Yönetim Eylemlerine İlişkin Bazı Hatırlatmalar

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yönetim Eylemlerine İlişkin Bazı Hatırlatmalar
Arkadaşlar son 2-3 haftada yapılmış eylemleri incelerken gözüme çarpan bazı hatalar dolayısıyla önemli birkaç konuyu çok kısaca hatırlatmak istiyorum.

1) Konuları kilitlerken mutlaka "neden kilitlediğinizi" konuya son mesaj olarak görünecek şekilde yazın.
Hem konuyu açan üyenin, hem o konuya mesaj yazan üyelerin, hatta konuyu sadece okumuş olan üyelerin bunu bilmeye hakkı var çünkü.

2) Üyelerin mesajlarını silerken mutlaka neden sildiğinizi yazın.
Yukarıdaki açıklamayla benzer bir açıklamaya sahip bu da...

3) Konuları taşırken (çöpe taşınan hariç) mutlaka taşındı izi bırakarak taşıyın.
Zira herkes foruma bizler kadar hakim değil. Hem konuyu açan üyenin konusunu bulması, hem de diğer üyelere o kategoride açılacak-açılamayacak konuların öğretilmesi açısından bu husus önemli.

4) Üyeler tarafından gönderilen şikayet mesajlarına o şikayetle ilgili bir eylemde bulunmadığınız sürece hiçbir koşulda yazmayın.

5) Üye yasaklama yetkinizi sadece aciliyet taşıyan durumlarda kullanın
(üyenin banlanmaması durumunda küfre veya reklama ısrarla devam ederek forumda rahatsızlık yaratmaya devam etme ihtimali gibi).

6) Bir şikayete karşı eylemde bulunduğunuzda bunun sonucunu şikayete yazın ama eğer şikayet sonucunda üyenin uyarı alma ihtimali varsa şikayeti mutlaka açık bırakın.
(Bir üye diğerine cahil-ilkokullu-liseli-çocuk gibi ifadeler kullanıyorsa da uyarı alır; illa küfretmesine gerek yok).

Bilindik şeyler ama kimi zaman çeşitli sebeplerden atlanabiliyor, unutulabiliyor.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper, Mad EagLe, 'Şeref' ve 3 diğerleri

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
Hatırlatman güzel olmuş.

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Teşekkürler dostum .

Tuba

Tuba

Üye
1/ Konuları kilitlerken sebeplerini yazıyorum çünkü konu sahibi itiraz hakkını kullanabiliyor ki eğer haklı ise konuyu tekrar açıyorum...
veya link öldü ise link için kapattığımı yazıyorum yeni link için pm atabilsin diye....

Ama bazen yazmıyorum şu sebep den eğer konu eski yeni üyelikde kalmış rütbesi ,konuyu hortlatmaktan başka bir etkisi olmaycağını düşündüğümde yazmıyorum direk kilitliyorum....

2/evet üyelerin mesajlarını silerken yazmıyorum onları direk çöpe taşıyorum ben konu kirliliği olmamasından yanayın öyle istiyorsanız konuda kalır mesajlar sorun yok...

3/ 1 hafta süreyi yeterli görüyorum iz bırakarak taşıyorum...onda sorun yok...

4/ bu maddede sorun yok eğer müdahele edemiyorsan hiç bir şekilde mesaja yazmaya hak görmüyorum kendimde....

5/ bu madde de sorun yok sanırım...

6/ bu madde de sorun yok sanırım...

Madde madde alıp yanıtlamamın sebebi hatam var ise bilmek aydınlatılırsa sevinirim....

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
1/ Konuları kilitlerken sebeplerini yazıyorum çünkü konu sahibi itiraz hakkını kullanabiliyor ki eğer haklı ise konuyu tekrar açıyorum...
veya link öldü ise link için kapattığımı yazıyorum yeni link için pm atabilsin diye....

Ama bazen yazmıyorum şu sebep den eğer konu eski yeni üyelikde kalmış rütbesi ,konuyu hortlatmaktan başka bir etkisi olmaycağını düşündüğümde yazmıyorum direk kilitliyorum....

2/evet üyelerin mesajlarını silerken yazmıyorum onları direk çöpe taşıyorum ben konu kirliliği olmamasından yanayın öyle istiyorsanız konuda kalır mesajlar sorun yok...

3/ 1 hafta süreyi yeterli görüyorum iz bırakarak taşıyorum...onda sorun yok...

Madde madde alıp yanıtlamamın sebebi hatam var ise bilmek aydınlatılırsa sevinirim....

