Su kaplumbağalarımın kabukları yumuşuyor, çok acil yardım

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Su kaplumbağalarımın kabukları yumuşuyor, çok acil yardım
Merhaba;

2 tane su kaplumbağam var buyuk bir akvaryumun içinde su temizleyici motor kum plastik ağaçlar vs hatta bir sahil bile mevcut ancak tüm vitaminlerini kabuk sertleştirici vs vermeme rağmen 2 sininde kabukları yumuşuyor neden kaynaklandığını bulamadım. akvaryumcu hergün tuzlu suda gözlerine tuz kaçırmadan banyo yaptır dedi ancak yapıyorum düzelen birşey yok ikiside 6 yaşında ve 6 yıldır ben bakıyorum onlara. Kabukları daha fazla yumuşar ise ölebilirler yardım ederseniz çok saolun.

--------------- Ekleme ---------------

Hiç kaplumbağalar ile ilgili bilgisi olan yok mu?

berkan55

berkan55

Üye
biraz bilgim var ama bu kabuk yumusamasi ile ilgili bilgim yok internetten ve veterinerden bu konu hakkinda bilgi alabilirsin

Salihyet

Salihyet

Üye
Kabuğu su mu kaçırıyo ? nasıl tür bir durum , hiç bir fikrim yok :allalla: üzüldüm valla..

Consul9

Consul9

Üye
ya bu aslında bir hastalık eğersuyu pis tutuyosan bu olabilir...
walla tedavisi için özel ilaçlar war .
ilaç felan werdikten sonra günde 1kere felan kabuğuna fırçalama yapmalısın.
ayrca göz şişliğide olabilir.onların hep ilaçları war:oke:

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
çok üzüldüm inananın hiç bilgim yok

arslansem

arslansem

Üye
Son çare veteriner :hmmm

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Bakalım jel sürüyorum kabuklarına her gün. Veterineri aradım kabuklarına tuzlu su sür dedi ama iyileşmediler hala :(

silop_kms

silop_kms

Üye
bakarmısın boracım tek çaren güneş ışığı hiç güneşe çıkarıyormusun onları?

dinccine

Üye
benim kara kaplunbağası var ondada ilk sene aldığımda yumuşama oldu alt bölgesinde sonra düzeldi belki büyüyecek diye kabuğu yumuşuyordur

Nillowa

Üye
güneş ışığına ihtiyaçları war.. arada da peynir yedir..;)

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Güneş evet haklısınız. peynir yer mı ya:pro:

Ne0

Ne0

Üye
Hemde Tulum yada Ekici peynir ver onlara.. Bak nası yiyolar :kop:

00akvaryum00

00akvaryum00

Üye
Kaplunbağın için üzüldüm iyilştiler mİ?:bye2:

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Şuanda gayet iyiler.Sorun güneşe çıkmamalarıydı.Birtane UV lamba alarak bu sorunu çözdüm ayrıca kabuklarına dezenfektan jel sürerek tedaviyi destekledim.Şuan çok sağlıklılar.

Yağmur

Üye
maşallah sevindim iyileştiklerine... bende besledim ama sizde olduğu gibi kabukları yumuşadı zaten 2 gün sonrada öldü ben ılac falan bulamadım ama ondan. seni adına sevindim. :)

00akvaryum00

00akvaryum00

Üye
Çok sevindim :)

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
Kaplumbağam iyileşmesini takiben geçen hafta yine hastalandı.(Gözleri şişti halsizleşti) Uzman bir veteriner hekime götürdüm.Vitaminsizlikten kaynaklanan göz enfeksiyonu ve metobolik bir rahatsızlık oluşmuş.Kalsiyum iğnesi, çeşitli vitaminler ve teramisin adında bir göz merhemi ile tedaviye başladık.kaplumbağam son günlerde gayet iyi. Tedavide ilerleme kaydettik ancak kaplumbağamdaki göz enfejsiyonu onu elleyip sonra farkında olmadan gözümü kaşımam ile birlikte banada geçti:( Trajikomik bir durum.Şimdi kaplumbağamla birlikte aynı ilaçları kullanıyoruz:) teramisin ve 3 adet göz damlası.Benim iyileşmem doktora göre 4 gün alacakmış.Kaplumbağam ise yaklaşık 10 günde toparlayacak.

Unstable01

Unstable01

Üye
kaplumbagalar ii olasına sevndm :) sana da gecmiş olsun:( bnm 4 tane böle su kaplumbagsı öldü :'(.. güneşe çıkar haftada 4 kez felan 1 saatten fazla durmasınlar güneşte yada hergn 20 dakika fln geznsnler güneşte .. kırmızı yanaklı mı bunlar??? ette yiyorlar habern olsun:) ii bak onlara vitamn su bakım jel hiç ihmal etme...kndinede onlarada ii bak...:)

Bora

Bora

Üye
    Konu Sahibi
kaplumbagalar ii olasına sevndm :) sana da gecmiş olsun:( bnm 4 tane böle su kaplumbagsı öldü :'(.. güneşe çıkar haftada 4 kez felan 1 saatten fazla durmasınlar güneşte yada hergn 20 dakika fln geznsnler güneşte .. kırmızı yanaklı mı bunlar??? ette yiyorlar habern olsun:) ii bak onlara vitamn su bakım jel hiç ihmal etme...kndinede onlarada ii bak...:)

Teşekkürler.

minoo

minoo

Üye
bnm cincon'um da bu yüzden öldü :'(
şmdi cinqöz'üm var aldıqımda qayet sertti kabuqu.şmdi yumuşamaya başladı :s ölcek diye korkuyorum :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...