Tüm sıralama değişecek

Sponsorlu Bağlantılar

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Tüm sıralama değişecek
ÖSS sonuçlarında inanılmaz hata !ÖSS puanlamasında onlarca beklemeli öğrencinin ‘Orta Öğretim Başarı Puanı’ 100 olarak işlendi. Bu durum 1.4 milyon adayı etkileyecek.ANTAKYA Lisesi’nden diploma notu farklı 8 öğrencinin okul birincisi gibi 100 tam puan avantajından yararlandığı ortaya çıktı. İstanbul’daki okullarda da benzer hesaplama hataları ortaya çıkınca, bu ÖSYM’ye bildirildi. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ‘İnceleyeceğiz’ dedi. İlk 75 binin dışındaki kazanıp-kazanamama sınırındaki 1 milyon 400 bin adayın sıralaması değişebilir. AYNI OKULDAN 8 ÖĞRENCİANTAKYA Lisesi’nden sınava giren H.A 55.15 diploma notuyla 100 tam puan alırken aynı okuldan farklı puan türlerinde 8 öğrenci daha 100 tam puan olarak okul birincisi gibi puan avantajından yararlandı. Aynı liseden S.Ö, 65.6 diploma notuyla 100 tam puan, M.B. 61.2’lik diploma notuyla OBP’si 100 tam puan geldi. Aynı okuldan B.B. 58.9 diploma notuyla OBP’si 100 tam puan, Ö.Ö.T. ise 54.3 diploma notuyla 100 tam puan aldı. İstanbul-Beykoz’dan T.G adlı öğrenci 55.8 diploma notuyla OBP’si 100 gelirken, R.Ü adlı öğrencinin de OBP’si 100 tam puan geldi. Puan Skandalı’nı ortaya çıkararak ÖSYM’ye bildiren 24 televizyonu Eğitim Atölyesi proğramı yapımcıları ve Kültür Dershaneleri Rehberlik Koordinatörleri Salim Ünsal ve Servet Gülsün Şirin, çarpıcı tabloyu star’a değerlendirdi. SIRALAMALAR DEĞİŞİRGÜLSÜM Şirin, ‘ÖSS sonuçlarını incelerken, diploma notları farklı beklemeli öğrencilerin OBP’de 100 tam puan aldığını gördük. İlk bakışta normal bir değerlendirme olabileceğini düşünmemize rağmen, aynı okuldaki beklemeli bir öğrencinin sonuçlarını incelediğimizde büyük bölümünün aynı şekilde değerlendirildiğini ve diploma notlarının farklı olmasına rağmen OBP’lerinin 100 tam puan geldiğini farkettik’ dedi. Diploma notları farklı olmasına rağmen üniversiteye yerleşmede kullanılan puan hesaplamasına doğrudan katkısı olan ortaöğretim başarı puanındaki durum binlerce öğrencinin sıralamasını değiştirerek hayatını etkileyeceğini belirten Şirin,’Bu yıl beklemeli olarak sınava giren 59 bin 925 adayın sıralaması bu şekilde yapıldıysa sıralamanın tamamen değişmesi gerekir’ diye konuştu. Salim Ünsal ise, ‘Türkiye’nin her yerinden benzer örneklere rastladık. Çok önemli bir hata. İlk 75 binin dışındaki 1.4 milyon adayın sıralaması dolayıyla da sınav sonuçları değişir’ dedi. ADAYLAR DAVA AÇABİLİRÜNSAL bunu bir örnekle şöyle açıkladı; Diploma notu 63 olan bir öğrenciye OBP’sinin 80’li bir puan olması gerekirdi. Bu öğrenciye 100 puan gelince puanı otamatik olarak 20 puan arttı. Sınavda 276 yerine 283 puan alan öğrenci var. Şimdi bu öğrenci sıralamada 183 bininci değil yaklaşık 283 bininci kişi olacaktı. Yani sayısalda 100 bin kişinin önüne geçti Bir puan bile 20 bin kişiyi elerken, 0.1 puan bile öğrencilerin hayatında hayati önem taşırken bu çok önemli bir hatadır. Tüm sıralamanın yeniden yapılması gerekir’ diye kaydetti. ÖSYM’nin beklemelilere ayrı sınıf oluşturulduğu gibi bir savunma yapabileceğini kaydeden uzmanlar, böyle bir durumda bile herkesin 100 tam puan alamayacağının altını çizdi. Adayların çok sayıda dava açması bekleniyor.104 bin kişinin önüne geçti2007 ÖSS’de 79.5 diploma notuyla OBP’si 84.1 hesaplanan D.E’nin 2008 ÖSS’de 80.6 diploma notuyla OBP’si 100 tam puan geldi. ÖSYM’nin hatasıyla 16 puan avantajı yakalayan D.E, 104 bin adayın önüne geçti. 2007’de Sözel 1 Puanı’nda geçen yıl 240 bininci olan aday bu yıl 134 bininci oldu. EA puan türünde geçen yıl 246 puanla 348 bininci olan D.E. bu yıl bu puan türünde de 90 bin kişinin önüne geçerek 257 bininciliğe oturdu.

mAd_girL

mAd_girL

Üye
düzeltilemez bi hataymış .. de şu yazıyı az düzeltsen diyorum okumak işkencede :agla :)

mservank

mservank

Üye
ben haberlerde sıralam dğeişmicek diye duydum:S

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
elimden gelenı yaptım ama düzeltemiyorum acemilik iste

mAd_girL

mAd_girL

Üye
estafurllah :) evet değişmeyecek.miş

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
ösym hatasını kabul etmıyor ama milyonlarca kişiye haksızlık bernce siz ne dersiniz

mservank

mservank

Üye
olsun olmasın bununla uğraşacaklarını zannetmiyorum devletmizi o kadar hak hukuk gözetmiyor malesef acı olan hakkın hukukun gitmesi değil yapılan hatadır bence

mAd_girL

mAd_girL

Üye
adamlara bakarsan biri 134 binnici diger 200 bilmem kaç daha ön sıralarda olsalardı millet daha cok isyan ederdi bence bi 5 bin 10 bin :s

Salihyet

Salihyet

Üye
açıkca söyliyeyim :ehe ; okumadım, ztn öss , oks ve kpss ile de ligilenmiorm , size kolay gelsin o zmn :ehe

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
bana dokunmayan yılan bin yasasın mantıgı dogrumu anladım

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
:)))))))

Üst Alt