Nokia’nın Android Kullanmaması İçin 5 Neden!

Sponsorlu Bağlantılar

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi

Mevcut markaların çoğu Android’e geçmişken, pek çok kişi, yaşadığı zor günlere rağmen Nokia’nın neden Android’e geçmediğini merak ediyor.

İşte bunun 5 nedeni:

1. Nokia Belle zaten Android’e Benziyor:

Nokia Belle işletim sistemini kullandınız mı? Muhtemelen kullanmış ve Android ile benzerliğini fark etmişsinizdir. Evet, Symbian’ın en son sürümü Belle, Android ile pek çok yönden benzerlik taşıyor. Öyleyse, kendi sistemini aynen Android gibi yapabilecekken, Nokia neden Android’e geçsin? Üstelik Nokia’nın geliştirdiği bu işletim sistemi Android’e göre kaynakları daha verimli kullanırken? Bilindiği gibi Nokia Belle, kullanımda daha iyi batarya ömrüne sahip.

2. Android’in Son 10 Yıldaki Telefon İşletim Sistemlerinden Bir Farkı Yok.

10 yıl önce, Windows tabanlı Pocket PC’de de widget özelliği ve ızgara menü görünümü vardı. Peki Android’de şu an ne var? Hemen hemen aynısı. Bugünkü tüketici istekleri doğrultusunda neredeyse aynı yerde.
Diğer tarafta Windows Phone, Android’e göre tamamen farklı, yeni bir kullanıcı arayüzü modeli sunuyor.
3. Android Alanında Çok Fazla Satıcı Var

Anroid dünyası pek çok marka tarafından paylaşılıyor. Samsung, HTC, LG ve Sony başta olmak üzere Huawei ve diğer küçüklü büyüklü pek çok Çin dağıtıcısı piyasa kârını aşındırıyor. Bu durum Android’e yapılacak geçişin otomatik olarak satış rakamlarını artırması sonucuna engel oluyor. Yani tüm satıcılar aynı şeyi satarken, fark yaratmaya çalışmak gerekir. Nokia’nın da Windows Phone ile yaptığı şey bu.

4. Android’in Maliyeti Fazla

Android ücretsiz ve açık kaynaklı olmasına rağmen, Nokia yine de fikri mülkiyet için ödeme yapmak zorunda. Ayrıca Apple’ın açtığı davaları da göze alması gerekiyor.
Nokia seçtiği stratejiyle, Windows Phone’u benimseyerek Microsoft’tan para bile kazanıyor.

5. Windows Ekosisteminde Potansiyel Var

Microsoft, bilgisayar alanında bir isme ve güvene sahip. Windows işletim sistemiyle masaüstü ve dizüstü bilgisayarda kendini ispatlamış durumda. Xbox 360 konsolu ile de önemli bir başarı elde etti. Şimdi Nokia da Windows Phone’a Nokia Maps’i entegre ediyor. Eğer Nokia, Google’a partner olsaydı, doğal olarak Google Maps’le rekabet edecekti.

Çeviri ve derleme: bulutsuzgece

• Beğen
Tepkiler: mesutcinik, sekajmer, suyunsesi ve 7 diğerleri

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Bence geçse daha iyi olurdu.

• Beğen
Tepkiler: ~N.A.W.Y~ ve yilmazaga
papakudioflu

papakudioflu

Admin
konu icin teşekkurler özgür. 6.nedeni de ben ekliyeyim o zaman: nokianin androide gecmesi varoluş dogasina aykiri. Nokia android os kullansaydi kendisiyle celişir duruma duşerdi.

• Beğen
Tepkiler: OozyStaw, sameet33 ve maydinmaydin
hmzgl

hmzgl

Üye
Bana görede köklü bir firma öyle kısa vadeli hesaplar yapıp kendini bloke etmez. Biz belki en fazla tahmini olarak 1 sene sonrası görebilirken onlar 5. 10 sene içerisindeki sürece bakarak tahmini ona göre yol izliyor.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
buna 6. olarak donanımda her zaman rakiplerinden geri kalmasını da eklesek olur sanırım :)

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
buna 6. olarak donanımda her zaman rakiplerinden geri kalmasını da eklesek olur sanırım :)

Android'de zaten başka bir şey savaşı yok ki.
Aynı sistemi daha yüksek donanıma yükleyip duruyorlar.

