Cildinizi İncelmekten Nasıl Korursunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
    Konu Sahibi
Cildinizi İncelmekten Nasıl Korursunuz?


Cilt dostu yiyeceklerle beslenmek, sağlıksız alışkanlıklardan kaçınmak ve uygun nemlendiriciler kullanmak deride incelmeyi önleyen yollardan bazılarıdır. Cildi sağlıklı tutmanın yolları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi okuyun.

Alkol veya gazlı içecek aşırı tüketiminin cildinizin görünümünü donuklaştırabileceğini biliyor muydunuz?

Cilt de dahil olmak üzere vücudun ve organların yaşlanması kaçınılmazdır ancak her zaman sağlıklı bir yaşam tarzı ile bu süreci geciktirebilirsiniz. Yaşlanma ile cildin üst tabakası doğal dokusunu kaybeder ve incelir, sarkar, ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Ancak yaşlılık döneminde bile cildinize gereken özeni sağlayarak cildinizin doğal ışıltısını koruyabilirsiniz. Cildinizin güzelliğini yaşlanmayla kaybetmemek için neler yapabileceğinizden aşağıda bahsedeceğiz.



1) Cilt Dostu Besinler Tüketmek

Diyetiniz ya da tükettiğiniz gıdalerın türü cildinizde olumsuz ya da olumlu bir etkiye sahip olabilir. Her gün abur cubur yemek cildinizi sağlıklı dokusundan uzaklaştıracaktır. Bu besinler bir çok cilt sorunlarına yatkınlık yaratırken aynı zamanda cildin yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle, işlenmiş gıdalardan uzak durun ve doğal, taze pişirilmiş gıdaları tercih edin. Cilt dostu gıdaları beslenmenize dahil ederek cilt güzelliğini korumayı sağlar ve cildinizin incelmesini engelleyebilirsiniz.



2) Uygun Nemlendiriciler Kullanmak

Uygun cilt bakımı rutinini uygulamamak da cildin erken incelmesine neden olabilir. Cildiniz her gün nemini kaybeder böylece kuru ve donuk hale gelir. Cilt çatlayıp ve soyulabilir. En sonunda elastikiyetini kaybeder bu da deri incelmesine ve kırışıklıkların oluşumuna yol açar. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun nemlendiriciyi cilt bakım rejiminizin ayrılmaz bir parçası haline getirin. Bu kesinlikle cildin doğal nemini korumaya yardımcı olacaktır. Cildinizi incelmeden korumak için, günlük olarak uygun bir nemlendirici uygulayın. Bu cildinizi nemlendirir, yumuşak ve esnek olmasını sağlar.

3) Sigara İçmemek

Eğer özenle sağlıklı bir diyet uyguluyorsanız ancak sigara içmeyi bırakamıyorsanız o zaman cilt sağlığınızı korumak için uyguladığınız tüm çabalarınız boşa gidecek. Sigara cilt üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Sigara kan damarlarını daraltıcı etkisi ile derideki kan dolaşımını azaltır. Sonuç olarak cilde gelen oksijen ve besin miktarı ciddi olarak azalır bu da cilt görünümü oldukça etkiler. Bu nedenle ince yaşlanmış görünümlü cildin sigaranın en önemli yan etkilerinden biri olmasına şaşırmamak gerekir. Yani herkesin hayallerindeki sağlıklı, esnek, parlak bir cilt için, sigarayı bırakmak gereklidir.

4) Günlük Egzersiz Yapmak

Sedanter yaşam tarzı yalnızca kalp sağlığında kötüleşmeye neden olmayacak, aynı zamanda cilt üzerinde yansımaları da olacaktır. Tempolu yürüyüş, koşu veya fiziksel aktivitenin herhangi bir şekli cilde faydalıdır. Hepimizin bildiği gibi, egzersiz cilt de dahil olmak üzere vücutta kan dolaşımını artırır. Artmış kan akımı cildi sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyulan malzemeleri sağlar. Ayrıca düzenli egzersiz kasların ve cildin sıkılaşmasını sağlar.



5) Bol Su İçmek

Su sağlıklı bir cilt için “yaşamsal besin”dir. Yeterli su alımı, cildi beslemek için besin maddelerinin cilt hücrelerine ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda su, cilt için doğal bir nemlendirici olarak işlev görür böylece cildin doku ve görünümünü genç tutar. Ayrıca yeterli su alımı toksinlerin atılımını sağlar. Yani sağlıklı bir cilt için günde en az 7-8 bardak su için.

6) Güneşe Maruziyeti Azaltmak

Güneşe aşırı maruz kalma, derinin incelmesini hızlandırabilen temel faktörlerden birisidir. Bu bilinen bir gerçektir ki, UV ışınlara uzun süreli maruz kalma ciltteki hayati yapıları etkiler. Örneğin, cilde esneklik ve sertlik veren kollajenin protein yapısının bozulmasına yol açar. Güneş hasarı gören cildin elastikiyetini kaybedip, mat ve ince görünmesinin nedeni budur. Güneşin zararlı UV ışınlarından cildi korumak için, özellikle kollar gibi güneşe çok maruz kalan deri alanlarına en az 15 SPF güneş kremi uygulayın.

7) Güneşten Koruyucu Giysiler Giymek

Güneş koruyucu sürmekten hoşlanmıyorsanız güneşe çıkmadan önce en azından uzun kollu gömlek, pantolon, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü gibi güneş koruyucu giysiler giymeyi ihmal etmeyin.
 
gutihaz1

gutihaz1

Üye
Güzel bilgiler için teşekkürler . Canan Karatay hocamız şekerin cildin kolajen yapısını bozduğunu bu yüzden yenmemesi gerektiğini söylüyor.Kolajen ise kabaca cildin gerilimini sağlayan yapıdır.
 
  • Beğen
Tepkiler: UtkuGARIP


Üst Alt