5800'ınıza yeni bir klavye![Baidu 2.0.2] Türkçe karakter destekli mini ve qwerty!

Sponsorlu Bağlantılar

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi
5800'ınıza yeni bir klavye![Baidu 2.0.2] Türkçe karakter destekli mini ve qwerty!
Varsayılan klavye arayüzünden sıkıldınız mı? Yavaş mı? Ya da dik ekranda qwerty klavye mi kullanmak istiyorsunuz? Peki varsayılan klavyeyi tamamen değiştirmek ister miydiniz? Üstelik daha da iyi, daha da detaylı bir klavye ile! O zaman doğru yerdesiniz!

Program Nokia 5800(OFW ve C6 CFW) ve c5-03'te denenmiştir. Farklı modellerde deneyip sonuç bildirirseniz sevinirim. (c5-03 testi için CilginTurk1'e teşekkürler.)

Yorumları okumaya 3. sayfadan başlayınız, önceki yorumlar eskidir ve bahsedilen sorunlar çözülmüştür.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ:

Baidu Input, Baidu firmasının Dayhand'i satın almasıyla birlikte geliştirilen, "Dayhand Input'un bir üst versiyonu" diyebileceğimiz bir giriş metot programı. Dayhand Input'tan pek farkı yok, yine Çince, yine aynı özellikler. Aslında Çince ve İngilizce için çeşitli özellikleri var ancak işin içine dilimizin Türkçe olması ve programın Çince olması girince, kullanamıyoruz.

UYARI: Program bazı fw'lerde çalışmıyor. DÜZELTİLDİ!! Program artık her fw'de sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.(Konudaki desteği için CilginTurk1 arkadaşımıza teşekkürler.)

Programı koyma sebebim şu: Dayhand Input birtakım sorunlar yaşıyordu. Örneğin Web Tarayıcısı'nda ve Ovi Store'da çalışmıyordu. Zannımca diğer birkaç uygulamada da çalışmıyor, Gravity gibi. Onun dışında performans olarak da mesafe kat ettiğini söyleyebiliriz. Programın şu anki en güncel versiyonu 2.2 ancak ben size 2.0'ı vereceğim. Sebebi ise 2.0'ın dayhand'in temalarını ufak bir modifiye ile kullanmamıza izin vermesi. Bu modifiyeyi ilk fırsatta konuya ekleyeceğim. Ve şunu söyleyebilirim, 2.2 kullanmamız bize getiriden çok zarar sağlayacaktır zira program halihazırda Çince ve zaten ek özellikleri dilimizden ve programın Çince olmasından dolayı kullanamıyoruz. Bu durumda elimizdeki temaları da kullanılamaz hale getirmenin bir anlamı yok. 2.0 da şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Birkaç yerde sorun vardı, onları da düzelttim. Şu an program telefonun kendi klavyesinden kat kat daha iyi. Şiddetle tavsiye ederim.

Kurulum:

UYARI: SORUNLARLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI DİKKATLİCE İZLEMENİZ GEREKMEKTEDİR.

1. Baidu Input 2.0.2 by FRKNDGR.sisxisimli dosyayı açarak kuruluma başlıyoruz. Kurulum sonunda bir şeye dokunmadan bekleyin program açılacak. Açılır açılmaz iki tane soru soracak. İkisine de HAYIR(Sağ seçenek) diyoruz. Ve programdan çıkıyoruz.(NOT: Program ara sıra klavyeyi kullanırken bir kereliğine soru sorabiliyor, (örneğin tarayacıda ilk kez kullandığınızda) bu tür sorularda da HAYIR demelisiniz. Kısacası program size ne sorarsa sorsun, cevabınız hayır)

2. Sonra programı açıyoruz ve aşağıdaki adımları izliyoruz:

(BURADA SEÇİLİ SEÇENEKLERİ TAKİP EDİP GÖRÜNTÜLERDEKİ HALE GETİRECEĞİZ)

UYARI: Aşağıdaki fotoğrafta, işaretli seçenekte [][][][] yerine [][] görüyorsanız, buradan sonraki adımları atlayıp mesajın sonundaki NOT 1'e geçiniz!!

Alttaki resimde değişiklik yaptığınızı anlamak mümkün olmayacak. O yüzden sadece bir kere çift tıklayın. Eğer yapamamışsanız klavyede "(" yazdığınızda kendiliğinden parantez kapanır. Yani "()" olur. Geri dönüp tekrar deneyebilirsiniz, sorun değil. Yaptıktan sonra geri dönün.

