Motorola ATRIX MB860 Root , Bootloader Unlock , Rom Yükleme Rehberi (DERLEME)

Sponsorlu Bağlantılar

Kytos

Kytos

Üye
    Konu Sahibi
Motorola ATRIX MB860 Root , Bootloader Unlock , Rom Yükleme Rehberi (DERLEME)
Forumumuzun çeşitli yerlerinde bu konular var. Ben yeni arkadaşlar için kolaylık olmasını istedim ve hepsini tek bi konuda toplamak istedim. Umarım yardımcı olurum.

Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemi Linux tabanlıdır ve "root" bu işletim sisteminde en yetkili kullanıcıyı ifade eder. Windowsdaki administrator hesap gibi. Telefonunuzu rootladığınızda tam yetkıiye sahip olursunuz ve telefonunuza superuser(su) yüklenir fakat telefonunuz garanti kapsamından çıkar. Fakat unroot, yani rootu kaldırma işlemi vardır.

Öncellikle Motorola'nın driverları ve Pete's root tool gerekmekte

Pete's Root Tool:
Motorola Device Manager:

Bunları indirdikten sonra telefonumuzu bilgisiyara takıp usb ayıklama modunu açıyoruz. Pete's root tool programını açıp root my phone a basıyoruz. Kesinlikle bitmeden usb bağlantısını kesmeyin.

Telefonumuz 2-3 resetleme ardından rootlandı. Unroot yapmak isterseniz aynı işlemi unroot my phone a tıklayarak yapıyoruz.

Bootloader Unlock Nedir , Nasıl Yapılır?
Bi nevi cihaza yeni rom atmak içinde önümüzdeki engeldir ve unlock yapmamız gerekir. Ayrıca device managerin yüklü olması gerekir.

Bu işlem için telefonumuzun root'lu olması gerekir. RSD Lite gereklidir.
RSD Lite :
Flashlamamız gereken dosya:
Telefonumuzu kapatıyoruz ve ses kısma tuşunu+power tuşu yaparak telefonumuzu açıyoruz. Karşımızı fastboot yazısı geldiğinde ses kısma tuşuna basarak RSD seçeneğini buluyoruz ve ses açma tuşuyla seçiyoruz. Cihazı kabloyla bilgisayara bağlıyoruz. RSD Lite ı açıyoruz. İşlemi doğru yaptıysanız ekranda connected yazması gerekir. Connected yazısını gördükten sonra intl-fix-try1.sbf dosyasını seçiyoruz ve Start tuşuna basıyoruz. Laptoplarda yapmanızı tavsiye ederim çünkü bağlantının kesilmesi , elektriğin gitmesi vb durumlarda cihazınız hard brick olabilir ve geri dönüşü yoktur. İşlem %100 bittikten sonra ekrana " please manually power up this phone " yazısı gelicek. Bu yazıyı gördükten sonra kabloyu çekin ve bataryayı sökerek telefonu kapatın. 5 saniye bekleyin ve telefonu RSD modunda yeniden açın. Cihazı bilgisayara bağladığınızda PASS yazısını görüceksiniz

Daha sonra telefonu yeniden kapatıp yine ses kısma+power tuşuyla telefonu açıyoruz ve fastboot u seçiyoruz.

İndirdiğimiz bu dosyayı direk C ye yapıştırıyoruz ya da sistem olarak hangi dizini kullanıyosanız oraya. Daha sonra sırasıyla
cd
cd c:\fastboot
fastboot oem unlock yazıyoruz
bu komuttan sonra size şifre gibi sayı ve harf karışımı bi numara görünücek
yeniden fastboot oem unlock yazıp boşluk bırakmadan bu numarayı yazıyoruz. İşlem bitince şu ekranı görüceksiniz

Daha sonra bize clockwork recovery gerekiyo. Yani yeni bi kurtarma programı.
Bunun için rom manager dosyamızı indiriyoruz:
Programı kurduktan sonra gelen ekranda Flash Clockwork Recovery e tıklıyoruz. Motorola Atrix 4G seçenği geliyo onu seçiyoruz.
İşlem tamamlandıktan sonra ram boyutumuzu sistem 816 yerine 300 küsürlü bi değerde görücek. Bunun çözümü:
Telefonu kapatıp yine ses kısma+power tuşuna basıyoruz. Ses tuşlarıyla Android Recovery modunu seçiyoruz. Karşımızı clockwork gelicek. Burdan install from zipe ses tuşlarıyla gelip Ramfix dosyamızı flaşlıyoruz.
Ramfix :

Bootloader Unlock işlemimiz tamam.

