Haber Xperia Z3'ün Android N güncellemesini almamasının suçu Sony'de değil. Sony-Google-Qualcomm çıkmazı!

Sponsorlu Bağlantılar

dragonmhmt

dragonmhmt

Üye
Sanırım android güncelleme mevzusunu hiç bir zaman aşamayacak gibi daha iyi olacağına güncelleme konusunda şimdi google da girdi işin içine daha iflah olmaz artık. Bi güncelleme de qualcom destek vermedi derler diğerinde google dan engel derler artık. Yeni strateji bu sanırım güncelleme vermemek için.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Mali-T628 OpenGL ES 3.0 değil mi zaten?
The ARM® Mali™-T628 GPU offers scalability from one to eight cores – providing up to twice the graphics and GPU Compute performance compared to the Mali-T624 GPU. The Mali-T628 shares key API support with the other products in the Mali-T600 Series – including OpenGL ES 1.1/2.0/3.0/3.1*, DirectX 9/11, OpenCL 1.1 Full Profile and Google RenderScript.

ARMın sitesinde 3.1 desteklediği yazıyor
Microsoft'un directx deki yaptığı haltları google mobilde yapıyor/yapacak işte.

Sent from mTalk using windows10 enterprise edition
Microsoftun ki yine yazılımsal bi zorlama
neredeyse tüm windows 7,8.1i kullanan pcler windows 10a yükseltilebiliyordu

DirectX 12 den yararlanmak için windows 10 a geçmek gerekiyordu

directx 12 destekli gpulu sistemlerin %100 windows 10u çalıştırabilir

Yani google daha kötü bir hata yapıyor
Güncellemenin tüm markalar için sabit olması lazım

yani tüm cihazlar nexus gibi olsa
sadece farklı donanımlar için bazı driverları içeren paketler eklenip güncelleme sağlanabilir

ama bunu hiç bir firma istemez
çünkü kendi arayüzünü illaki kullanmak zorunda yoksa batarlar (!)

• Beğen
Tepkiler: furyzer0
furyzer0

furyzer0

Üye
The ARM[emoji768] Mali[emoji769]-T628 GPU offers scalability from one to eight cores – providing up to twice the graphics and GPU Compute performance compared to the Mali-T624 GPU. The Mali-T628 shares key API support with the other products in the Mali-T600 Series – including OpenGL ES 1.1/2.0/3.0/3.1*, DirectX 9/11, OpenCL 1.1 fu ll Profile and Google RenderScript.

sadece farklı donanımlar için bazı driverları içeren paketler eklenip güncelleme sağlanabilir

Android güya ücretsiz ama o bedava(!) androidi kullanmak için sürekli yeni telefon almak zorundasın. Ücretsiz olması sadece OEMlerin yararına bize bir etkisi yok hatta kapalı kaynak olsa kimse modifiye yapamayacağı için böyle update sorunları olmayacaktı.

Sent from Mtalk using Lumia950[emoji769]

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
The ARM® Mali™-T628 GPU offers scalability from one to eight cores – providing up to twice the graphics and GPU Compute performance compared to the Mali-T624 GPU. The Mali-T628 shares key API support with the other products in the Mali-T600 Series – including OpenGL ES 1.1/2.0/3.0/3.1*, DirectX 9/11, OpenCL 1.1 fu ll Profile and Google RenderScript.

evet haklısın note 3 e de vermeleri lazım ama 1.si o bir samsung yapımı telefon yani yeni model çıktığı gün güncelleme konusunda umudun olmasın 2.si ise daha üst modeli olan note 4 de opengl 3.1 desteği yok :D :D :D
şimdi fark ettim nexus 5 ve öncesi Android N güncellemesi alamaz

nexus 5 güncelleme listesinde var mı?
nexus 5 güncelleme alamayacak nedense bu olayı onun güncelleme tarihi dolduktan sonra yaptılar :D herhalde ondan eski hiçbir cihaz güncellenemesin en çok güncelleme alan olarak nexuslar gözüksün diye

• Beğen
Tepkiler: Jelly Beanci
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
evet haklısın note 3 e de vermeleri lazım ama 1.si o bir samsung yapımı telefon yani yeni model çıktığı gün güncelleme konusunda umudun olmasın 2.si ise daha üst modeli olan note 4 de opengl 3.1 desteği yok :D :D :D

nexus 5 güncelleme alamayacak nedense bu olayı onun güncelleme tarihi dolduktan sonra yaptılar :D herhalde ondan eski hiçbir cihaz güncellenemesin en çok güncelleme alan olarak nexuslar gözüksün diye
bana göre Nexus Motorolaya geçtikten sonra bitti
yanlış bilmiyorsam nexus telefonlar artık olmayacak

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
bana göre Nexus Motorolaya geçtikten sonra bitti
yanlış bilmiyorsam nexus telefonlar artık olmayacak
evet öyle bir haber dolanıyor ama nexus serisinin bitmesi android one serisinin biteceği anlamına gelmiyor yine markalar en önce güncellemeyi alan bu tarz bir seri çıkaracaklar örn. gm yaptı bile ve onların telleri çok satacak
ve nexus serisi üretimi şu an htc de çok da güzel yapıyorlar kolay kolay son bulmaz bence

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
evet öyle bir haber dolanıyor ama nexus serisinin bitmesi android one serisinin biteceği anlamına gelmiyor yine markalar en önce güncellemeyi alan bu tarz bir seri çıkaracaklar örn. gm yaptı bile ve onların telleri çok satacak
ve nexus serisi üretimi şu an htc de çok da güzel yapıyorlar kolay kolay son bulmaz bence
motorolanın sorunu hem tasarım hem de Türkiyeye motorola cihazların gelmemesi
Nexus serisinin bence yüz karası motorola Nexuslar