Aşağıdaki resimde ise birinci ve üçüncü seçeneği isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.(abc veya 123) Eğer mesaj yazarken "Kime" kısmına tıkladığınızda klavyenin rakamları açmasını istiyorsanız birinci ve üçüncü seçenekleri 123 yapın. Ancak abc yaparsanız da qwerty'nin üstünde rakamlar da olduğundan ben abc'yi tavsiye ederim.

Bu adımları da takip ettikten sonra geri dönüyoruz. Aşağıdaki görüntüyü görene dek:

Üç numaralı seçeneğe giriyoruz ve aşağıdaki gibi ilk iki seçeneği düzenliyoruz:

Kurulum bitmiştir. Bu noktadan sonra telefonun varsayılan klavyesi Baidu Input'tur. Hayırlı olsun. Kaldırmak için dayhand gibi AknFEP seçeneğini eski haline getirmenize gerek yoktur. Direk kaldırabilirsiniz. Her şey eski haline döner. Ayrıca programı kaldırmadan klavyeyi eski haline getirmek için ilk adımı AknFEP olarak değiştirmeniz yeterlidir.

NOT 1:

Aşağıdaki fotoğrafta, işaretli seçenekte [][][][] yerine [][] görüyorsanız,

Aşağıdaki adımlarla devam edin:

Alttaki seçenekte değişiklik yaptığınızı anlamak mümkün olmayacak. O yüzden sadece bir kere çift tıklayın. Eğer yapamamışsanız klavyede "(" yazdığınızda kendiliğinden parantez kapanır. Yani "()" olur. Geri dönüp tekrar deneyebilirsiniz, sorun değil. Yaptıktan sonra geri dönün.

Aşağıdaki resimde ise birinci ve üçüncü seçeneği isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.(abc veya 123) Eğer mesaj yazarken "Kime" kısmına tıkladığınızda klavyenin rakamları açmasını istiyorsanız birinci ve üçüncü seçenekleri 123 yapın. Ancak abc yaparsanız da qwerty'nin üstünde rakamlar da olduğundan ben abc'yi tavsiye ederim.

Bu adımları da takip ettikten sonra geri dönüyoruz. Aşağıdaki görüntüyü görene dek:

Üç numaralı seçeneğe giriyoruz ve aşağıdaki gibi ilk iki seçeneği düzenliyoruz:

NOT 2:

Arkadaşlar, size programın kullanamadığımız özellikleri olduğundan bahsetmiştim. Bunun sebebi programın Çince olması. Program Çince ve üreticisi Çinli bir firma olduğu için dolayısıyla programın bütün düzenleyici araçları vb. çince. Ancak uğraşıyorum ve bu uğraşlarım sonucu baidu'nun desteklediği alfasayısal tuştakımını da kullanılabilir hale getirmeyi düşünüyorum.

EK SEÇENEKLER:

Hemen üstteki resimdeki ilk iki seçeneğin altında üç seçenek daha var. Yine değiştirip değiştirmediğimizi gözlemleyerek görebileceğimiz seçenekler.

Birincisi, bir tuşa bastığımızda hemen üstünde önizlemesini gösterip göstermeme ile alakalı. Yani bu seçenekle önizlemeyi kapatabilirsiniz.

İkincisi, tuşlara bastığımızda tuşun arkaplanındaki renk değişimini engeller. Yani bastığımızda tuşun rengi değişmez.

Üçüncüsü, sürükleme çizgisini kaldırır. Örneğin, "ğ" için "g"yi aşağı çektiğimizde çıkan çizgi(swype kullananlar demek istediğimi anlayacaktır) yok olur.

Kullanım Hakkında Ufak Bir Not:
Dayhand kullanmış olanlar bilecektir, üstteki karakterleri üste çekerek ve türkçe karakterleri de alta çekerek elde ediyoruz. Sayısal giriş tuşunun üstünde semboller için bir kısayol bulunmaktadır, sayısal giriş tuşunu yukarı çekerek sembollere hemen ulaşabilirsiniz. Sembollerde "www" seçeneğine ulaşmak isteyenler sol taraftaki sütunu aşağı doğru çekmelidir.

