Sony Ericsson Xperia Serileri İçin Flaş Aracı: Flashtool | Nasıl Kullanılır, Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

k3ph3n06

Üye
Root access allowed yazısı çıkıyor flashtoold da cihazda şu an hiç görüntü yok sadece ışık var

Superfan

Superfan

Üye

k3ph3n06

Üye
Kardeş şimdi bi boot attım FreeXperia çıkıyo ve CWM-based Recovery v5.5.0.2 den mounts and storage e girip gerekli yerleri formatlıyorum sonra sd card yüklemesine geliyorum E:Error in /sdcard/.......zip (Status 7) yazıyor.

Invoke

Invoke

Üye
Sıkıntılardasın. :D kerneli tekrar flashla. Sonra tekrar cwmye girmeye çalış.

Invoke

Invoke

Üye
Hayır, cwmdeki error için demiştim.

Superfan

Superfan

Üye
Hayır, cwmdeki error için demiştim.
Yanlış hatırlamıyorsam o hatanın sebebi romun(.zip) dosyasının updater-script iyle alakalıydı.

updater-script'in en başında asserts get prop adı altında, romun doğru telefona flaşlandığını anlamak için 3 tane veri alıyordu.Mesela St18i değerini alamazsa build.prop dosyasından o zaman böyle hata veririyordu sanırsam.

Onun için ilk 3 dize silinmeli. Öyle denesin bir de. Ben anlatamıyom bu arkadaşa. Sen daha iyi anlatıyon .D

Evet doğru tahmin etmişim. /system'i sildiğinden build.prop gidiyor ve St18i değerini alamıyor.Bak @k3ph3n06 o telefonuna flaşlamaya çalıştığın status 7 hatası veren zip dosyası var var ya, o zip dosyasının içinde META_INF > COM > GOOGLE > ANDROID klasörüne gel. İçinde iki tane dosya var.

1)Updater-Script
2)Update-binary böyle isimlere sahip iki tane dosya var.

Updater-script dosyasını arşivin dışına çıkar. O dosyayı bir siteye yükle.(dosya.tc felan olur işte). Yükledikten sonra linki bana gönder. Onu düzenleyeyim. Sana göndereyim. Sen indir onu. Arşivin içinden aldığın yere koy. Daha sonra telefonda CWM'yi aç. MOUNTS STORAGE bölümüne gir. En altta Mount USB Storage var. Onu seç. Telefonun USB kablosunu bilgisayara bağla. O arşiv dosyasını tekrar telefona gönder. Ve onu flaşla.

Eğer ben göndermiyecem. Kendin düzenleyecem diyorsun;

sarı satırları o dosyadan sil.

k3ph3n06

Üye
Şimdi arkadaşlar bana yapmam gerekeni bi sırayla tekrar yazar mısınız.
Ayrıca kullanmam gereken dosyaların adını da yazarsanız ona göre yapıyım bi sürü dosya indirdim karıştı iyice herşey :D

Superfan

Superfan

Üye
Şimdi arkadaşlar bana yapmam gerekeni bi sırayla tekrar yazar mısınız.
Ayrıca kullanmam gereken dosyaların adını da yazarsanız ona göre yapıyım bi sürü dosya indirdim karıştı iyice herşey :D

Bak şimdi. Sen qarapaq işte her neyse :) o arkadaşın sana söylediği .zip indirdin değil mi? O .zip uzantılı dosyanın içine gir.

İçi şöyle olacak;

META-INF klasörü ve System klasörü .. ha bir tane boot.img ( onu fastboot ile flaşladın sanıırım, cwm var diyorsan)

İşte o "Meta-inf" klasörüne gir. Daha sonra "com" klasörüne gir. "Google" klasörüne gir. "Android" klasörüne gir. İki tane dosya olacak.

Updater-script ve Update-binary . O updater-script dosyasını arşivden çıkar. Direk arşivin dışına sürükle işte.

sitesine yükle o updater-script'i.

Şimdilik bunları yap devamını da söyliyecem

k3ph3n06

Üye

dosya burada kardeş bi bak istersen

Superfan

Superfan

Üye

dosya burada kardeş bi bak istersen

Tamam arkadaşım. Ben düzenledim.

