Acronis True İmage Ücretsiz Kullanım (Windows İmaj Yazılımı)

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Acronis True İmage Ücretsiz Kullanım (Windows İmaj Yazılımı)
Sistem imajını almak istediğimizde ilk akla gelen yazılımlardan birisi acronistir...

Acronis 3 şekilde temin edilebilmektedir...
1) Doğrudan satın almak. Fiyatı 50-100 dolar civarındadır.
Acronisin kabiliyetleri oldukça fazladır ancak çoğu özelliği bireysel kullanımdan ziyade şirket tarzı alanlara yöneliktir.

2) Trial sürüm kullanmak. Bu seçeneği kesinlikle önermiyorum.
Aldığınız imajı 1 ay sonra kullanmak istediğinizde satın almanız gerekecek.

3) Disk üreticilerinin sunduğu ücretsiz acronis sürümleri.
Bu seçenek piyasaya çıkan belirli WD - Seagate disklerde ve bunların alt ürünlerinde geçerlidir.
Ücretsiz sürüm sadece imaj alma ve klonlama seçenekleri sunmaktadır ve süre kısıtlaması yoktur...

Eğer sisteminizde 1 tane WD veya seagate marka disk varsa, diğer diskler içinde acronisi ücretsiz kullanabilirsiniz.
Yani farklı markalarda 20 tane HDD - SSD takılı olsun bilgisayarınızda bunlardan 1 tanesi WD veya seagate olsun.
Diğer tüm disklerin imajını da ücretsiz olarak alabiliyorsunuz. Hal böyle oluncada çoğu sistemde çalışıyor...

Acronis kullanımıyla ilgili genel bilgiler...
Acronis ile windows üzerinden, imaj alabilirsiniz ama bunu tavsiye etmiyorum...
Çünkü windows çöktüğünde hiçbir işinize yaramayacak ve yana yana önyüklenebilir USB - DVD arayacaksınız.

Önyüklenebilir USB - DVD oluşturmak için aşağıdaki bağlantılardan size uygun olan yazılımı indirin.
Acronis True Image WD Edition Yazılımı:
Acronis True Image Seagate Discwizard Yazılımı:

Yazılımı yükleyin ve tools kısmından boş USB - DVD ile önyüklenebilir medya oluşturun...

Bu işlemden sonra elinizde ön yüklenebilir medya olduğu için, artık yazılımı sistemden tamamen kaldırabilirsiniz.
Sonra tıpkı format atar gibi bilgisayarı bu medya üzerinden başlatıp kullanabilirsiniz...

Yazılım çok tanınması nedeniyle anlatım yapma gereği görmüyorum. Size en sade kaynağı paylaşacağım...
Enpedi de acronisin en sade şekilde kullanımı ve video anlatımı var. Buradan kullanmayı öğrenebilirsiniz.

İmaj alma işlemine geçmeden önce bazı uyarılarda bulunalım...
* Önemli kişisel verilerinizi her ihtimale karşı güvenli bir yere yedekleyin...
* Her sistemin disk yapılandırması farklıdır. Başlat > çalıştır > diskmgmt.msc komutu ile önceden disklerinizi görün...
* NTFS, FAT16/32, Ext2/Ext3/Ext4 dosya sistemlerini desteklemektedir.
* Tam sistem yedeğini almak için windowsa ait tüm bölüntüleri seçin, depolama bölümlerini seçmeyin.
ör: windows 15 gb boyutunda ise imaj işleminden sonra, sıkıştırılmış 6-7 gb boyutunda .tib uzantılı imaj dosyası oluşur...
* Linux sistemlerde ise diskin sektör bazında imajını alınır. Yani diskin boyutu ile imajın boyutu eşit olur.

Konumuz burada bitmiştir. Zaman içinde gerekli gördükçe, güncelleme yaparım...
Konu ile ilgili sorularınız olursa, uygun şekilde belirtirseniz memnun olurum...Güle güle kullanın :)

İlgili konular
Windows İmaj Alma - Geri Yükleme MACRİUM REFLECT FREE EDİTİON (Ücretsiz)
HDD, SSHD, SSD, EMMC Bakım ve Performans Optimizasyonu

Son düzenleme:

Üst Alt