KLAVYEYİ İLK AÇTIĞINIZDA SAĞDAN SOLA DOĞRU PARMAĞINIZLA SÜRÜKLEYİNİZ.

LİNK:

İyi günlerde kullanın.

• Beğen
Tepkiler: SakirtAbiler, Dangeran, mfdrn ve 6 diğerleri

Tuba

Tuba

Üye
Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: frkndgr

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi

O sadece dayhand için bir arayüz. Görüntü olarak bir farkı yok, ancak dayhand programı telefonun kendi tarayıcısında(adres yazarken değil, örneğin google'a yazarken) ve diğer birçok uygulamada çalışmıyor. Ben o arayüzü baidu'ya uyarladım ve baidu'daki birkaç hatayı(hata olmasa bile, çince olmaması gereken bazı yerleri.) düzelttim. Linkte program da arayüz de bulunmakta.

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
önizlemeler patlamış kardeş.Gene de deniyeceğim ;)

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
C5-03 olumsuz sonuc :(

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
Tam olarak ne oluyor? Mesaj ekranına tıkladığınızda sağ üstte beyaz bir kutu üstünde bir kare mi görüyorsunuz?
Program yükleniyor.Ama sizin dediğiniz gibi kendi kendine açılmıyor.Yüklendikten hemen sonra önizleme yok diye bir şey gelip hidiyor ekrana 1sn' liğine.Sonra Programı açıyorum 1. adımı yapabiliyorum ama 2. ve 3. adım olmuyor.abc ABC 123 yazıları sadece tikli kalıyor ama bende tamam seçeneği çıkmıyor sadece solda iptal seceneği çıkıyor.Zaten onları yapmayınca mesaj bolumunde bır kutu gozukuyo bır daha denedıgımde benı mesajlardan atıyor :(

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi
Program yükleniyor.Ama sizin dediğiniz gibi kendi kendine açılmıyor.Yüklendikten hemen sonra önizleme yok diye bir şey gelip hidiyor ekrana 1sn' liğine.Sonra Programı açıyorum 1. adımı yapabiliyorum ama 2. ve 3. adım olmuyor.abc ABC 123 yazıları sadece tikli kalıyor ama bende tamam seçeneği çıkmıyor sadece solda iptal seceneği çıkıyor.Zaten onları yapmayınca mesaj bolumunde bır kutu gozukuyo bır daha denedıgımde benı mesajlardan atıyor :(

Valla bu sorun için aklıma bir şey geldi ancak telefonu flash'ladıktan sonra geldiği için 5800 ofw'de deneyemedim(çalışmayan fw konuda bahsettim.) Ancak işe yaramayabilir. İlk dosyayı kurduysanız ikinciyi de kurun ve sonra linkteki setting.ini dosyasını "C:\Data\baidu\input\config" içine atın üzerine yazılsın mı sorusuna evet deyin.

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
Yok kardeş gene olmadı.Mesajlara giriyorum Şu uyarıyı alıyorum:''Mesaj düzenleyici özellikler desteklebmiyor.''Bir de bende baudi data ya kurulmuyor.Direk C de kendisine ait bir dosya var.

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi
Yok kardeş gene olmadı.Mesajlara giriyorum Şu uyarıyı alıyorum:''Mesaj düzenleyici özellikler desteklebmiyor.''Bir de bende baudi data ya kurulmuyor.Direk C de kendisine ait bir dosya var.

Hmm. Yok zaten varsayılan dosya yöneticisi C'ye girdiğinde direk data klasörünü açar yani C'ye girince gördüklerin aslında C:\Data klasöründekilerdir. Nokia File Browser ile görebilirsin C'yi. Telefonuma ofw atıp deneyeceğim bir.

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
Hmm. Yok zaten varsayılan dosya yöneticisi C'ye girdiğinde direk data klasörünü açar yani C'ye girince gördüklerin aslında C:\Data klasöründekilerdir. Nokia File Browser ile görebilirsin C'yi. Telefonuma ofw atıp deneyeceğim bir.
Yanlız şuan ben ofw kullanmıyorum.Fertile ceres sürümünü kullanıyorum.Başka deneyen olmadımı acaba :?

- - - Eklendi - - -

Tam klavyeyi yabancı bir siteden buldu indirdim oldu şuan çok güzel çalışıyor.Yanlız klavye yatay ekranda açılmıyor birde sayı moduna alınmıyor bunları nasıl duzeltebilirim ?

