İmaj Alma - Geri Yükleme MACRİUM REFLECT FREE EDİTİON (Ücretsiz)

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
İmaj Alma - Geri Yükleme MACRİUM REFLECT FREE EDİTİON (Ücretsiz)
Windowsta karşılaştığımız sorunlara, bazen çözüm bulamayız ve format atma gereği duyarız...
Windowsun yüklenmesi, sürücülerin yüklenmesi, favori yazılımların yüklemesi, güncellemeler, kişisel ayarlarınız...vb.
Saatlerce bunlar ile uğraşabilirsiniz... Yada imaj alıp, geri yüklerken arkanıza yaslanıp çayınızı yudumlarsınız...

Windowsun kendi içinde yedekleme araçları var. Ancak bu araçların kabiliyetleri çok kısıtlıdır.
Macrium reflect ile windows 7, 8, 8.1 ve 10 işletim sistemlerinin hepsinin imajını sorunsuz şekilde alabilirsiniz.
Dünya çapında en başarılı yazılımlardan biridir ve ücretsizdir... Piyasadaki en büyük rakibi ise acronis true image.

Macrium reflect ile yapılabilecek uygulamalar çok fazla. Mesela teknik servisler genelleştirilmiş imaj kullanırlar.
Servise gelen cihazlara birkaç dakika içinde, bu işlemi yaparlar. Sıfırdan kurulum ile saatlerce uğraşmazlar.

Yazılım ile windows üzerinden, imaj alabilirsiniz ama yazıda bunu anlatma gereği duymuyorum...
Çünkü windows çöktüğünde hiçbir işinize yaramayacak ve yana yana önyüklenebilir USB - DVD arayacaksınız.
Konuda en sade şekilde, yazılımın önyüklenebilir kullanımını anlatacağım...

Yazılımın indirme bağlantısı

İndirme aracını çalıştırdığınızda, aşağıdaki ayarları işletim sisteminizin türüne göre yapın...

Yazılım içinde WinPE medyası barındırıyor. Aynı zamanda açılmayan bilgisayarlar da işlem yapabilirsiniz...

Hangisi winPE mediasını seçmeliyim ?
Reflect Installer and Only (sadece program) seçeneğini önyüklenebilir USB - DVD oluşturacağımız için seçmiyoruz.

* Sisteminiz USB 2.0 (veya DVD) destekliyorsa PE 3 (3.1) tercih edebilirsiniz, boyutu 168 mb.
* Sisteminiz USB 3.0 destekliyorsa PE 4, 5 veya doğrudan PE 10 tercih edebilirsiniz, boyutu 850 mb ve üzerindedir.
Uğraşmak istemeyenler doğrudan PE 10 yükleyip geçebilirler.

Not: WinPE medyaları arasınca boyut ve özellik farkı vardır. PE-3 168 mb iken, PE-10 850 mb civarındadır.
İnternet kotanız açısından önemlidir ve PE-3 (windows 7 tabanlıdır) USB 3.0 desteklemez 2.0 destekler.

Ayarları yaptıktan sonra download seçeneğine tıklayın...

Next...

Anlaşmayı kabul edin ve next...

Ücretsiz sürüm için home seçeneğini seçin ve next...

No ve next...

Aşağıdaki seçenekleri seçin ve next...

Install...

Finish...

Aşağıdaki uyarı gelirse no...

Kayıt olmanıza gerek yoktur, aşağıdaki gibi yapın... Do not remind me

Yazılım açıldı. Şimdi önyüklenebilir USB yada DVD oluşturalım...

Aşağıdaki gibi winPE versiyonunuzu tekrar gözden geçirin, önemini yukarıda anlattım...

Sisteminize göre 32-64 bit seçeneklerini tekrar gözden geçirin ve next...

Boş USB yada DVD takın ve aşağıdaki ayarları yapın...

Eğer ileri de önyüklenebilir medya oluşturmak isterseniz, aşağıdaki gibi İSO yedeğini alın...

Önyüklenebilir sürücümüz hazırlandı...

Artık elimizde önyüklenebilir sürücü olduğu için yazılımı sisteminizden tamamen kaldırabilirsiniz...

İmaj alma işlemine geçmeden önce bazı uyarılarda bulunmak zorundayım...
* Önemli kişisel verilerinizi her ihtimale karşı güvenli bir yere yedekleyin...
* Her sistemin disk yapılandırması farklıdır. Başlat > çalıştır > diskmgmt.msc komutu ile önceden disklerinizi görün...

* İmaj alırken sadece işletim sistemine ait tüm bölümleri seçmeliyiz. Depolama bölümlerini seçmeyin...
İşletim sistemine ait bölümler, sizde farklı olabilir. Örneğin yukarıdaki görselde,
- Windows tarafından oluşturulan 499 mb kurtarma bölümüdür,
- Windowsa ait 100 mb sistem ayrıldı ve EFİ bölümüdür (UEFI/BIOS),
- Windows işletim sisteminin kurulu olduğu C: bölümü 14 gb civarında (sisteminize göre değişir)
- İmaj alırken karşınıza 16 mb boyutunda disk yapılandırmasından dolayı bir bölüm daha çıkacak onunda imaja ekleyin.
- Yazılım ile işletim sisteme ait bölümleri 1 tane imaj dosyası haline getirip DATA depolama diskine yedekliyeceğiz.