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
şimdi fark ettim nexus 5 ve öncesi Android N güncellemesi alamaz

nexus 5 güncelleme listesinde var mı?
Nexus 5 resmi güncelleme almayacak onda da S800 var

Bu neden sadece sony cihazlara güncelleme vermemek için mi yoksa

OpenGL ES3.1 gerçekten gerekli mi

eğer OpenGL ES 3.1 desteği olan cihazlara geliyorsa

Mali T628 mp6 lı Note 3 ün güncellemeyi desteklemesi lazım ama
bu seferde samsung vermez
yani her türlü android 7 için ya yeni telefon almak ya da 1 yıl içerisinde telefon almış olmak gerekiyor
Bu haber Sony kullanıcıları için. Z2 ve Z3 listede olmayınca onlara açıklama yapılmak için açılmış, Xperiablog'tan çevirdim.
Ama Sony dışında başka markaların da güncelleme almayan cihazları olacak.

The Shadow

The Shadow

Üye
The ARM® Mali™-T628 GPU offers scalability from one to eight cores – providing up to twice the graphics and GPU Compute performance compared to the Mali-T624 GPU. The Mali-T628 shares key API support with the other products in the Mali-T600 Series – including OpenGL ES 1.1/2.0/3.0/3.1*, DirectX 9/11, OpenCL 1.1 fu ll Profile and Google RenderScript.

3.1'in sonunda yıldız olmasının bir anlamı vardır sitesinde de öyle çünkü :hmmm

Orda yanlış yazılmış, Note 4 Exynos 5433 ve Snapdragon 805 kullanıyor. Her iki çipsetin GPU'ları da destekliyor OpenGL ES 3.1'i.
Tabii Samsung vermez orası başka :D

byAndroid

byAndroid

Üye
3.1'in sonunda yıldız olmasının bir anlamı vardır sitesinde de öyle çünkü :hmmm

Orda yanlış yazılmış, Note 4 Exynos 5433 ve Snapdragon 805 kullanıyor. Her iki çipsetin GPU'ları da destekliyor OpenGL ES 3.1'i.
Tabii Samsung vermez orası başka :D
Note 4 ün exynos versiyonu desteklemiyor diye biliyorum

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
Gpu dan değil cpu desteklemiyor sanırım. Attığım ss de uyumsuz işlemciler yazıyor exynos 5433 mü 5430 mu ne var
destekliyor ben yanlış yazmışsım ben note 4 ü snap801 var diye biliyordum

The Shadow

The Shadow

Üye
Gpu dan değil cpu desteklemiyor sanırım. Attığım ss de uyumsuz işlemciler yazıyor exynos 5433 mü 5430 mu ne var
destekliyor ben yanlış yazmışsım ben note 4 ü snap801 var diye biliyordum
Duruma şöyle bir açıklık getireyim :D

Exynos 5430 --> Mali-T628 --> Galaxy Alpha (desteklemiyor)
Exynos 5433 --> Mali-T760 --> Note 4 (destekliyor)
Snapdragon 805 ---> Adreno 420 --> Note 4 (destekliyor)

• Beğen
Tepkiler: byAndroid
BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
Hadi size güzel bir haber vereyim.
Sony, Xperia Z2 ve Z3 kullanıcılarına özel bir yazılım geliştirme çalışmasına başladı. XDA yazılım geliştiricileri Sony Mobile'a destek olacağını ve ellerinden gelen tüm yardımı yapacağını duyurdu. Aldığımız bilgilere göre sadece Xperia Z2/Z3 değil diğer Qualcomm destekli cihazlara ( ZL, ZR hatta Z, Z1, Z1c) bile son güncelleme gelebilir. Kaynak:

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Sony, Xperia Z2 ve Z3 kullanıcılarına özel bir yazılım geliştirme çalışmasına başladı. XDA yazılım geliştiricileri Sony Mobile'a destek olacağını ve ellerinden gelen tüm yardımı yapacağını duyurdu. Aldığımız bilgilere göre sadece Xperia Z2/Z3 değil diğer Qualcomm destekli cihazlara ( ZL, ZR hatta Z, Z1, Z1c) bile son güncelleme gelebilir. Kaynak:
O konuyu burada da açtılar. Çıksa bile resmi güncelleme çıkmaz. Rom çıkartırlar anca.

dragonmhmt

dragonmhmt

Üye
N ile son uygulamalar tuşuyla geçiş yapma daha kullanışlı oluyor ve ekranı bölme geliyor. Bu ikisini Sony kendi versin madem marshmallowa [emoji5]

Z3 Compact

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
resmi olmayan güncelleme cihazların%90 ına çıkıyor belki s2 bile android 6 almıştır düşük ihtimal 7 hazırlanıyordur :D resmi olmayanı sayarsak
bu saaten sonra sony kendi de güncelleme vermek istemez zaten onlar da fırsatı buldular şu anda suçu google a atabilirler niye güncelleme versinler ki :)

dragonmhmt

dragonmhmt

Üye
resmi olmayan güncelleme cihazların%90 ına çıkıyor belki s2 bile android 6 almıştır :D resmi olmayanı sayarsak
Çakma s3 mini olan trend plusa bile geldi marshmallow. Telefon çöp ama saf android yüklediğim için baya iş görüyor. Telefon lazım olunca kullanılıyor lazım değilken aylarca yatıyor evde [emoji1] Samsung yazılımı varken nasıl kasacagını şaşırıyor ama cm ile gayet iyi.

Z3 Compact

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Konuya niye 1 yıldız veriyorsunuz anlamıyorum. O kadar uğraştım ben çevirdim o haberi. Hiç değilse saygınız olsun.

• Beğen
Tepkiler: dragonmhmt ve BLasTeaR

Üst Alt