Nokia, WP sistemi ile piyasaya kaynakları daha az sömüren yepyeni bir sistem, yepyeni bir arayüz ve yepyeni bir deneyim sunuyor.

• Beğen
Tepkiler: FeRhAt0152
Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici

Nokia, WP sistemi ile piyasaya kaynakları daha az sömüren yepyeni bir sistem, yepyeni bir arayüz ve yepyeni bir deneyim sunuyor.
Savaşın ne şekilde olduğu kullanıcıları ilgilendirmez, sonuçta Android şu an en çok gelecek vaat eden işletim sistemlerinden biri. Donanım yüksek olduktan sonra sistemin çok verimli kullanılmaması önemli değildir benim için. Önemli olan verilen performanstır. Bunun sonucunda kullanıcı sayısı ve alınan memnuniyettir. Tabi benim şahsi fikrime göre.

• Beğen
Tepkiler: ~N.A.W.Y~ ve ELumia
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi

Savaşın ne şekilde olduğu kullanıcıları ilgilendirmez, sonuçta Android şu an en çok gelecek vaat eden işletim sistemlerinden biri. Donanım yüksek olduktan sonra sistemin çok verimli kullanılmaması önemli değildir benim için. Önemli olan verilen performanstır. Bunun sonucunda kullanıcı sayısı ve alınan memnuniyettir. Tabi benim şahsi fikrime göre.

Ben Android'in gelecek vaat ettiğini düşünmüyorum.
Bu da benim şahsi fikrim.
Size her geçen gün daha yükseği çıkacak olan donanımların takibinde başarılar dilerim...

• Beğen
Tepkiler: OozyStaw, sahte_suhte ve FeRhAt0152
mcnpl4

mcnpl4

Üye
androidin sonu fosil yakitli arabalar gibi olucak bence. bi zaman sonra butun arabalar daha kucuk daha verimli motorlar kullanmaya basladi nokia da bunun gibi hareket ediyor iste. dort cekirdek olsa ne farkeder ki iki cekirdekli telefon ayni seyi yapabiliyorsa

• Beğen
Tepkiler: FeRhAt0152, BrahimOkumus, bulutsuzgece ve 1 kişi daha
ELumia

ELumia

Üye

Kendi içinizde çelişiyorsunuz. Performans diyorsunuz sonra da sistemin verimli kullanılmaması önemli değildir diyorsunuz. Sistem verimsiz olursa performans nasıl alınabilir?

• Beğen
Tepkiler: FeRhAt0152
Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici

Ben Android'in gelecek vaat ettiğini düşünmüyorum.
Bu da benim şahsi fikrim.
Size her geçen gün daha yükseği çıkacak olan donanımların takibinde başarılar dilerim...
Lütfen beni Android taraftarı sanmayın. Ben hep objektif olmaya çalışırım. Bu yüzden şöyle söyleyebilirim, WP Android'den daha stabil, ancak ben oyun oynamayı severim, bu yüzden şu an tercih listemde yok. Ancak bir gün tercih listeme koyarım, neden olmasın ki :) Düşüncemi söyledim sadece. Fikirlere de saygılıyımdır.

- - - Eklendi - - -

Kendi içinizde çelişiyorsunuz. Performans diyorsunuz sonra da sistemin verimli kullanılmaması önemli değildir diyorsunuz. Sistem verimsiz olursa performans nasıl alınabilir?
Dikkat edin, ben donanım/performans oranından bahsetmiyorum. Sadece performanstan bahsediyorum. Performansın kelime anlamınında 'Ortaya çıkan sonuç' olduğunu hatırlarsak doğru kelime kullandığımı ve cümlemde çelişki olmağını görürsünüz.
Ha, konumuz donanımdan alınan VERİM olsaydı haklı olabilirdiniz.

