın atılmasını kolaylaştırmanın yanında cilde parlaklık da kazandırırlar. Özellikle gece kullanımları tavsiye edilir. Gündüz kullanılacaklarsa, arkasından güneş koruyucu sürülmelidir. Göz çevresinde erken yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla dermokozmetik ürün kullanıma başlanmalıdır.

  Otuzlu yaşlar peeling uygulamaları için çok uygun bir zamandır. Peeling hem oluşmaya başlayan erken kırışıklıkların yerleşmesini durdurmakta, hem de ciltte bulunan lekelerin tedavisini sağlamaktadır. Özellikle derin yerleşimli olduğu düşünülen lekelerde peeling işlemi, krem tedavisiyle birlikte iyi bir tedavi şemasıdır.

  Peeling ile yıllara meydan okuyun
  Peelingin amacı üst tabakadaki hücrelerin soyularak atılması ve alttan sağlam canlı deri gelmesini sağlamaktır. Peeling iki ya da üçer hafta arayla dört ile altı seans arasında yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asidin gücü, kişinin cilt yapısı ve mevcut olan soruna göre belirlenmektedir.

  Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma, kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Bu bulgular birkaç günde nemlendiriciler ile hafifler. Peeling sonrası yeni gelen deri güneşe karşı çok hassastır. Güneşten korunmak çok önemlidir. Güneş koruyucu kullanımına tedavi sonrası da devam edilmelidir.

  Mezolifting ile gençleşin
  Otuzlu yaşlarda ciltte görülmeye başlanan sarkma, elastikiyet kaybı ve kırışıklıklar, mezolifting ile tedavi edilebilir. Cildi yenileyen antioksidanlar, vitaminler, mineraller, cilde nem kazandıran hyarülonik asit maddesi minik iğnelerle cilt altına enjekte edilir. Cilt nemlenmiş, parlak görünüm kazanmış ve yenilenmiş olur. Ortalama 4-6 seans, 2-4 haftalık aralıklarla uygulanır.

  Yüz dışında boyun, dekolte bölgesi ve eller de mezolifting uygulanabilen diğer alanlardır. Ağrısı minimal olduğu için uygulama öncesi lokal anestezik krem uygulaması yeterlidir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

  Botoksla çizgilerin yerleşmesini engelleyin
  Otuzlu yaşlarda hafif belirmeye başlayan çizgiler botulinum toksini ya da bilinen ismiyle botoks işlemiyle tedavi edilir. Bu yaşlarda yapılacak botoks, çizgilerin yerleşmesini engeller. Özellikle yüzün üst kısmı ve göz çevresinde bulunan çizgilerinin ortadan kalkmasında faydalıdır.

  Botoks uygulaması öncesi hastaların ilaç hikayeleri, hastalıkları olup olmadıkları sorgulanır. Etkisi, uygulamadan 4-5 gün sonra görülmeye başlar ve 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapıldığı zaman yan etkisi yok denecek kadar azdır.

  iryakilerin dudakları botoks ister
  Yoğun sigara içen kişilerde dudaklarda çizgiler görülmeye başlar. Bu çizgilerin hafifletilmesi ve dudaklara hacim kazandırmak (dolgunlaştırmak) amacıyla dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. Dolgu uygulamalarında genellikle hyarülonik asit içeren ürünler tercih edilir. Dolgu maddesi uygulaması ile dudaklar daha dolgun ve nemli bir görünüm kazanmış olur.

  Uygulama; poliklinik koşullarında olan, tek seans, kısa süren bir işlemdir. Uygulama öncesi ağrı hissini ortadan kaldırmak amacıyla anestezik bir krem uygulanır. Enjeksiyon sonrası hasta günlük aktivitelerine dönebilir. Tedavinin etkinliğinin ne kadar süreceği kişiye göre değişir. Ancak etkinlik ortalama 6 aydır.

  Yaşlanmamak için yaşam tarzınızı değiştirin!
  - Beslenmenize özen gösterin.
  - Günde en az altı saat uyuyun.
  - Su içilmesine önem verin; su, cildin nemlenmesi açısından faydalıdır.
  - Sigara, cildin yaşlanmasını hızlandırır. Derinin oksijen temasını engelleyerek, yaşlanmayı hızlandırır.
  - Sebze ve meyve tüketimine önem verin. Bunların içeriklerinde bulunan antioksidanların cildimiz içinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  - Güneşten kaçınmak, yaşlanmanın geciktirilmesi açısından çok önemlidir; düzenli olarak güneş koruyucu kullanın.
   


  Yazan: First Lady
  minoo bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2018 - 17:57