Programsız Windows Driver Yedekleme

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Programsız Windows Driver Yedekleme
Milyonlarca cihazda aktif olarak kullanılan dünyanın en popüler işletim sistemi olan Windows, Microsoft tarafından geliştirilen ve dünya genelinde kullanıma sunulan içerisinde çok sayıda farklı özellik barındıran günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Windows yıllar içerisinde gelişerek kullanıcıların her ihtiyacını karşılamaya yönelik yeni özellikler ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son olarak Windows 10 işletim sistemi üzerinde yıllardır geliştirme yapan şirketin bir sonraki işletim sistemi sürümü Windows 11 mi olacak yoksa Windows 10 üzerinden mi şirket geliştirmelerine devam edecek şimdilik bilinmiyor. Windows Driver konusu belkide hepimizin sıkıntı yaşadığı en önemli konulardan bir tanesidir. Cihazlarınızda kullanılan donanım parçalarının işletim sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışması için üretici firmalar driver yazılımları sunmaktadır.

Bu driver yazılımları sayesinde bilgisayarlardaki donanım parçaları işletim sistemi tarafından tanınır ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlar. Son yıllarda özellikle Windows 8 ve Windows 10 ile beraber driver yani Türkçe anlamıyla sürücüler otomatik olarak işletim sistemi tarafından bulunuyor ve bilgisayara yükleniyor. Yinede eski bilgisayarlarda veya eski Windows işletim sistemlerinde driver yüklemek bir hayli zor olabiliyor.

Bende sizlere bu yazımda programsız Windows driver yedekleme nasıl yapılır kısaca onu anlatacağım. Öncelikle halihazırda bir Windows işletim sistemi yüklü bilgisayara sahipseniz ve driver yedeklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Programsız Windows sürücü yedekleme işleminin ardından bilgisayarınıza format atabilir ve almış olduğunuz sürücü yedeklerini tekrar bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Elbette format atmadan önce driver yedeklerini başka bir yerde saklayın ki format attıktan sonra dosyalar silinmesin.

Öncelikle bilgisayarınızın C diskine veya hangi disk adına sahipseniz içerisine Yedekler adında boş bir klasör açın. Sonrasında Windows driver yedekleme için öncelikle bilgisayarınızın arama kısmına cmd yazın ve cmd uygulamasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Daha sonrasında dism /online /export-driver /destination:C:\Yedekler kodunu cmd ekranına yazın ve enter tuşuna basın. Bu sayede bilgisayardaki bütün sürücüler açmış olduğunuz Yedekler klasörü içerisine yedeklenecektir.

Sonrasında bu Yedekler klasörünü ayrı bir yerde saklayın. Format attıktan sonra bilgisayar ilk açıldığında aygıt yöneticisini açın ve orada driver sorunu olanları bulun ve sağ tıklayarak sürücü güncelleme seçeneğine tıklayın. Ardından sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğine tıklayarak daha önce almış olduğunuz Yedekler klasörünü bulun ve seçin. Bu sayede bütün driver dosyalarını güncelleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, PALA. ve humanhunter

PALA.

PALA.

Üye
Bazen son sürüm windowslarda eski sistem sürücüleri bulunmuyor.
Özelliklede eski laptoplarda, çare olarakda eski w7 den bu şekilde destek alınabilir...

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Bazen son sürüm windowslarda eski sistem sürücüleri bulunmuyor.
Özelliklede eski laptoplarda, çare olarakda eski w7 den bu şekilde destek alınabilir...
Bu yöntem eminim ki birçok kişinin işine yarayacaktır. Şahsen ben driver kurulum dosyalarını özel sakladığım için sıfırdan kuruyorum :D

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
Teşekkürler ama yedekleri sonradan tek tek güncellemek zaman alır.Ben Driver genius ile otomatik kurulum arşivi yapıp formattan sonra sorunsuz ve tek tıkla yüklerim genelde

• Beğen
Tepkiler: Buğra ve MAERKEK

Üst Alt