- YÜZÜKLERİN EFENDİSİ GERÇEĞİ -

Sponsorlu Bağlantılar

ıRagnaRı

ıRagnaRı

Üye
Adamlar yapıyo abi. Bizim en iyi filmimiz LOTR un yanına bile yaklaşamaz her açıdan. Burda suçu kendimizde aramak lazım diyorum. Aşçının elinde her malzeme var ama ortaya bir şey çıkaramıyor.

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Seriyi geçenerde yine izledim ve bu eski konuyu yeniden tartışmya açmak istiyorum.
Şimdi öncelikle şunu belirteyim tekrardan: Ben seriye hayranım ve filmin ruhuna tek kelime etmem. Sadece bir izleyici olarak baktığınızda bir kaç saatlik bir görsel ve senaryosal şölen izliyorsunuz. Ama ben geçmiş tarihle kurduğum bağlantıları farkedince şöyle enine boyuna düşündüm bi de eleştirel birgözle bakmak istedim. Bakın bu ikisini karıştırmayın. Filmi kötülemiyorum asla. Ben bu film yapılırken kullanılan materyallerin nasıl çarpıtıldığını anlatıyorum size. Ve hepinize tek tek cevap vereyim istedim. Gerçi kaçınız hala sitedesiniz bilemem. O zaman yazıp çekildim kenara sizleri uzaktan seyrettim kim ne düşünüyor diye.. Şimdi biraz tartışalım.. Ha bu arada taraftarlarlığı bir kenara bırakarak yazın. Yani filmdeki o büyülü ve masalsı dünyanın aslında ne emellere hizmet ettiğini burada okumanızdan dolayı seriden aldığınız lezzetin bu konudaki gerçekler yüzünden sarsılacak olmasından kaynaklanan bir önyargı oluşabilir işte bunu kenara bırakarak gelin buraya...

