Duyuruyu Kapat

Tarihi Değiştiren 10 Olay !

 • 23 Eylül 2009
 • 7978 Okunma
 • 9 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Barutun bulunması
  Atom bombasının icadına kadarki en ölümcül silahın bulunmasının tek amacı ölümsüzlük isteğiydi. Milattan önce 850’li yıllarda ömür uzatıcı iksirleri bulmaya çalışan Çinli kimyagerler istediklerinin tam tersi bir şeyi, barutu keşfettiler. Buluşları o andan sonra her türlü savaşın gidişatını değiştirdi.

  Agora'daki günlük hayat
  Gün boyu şehirde yaşayanlar eşya alır satar, politika tartışılır ve Aristotales ve Plato gibi büyük düşünürler fikir alışverişi yapardı. Eski Yunanistan’ın ‘agoraları’ yani sözlük anlamıyla halkın toplanma yerleri olmasaydı şu an nerede olacağımızı kimse bilemezdi.

  Birinci İznik Konsili
  Constantine, dördüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun başına geldiğinde, imparatorluğun uçsuz bucaksız topraklarında türlü inanışlar ve dinler bulunuyordu. Birinci İznik Konsili M.S. 325 yılında İmparator tarafından Roma İmparatorluğu'nda resmi din olacak Hristiyanlığın içerisinde tartışılan bazı konuları netleştirmek amacı ile toplanmıştır. Konsilde 318 piskopos bulunuyordu. Bu toplantı tarihin bilinen ilk hristiyan toplantısı. Günümüzdeki haliyle Hristiyanlık, bu 318 kişinin verdiği kararlarla şekillendi.

  Büyük veba salgını
  14. yüzyılda ortaya çıkan salgın sona erdiğinde ulaştığı bölgelerdeki nüfusun yaklaşık yarısını öldürmüştü. Toplam 75 milyon insan acılar içinde kıvranarak hayatını kaybetmişti. Veba salgını özellikle Avrupa’yı sarsmıştı. Salgından sonra Avrupa’da kiliseye olan güvenin de sarsılmasıyla sosyal değişiklikler yapıldı.


  Şekerin bulunması
  İngiliz sömürgecilerinin dediği şekliyle Beyaz Altın, milyonlarca Afrikalıyı 16. yüzyılın başlarında Amerika’ya getiren köle ticaretinin motoruydu. Şeker ticaretinden elde edilen kar o kadar çoktu ki Amerika şeker sayesinde İngiltere’den bağımsızlığını kazandı.


  Bağımsızlık Bildirgesi
  1776 yılında Bağımsızlık Bildirgesini yazdığında Thomas Jefferson, İngilizlerin elinden kurtulmak isteyen 13 koloninin adına konuşuyordu. Yazdığı bildirge dünya çağında etkiye sahip oldu. Bağımsızlık Bildirgesi sadece Amerika Tarihi’ni değiştirmekle kalmadı ayrıca diğer ulusların bağımsızlık mücadelesini de ateşlendirdi.


  Bir eren ve bezelyeleri
  Avusturya’daki bir manastırda kendini dine adayan bir insan ırsiyetin temel ilkelerini bezelye taneleri üreterek ve melez bezelye üreterek manastırsal bir disiplinde sayarak ve sıralayarak buldu. Bitki ve hayvan genleri Gregor Mendel’in asıl işiyken fikirleri bir süre sonra karışık insan faaliyetleri hakkında da düzgün yollar sundu. Bezelyeleri bilimsel gen çalışmlarının öncüsü oldu.


  Galapagos’a yolculuk
  Lava martıları, büyük kaplumbağalar.. Galapagos adaları sadece o bölgede yaşayan hayvanların bulunduğu bir sergi açtı. Ekolojistlerin halen ilgisini çeken olay 19. yüzyılda oradaki hayat Charles Darwin’in yeni ufuklar açan evrim teorisini doğruladı.


  Havada geçirilen 12 saniye
  Güney Karolina’da bulunan Kitty Hawk üzerinde ilk defa yapılan 36 metreye çıkılan 1903 tarihli uçuş, günümüz havacılığının öncüsü oldu. Orville ve Wilbur Wright biraderler uçmayı icat etmediler ama zamanlarının ilk insanlı, bir motor sayesinde havalanan, havadan ağır, kontrollü uçuşunu gerçekleştirdiler.


  Tüp bebekler
  30 sene önce bir bebek ana rahminden sıradan bir bebek gibi ağlayarak doğdu. Ama onun rahme girişi farklıydı. O, doğan ilk tüp bebekti. İngiliz Louise Brown, hayata ve bilime bakışımızı değiştirdi. 1978 senesinde gerçekleşen bu olay biyolojik tıpta dönüm noktası oldu.


   


  Yazan: Mustafa Furkan
  sedat_17 bunu beğendi.
 2. Bilgiler için teşekkürler ama,tarih bazen bir mehmetçiğin eski paslı bir tüfeğının ıcerısındekı mermıyle bıle degisıyor bunlar da bu degısımın bırer parcası sadece
   
 3. bilgi için teşekkürler.
   
 4. ilginç bilgiler teşekkürler
   
 5. Rica ederim arkadaşlar.
   
 6. Bilgiler için teşekkürler :)
   
 7. Diğer bılgıler o kadar da gereklı degıl sanırım cansu:)
   
 8. Hayır sadece dikkatimi çekenlere yorum yapmak istedim :)
  Bilgiler derken onlarıda içine almıştım ama..
   
 9. Peki tamam sınırlenme bir şey demedim:)
   
 10. Teşekkürler Cansu :oke:
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/10/2017 - 19:22