Uzun Eşek ve Tarihçesi

 • 2 Aralık 2006
 • 20615 Okunma
 • 6 Yanıtlar
0/5, 0 Oy

 1. Uzun Eşek Sprunu Tam OLarak Ne Zaman Ortaya Çıktığı ßiLinmemekteri.. Fakat Çorum'un ALaca İLçesinde (ALacaHöyük) yapıLan ßazı kazıLar HititLerden kaLdığı beLirLenen 1-2 Uzun Eşşek Foğrafı ßuLunmuştur.. tamamen inceLendikten Sonra ResimLerin M.Ö.2212 yıLına ait OLduğu anLaşıLmıştır.. gayet koLay fakat ßir o kadarda güç ve atLetikLik isteyen ßir spor oLan uzu eşşek günümüzde qeneLde 7-9-11 kişiyLe oynanmaktadır..

  Oynanım aLanLarı ;

  öğLe tatiLinde LiseLer ve piknikLerde gençLerdir

  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >  :ehe::ehe: ArkadaşLar Yazı Tarafımdan Uydurma ResimLerde ßizim Sınıfa Aittir Şimdi AsıL ßiLgiLeri Vereyim Vikipedi 'den aLıntıdır..

  İki takımın oynadığı hakemli bir oyundur. Hakem genellikle grup içindeki en kilolu kişi veya o an oyunu oynamaya fiziksel bir engeli olan kişi olarak belirlenir. Hakem "Yastık" olarak adlandırılır. Uzun eşek hakem olmadan oynanamaz.
  Oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır. İlk "yatacak" takım kura ile belirlenir. Yastık sırtını bir duvar veya ağaç gibi saglam bir yüzeye dayar. Yatacak takımın ilk oyuncusu kafasını yastığın bacakları arasına sokarak omuzlarını yastığın bacaklarına dayar, takımın diğer üyeleri de kafalarını sırayla öndeki arkadaşlarının bacakları arasına koyarak, öndeki arkadaşların bacaklarına sarılırlar. İkinci takım mensupları koşarak sırayla diğer takımın sırtına atlar ve bir eşeğe biner gibi otururlar.
  Atladıktan sonra yukarıdakilerin hareket etmeleri yasaktır. Birinci amaç yatan takımı atlamanın şiddetiyle devirmektir. Devrilen takım tekrar yatar. Atlayanlar yere değerse kaybetmiş olup yatarlar.
  Eğer yatan takım devrilmemişse ve atlayan takım oyuncularından hiç biri yere değmemişse şu şarkı söylenir.
  Bizim köyün imamı,
  Alttan verir samanı,
  Üstten çıkar dumanı.
  Çattı da pattı kaç attı?

  Bu şarkı bittiğinde atlayan takımın ilk atlayan mensubu yastığa parmaklarıyla 1 veya 2 işareti yapar. Yatan takımın ilk mensubu da "çift" ya da "tek" diye bağırır ve eğer atlayanların gösterdiğinin tek mi çift mi olduğunu bilirse, atlayan takım yatar. Yoksa yatanlar tekrar yatar.
  Belinden, boynundan, dizlerinden rahatsızlığı olanların kesinlikle oynamaması gerekir. Çok kilolu kişiler diğer takımda sakatlık yaratacağından oynatılmamalıdırlar.


  SayqıLar..
   


  Yazan: MagNum
 2. :kop: :kop:
  uzun eşşek tarihçesi için sağol :ehe::good:
   
 3. :kop: yaratıcı çalışma :) ;) :kop:
   
 4. güzel olmuş, aydınlandık bizde sağol:kop:
   
 5. O değil de ben resimdekilerden hangisinin sen olduğunu merak ediyorum. Yoksa resmi çeken mi sensin?
   
 6. 1. Resimde En Öndeki ßenim
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Uzun Eşek Tarihçesi
  Uzun Adam Kısalırsa Mizah - Eğlence - Fıkra 14 Eylül 2012
  [FIKRA] En uzun süre suda kalma rekoru Mizah - Eğlence - Fıkra 15 Mayıs 2012
  Türkiye'de resmi kayıtlara geçen en uzun soyadın Mizah - Eğlence - Fıkra 3 Eylül 2011
  Hababam Sınıfı Uzun Eşşek | Maksat KOPMAK xD Mizah - Eğlence - Fıkra 20 Haziran 2011
  Boyle Uzun Eşşek Ne Görüldü Ne DuyuLdu hehehe xD>Hangman< Mizah - Eğlence - Fıkra 1 Nisan 2010
Yüklüyor...
24/02/2017 - 09:04