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi
Yanlız şuan ben ofw kullanmıyorum.Fertile ceres sürümünü kullanıyorum.Başka deneyen olmadımı acaba :?

- - - Eklendi - - -

Tam klavyeyi yabancı bir siteden buldu indirdim oldu şuan çok güzel çalışıyor.Yanlız klavye yatay ekranda açılmıyor birde sayı moduna alınmıyor bunları nasıl duzeltebilirim ?

İndirdiğin versiyon kaç acaba? Bir de nereden buldun link verir misin incelemek istiyorum.

Edit: Ayrıca OFW kullanmıyorsun ancak sorun OFW olmasında değil sanırım, OFW tabanlı olmasında. Yani C6 tabanlı FW'lerde bir sorun çıkmıyor sanırım ki.

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
Bunun da sürümü 2.0 yanlız senin verdiğin skini de yüklediğimde desteklenmiyor hatasını alıyorum ilginç.Siteyi bulamadım buradan upload ettim buyur:

- - - Eklendi - - -

Bir de şu klavye sayı moduna ile yataya geçmiyor hata veriyor onları nasıl düzeltecez.Senin verdiğin skin çalışmadı nedense

- - - Eklendi - - -

gördüğün gibi tamam tuşu yok sadece iptal bir de bu hatayı alıyorum yatayda ve sayı modunda

- - - Eklendi - - -

Artık Çalışıyor:
Dostum çok fena bir şey öğrendim.Klavyeyi kullanamayanlar şunu yapabilir.İlk önce benim sana attığım linkteki klavyeyi yüklesinler.Daha sonra klavyeyinin AknFEP seçeneğini değiştirerek klavyeyi aktif edisinler.Daha sonra allta vereceğim linkten Dayhand İnputu yüklesinler.Ama dayhanda hiç dokunmasınlar.Zaten sonra meajlara girip klavyenin çalıştığını görecekler ve klavyee kusursuz telefonun heryerinde çalışıyor.Sonra isterseler senin yaptığın skini de yükleyip çeşitli skinler yapabilirler.İşte bu kadar senelerden beri beklenen kusursuz iphone klavyesi artık bizim telefonlarda.İstersen bu konuyu düzenliyip yeniden yayınla.Ama sakın benim ismimi unutma :P
link:

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi
Bunun da sürümü 2.0 yanlız senin verdiğin skini de yüklediğimde desteklenmiyor hatasını alıyorum ilginç.Siteyi bulamadım buradan upload ettim buyur:

- - - Eklendi - - -

Bir de şu klavye sayı moduna ile yataya geçmiyor hata veriyor onları nasıl düzeltecez.Senin verdiğin skin çalışmadı nedense

- - - Eklendi - - -

gördüğün gibi tamam tuşu yok sadece iptal bir de bu hatayı alıyorum yatayda ve sayı modunda

- - - Eklendi - - -

Artık Çalışıyor:
Dostum çok fena bir şey öğrendim.Klavyeyi kullanamayanlar şunu yapabilir.İlk önce benim sana attığım linkteki klavyeyi yüklesinler.Daha sonra klavyeyinin AknFEP seçeneğini değiştirerek klavyeyi aktif edisinler.Daha sonra allta vereceğim linkten Dayhand İnputu yüklesinler.Ama dayhanda hiç dokunmasınlar.Zaten sonra meajlara girip klavyenin çalıştığını görecekler ve klavyee kusursuz telefonun heryerinde çalışıyor.Sonra isterseler senin yaptığın skini de yükleyip çeşitli skinler yapabilirler.İşte bu kadar senelerden beri beklenen kusursuz iphone klavyesi artık bizim telefonlarda.İstersen bu konuyu düzenliyip yeniden yayınla.Ama sakın benim ismimi unutma :P
link:

Ben de deneyeceğim. Ovi Mağaza'da aramada çalışıyor mu?

frkndgr

Üye
    Konu Sahibi
Hmm. Bir iki saate cevap yazacağım umarım. Deneyip.

CilginTurk1

CilginTurk1

Üye
Dostum yanlız telefona skin atınca tarayıcılarda sorun yapıyor.Sen dene sonra dön bana :oke:

xenon56

xenon56

Üye
t9 forever ! :)

Üst Alt