Bunu indir. İçindeki updater-script adlı dosyayı çıkar. Hani sana anlattığım yer var ya bu dosyayı aldığın yer..hani o .zip uzantılı romun içindeki yer, oraya geri sürükle bunu.Şimdi telefonunda CWM'yi aç. Mounts & Storage diye bir bölüm var. Oraya gel. En altta "Mount USB Storage" var. Onu seç ve telefonu USB kablosuyla bilgisayara bağla. Telefonun hafıza kartı bilgisayara bağlanacak. En son düzenlediğimiz zip uzantılı ROM'u hafıza kartına kopyala. Bu sefer onu flaşla.

k3ph3n06

Üye
Yok kardeş ne yaptıysam olmadı yinede saolun ilginiz için teşekkür ederim.

mustafa7o

mustafa7o

Üye
öncelikle selamın aleyküm konuya uzun zamandır mesaj atılmamış ama yardımınıza ihtiyacım var. telefonu root etmek için bootloader kilidini kırdım. root etmek için kernel dosyasını fastflash yöntemi ile flasladım. telefonum xperia t3. ordaki reboot tuşuna bastım telefon yeniden başlatıldı ve sony yazısında kalıyor galiba telefonun önyükleme dosyalarına falan zarar verdim. orjinal firmwaresini yüklemeye çalıştım o yıldırım işaretine basarak. hata ayıklamasını devre dışı bırak gibi bi hata verdi telefon açılmıyor zaten ne denediysem olmadı

Alper1045

Alper1045

Üye
öncelikle selamın aleyküm konuya uzun zamandır mesaj atılmamış ama yardımınıza ihtiyacım var. telefonu root etmek için bootloader kilidini kırdım. root etmek için kernel dosyasını fastflash yöntemi ile flasladım. telefonum xperia t3. ordaki reboot tuşuna bastım telefon yeniden başlatıldı ve sony yazısında kalıyor galiba telefonun önyükleme dosyalarına falan zarar verdim. orjinal firmwaresini yüklemeye çalıştım o yıldırım işaretine basarak. hata ayıklamasını devre dışı bırak gibi bi hata verdi telefon açılmıyor zaten ne denediysem olmadı
Orijinal rom yüklemek için sony pc süit i kullan.

mustafa7o

mustafa7o

Üye
sony nin süit uygulaması yokki. Sony Pc companion isimli uygulaması var o da telefon açılmadığı için telefonu görmüyor onuda denedim.
Orijinal rom yüklemek için sony pc süit i kullan.

Invoke

Invoke

Üye
PC Comp ile olmuyorsa, orijinall .ftf dosyasını netten bul. Dikkat et telefonun modeline uygun olanı indir(yanlışlıkla xperia z için olan falan olmasın.) Sonra Flashtool yükleyin. Flashtool driverlarını yükleyin. Telefon kapalıyken, ses kısmaya basılı tutarak kabloyu pcye bağlayın. Flashmodda bağlanacak, yeşil led yanacak. flashtoolda, flashmodda cihaz bağlandı diye yazar. Sonra şimşeğe basın flashmodu seçin .ftf'yi seçin devam edin. Bitince açılması lazım.

mustafa7o

mustafa7o

Üye
Flash toolun üzerinde uptade diye bi bölüm var ordan yazılımı indirdim. telefon modelleri falan yazıyor. yanlız ftf uzantılı bi dosya değil. bi klasör içinde birsürü dosya var 2 gb boyutunda dosya indirdi. flashlama tuşuna bastığımda bilinmeyen kaynakları ve hata ayıklamasını açmamı isteyen bi hata veriyor. telefon zaten açılmıyor ne yapabilirim ki.
ayrıca flash toolun driver kısmında xperia t3 bulunmuyor. telefonu bilgisayara bağladığımda SEMC Flash Device yazıyor. telefonun adı falan yazmıyor

Invoke

Invoke

Üye
Telefon modeli D5103 mü?

Bu büyük ihtimalle sende yüklü olan sürümdü. Birkaç gün önce yeni sürüm yayınlanmış ama onu bulamadım. Dediğim şekilde bunu yüklemeyi deneyebilirsin.
T3'ün de ayrı bir şekilde driverı yok. Şu driverları yükleyerek dene:

Common ADB drivers for Tianchi board devices based on MSM8928 chipset: Xperia T2 Ultra, T2 Ultra Dual
Fastboot and flashmode drivers

mustafa7o

mustafa7o

Üye
Telefon modeli D5103 mü?

Bu büyük ihtimalle sende yüklü olan sürümdü. Birkaç gün önce yeni sürüm yayınlanmış ama onu bulamadım. Dediğim şekilde bunu yüklemeyi deneyebilirsin.
T3'ün de ayrı bir şekilde driverı yok. Şu driverları yükleyerek dene:

Common ADB drivers for Tianchi board devices based on MSM8928 chipset: Xperia T2 Ultra, T2 Ultra Dual
Fastboot and flashmode drivers

5102 benimki aralarında ne fark var onuda blmiyorum evet güncelleme gelmişti and. 4.4.4. pc comp ile deniyorum bikez daha bu kez telefonu tanıdı indirme yapıyor şuan. sonucu bekliyorum bilgilendiririm
5102 yada 5103 4g yi destekliyordu galiba. benimkinde öyle bi özellik olduğunu sanmıyorum