Tavsiye Lumia 1320 ile ilgili pişmanlık

Sponsorlu Bağlantılar

DareDevil1320

Üye
    Konu Sahibi
Lumia 1320 ile ilgili pişmanlık
Arkadaşlar merhaba.

Uzun zamandır siteyi takip ediyordum. En sonunda üye olmaya karar verip bir iki satır bir şey karalamak ve sizlerin değerli tavsiyelerini almak istedim. Konuya giriş yapayım lafı uzatmadan. Bendeniz Türkiye'de ilk çıktığında hemen heyecanla bir Galaxy S2 edinmiştim ve onu yıllarca herhangi bir sorun yaşamadan kullandım. Tee ki yağmurlu bir yaz günü elimden su birikintisine tepe üstü bir dalış yaptırana dek! Servis yolu sonrası cihaz için öylesine bir masraf çıkardılar ki baktım tamirle mamirle ifla olacağı yok, yeni telefon arayışına çıktım ve gözüme hem fiyat açısından çok tuzlu olmayan, hem de donanımsal anlamda Galaxy S2'den daha iyi gözüken Lumia 1320'ye kestirdim.

Telefonsuzluktan kafi zaten çok düşünme imkanım olmadı ve hemen cihazı 829 liraya edindim. Ayrıca okuduğum kadarıyla hızı, performansı ve stabilliği büyük övgülere mazhar olmuş Windows'u çalıştırıyor diye bir yerden iyi yaptığımı da düşünüyordum.

Fakat şu an son derece pişmanım.

Birincisi Windows Phone işletim sistemi kesinlikle öylesine abarttıkları kadar hızlı tepki bir veren bir sistem değil. En basitinden müzik çalar uygulaması için dahi 5-6 saniye beklemek gerekiyor açılması için. Galaxy S2'de bu süre 1 sn bile değildi. Bir kere ilk hayal kırıklığımı öyle yaşadım. Aynı durum birçok uygulamada daha geçerli. Çoğu inanılmaz derecede geç açılıp, yavaş tepki veriyor. Facebook uygulaması adama saç baş yoldurur mesela. Mixradio'yu kullanamıyorum sırf bu sebepten.

İkincisi. Temple run, Subway Surfers ve Angry Birds Space oyunlarını oynuyordum genel olarak Galaxy S2'imde. Aynılarını Lumia'da da büyük bir beklentiyle yükledim. O da ne? Hem Temple run hem de Subway Surfers'da takılmalar, zorlanmalar var. Bildiğin oyun esnasında kare atlanıyor, şaka gibi. Angry Birds Space desen. Malzemelerin bol olduğu bölümlerde akıcılık taban yapıyor. Angry Birds diyorum yahu. Yağ gibi kayması gerekiyor bunun. Bu da bir şok oldu benim için. Galaxy S2'deyse bu oyunlarda en ufak sıkıntı yaşamadım. Ne kasma ne kare atlaması ne de başka bir şey.

Üçüncü olarak rehber ve telefon uygulamasının karşılıklılığı. Hiç kullanıcı dostu bir şekilde tasarlanmamışlar. Birini ararken eziyet çekiyorum resmen. Ona bas, buna bas, şuna bas derken. Aynısı yeni bir numarayı kayıt yapma durumunda da geçerli. Yahu telefon bu? Asıl işlevini daha ne kadar zorlaştırabilirdiniz?

Dördüncüsü: Çalışmayan bir bildirim sistemi. Bildirimlerin genel olarak kafasına göre gelmesi ya da gelmemesi. Bekletip bekletip bütün bildirimleri bir anda yollayınca bildirim merkezinin sapıtması, açılırken kasılması. Sonuç olarak günümüzde anlık iletişim uygulamaları birçoğumuz için önem teşkil ediyor. Bildirimlerinin gecikmesi de son derece rahatsız edici. Sürekli karşı tarafa bildirimin gelmediğini açıklamak durumunda mıyım anlamadım?