Seglopsi

Seglopsi

Üye

aslında anlamadığım bişey var. xbox dan dolayı wp8 li telefonların donanımı daha yüksek olması gerekli değil mi zaten. forumun birinde okumuştum da bunu xbox oyunlarının bazıları wp8 li modellerde uyarlanacakmış. hatta daha yeni okudum pes13 den felan bahsediyorlardı. internet üzerinden online oyunlar da zamanla gelecekmiş. tamam wp8 daha stabil, daha az kaynak gereksinimi var fakat gelmek istediğim yer, donanım olarak daha iyi olması gerekmiyor mu wp8 i tercih eden nokia nın bu açıdan.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
aslında anlamadığım bişey var. xbox dan dolayı wp8 li telefonların donanımı daha yüksek olması gerekli değil mi zaten. forumun birinde okumuştum da bunu xbox oyunlarının bazıları wp8 li modellerde uyarlanacakmış. hatta daha yeni okudum pes13 den felan bahsediyorlardı. internet üzerinden online oyunlar da zamanla gelecekmiş. tamam wp8 daha stabil, daha az kaynak gereksinimi var fakat gelmek istediğim yer, donanım olarak daha iyi olması gerekmiyor mu wp8 i tercih eden nokia nın bu açıdan.

zaten sistemin ustunlugu bu noktada ortaya cikiyor. Mevcut donanimi verimli kullanarak donanimi kullaniciya birakmak. Yani sistemin kendisi donanim kullanmiyor. Mesela sgs3 1gb ram'e sahip cihazda butun uygulamalar kapaliyken boş ram miktari ne kadardi. Gorebileceginiz maksimum deger 600mb civaridir o da belki. Peki syni ram'e sahip samsung wp8 ativ s'in boş ram miktari ne kadardir tahmin edebilir misiniz 800mb'in ustunde. Birazdan bununla ilgili bir ekran alintisi da eklerim. Yani sistem ne kadar az donanim kullanirsa oyun ve uygulamalara o kadar donanim sunulmuş oluyor.

papakudioflu

papakudioflu

Admin

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece
haltie

haltie

Üye
Insanlar neden nokia kullanmıyor dersek sabaha kadar yazarız herhalde 5 madde yanında sönük kalır.

Bu arada belle androide benziyor diye bir madde var çok anlamsız benziyor olabilir çinlilerde range rover yaptı dışardan bak aynı işlevselllige gelince olay biter

• Beğen
Tepkiler: Samet.25
Seglopsi

Seglopsi

Üye
tamam buna eyvallahta grafik olarak 6 ay veya 1 yıl sonra daha iyi grafikli oyunlar çıktığında adreno 225 yetersiz kalmasın. misal adreno 320, saniyede 225 milyon üçgen çizerken; adreno 225, 125 milyon üçgen çiziyor. 320, 225'den grafik performansı olarak 1.8 kat daha iyi. farzedelim ki lumia 920 yi aldık, xbox oyunları da geldi. 1 sene sonra gpu yüzünden oynamaya yeni oyun bulamazsak pişman olmayalım. bunu anlatmaya çalışıyorum.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
tamam buna eyvallahta grafik olarak 6 ay veya 1 yıl sonra daha iyi grafikli oyunlar çıktığında adreno 225 yetersiz kalmasın. misal adreno 320, saniyede 225 milyon üçgen çizerken; adreno 225, 125 milyon üçgen çiziyor. 320, 225'den grafik performansı olarak 1.8 kat daha iyi. farzedelim ki lumia 920 yi aldık, xbox oyunları da geldi. 1 sene sonra gpu yüzünden oynamaya yeni oyun bulamazsak pişman olmayalım. bunu anlatmaya çalışıyorum.

O noktada da kullanıcıların istek ve ihtiyaçları devreye giriyor işte.
Senin için oyunlar önemlidir, benim için uygulamalar, bir başkası için fotoğraf kalitesi, kimi için sistem verimliliği, kimi içinse ses kalitesi...
İş sadece işlemci, ram ve gpu ile bitmiyor.

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
Belle'nin nesi Android'e benziyor ?

• Beğen
Tepkiler: ~N.A.W.Y~

Üst Alt