Xperia Ray Rom Yükleme Yardım!

Sponsorlu Bağlantılar

ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Xperia Ray Rom Yükleme Yardım!
Arkadaşlar xperia ray telefonum rootlu, CMW yüklü. Rom yüklemek için uğraşıyorum ancak bir türlü başarılı olamadım. Bootloader kapalı denedim telefon daha açılmadı flashtool ile orijinal rom yükledim düzeldi. Bootloader açmayı denedim açıp açmadığımı anlamadım ama açtığımı düşünerek tekrar denedim sonuç yine aynı hüsran :) Nerede yanlış yapıyorum çözemedim yardımcı olabilecek olan varsa mesela bunu nasıl yükleyebileceğimi bana açıklayabilir mi acaba?

Kesin bu rom olacak diye bir şey yok telefonu kasmayacak önerebileceğiniz romları da deneyebilirim, yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

zızzz

zızzz

Üye
ilk önce telefonunuzun arama kısmına *#*#7378423#*#* kodunu yazın ve ordan Service info > Configuration > Rooting Status:
Bootloader unlock allowed
: Yes diyorsa bootloader ın açılabiliyorsur no yazıyor açılmıyordur. Yani normal yazılımsal yollarla. Yes yazıyorsa en kolay yöntem flashtool un güncel versiyonuna eklenmiş olan BLU Butonu(Bootloader Unlock) kullanarak yapabilirsin sadece adımlaarı izlemen yeter.

• Beğen
Tepkiler: ak_al
Penci Hoca

Penci Hoca

Üye
İlk önce boot kilidi acik veya kapalı onu kontrol etmek üçün bi özel yapılmış Kernel yüklemek gerekli. Dosya türü img olcak. Gerekli Kernel üçün xda forumuna bak
Kernel yüklemek üçün flastool.dan fasboot moda geç ve ordan yüklenme yap
Eğer boot kilidi kapalı olsada merak etme stok Kernel ile çalışan çok güzel costum romlar var onlardan bi tanesini yüklersim.
Aslında boot kilidini açmak çok kolay sen hangi yöntemle açmanı denedin?
Bide verdiğin rom u yüklemek üçün önce flastool.dan onun kendisi üçün yapılmış Kernelı yüklemek gerekli!

• Beğen
Tepkiler: ak_al
ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Çok sağolun dostlar hallettim problemi. Bu kernel olayını bilmiyordum :-) uygun .img dosyasını flaşlayıp denedim oldu. İlginize teşekkür ederim.

zızzz

zızzz

Üye
yardımcı olduysa ne ala biz teşekür ederiz.

ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Şimdide eğer varsa bu telefondan kullanan acaba rom önerisinde bulunabilir mi? Yukarıda belirttiğimi yükledim ancak şarj konusu baya sıkıntı oluyor. Kullanıp beğendiğiniz rom önerirseniz çok sevinirim.

zızzz

zızzz

Üye
Babam da var ve MİUİ seviyorsanız onu yükleyin derim ben babama bile yükledim ve beğendirdim.link:

ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Yani bu yazılımlardan pek anladığımı söyleyemem :-) ne gibi artıları var acaba? Birde bunuda cwm üzerinden mi kuruyoruz yoksa flashtool ile mi yapacağız? Ingilizcem pek yok ;-) Ayrıca önerin için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
zızzz

zızzz

Üye
Hocam ilk önce Romun versiyonunu söyleyeyim. Rom 4.1.2 romu ayrıca iphone arayüzüne benzer bir arayüzü var. Tema ve arayüz olarak çok güzel ve zengin. Tam donanımlı bir rom yani anlayacağın çok fazla extra program yüklemen gerekmeyecek. Biraz örnek verirsek arama kaydedici, kara liste, el feneri, Spam önleyici, yabancı sasrkıların çoğunu şarkı sözününü dahil gösteren müzik çaları bile var. Neyse kurulumuna geçeyim;
önce bootloaderınızın açık olması lazım.
bootloader ı nız açıksa(unlocked) flashtool ile telefonunuza Ray e Uygun kerneli Flashlayın.(En üte kernel likleri var.siz fusion 5.5 kerneli kuracaksınız.)
Son olarak da ya da kernel flashlamadan öncede yapabilirsiniz telefonunuza rom dosyasını atmanız gerekiyor. (İlk defa kuracağınız için Multi-lang yani çoklu dil destekli olanı indirin. Ama ben önceden yükledim diyorsanız önceki versiyonun üstüne ota yı yüklemenizde yeterli)
Son olarak rom dosyasının sdcard da olduğundan eminseniz ve telefonu açarken mavi ışık ev tuşu üzerindeki bildirim ışığı yandığında Recovery Tuşu na (ses kısmaydı sanki) basarak cwm ye girin ve yükleyin. Aroma Yükleyicisine yönlendirecektir. Bu yükleyici ile telefona yükleyeceğiniz extra ayar ve uygulamaları seçebilme ve sile bilme özelliğine sahiptir. Talimatları izleyin ve yükleyin.
Takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.

ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Hocam ilk önce Romun versiyonunu söyleyeyim. Rom 4.1.2 romu ayrıca iphone arayüzüne benzer bir arayüzü var. Tema ve arayüz olarak çok güzel ve zengin. Tam donanımlı bir rom yani anlayacağın çok fazla extra program yüklemen gerekmeyecek. Biraz örnek verirsek arama kaydedici, kara liste, el feneri, Spam önleyici, yabancı sasrkıların çoğunu şarkı sözününü dahil gösteren müzik çaları bile var. Neyse kurulumuna geçeyim;
önce bootloaderınızın açık olması lazım.
bootloader ı nız açıksa(unlocked) flashtool ile telefonunuza Ray e Uygun kerneli Flashlayın.(En üte kernel likleri var.siz fusion 5.5 kerneli kuracaksınız.)
Son olarak da ya da kernel flashlamadan öncede yapabilirsiniz telefonunuza rom dosyasını atmanız gerekiyor. (İlk defa kuracağınız için Multi-lang yani çoklu dil destekli olanı indirin. Ama ben önceden yükledim diyorsanız önceki versiyonun üstüne ota yı yüklemenizde yeterli)
Son olarak rom dosyasının sdcard da olduğundan eminseniz ve telefonu açarken mavi ışık ev tuşu üzerindeki bildirim ışığı yandığında Recovery Tuşu na (ses kısmaydı sanki) basarak cwm ye girin ve yükleyin. Aroma Yükleyicisine yönlendirecektir. Bu yükleyici ile telefona yükleyeceğiniz extra ayar ve uygulamaları seçebilme ve sile bilme özelliğine sahiptir. Talimatları izleyin ve yükleyin.
Takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz.
Çoook sağol, ilk fırsatta deneyeceğim.

zızzz

zızzz

Üye
Rica ederim. BU arada hemen şimdi Hemen Alttaki Xperia S romu konusuna telefona PS3 DualShock 3 kolu takmayı anlattım. elinizde varsa onu da deneyebilirsiniz.

zızzz

zızzz

Üye
Zaten bu rom 4.2.2 değil 4.1.2 olduğu için sorun olmuyor. Bu romun 4.2.2 olan verisyonu sadece Galaxy Nexus ve Nexus 4 te var. Senin dediğin gibi 4.2.2 olsaydı biraz kasardı ve eksikleri oludu ama bunun nerdeyse hiçbir sorunu yok.

Invoke

Invoke

Üye
Zaten bu rom 4.2.2 değil 4.1.2 olduğu için sorun olmuyor. Bu romun 4.2.2 olan verisyonu sadece Galaxy Nexus ve Nexus 4 te var. Senin dediğin gibi 4.2.2 olsaydı biraz kasardı ve eksikleri oludu ama bunun nerdeyse hiçbir sorunu yok.

Doğrudur, bunu denemedim ama diğer denediğim 4.1.2lerinde fazla iyi olduğunu düşünmüyorum. Aslında olmuşlar da bir şeyler eksik hep. Özellik olarak iyi ama performans alamadım :/ Yine de uzun süre jb kullanmıştım :D

ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Evet ben acemilik 4.2.2 rom yükledim pek olmadı şarj olayı iyice can sıkmaya başladı. şimdi bunlara bakacağım.

Invoke

Invoke

Üye
Evet ben acemilik 4.2.2 rom yükledim pek olmadı şarj olayı iyice can sıkmaya başladı. şimdi bunlara bakacağım.

Deneye deneye kendine uygun romu bulacaksın zaten. Başka yolu yok :D

ak_al

ak_al

Üye
    Konu Sahibi
Deneye deneye kendine uygun romu bulacaksın zaten. Başka yolu yok :D
Öyle olacak gibi ;) neyseki sizin gibi yardımcı olanlar var hepsini denemek zorunda kalmıyoruz. Yoksa işimiz bitmez. Tekrar teşekkürler, deneyince yorumlarımı yazarım.

zızzz

zızzz

Üye
Arasıra aramalarda takılmalar oluyor ama çok fazla bir sorun görmedim ben

Invoke

Invoke

Üye
Arasıra aramalarda takılmalar oluyor ama çok fazla bir sorun görmedim ben

Takılmadan kastın ilk açılırken ki beklemeyse eğer, o stok romunda sıkıntısı idi. 4.0.4 .431de saymıştım 11snye sürüyordu .587 azalttılar ama yine 7-8snye kadar bekliyorduk. .1.13de olayı çözmüşler ama. Direk geliyor... :tebessüm:

zızzz

zızzz

Üye
yok aramalarda açarken takılıyor bazen onun çözümünü de kiliti kapatıp açınca düzeliyor tabii telefon çağrısı bitmeden yapmak gerekir bunu

Üst Alt