ROM yükleme
Size tavsiye ettiğim romları alıntı yaparak paylaşıcam. Konusundan alıntı yaptığım arkadaşlar hakkını helal etsinler :D

CyanogenMod 7 Rom
Şu ana kadar gördüğüm en stabil rom. Orjinal romun üzerine yüklenir. Kusura bakmayın upload edemedim en kısa zamanda ederim

[MROM] CM7
Şu an kullandığım rom. CM7nin editlenmiş halidir ve CM7 nin üzerine yüklenir. Arayüz olarak çok hoş.

Romun kendine ait launcherinin yanında ADW Launcher ve Holo Launcher roma entegre edilmiş. Tema desteği var. Kamera , video kaydedici , parmak izi okuyucu vs çalışıyo. Nasıl yüklendiğine gelince

Dosyalarımızı indiriyoruz ve hafıza kartına atıyoruz. İlk defa yükleyecek olanlar clockwork ekranında sırasıyla

wipe data
wipe cache
wipe dalvik cache
rom (ilk linkteki)
reboot
gapps (ikinci linkteki)
reboot

Güncellicek olanlar için en güncel hali bu.

CyanogenMod 10.1
Jelly Bean üzerine kurulu bi rom. Denemedim. Bence yüklemek için kernel projesinin bitmesini ve yeni kernelin çıkmasını bekleyin.

Linkler:

Yükleme şekli yine aynı.

Atrics V2.0
Bu da jellybean üzerine kurulu. Tavsiye ederim fakat AT&T romu olduğu için internet bağlantısı yok. Şebekeyi 4G olarak görüyo fakat aramanıza , sms yollamanıza engel değil. Sadece mms yollayamaz , internete giremezsiniz. Onu da wi-fi ile halledebilirsiniz.

Yükleme:
Wipe cache, data, Dalvik
Format /system
Format /osh
Flash vendor
Flash ROM
Reboot

Romları beğenmeyip orjinal roma yeniden dönmek isterseniz ;

http://www.maxicep.com/motorola-android-rom/atrix-orjinal-tr-yazilimina-donme-771182.html

Telefonu almadan önce toparladağım ufak arşivim:

Yardımcı olabiliydiysem ne mutlu bana. Flaşlarken sorun çıkarsa ben sorumlu değilim. Umarım alıntı yaptığım arkadaşlarım darılmazlar. Yardımcı olabiliydiysem bi beğeniyi çok görmeyin :D

• Beğen
Tepkiler: dellete

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Bu konu zaten vardi :)

- - - Eklendi - - -

Ayrica dosya tc linkleri siliyor

Kytos

Kytos

Üye
    Konu Sahibi
Kardeşim olduğunu biliyorum sadece tek bi konuda birleştirmek istedim. Ayrıca bildiğim kadarıyla telif hakkı sıkıntısı yoksa dosya.tc silmiyo linkleri :)

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
bende 15 gün içinde siliyor diye biliyorum :)

- - - Eklendi - - -

bende 15 gün içinde siliyor diye biliyorum :)

Kytos

Kytos

Üye
    Konu Sahibi
Bekleyip görelim :) Silinirse medafiredan yüklerim :)

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Maxicepe yukle :)

Kytos

Kytos

Üye
    Konu Sahibi
Olur öyle yaparım :)

kovboydan

Üye
İndirdiğimiz bu dosyayı direk C ye yapıştırıyoruz ya da sistem olarak hangi dizini kullanıyosanız oraya. Daha sonra sırasıyla
cd

indirdim pc de c ye attım bu komutları nereye yazıyoruz ?

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Çalıştır'a cmd yazıp enter la

ney27

Üye
Forumumuzun çeşitli yerlerinde bu konular var. Ben yeni arkadaşlar için kolaylık olmasını istedim ve hepsini tek bi konuda toplamak istedim. Umarım yardımcı olurum.

Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemi Linux tabanlıdır ve "root" bu işletim sisteminde en yetkili kullanıcıyı ifade eder. Windowsdaki administrator hesap gibi. Telefonunuzu rootladığınızda tam yetkıiye sahip olursunuz ve telefonunuza superuser(su) yüklenir fakat telefonunuz garanti kapsamından çıkar. Fakat unroot, yani rootu kaldırma işlemi vardır.

Öncellikle Motorola'nın driverları ve Pete's root tool gerekmekte

Pete's Root Tool:
Motorola Device Manager:

Bunları indirdikten sonra telefonumuzu bilgisiyara takıp usb ayıklama modunu açıyoruz. Pete's root tool programını açıp root my phone a basıyoruz. Kesinlikle bitmeden usb bağlantısını kesmeyin.

Telefonumuz 2-3 resetleme ardından rootlandı. Unroot yapmak isterseniz aynı işlemi unroot my phone a tıklayarak yapıyoruz.

Bootloader Unlock Nedir , Nasıl Yapılır?
Bi nevi cihaza yeni rom atmak içinde önümüzdeki engeldir ve unlock yapmamız gerekir. Ayrıca device managerin yüklü olması gerekir.

Bu işlem için telefonumuzun root'lu olması gerekir. RSD Lite gereklidir.
RSD Lite :
Flashlamamız gereken dosya:
Telefonumuzu kapatıyoruz ve ses kısma tuşunu+power tuşu yaparak telefonumuzu açıyoruz. Karşımızı fastboot yazısı geldiğinde ses kısma tuşuna basarak RSD seçeneğini buluyoruz ve ses açma tuşuyla seçiyoruz. Cihazı kabloyla bilgisayara bağlıyoruz. RSD Lite ı açıyoruz. İşlemi doğru yaptıysanız ekranda connected yazması gerekir. Connected yazısını gördükten sonra intl-fix-try1.sbf dosyasını seçiyoruz ve Start tuşuna basıyoruz. Laptoplarda yapmanızı tavsiye ederim çünkü bağlantının kesilmesi , elektriğin gitmesi vb durumlarda cihazınız hard brick olabilir ve geri dönüşü yoktur. İşlem %100 bittikten sonra ekrana " please manually power up this phone " yazısı gelicek. Bu yazıyı gördükten sonra kabloyu çekin ve bataryayı sökerek telefonu kapatın. 5 saniye bekleyin ve telefonu RSD modunda yeniden açın. Cihazı bilgisayara bağladığınızda PASS yazısını görüceksiniz

Daha sonra telefonu yeniden kapatıp yine ses kısma+power tuşuyla telefonu açıyoruz ve fastboot u seçiyoruz.

cd
bu komuttan sonra size şifre gibi sayı ve harf karışımı bi numara görünücek
yeniden fastboot oem unlock yazıp boşluk bırakmadan bu numarayı yazıyoruz. İşlem bitince şu ekranı görüceksiniz

Daha sonra bize clockwork recovery gerekiyo. Yani yeni bi kurtarma programı.
Bunun için rom manager dosyamızı indiriyoruz:
Programı kurduktan sonra gelen ekranda Flash Clockwork Recovery e tıklıyoruz. Motorola Atrix 4G seçenği geliyo onu seçiyoruz.
İşlem tamamlandıktan sonra ram boyutumuzu sistem 816 yerine 300 küsürlü bi değerde görücek. Bunun çözümü:
Telefonu kapatıp yine ses kısma+power tuşuna basıyoruz. Ses tuşlarıyla Android Recovery modunu seçiyoruz. Karşımızı clockwork gelicek. Burdan install from zipe ses tuşlarıyla gelip Ramfix dosyamızı flaşlıyoruz.
Ramfix :

Bootloader Unlock işlemimiz tamam.

ROM yükleme
Size tavsiye ettiğim romları alıntı yaparak paylaşıcam. Konusundan alıntı yaptığım arkadaşlar hakkını helal etsinler :D

CyanogenMod 7 Rom
Şu ana kadar gördüğüm en stabil rom. Orjinal romun üzerine yüklenir. Kusura bakmayın upload edemedim en kısa zamanda ederim

[MROM] CM7
Şu an kullandığım rom. CM7nin editlenmiş halidir ve CM7 nin üzerine yüklenir. Arayüz olarak çok hoş.