Beşincisi sürekli çıkan sürdürülüyor yazısı. İşletim sistemi ciddi anlamda çoklu işlem konusunda zayıf. Tarayıcısında dahi 3 sekmeden sonra 4. yü açtığınızda hali hazırda açık sekmelerden birini kapatıyor. Tekrar ona döndüğünüzde sayfayı internetten baştan yüklüyor. Kotaya zarar bir kere. Ön planda açık uygulamalarda dahi böyleyken arka planda siz tahmin edin. Galaxy S2 bu konuda çok daha iyiydi. En azından tarayıcı açtığım sekmeleri açık tutabiliyordu.

Çıktığı tarihi benim bile unuttuğum 3-4 yıl Galaxy S2'imden daha kötü bir performans gösteren Windows sistemiyle karşı karşıyayım. Sizce ne yapmalıyım?

Şu an aklımda Windows 10 beklemek var. Telefonu elden çıkartıp LG G2 gibi modellere yönelmek de var. Kararsız kaldım ama bir şey varsa bu cihaz beni çok üzdü. Onda hiç ama hiç kararsız değilim. Siz ahali ne diyorsunuz bu konuda acaba?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Microsoft Corporation, technocu1, OttomaN TigeR ve 5 diğerleri

dakamon

dakamon

Üye
Adama haksızsın diyemiyorum. Haklılık yönü çok. Rehber sıkıntılı. Tama. Hemen geliyor ama bazen çok zorlanıyorum dokunur dokunmaz arıyor. Neyse şu temple run falan frame atlama olayını bende farkediyorum arkadaşlarda farkediyor frame atlıyor gerçekten. Müzik uygulaması vasat. Atmalar gecikmeler bekletmeler var. Ama uygulamalardaki sıkıntıların ben yapımcılardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum adam gibi yazmaları gerekiyor. Onunla da uğraşmak istemiyorlar

• Beğen
Tepkiler: emz, lazye, Rainesto ve 1 kişi daha
UpOneTR

UpOneTR

Üye
Acaba son güncelleme cyan ı yükleyip bir denediniz mi ?
Bende 1320 alcam bana bunu yaomayin :(

• Beğen
Tepkiler: Metalci Melek
dakamon

dakamon

Üye

Benim ev arkadaşımda 1320 var adam telefona bayılıyor ve kendisi bilg muh okuyan bir adam uygulama yazabilen bir adam. İşimi görüyor çok iyi diyor. Pili çok iyi diyor

• Beğen
Tepkiler: m542tf
csll

csll

Üye
Bence elinden çıkart cihazı. Ne kadar savunsam da Wp'nin daha alacağı çok yol var. Bende galaxy s2 den geçiş yaptım. İşin garip tarafı wp 8 daha iyi ve stabil çalışıyordu wp 8.1 den. Ne zaman wp8.1'e geçtim sorunlarım arttı. :) Böyle devam ederlerse Wp10'dan da bi cacık olmaz :)

UpOneTR

UpOneTR

Üye
Benim ev arkadaşımda 1320 var adam telefona bayılıyor ve kendisi bilg muh okuyan bir adam uygulama yazabilen bir adam. İşimi görüyor çok iyi diyor. Pili çok iyi diyor

Aynen pilimi herkes övüyoe tablet niyetine kullanicam ama arkadasin dedigi gibiysede kafamda tereddut kaldi simdi :(

DareDevil1320

Üye
    Konu Sahibi

Lumia Cyan yüklü cihazımda. Mümkün mertebe güncel tutarım zaten kullandığım teknolojik cihazları.

Telefon benim mutlu etmedi belirttiğim gibi. 6 inç ekran en başta tek kelimeyle MUHTEŞEM ama Temple Run'ın dahi kastığını gördükten sonra ona bakasınız bile gelmiyor.

UpOneTR

UpOneTR

Üye
Lumia Cyan yüklü cihazımda. Mümkün mertebe güncel tutarım zaten kullandığım teknolojik cihazları.