Hz.Süleyman dışında hiçbiri doğru gelmedi bana...
Ben tüm tespitlerimin arkasındayım ve bu böyle..
Abi k.bakma da herkes kendine yontar o zaman, adam yazmış romanı, güzelde film yapmışlar
Tamam bizde onlarla ilgili bir tarihi alıp film yapalım emin ol onlarda bunda bir bit yeniği arayacaklardır. Varsa onlarda bizim gibi bulsunlar.. Kendilerine yontmuşlar zaten..Bize ait olanları kendilerinden göstermişler.. Adam romanı yazmış tabiki. Tarihi olduğu gibi tabiki kopyala yapıştır yapmayacak. İçerisinie illaki kendisinden pek çok şey katmış.. Ama sen burada ressamın sanatına değil kullandığı boyanın markasına bak biz brada bunu konuşuyoruz tamammı güzel kardeşim benim
Siz kitabin yazari tolkieni araştirdinizmi bu seriyi nasil yazdiğini kafasinda orta dünyayi nasil oluşturduğunu bence yaniliyorsunuz
Tokiene üç beş baktım.. Şu altta chita man isimli arkadaş paylaşmış okuyun sizde. Ya size çok basit bişey söyliyim. Bu adam hadi herşeyi kendi ilhamı ile yazdı. Peki neden ortadünya? Bu bile alıntı yaptıgı gerçeklerin ortadoğuda yaşanan tarihin uyarlanmış oldugunun kanıtı. Senaryodaki olaylar ortadünyada geçiyor. Bizim kıyasladığımız birebir benzer gerçekler ortadoğuda geçiyor. Bu kadarda tesadüf pes!
Yazarın Türkleri pek sevmediğini biliyorum ve orcları Türklere benzettiğini de biliyorum bunu anlamak zaten oldukça kolay tüm iyiler Batıda iken kötüler doğuda ama diğerlerine birşey diyemem :)
İşte bu kadar..
Şizofren işi...
Öncelikle doğru konuş TheRkuT adabını takın sonra gel tartışalım.
Arkadaşlar tarih her millet için ayni değil sen Fransa da şanlı Türk tarihinin anlatıgini mi saniyorsun yok bize de fransa tarihinden kanuniden yardim istemesi anlatilir onlarin acizligi bizim ustunlugumuz neden napolyon anlatilmaz Türkiye de çünkü adam Türkleri yenmistir anlatilsa bile Fatihin ondan daha iyi oldugunu soyledigi soz yazilir gerisi teferruat adam avrupayi dize getirmis saygi duy en azindan
Sen konuyu tam anlaşamışsın belli. Evet dediğin doğru herkes kendi başarılarını anlatır kimse başarısızlıklarını anlatmaz. Fakat biz burada tarihteki müslümanlığa ve türklüğe ait olanların sanki onlara aitmiş gibi dünyaya beyazperde ve sinematoğrafi aracılığı ile anlatılmasından bahsediyoruz ikisi çok ayrı şeyler. Ayrıca ben burada kimsenin başarısını kötüledim mi? Napolyon nereyi dize getirmişse getirmiş şimdi konumuz bumu konumuz bize ait olmayanlar değil konumuz bize ait olanların kendilerine aitmiş gibi dünyaya satılıyor olması. Ha biz derken sen müslümanlığa ait olayları kendinin gibi görmüyorsan sana lafım yok. Ben bir müslüman Türküm ve bu ait olduğum kimlikle ilgili herşeyi bizim diye nitelendiririm.. Hristiyanlığın ve yahudiliğin başarılarını da kıskanmam kötülemem övmemde saygıda duymam.. Başarmış derim.. Burada biz bizim olanla igliniyoruz
Yazıyı okumadım anca bir Tarih öğrencisi olarak şuna takıldım: Olağanüstü tarih olarak Müslümanlığı kastettiysen eğer yanlışsın. Tarihimiz Türk tarihidir ve olağanüstü olan odur. Bilmiyorum neyi kastettiğini ama.
Üstte açıkladım kardeşim ama bir daha söyleyeyim. Ben müslüman bir Türküm. Ve Türklükte müslümanlığa aittir. Ben başkayım diyen adamada Türk demem beyaz türk derim.. Sonuç olarak müslümanlığa ve türklüğe ait ne varsada benim bizim diye nitelendiririm.. Çünkü bizde olması gereken ümmet bilincidir. Ha Hz. Süleyman müslümanlık tarihinden öncesine aittir doğrudur ama işin içinde yine maneviyat var ve bu adamlar Allahın iyilik için Hz. Süleymana lutfettiği bu gücü filmde şeytani bir güç olarak göstermillerse ben bunu yine sahiplenirim..

Komplo teorilerinden başka bir şey değil :)
Bunlar bir komplo ama teori değil..
Bazı yerler mantıklı bazı yerler abartılı bence. Ama yazına destek için şunu ekleyeyim bari :ehe Orcların bindiği warglar.. Kurtların hangi ırkı temsil ettiğini hepimiz biliyoruz herhalde :ehe
Bunu kaçırmışım :)

Daha geniş alıntı
Gerçeği gören biri daha..

Aslında mantıklı çünkü diğer dinler hep islamiyet ten ekmek yer ama kötüler . Biz hep geç farkına varıyoruz. Yani Dinimizi tarihimizi bir araç haline giriliyorlar. Biz ise gece gündüz dizi film internet harca zamanı harca böyle ömür harcariz
Ağzına sağlık kardeşim. Benim üzüldüğüm konu arkadaşların yazarı bana savunmasıydı.. Yahu bu adamlar sanat dehasıda olsa ciğerleri belli.. Amaç Müslümanlığı Türklüğü ortadoğuyu hep kötülemek bakmayın siz bunların sanat dehalarına süslü sözlerine. Hollywood zihinsel fikirsel piskolojik bir silah olarak kullanılıyor..

Bazı yerleri mantıklı ama bazı yerlerine katılmıyorum. İlham alınmış diyelim ona.
Tabiki kendisinin eklemeleri ilaveleri olacak.. Biz hammaddeye bakalım..