Romun kendine ait launcherinin yanında ADW Launcher ve Holo Launcher roma entegre edilmiş. Tema desteği var. Kamera , video kaydedici , parmak izi okuyucu vs çalışıyo. Nasıl yüklendiğine gelince

Dosyalarımızı indiriyoruz ve hafıza kartına atıyoruz. İlk defa yükleyecek olanlar clockwork ekranında sırasıyla

wipe data
wipe cache
wipe dalvik cache
rom (ilk linkteki)
reboot
gapps (ikinci linkteki)
reboot

Güncellicek olanlar için en güncel hali bu.

CyanogenMod 10.1
Jelly Bean üzerine kurulu bi rom. Denemedim. Bence yüklemek için kernel projesinin bitmesini ve yeni kernelin çıkmasını bekleyin.

Linkler:

Yükleme şekli yine aynı.

Atrics V2.0
Bu da jellybean üzerine kurulu. Tavsiye ederim fakat AT&T romu olduğu için internet bağlantısı yok. Şebekeyi 4G olarak görüyo fakat aramanıza , sms yollamanıza engel değil. Sadece mms yollayamaz , internete giremezsiniz. Onu da wi-fi ile halledebilirsiniz.

Yükleme:
Wipe cache, data, Dalvik
Format /system
Format /osh
Flash vendor
Flash ROM
Reboot

Romları beğenmeyip orjinal roma yeniden dönmek isterseniz ;

http://www.maxicep.com/motorola-android-rom/atrix-orjinal-tr-yazilimina-donme-771182.html

Telefonu almadan önce toparladağım ufak arşivim:

Yardımcı olabiliydiysem ne mutlu bana. Flaşlarken sorun çıkarsa ben sorumlu değilim. Umarım alıntı yaptığım arkadaşlarım darılmazlar. Yardımcı olabiliydiysem bi beğeniyi çok görmeyin :D
kardeş orda atrixics v.2 için eksik bilgi olmuş
internet ayarları kendim açtıgım konuda var istersen ayrıyeten mmms ayarlarınıda yollarım
bu romda internete giriliyor
ayrıyeten bu romda rAM FİX ATILMASI GEREKİYOR
AYRICA İLK İLE ÜÇÜNCÜ LİNKLER BU ROMUN FARKLI VERSİYONLARI
EGER İSTERSEN BU ROMUN TÜM VERSİYONLARNI KURUMŞEKİLLERİNİ PM DEN ATABİLİRİM

FARKLI VERSİYONLARIN FARKLI YÜKLEME ŞEKİLLERİ VAR
ATRİXİCSV.2 DE SİSTEM VE OSH FORMAT ATMIYORSUN
BU ROMLMUN BAZI VERSİYONLARI ROOTLU BAZILARI İSE ROOTSUZ DUR

CM10 NUN İSE LİNKDEKİ ESKİ VERSİYONUDUR

LİNK DEKİ SON VERSİYONU

istege göre 1.3 overlock kernelde yüklene bilinir

kovboydan

Üye
cmd yi denedim olmuyor baştan bakıyım bi yerde yanlış var galiba

- - - Eklendi - - -

fastboot oem unlock a kadar geliyorum bunu yazınca bişey olmuyor tanımlanmıyor diyor şifre sayı tarzı bişey çıkmadı

Kytos

Kytos

Üye
    Konu Sahibi
İyi olur çok sağol :)

- - - Eklendi - - -

cmd yi denedim olmuyor baştan bakıyım bi yerde yanlış var galiba

- - - Eklendi - - -

fastboot oem unlock a kadar geliyorum bunu yazınca bişey olmuyor tanımlanmıyor diyor şifre sayı tarzı bişey çıkmadı

nasıl olur ya? Uzunca bi şifre çıkması gerek. Kodları doğru yazıyo musun ya da telefonu fastboot modunda açtın mı ? Ekran görüntüsü yollarsan daha iyi olur

feyyazevci

feyyazevci

Üye
stabil olana kadar beklemeye devam

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Ben dediydim :D

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Mühim değil ben takmam öyle şeylere :)

• Beğen
Tepkiler: erencnplt3838

microbrains

Üye
Arkadasim ben sadece gamecih gibi uygulamalari calistirmak icin sadece root istiyorum. Bu senin konunda sadece root dakileri yapsam olurmu?? Digerlerini ypmasam???

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Olur