Hatırlatma;
> Çoğunluk laptop ve masaüstü sistemde 1 tane sabit sürücü (HDD, SSD) bulunur.
Bu yüzden sistemin imajını D, E, F gibi depolama bölümlerine kaydedeceğiz.
> Diskin bozulması ihtimalinden dolayı, güvenlik açısından imaj dosyasını aynı disk içinde tutmanız önerilmez...

İmaj alma ve geri yükleme işlemine geçebiliriz...
Hazırladığımız önyüklenebilir USB yada DVD ile format atar gibi bilgisayarı başlatıyoruz...
1. sıraya medyamızı aldık ve ayarlarımızı kaydedip sistemi başlattık,

Yükleme işlemi başladı...

Aşağıdaki uyarı gelince no seçeneğine tıklayın. Ağ bağlantısına ihtiyacımız yok...

İmaj Alma,

Bu işlem 2 adımdan oluşuyor,

1. Adım

* Disk image seçeneğini seçtik,

*
Yedeklenecek bölüntüleri seçelim...Sistem C ve windowsa ait tüm bölüntüleri seçtik. Sizde 3-4 tane olabilir.
Dikkat ederseniz DATA bölümünü seçmedim. Çünkü oraya imaj dosyasını kaydedeceğim...

*
Image this disk seçeneğine tıklayın...

2. Adım
* Bu adımda 1. adımda seçtiğim, sistem bölüntüntülerini kaydedeceğim, depolama DATA (F) bölümünü seçelim...

* İmaj dosyasına bir isim verelim, YEDEK olsun ismi...

* Finish...

İşlem bu kadar, 2 dk 39 saniyede imaj alma işlemi bitti.

Bu süre diskinizin hızına ve doluluk oranına göre değişir...

İmajı Geri Yükleme,
Bu işlem 3 adımdan oluşuyor,

1. Adım

* Restore seçeneğine tıklayalım,

* Browse for an image file... seçeneği ile imajı kaydettiğimiz yerden çağıralım...

* Restore image seçeneğine tıklayalım...

2. Adım
Bu adımda 1 . adımda seçtiğimiz imajı ve diskteki konumunu görüyoruz...

* Next
seçeneğine tıklarsak aldığımız imaj eski özgün konumuna geri döner.
Bu işlemde otomatik olarak önce diskteki veriler silinir, sonra imaj yüklenir. Yani herhangi bir işleme gerek yok.
Burada isterseniz, disk araçlarını kullanarak diski bölme, silme, klonlama da yapabilirsiniz.

3. Adım
Bu adımda yaptığınız ayarların özeti vardır.
*Finish seçeneği ile işlemi başlatın...

*
Eğer aşağıdaki gibi işlem yapılıyor uyarısı verirse Continue (devam et) seçeneğini tıklayın...

Geri yükleme işlemide bu kadar...

Klonlama;
Elimde boş disk olmadığı için klonlama işlemini kısaca tarif edeceğim... 2 disk arasında klonlama yapma,

* İmaj alma 1. adımdaki Clone this disk seçeneğini seçin.

* Select a disk to clone to yazan yere 2. diski ekleyin ve 1. diskteki bölüntüleri fare ile sürükleyip bırakın işlem çok basit.

Yazılımın kullanımıyla ilgili faydalı bilgiler...

İlk olarak temiz windows kurulumu yapın ve etkinleştirin,
Sürücülerinizi yükleyin, favori yazılımlarınızı yükleyin, gerekli güncellemeleri yapın,
Windowsla beraber gelen gereksiz uygulamaları kaldırın, disk temizliğinizi yapın, kişisel özel ayarlarınızı yapın,
Şimdi windows tam istediğiniz gibi ise imaj alma işlemine geçin...

Eğer aldığınız yedeğin boyutunu daha fazla küçültmek isterseniz sanal belleği kapatabilirsiniz,

Windows hızlı başlatma ve uyku modu özelliği nedeniyle diskde ortalama 3-4 gb fazladan yer kaplar.
Bunun için komut istemini yönetici olarak açın ve shutdown/p komutu ile bilgisayarı kapatın...

Yazılım % 50 üzerinde sıkıştırma yapmaktadır. Windows 15 gb ise diskte 6-7 gb yer kaplar...

Linux tabanlı sistemlerde, windowstan farklı olarak sistem imajını değil, diskteki tüm sektörlerin imajını alır.
Diyelim ki 100 gb diske linux yüklediniz. Diskte ortalama 7-15 gb arasında yer kaplar.
Eğer bu diskin imajını almaya kalkarsanız 100 gb diskin tüm sektörlerini komple imaja dahil eder.
Linuxta imaj almaya pek gerek yoktur. Almak istersenizde linux yükleyeceğiniz diski ihtiyacınız boyutlarında oluşturun...