Adamlar yapıyo abi. Bizim en iyi filmimiz LOTR un yanına bile yaklaşamaz her açıdan. Burda suçu kendimizde aramak lazım diyorum. Aşçının elinde her malzeme var ama ortaya bir şey çıkaramıyor.
Yav tabiki ben filmdeki kaliteye bişey demiyorum zaten.. Bizde yapalım ama bunlar gibi aşağılık oyunlarla değil. Bunların işi gücü dalavere.. AArkadaş yukarıda napolyonun başarıları demiş şimdi biz de bunların zihniyetiyle hareket etsek onlardan bi farkımız kalmaz bize yakışmaz. Dğer türlüde elin gavurunu niye övelim. Biz kapasitemiz oldukça FETİH1453 gibi tarihimizi güzelce anlatan filmler yapalım.. Gerçi fetih filmide çarpıtılmış biraz ama olsun kötünün iyisi..

BelaMonte

BelaMonte

Üye
Yazıyı 5 e kadar okudum da bi gram doğru bulmadım. Daha geçen hafta sonu 10 saat boyunca izledim bu filmi. Bi yüzük meselesi hz suleyman doğru olabilir, oda kitabın yazarı belki ondan esin almış olabilir o kadar. Film gayet mükemmel.
Yazıyı 5 e kadar okudum da bi gram doğru bulmadım. Daha geçen hafta sonu 10 saat boyunca izledim bu filmi. Bi yüzük meselesi hz suleyman doğru olabilir, oda kitabın yazarı belki ondan esin almış olabilir o kadar. Film gayet mükemmel.

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Film mükemmel hemfikiriz. Düşüncelerinize saygı duyarım. Başka yorumu olan?
Bunu izleyin lütfen. Hollywood denen sinema büyüsünün arkaplanı çok güzel anlatılıyor. Mesele yüzüklerin efendisi değil mesele çok büyük.. İzledikten sonra benim niyetimi çabamı daha iyi anlayacaksınız. Benim amacım bir şeyi kötülemek, bir filmin doğasıyla savaşmak değil, bu siyonistlerin ne dolaplar çevirdiğini göstermek.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

The Pancar

The Pancar

Üye
Böyle filmler bir daha gelmez bırakın da filmin keyfini çıkarın

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Böyle filmler bir daha gelmez bırakın da filmin keyfini çıkarın
48'' SAMSUNG CURVED ULTRAHD TV + LOGITECH Z906 alacağım. Sırf film keyfim tavan yapsın diye..

Yani benim burada yaptığım şey, mükemmel bir ziyafetten sonra güzel bir acı kahve içmek (;

The Pancar

The Pancar

Üye
J.R.R Tolkien'in bu kitabı yazarken böyle bir düşüncesi olmadığına kesinlikle eminim.

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Böyle bir düşüncesi olmadığına nasıl kesinlikle eminsiniz? Yanında değildiniz değil mi? Bu kitabı yazan o, düşüncede meydanda. İzlediklerimiz ortada bunun başka bir izahı yok ki.. Önceki sayfada chita man isimli arkadaş yaklaşan saat domainli bir siteden link paylaşmış. Orada benim anlattıklarımın çok çok daha derininde şeyler var. Tolkienle ilgili uç bilgilere ulaşabilirsiniz.. Ben bile sayfayı okuduğumda büyük etkilendim. Benim anlattıklarım devede pire kalıyor..

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
J.R.R Tolkien'in bu kitabı yazarken böyle bir düşüncesi olmadığına kesinlikle eminim.
aynı fikirdeyim ben hiçbiri ile bağlantı bulamadım herkesin dediği gibi belki Hz.süleyman ve yüzük kısmından esinlenmiş olabilir ve fetih 1453 ile uzaktan yakından alakası yok bu tarz fikirler atmak için filmi biraz daha izlemelisiniz
iyilerin batıda kötülerin doğuda olması gibi daha mantıklı yorumlar yapmanız lazım bunu demek için ;) ama çok alakasız şeylerden bahsetmişsin
örn. aragorn ve fatih sultan mehmet demişsin 2 si çok alakasız
aragorn karakteri ilk başta kral olmayı kendisi reddedip yolgezer oluyor sonradan gandalfın da ısararlarıyla tahtı geri almaya çalışıyor ve tahtı alırken arkasında bir ordu yok ayrıca kale fetheder gibi savaşarak almıyor tahtı savaşta gondor u aragornun yerine yöneten kişi ölünce kral oluyor adını tam hatırlayamadım hatta aragon yardım bile çağıramıyor gondordan miğfer dibine fatih emretse öyle bir olayda koca bir türk ordusu gelir ve savaş rahatça kazanılır ama aragorn tek başına yardım ediyor rohana ;)