Telefon benim mutlu etmedi belirttiğim gibi. 6 inç ekran en başta tek kelimeyle MUHTEŞEM ama Temple Run'ın dahi kastığını gördükten sonra ona bakasınız bile gelmiyor.
Oyun oynamam da facebook da yada rrhberide sorunsuz olsun yav :(
Neyse alıp bi bakalim olmadi satcaz geri :(

DareDevil1320

Üye
    Konu Sahibi
Adama haksızsın diyemiyorum. Haklılık yönü çok. Rehber sıkıntılı. Tama. Hemen geliyor ama bazen çok zorlanıyorum dokunur dokunmaz arıyor. Neyse şu temple run falan frame atlama olayını bende farkediyorum arkadaşlarda farkediyor frame atlıyor gerçekten. Müzik uygulaması vasat. Atmalar gecikmeler bekletmeler var. Ama uygulamalardaki sıkıntıların ben yapımcılardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum adam gibi yazmaları gerekiyor. Onunla da uğraşmak istemiyorlar

Hocam kendi öz uygulamalarında bile büyük sıkıntılar var. Bırak diğer geliştiricileri. Microsoft kendi işletim sistemini sallamamış denebilecek cinsten. Mesela Müzik, Mesela Takvim. En çok sıkıntı yaşadığım uygulamalar.

ErenMSC

Üye
Dediğin sorunları bir güncellemede hal edebilirler, ama ..

erndrdyk

erndrdyk

Üye
Bende 1520 var ve bu dediğin takılmaların hiç birisi yok

• Beğen
Tepkiler: Yağız Ryan

hitafnalsa

Üye
Wp un savunulur tarafı kalmadı. Stabilitesini yemişim. Nerde bu stabilite? Sağlık fitnes uygulamasını kullanmaya çalışıyorum kendi kendine kapanıyor. Sürekli sürdürülüyor yazısını, yükleniyor yazısını beklemekten gına geldi. İmkanın varsa en kısa zamanda elinden çıkart telefonu.

• Beğen
Tepkiler: DareDevil1320
Heimdalll

Heimdalll

Üye
Valla bendeki 1320de pil ilk zamankinin yarısına indi, dediğiniz oyunlardan subway ve tr sorunlu gerçekten ama onlarda oyun yapımcılarıyla alakalı diye düşünüyorum, müzik vs uygulamalarda gelen güncellemelerle bozuldu, eskiden anında açılıyorduBu surduruluyor yazısı daha önce yuklediğin live lock screen programından olabilir mi eğer daha önce yukleyip sildiysen çocuk odasını kapatıp açrsan düzelecektir

DareDevil1320

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler.

Bu kadar kısa sürede bu kadar çok yanıt almayı beklememiştim. Bu konuda rahatsız olan tek ben değilmişim onu da görmüş oldum sayenizde.

Bakalım şimdilik cihazı elimde tutacağım ama bu sefer yenisini almadan önce kesinlikle a'dan z'ye iyi araştıracağım. Kasmıyor, akıyor, yağ gibi kayıyor mavallarını yuttuktan sonra bir kere hele. Sütten dilim yandı, yoğurdu üfleyerek yiyeceğim kesinkes.
Valla bendeki 1320de pil ilk zamankinin yarısına indi, dediğiniz oyunlardan subway ve tr sorunlu gerçekten ama onlarda oyun yapımcılarıyla alakalı diye düşünüyorum, müzik vs uygulamalarda gelen güncellemelerle bozuldu, eskiden anında açılıyorduBu surduruluyor yazısı daha önce yuklediğin live lock screen programından olabilir mi eğer daha önce yukleyip sildiysen çocuk odasını kapatıp açrsan düzelecektir

Bahsi geçen uygulamayı hiç yüklemedim. Keşke dediğiniz gibi yaptığımda bütün kasmalar uçup gidebilseydi ama yok.