Yazılım dosya sistemi mantığıyla çalıştığından windows Xp içinde kullanılabilir...

İmaj .mrimg uzantısı şeklinde kaydedilir. NTFS ve FAT dosya sistemlerinde sıkıştırma yapmaktadır...

İmaj alma işleminde tüm windowsa ait bölüntüleri seçin böylece tam yedekleme olur ve imajın boyutuda azalır.

Konuda imajı DATA bölüntüsüne depoladık, oluşan imaj dosyasını istediğiniz güvenli bir yere yükleyebilirsiniz.
Yani tıpkı filim dosyası gibi istediğiniz yere taşıyabilirsiniz, kopyalıyabilirsiniz...

İmaj dosyasıyla aynı zamanda klonlama yapabilirsiniz ama yeni diskin boyutu daha fazla olması gerekebilir...
Yazılım kullanarak diskler arası geçiş yapabilirsiniz...
HDD den HDD ye,
HDD den SSD ye,
SSD den HDD ye,
SSD den SSD ye...

UEFI / BIOS sistemlerde sorunsuz çalışmaktadır...

Yazılım ile aynı anda windowsun tüm sürümlerini kullanabilirsiniz.

HDD için imajı geri yüklediğinizde, dosyalar düzenli şekilde diske yazıldığı için defrag (disk birleştirme) yapılmış olur.
SSD için imajı geri yüklediğinizde yazılım peşi sıra otomatik trim yapıyor. Yani yazılım disk bakımı da yapıyor...

Acronisten tek eksiği, gizli recovery sürücü özelliği sunmuyor. Her şeyi göz önünde yapmak zorundasınız...

Eğer elinizde eskilerden kalma 1-2 gb boyutunda USB ler varsa bunları kurtarma medyası olarak kullanabilirsiniz.
Yine aynı şekilde elinizde DVD yerine CD varsa bunları kullanabilirsiniz.(WinPE 10 sığımayabilir)

WinPE özelliği ile windows üzerindeki silinmeyen dosyaları ve yazılımları kaldırabilirsiniz,
Çökmüş bilgisayardan verilerinizi kurtarabilirsiniz, windowsun açılış sorunlarını düzeltebilirsiniz.

Konumuz burada bitmiştir. Zaman içinde gerekli gördükçe, güncelleme yaparım...
Konu ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden sorun, uygun şekilde belirtirseniz memnun olurum...Güle güle kullanın :)
Not: Alıntı yapmayınız, makale tamamen bana aittir...

İlgili konular
Acronis True İmage Ücretsiz Kullanım (Windows İmaj Yazılımı)
HDD, SSHD, SSD, EMMC Bakım ve Performans Optimizasyonu

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve rear2011

rear2011

rear2011

Üye
Anlatım anlaşılır olmuş, teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Anlatım anlaşılır olmuş, teşekkürler.
Amacım en sade ve anlaşılır şekilde, bireysel kullanımı anlatmaktı...
Bu amaca ulaşabilmişsem ne mutlu, ben teşekkür ederim, sağolun :)

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hey maşallah. Bunu öğrendiğim iyi oldu

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hocam yani bilgisayarımda solidworks , autocad . Bir sürü oyun , birçok yararlı program yüklü bunları da imajı geri yüklediğimde hazır yüklü olarak bulabiliyoruz değil mi ? Birden imajı usb 2.0 win7 seçeneği ile aldık . Ihtiyaç duyduk geri yükledik . Ilerleyen günlerde usb 3.0 aldık sürücü kursak çalışır mı ?

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Hocam yani bilgisayarımda solidworks , autocad . Bir sürü oyun , birçok yararlı program yüklü bunları da imajı geri yüklediğimde hazır yüklü olarak bulabiliyoruz değil mi ? Birden imajı usb 2.0 win7 seçeneği ile aldık . Ihtiyaç duyduk geri yükledik . Ilerleyen günlerde usb 3.0 aldık sürücü kursak çalışır mı ?
Soruyu 2 ye bölerek cevaplıyorum karışıklık olmasın :)
Bu farkı konunun girişinde anlatmıştım. Aldığın imajı Win PE ortamıyla yüklersin. Win PE 3 windows 7 alt yapısı içerir dolayısıyla USB 3.0 desteklemez. Bunun için en son sürümü yüklemeniz yeterli windows 10 yapısı içerdiğinden sorun çıkmaz. Ben portable DVD kullandığımdan sıkıntı olmuyor ama USB de sıkıntı olur.
Diğer konuya gelirsek imajda ne varsa 1 dosya haline gelir ve geri yüklediğinde aynen korunur. Bende de bu tip programlar var sorun olmuyor. İstersen sıfır disk al bu imajı ona yükler yoluna devam edersin.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Misafir - 103814

Allah razı olsun, açıklayıcı ve sade olmuş.

• Beğen

Üst Alt