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Birbirinden çok uzak ve birbirleyie farklı içeriklere sahip tarihleri birleştirirken araya bir çok eklenti yapmak gerektiğinden ilk bakışta alakasız duruyor olabilir. Örneğin ölüler ile Aragorn derken Fatih Sultan Mehmet'i çanakkale savaşı ile bağlantılamış gibi oluyoruz evet bu açıdan anlamsız duruyor ama siz çok geniş çaplı ve birbirinden bağımsız olayları bağlamak istiyorsanız onları birbirlerine aitmiş gibi göstermelisiniz..

Burada bir detay belirteyim: Benim ele almış olduğum benzerliklerin dışında yazar bizim burada bahsetmediğimiz daha fazla şeyide anlatmaya çalışmış olabilir.
Bunu neden düşünüyorum: Evet benim tespitlerimde bazı ilginçlikler var doğrudur tamamında değil ama var: Mesela; Aragorn Fatih Sultan Mehmet Orklar onun ordusu ise filmde birbirlerine düşman olmaları bir çelişki! Ama dediğim gibi tüm bulgularım %100 doğru olmayabilir veya yazar bizim göremediğimiz daha fazla şeyler anlatmaya çalışmış olabilir..
Ancak: Filmde kullanılan terz yüz etme yani doğruyu yanlış yanlışı doğru gösterme tekniği sebebi ile bu karışıkların olması gayet olağan..
Yani sonuçta bu konuyu tartışmak için açtım yani tespitlerimi tartışılır görmesem açmazdım.

xapex

Üye
Şakamısın sen yav. Nasıl bir bağdır, nasıl bir benzetmedir bu.
Aynı mantıkla istediğin bir savaş filmine bile benzetebilirsin.
Hatta braveheart filmi bile bizden alınma denilebilir

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Bir olay değil ki içerik bi çok olay var bu filmde.
Şaka yapar bi durumum da yok gayet ciddiyim.. Görüşünüz bu ise budur irdeleyici bakmayacaksanız lafım yok..
Bir çok kez aynı şeyi konuşmama rağmen her gelen filmin tadın çıkarın boşverin eleştirmeyi kıvamında takılı kaldı. Herneyse herkes görmek istediğini görüyor tartışmanın seyri bu çıtadan çıkmayacak belli. Bu durumda uzatmanın anlamı yok anlatacaklarımı anlattım zaten.. Keyifli forumlar..

Son düzenleme:
The Pancar

The Pancar

Üye
Madem detaylara çok takıyorsunuz silmarillion kitabını da okuyun orada herşey detayına kadar açıklanmıştır

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Madem detaylara çok takıyorsunuz silmarillion kitabını da okuyun orada herşey detayına kadar açıklanmıştır
Öneriniz için teşekküler evet göz attım o kitabın özetine haddinden fazla şeyler barındırıyor..
Detaycıyımdır. Yüzüklerin Efendisi konu olabilir burada ama ben tüm Hollywood yapımlarının bu filmdeki gibi tarihten alınmasa dahi insanlara subliminal mesajlar iletmek için kullanılan bir araç olduğu gerçeğini de hatırlatmak istedim.. Yoksa bir filmin içine gömülüp kalmanın da anlamı yok. Büyük resmi anlatmak istedim..
Bu konuda hem geçmişteki arkadaşlara cevap vermek istedim hemde siz yeni gelen arkadaşlarla kutup noktalarında olsakta üzerine eklemeler yapmış olduk..
Bu kadarı kafi sanırım. Her ne şekilde olursa olsun bir şeyler paylaşmış olmak güzeldi.. Bu konu daha sonrası için bu şekilde soru işaretleri olabilecek insanlara, yapılan yorumlarında artı eksi katkısıyla her görüşten insana referans olması için arşivdeki yerini alabilir artık.. Kilit isteği attım. Keyifli forumlar arkadaşlar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: The Pancar

Üst Alt