Omayra'dan Turşu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

omayra

Üye
    Konu Sahibi
Omayra'dan Turşu Tarifi
Arkadaşlar, çok sevdiğim can dostumdan aldığım ve aşağıda yazacağım tarifle turşu kurdum ve tüm yiyenler bayılmış durumda :D Babaannem bile (ki pek beğenmez her yapılanı) turşumu çok sevdi :ehe İşte o turşunun yapımı....

1- Kornişon (hani pütürlü küçük salatalıklar var ya, onlardan... Ben 4 kg'dan yaptım, hepsini tek tek 2-3 yerinden deldim)
2- Çarliston biber (yeşil biber işte.. ben 2 kg koydum, biberleri deldim, çekirdeklerini çıkarmadım, bütün bütün bıraktım)
3- Kelek (2 kg'dan yaptım, 4'e bölerek kaba yerleştirdim ben.)
4- Sarımsak (1 baş sarımsağı ayıkladım, dişlerini bütün bütün koydum. ezmedim veya doğramadım)
5- Kristal tuz. (kaba tuz deyince ince veriyorlar.. Bu tuz aynı limon tuzuna benziyor görünüm olarak, öyle iri işte)
6- Su (ben çeşme suyu kullanmadım, doğal kaynak suyu kullandım)
7- Sirke (üzüm sirkesi kullandım)

Gelelim yapımınaaa.....

Malzemelerinizi yıkayın, kevgire alın, suyu süzülsün. İşin püf noktalarından biri bu arkadaşlar, malzemeleriniz turşunuzu kurarken kesinlikle kuru olmalı. Tadı daha güzel olur ;)

Hani 5 litrelik sular var ya, alın onlardan, suyu ile turşunuzu kurun, kabına da malzemelerinizi yerleştirin.

Ağzı dar su kabına en alta birkaç diş sarımsak yerleştirin. Sıra ile tüm malzemelerinizi kat kat yerleştirin. Aralara sarımsak atın. Kabın ağzına kadar bu şekilde kelek, kornişon, biber ve sarımsakları sıkı sıkı dizin. Sonra da hazırladığınız suyu malzemlerinizi tamamen kaplayacak şekilde üzerine dökün ve kabın ağzını sıkıca kapatın. Güneş görmeyen bir yerde 3 hafta saklayın. Tuşunuz mükemmel olur.

Şimdi de suyunun hazırlanma şekline gelelimmm

1 litre suya 2 yemek kaşığı iri kristal tuz atın ve kaynatın. Bu şekilde ölçüyü dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Kaynayan tuzlu suyu ılımaya bırakın. Ilıdığında her litre başına 1 su bardağı üzüm sirkesi koyun. Dilerseniz tam soğuyunca malzemelerinizin üzerine dökebilirsiniz, ama ben ılık ılık döktüm.

Ayrıca kabın ağzını kapattıktan sonra siyah veya mavi (içine ışık girmesini engellemek için) bir poşete sarıp güneş görmeyecek bir yerde sakladıııımmm... Sonuç mükemmel ;)

Afiyet olsun :)

• Beğen
Tepkiler: ozgunsero

c3r3n

c3r3n

Üye
Teşekkürler

jöly

Üye
ellerine sağlık canım...

karides

Üye
hımmmmmmmm

Solamente

Üye
Ablam benim patlıcan kebabınıda biliyonmu :D

Solamente

Üye
Ya ablacım bilmediğim için sordum yaa :(:(

POWER

POWER

Üye
anlat abla işte ablama yapcak evde :)

dreamgirls

dreamgirls

Üye
ben bu tarifi biliyorummmm :islik:)
özel olarak almıştım daha önce omayradan,:naughty: inş nasipse bi gün yemeye gitcez şu meşhur turşudan, tabi turşular bitmezse :)
ayırın bize de:megafon:

Yasminozz

Yasminozz

Üye
ben bi tek havuç ve lahana turşusunu çok severim ama bilmiyorum lahana turşusunu yapmayı...lahana ve havuç çiğden mi yoksa biraz haşlanarak mı koyuluyo acaba...bilen var mı ?? :):)

omayra

Üye
    Konu Sahibi
ben bi tek havuç ve lahana turşusunu çok severim ama bilmiyorum lahana turşusunu yapmayı...lahana ve havuç çiğden mi yoksa biraz haşlanarak mı koyuluyo acaba...bilen var mı ?? :):)

çiğden kurulur canım. Ben lahana turşusu kurdum. yukarıda verdiğim sudan hazırlayıp yıkanmış ve süzülmüş lahananın üzerine döktüm, kapattım ağzını. haftaya hazır olur :) sonra da o turşudan börek yapacağım :)

Yasminozz

Yasminozz

Üye
ok sagol bilgi için... ;)

omayra

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim :)

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Canım çekti ama benim :(

Solamente

Üye
:eller: hıh ben biliyom zaten :alsana: sevgili adminim yapmaz öle şeyler :kahve:

POWER

POWER

Üye
dimi ama :ehe

cLuBBeRzAn-CoCo

Üye
saol abla