1) Konu çok eski ve ölü link varsa hortlamadan kilitlerim, özelden yazarım yenilemek isterse açarım. Tanıdığım üyeler var mesela sürekli konu açan aynı yazılımın farklı sürümlerini yenileyenler var, bir önceki sürümü yazmadan kilitlerim kendisininde haberi vardır bundan.
2) Silerken sebep belirtmemizin nedeni üye mesajının neden silindiğini bilsin ve ona göre tekrarlamasın diye belirtilmesi gereklidir. Sebep belirtmeden silsek veya direk çöpe alırsak üye neden silindiğini bilemez hatasını anlamaz yada mesajım neden yok diye hesap bile sorar.
3) İz bırakmayı üyenin aktifliğine göre ayarlarım aktif hergün gelen biri için 1 günlük yeterli, geride kalan en son 1 ay önce yazılmış bir konu arka sayfalarda ve yer değiştirilmesi gerekiyorsa iz bırakmadan taşırım, üyesi aktif konusu aktif ise iz bırakmak gereklidir.

minoo

minoo

Üye
Adam bazen öyle bir şey yazıyor ki ben bile şaşırıp kalıyorum. Mesajın silinmesi gerekiyor ama yazacak sebep bulamıyorum :s
"..." yazıyorum ben de silme sebebine :ehe

Tuba

Tuba

Üye

1) Konu çok eski ve ölü link varsa hortlamadan kilitlerim, özelden yazarım yenilemek isterse açarım. Tanıdığım üyeler var mesela sürekli konu açan aynı yazılımın farklı sürümlerini yenileyenler var, bir önceki sürümü yazmadan kilitlerim kendisininde haberi vardır bundan.
2) Silerken sebep belirtmemizin nedeni üye mesajının neden silindiğini bilsin ve ona göre tekrarlamasın diye belirtilmesi gereklidir. Sebep belirtmeden silsek veya direk çöpe alırsak üye neden silindiğini bilemez hatasını anlamaz yada mesajım neden yok diye hesap bile sorar.
3) İz bırakmayı üyenin aktifliğine göre ayarlarım aktif hergün gelen biri için 1 günlük yeterli, geride kalan en son 1 ay önce yazılmış bir konu arka sayfalarda ve yer değiştirilmesi gerekiyorsa iz bırakmadan taşırım, üyesi aktif konusu aktif ise iz bırakmak gereklidir.

İyide Mustafa hesap sorar üye dedin ya mesaj silinince hesap sormuyor sadece konuları silinince soruyorlar....
Symbian bölümünde mesaj silmeye başladık mı 5 6 hatta bezen daha üstü mesaj siliyorum iz bırakınca üyeler bunu görünce konuda tekrar muhabbet dönüyor :

Kıyım olmuş burda
yaa ben ne dedim benim mesajıma gereksiz denmiş
aaa benimkide spam diye silinmiş

Sonra yeni baştan mesaj siliyorum...

Çöpe taşıyorum ki hem forumda kirlilik olmasın...Hemde üye silme nedeni mi eleştirmiş olmuyor...
Benim izlenlediğim kadarı ile Asıl Üye ordaki silinme nedeni ni görünce sevmiyor....
İz bırakmayınca umrunda bile olmuyor...

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
Çöpe taşıyorum ki hem forumda kirlilik olmasın...Hemde üye silme nedeni mi eleştirmiş olmuyor...
Benim izlenlediğim kadarı ile Asıl Üye ordaki silinme nedeni ni görünce sevmiyor....
Bak bu bende olmaz mesela bölümlere göre değişiyor demek, anlatıkların olumlu buluyorum, ata ve ozan'da bu konuda görüşünü belirtirse dediğin gibi bukadar uğraşmazsın.

Tuba

Tuba

Üye
Ben mesajları direk çöpe taşırım sonra dönüp dönüp onlarla uğraşamam :oke:
böyle daha iyi anlaşıyoruz symbiancılar ile :)

minoo

minoo

Üye
Konu dışında da mesajı çöpe alırsan özelden hemen yazıyolar nereye gitti niye sildin yorumumu diye. Bi de ona sebep anlat :ah
İz bırakarak, sebep belirterek silmek daha iyi bizim için.

'Şeref'

Emekli Yönetici
Dediğin gibi bilindik şeyler ama 2. maddeyi unutuyorum bazen ben :ehe hatırlatman iyi oldu, sağolasın.. :D

Ozan

Ozan

Admin

Mantık çerçevesinde aynen bu sekilde aksiyonlar yapmalısınız, gerçekten tebrik ederim

İyide Mustafa hesap sorar üye dedin ya mesaj silinince hesap sormuyor sadece konuları silinince soruyorlar....
Symbian bölümünde mesaj silmeye başladık mı 5 6 hatta bezen daha üstü mesaj siliyorum iz bırakınca üyeler bunu görünce konuda tekrar muhabbet dönüyor :

Kıyım olmuş burda
yaa ben ne dedim benim mesajıma gereksiz denmiş
aaa benimkide spam diye silinmiş

Sonra yeni baştan mesaj siliyorum...

Symbian bölümü farklı br bölüm Nur, sen de aynı sekilde mantıklı olarak düşününce yapman gerekeni yapıyosun, her bölümde veya her üyede aynı aksiyon yapılmıyor söylediginiz gibi. Mümkün oldugunca forumda kirlilik olusturmamaya calismak en iyisi. Sürekli kıyım yapılan yerlerde sebep belirte belirte silme yapılamadıgı gibi, silme isleminin fazla olmadıgı bölümlerdeki islemlerde neden belirtilerek silinebilir tabi.