ArMaGeDdOn_87

Üye
cihazda ön izleme sürümü yüklü mü ?

braayn

braayn

Üye
stabilite bozuldu betalarla uğraşmaktan haklısınız kararlı sürümlerle iy olacaktır.Adam 3200Tlye iphone 6 plus almış.stabil çalışıyor diye bir ton hata var .G3 almış 4K çekeceğim diye kamera ısınıp kapatıyor kendisini.Bende zamanında S2 kullandım ve cihaz rehber rezalet,şarja takılı olmadan şarj ediliyor uyarısı veriyordu.birde virüs bulaştı diye kaspersky kurmuştum yanlış hatırlamıyorsam uğraşmaktan sıkıldım saatım L820 aldım derken 1520 geçtim kafam rahat beta gdr1 var cihazda bazı sıkıntılar yok değil ama duzeltilmeyecek kadarda değil hani.Bizimki biraz sabır işi bekleyip göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: emz ve Esendağlı
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
@DareDevil1320 kardeşim erinmemişsin yazmışsın o kadar. Eline sağlık. 8.0 stabilite yönünden daha iyiydi. 8.1 ile stabilite kalmadı benim cihazda da. Windows'ta ciddi bir ciddiyetsizlik görüyorum. Yok açılış ekranı yok kapanış ekranı yok bekleme ekranı yok cortana diye sürekli böyle ikincil hatta üçüncül konularla uğraşıyorlar. Sırf reklam olsun diye. Yeni bişeyler yapıyoruz havası oluşturmaya çalışıyorlar. Halbuki sistem kendisi zaten bir sürü problem barındırıyor. Bunları giderme yoluna gitmiyorlar ya da çok acele etmiyorlar. Onca umutla 8.1 bekledik ama sonuç hiç beklediğimiz gibi olmadı. 8.0'ın üzerine bi tane bildirim ekranı ekleyip koydular önümüze. Bunu yapan koskoca Microsoft! Ellerinde on yılların bilgisayar işletim sistemi tecrübesi var ama sonuç ortada işte. Elimizdeki cihazlarda neredeyse laptop seviyesinde donanım var ama sistem iki uygulamayı aynı anda doğru dürüst çalıştıramıyor. 200-400 Mhz ile 32-64 Mb ramli cihazlar vardı elimizde ve Symbian kötü diyorduk. Şimdi 1.5 Ghz 1-2 Gb ramli cihazlarla neredeyse Symbianı arar olduk. Bilmiyorum gidişat nereye.

• Beğen
Tepkiler: emz, suyunsesi, DareDevil1320 ve 3 diğerleri
Rainesto

Rainesto

Üye
@DareDevil1320 kardeşim erinmemişsin yazmışsın o kadar. Eline sağlık. 8.0 stabilite yönünden daha iyiydi. 8.1 ile stabilite kalmadı benim cihazda da. Windows'ta ciddi bir ciddiyetsizlik görüyorum. Yok açılış ekranı yok kapanış ekranı yok bekleme ekranı yok cortana diye sürekli böyle ikincil hatta üçüncül konularla uğraşıyorlar. Sırf reklam olsun diye. Yeni bişeyler yapıyoruz havası oluşturmaya çalışıyorlar. Halbuki sistem kendisi zaten bir sürü problem barındırıyor. Bunları giderme yoluna gitmiyorlar ya da çok acele etmiyorlar. Onca umutla 8.1 bekledik ama sonuç hiç beklediğimiz gibi olmadı. 8.0'ın üzerine bi tane bildirim ekranı ekleyip koydular önümüze. Bunu yapan koskoca Microsoft! Ellerinde on yılların bilgisayar işletim sistemi tecrübesi var ama sonuç ortada işte. Elimizdeki cihazlarda neredeyse laptop seviyesinde donanım var ama sistem iki uygulamayı aynı anda doğru dürüst çalıştıramıyor. 200-400 Mhz ile 32-64 Mb ramli cihazlar vardı elimizde ve Symbian kötü diyorduk. Şimdi 1.5 Ghz 1-2 Gb ramli cihazlarla neredeyse Symbianı arar olduk. Bilmiyorum gidişat nereye.

Her cümlesine katılıyorum

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin

Üst Alt