• Beğen
Tepkiler: Tuba
Tuba

Tuba

Üye
Mantık çerçevesinde aynen bu sekilde aksiyonlar yapmalısınız, gerçekten tebrik ederim

Symbian bölümü farklı br bölüm Nur, sen de aynı sekilde mantıklı olarak düşününce yapman gerekeni yapıyosun, her bölümde veya her üyede aynı aksiyon yapılmıyor söylediginiz gibi. Mümkün oldugunca forumda kirlilik olusturmamaya calismak en iyisi. Sürekli kıyım yapılan yerlerde sebep belirte belirte silme yapılamadıgı gibi, silme isleminin fazla olmadıgı bölümlerdeki islemlerde neden belirtilerek silinebilir tabi.

Aktif bir üye ise mesajı silip pm ile uyarıyorum zaten :oke:

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Konu kilitlerken sebep belirtilmeli kuralını açıklarken üyelerin görmesi dedim arkadaşlar. Son aktifliği 5 yıl önce olmuş birisinin, son mesajı 4 yıl öncesine ait konusunu kilitlerken mesaj yazmanıza gerek olmadığını söyleme ihtiyacı da hissetmemiştim açıkçası :)

Mustafa çok güzel açıklamış mesajlarda... Kendisine sistemi doğru kullanmasından dolayı da teşekkür edelim arada :ehe

Bu arada toplu mesaj silerken tek tek silmek yerine hepsini seçip silme nedenini ortak girebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.
Ve üyenin mesajı ne kadar gereksiz olursa olsun en kötü ihtimalle "gereksiz" kelimesini hak eder sanırım :D

Üyelerin mesajlarını silmenize rağmen konuda devam ederlerse konu dışı yorum yapmış olurlar. Bana da yapılabilen bu hareket sonucunda üyeye bildiririm eylemime dair bir şikayeti varsa beni şikayet edebileceğini. Ve elbette konu dışına çıkan yorumu silinir :)

Konu taşımanın süresini ben genel olarak o bölümde aktif kullanıcıların hepsini ilgilendirmesi açısından en az bir hafta olarak belirlerim. Kimisi hafta sonu giremez kimisi hafta içi...
Ama en kötü ihtimalle haftada bir gün girer. Bundan daha seyrek giriyorsa da zaten konuyu hatırlaması zor :ehe

Skaptan

Skaptan

Emekli Yönetici
bada bolumune bolum kurallari koydum

msj sildigimdee yada konu sildimde tasidigimda sebep olarak "bolum kurallari madde 4"
yaziyorum bu yontem daha iyi bence

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Skaptan, bu konu daha önce de konuşuldu...

Sana da yeni olduğundan hatırlatayım, forum adına bölgesel ya da genel kuralların duyurularını adminlerin yapması, üyelerin itaat etmesi açısından daha yararlı olacaktır.
Ancak çok daha önemlisi, müzakere etmeden böyle kuralları koymamalısınız.

Mesela bölümüne kural koymak istiyorsan,

Burada konu açarsın ve dersin ki, benim bölümümde şu şu şu sorunlar var, bunlara istinaden bunların bunların bunların bölüm kuralları olarak kategorimde yayınlanmasını istiyorum.
Herkes tarafından da burada tartışılır, herkes fikir yürütür ve varılan ortak sonuçlara göre bir duyuru yayınlanır.

Kolay gelsin :oke:

Skaptan

Skaptan

Emekli Yönetici
Skaptan, bu konu daha önce de konuşuldu...

Sana da yeni olduğundan hatırlatayım, forum adına bölgesel ya da genel kuralların duyurularını adminlerin yapması, üyelerin itaat etmesi açısından daha yararlı olacaktır.
Ancak çok daha önemlisi, müzakere etmeden böyle kuralları koymamalısınız.

Mesela bölümüne kural koymak istiyorsan,

Burada konu açarsın ve dersin ki, benim bölümümde şu şu şu sorunlar var, bunlara istinaden bunların bunların bunların bölüm kuralları olarak kategorimde yayınlanmasını istiyorum.
Herkes tarafından da burada tartışılır, herkes fikir yürütür ve varılan ortak sonuçlara göre bir duyuru yayınlanır.

Kolay gelsin :oke:

hatırlatma için teşekkür ederim yazılanları okudum dikkatli bir şekilde

en kısa sürede bölüm kuralları kısmını çöpe taşıyıp yeni uygulamayı sizlerin tartışmasına sunacagım

karar sizin daha sonra eger isterseniz olur ismezseniz olmaz

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Elbette olur, hem arkadaşlarımız da fikirlerini belirtince daha da iyi olur :)
Bekliyoruz konunu...

anılbaran

anılbaran

Üye
Anladım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt