Son Tuğra | Android Root ve Rom Hakkında...

Sponsorlu Bağlantılar

cukuleaks

Üye
    Konu Sahibi
Son Tuğra | Android Root ve Rom Hakkında...
Bu iki baş belası işlem , birçok kişinin kafasını karıştırıyor. Bir çok kişi ''yapsam mı , yapmasam mı ?'' kaygısına düşüyor. En büyük sebep ise cihaza root erişimi sağlandığında , garantinin silineceği...

Peki nedir bu root ? ''Telefonu rootlamak , root atmak , root erişimi sağlamak'' diye tabir edilen bu root olayı , cihaza geliştirici erişimi , yani telefonu yapanların , üretenlerin tüm yetkilerini devralmaktır. Siz telefonun rootladıktan sonra , telefonu her türlü erişime açmış bulunuyorsunuz. Peki ''her türlü erişim'' nedemek? Bu çok geniş bir kavram. Ama kısadan anlatmak gerekirse , telefonun çalışmasına , açılıp kapanmasına , ekranın renkleri , telefonun titreşimi , ekran kartına verilen voltaj , işlemciye verilen voltaj , ramdeki boşluk oranıyla oynama , hoparlörün sesini gereğinden fazlaya çıkarabilmeye dair ve bunlardan çok daha fazlasını içinde bulunduran bir eylem. Siz root yaparsanız telefonun sistem dosyalarından tutun , telefonun her bir pikseliyle dahi oynama yapabilirsiniz.

Peki root yaptık , rom atacağız. Herkesin korktuğu başlıca şeyler ''Ya rom atarken telefonum ölürse? , ya rom kötü bir romsa, ya bu rom kamerayı açmıyorsa , ya eskisine dönemezsem , ya ekran kartı yanarsa , ya şusu bozulsa busu bozulsa'' gibi şeylerdir. Bende buna dair şunu demek istiyorum. Evet bu tehlikeler herzaman var , fakat siz telefonunuza dair yükleyeceğiniz bir romu , herhangi bir siteden okursanız ve bu site güvenilir bir siteyse ( Benim güvendiğim ve en başta gelen ) ordakileri eğer tamı tamına okuyup eksiksiz yapacaksanız hiç bir sorun yaşamazsınız. Zaten romu yüklemeden önce adam orda en ufak detayına kadar , hangi özelliklerin çalışıp çalışmadığı , romun neleri desteklediği, içinde flash player veya google uygulamaları barındırıp barındırmadığı hakkında bilgi veriliyor.

En sinir olduğum ve hiç sevmediğim huylar var. Bu huylar rom ve root atacakların çoğunluğunda var.
Adam bana Galaxy Ace romu soruyor ve bende ona güzel bir rom bulup linkini veriyorum, burdakileri tam anlamıyla eksiksiz oku ve ona göre yap diyorum, adam tamam diyor. 5 dk sonra geliyor bi bakıyorum adam ''rom yüklerken hata , romda kamera çalışmıyor , yardım edin bu nasıl bişeydir ?'' gibi konular açmış (bunu 1 kere yaşadım. ) Peki adamın yaptığı ne ben size söyleyeyim. '' Ya millet atıyo romu mis gibi kullanıyor hemen yapak şunu, neymiş bu bakim ha şunu indirip böle yapacakmışız basit lan :D , uf uf kanka romun özelliklerine bak adamlar neler yazmış yav bak hele'' gibi şeyler söyleyip konuda yazanın %70 ini okumadan , direk sadede gelme çabalarıdır. Bu gibi durumlarda konudaki yazının %1 ini bile kaçırmanız size inanılmaz şekilde baş ağrısı yapabilir. Ha bana şimdi içinden şöyle diyenler olacak '' Ya sanki sen %100 okuyorsun!'' . Evet %100 okumuyorum. Hatta bi bakıp geçiyorum. Ama kimseyede gelip '' bu rom berbat, aman root yapmayın'' demiyorum.Bakıyorum hata ne , uğraşıyorum düzeltiyorum. Sonra anlıyorumki sorun romda felan değil bendeymiş. Lakin bu işlere ilk giriştiğimde konuları %100 okuyordum ki artık göz atıp geçebiliyorum.
Yapılması gereken , bu işlere yeni giren kişilerin, heryeri eksiksiz tek tek okuması. (Ben ne kadar saysamda çoğu kişi gene sabırsızlık yapıp ''amaaaan nolcak be , onca kişi yüklemiş bizde yükeleyek işe'' mantığıyla yaklaşacak. )

Şimdi ise roottaki tehlikeye değineceğim. Nedir bu tehlike? Ne gib tehlikeleri var? Telefona olumsuz neyi olabilir , nasıl olabilir? Rootun size hiç bir zararı yoktur. Taki sizden kaynaklı birşey olursa ozaman root size tehlike yaratır. Mesela telefonun modem numarasına ''XX_JVT '' gibi numaralar vardır. Sizin yükleyeceğiniz root, yani telefona root erişimi vermek için flashlıyacağınız root ''XX_JGH'' olursa telefonunuz açılmaz. Ne yaparsanız yapın açılmaz. Böyle bi durumda acemi bir insan direk konu açar '' Yaptım neden olmadı ya, YARDIMMMMMMMM!!!!!(En nefret ettiğim başlık tipi) , root telefon açılmıyor yardım!''. Halbuki doğru olan şey ''Ben ne yaptımda telefon açılmıyor?'' deyip kendini sorgulamasıdır. Böyle bir sorgulama yaparsa , zaten sonuca kendi varabilecek. Bu durumda bi insan ne düşünür , direk dosyalara bakar , programlara bakar . Sonra diyecekki '' Acaba dosyalardamı hata var?'' . Biraz daha araştırınca yavaş yavaş kendi farketmeden telefonun ''modem numarası'' kavramını öğrenmiş olacak. Doğal olarakta aklına birden '' Acaba modem numaralarında bi hata olmasın! '' diye bi fikir zınk diye gelecek. Bakacak modem numaraları uymuyor. Doğrusunu arayacak , bulacak ve yükleyecek , telefon açılacak. İşte böyle yavaş yavaş uğraşarak 1 hafta içinde android hakkında rom ve root ile ilgili geniş bilgilere sahip olacak. Mesela ben zaten telefonlara yatkın bir insanım ve öncelerden android ile uğraşmışlığım vardı. Andorid telefon aldıktan sonra 1 hafta tamamen orjinal rom , stock rom , değişik çeşit çeşit kerneller , rootlar denedim. Telefon kimbilir kaç kere öldü. Kaç kere brickin dibinden drift yaptım.Ama hiç bir zaman yılmadım ve yapacağıma inandım . O yüzden telefonumu kaybetme korkusu bende yok oldu. Şuan telefonumla ilgili (aslında android ile ilgilide diyebiliriz) herşeyi yapabiliyorum. Herşeyden kastım , rom yükleme ve root yapma , telefonu ölecekken geri döndürme gibi şeyler. Hemen birisi çıkacak şimdi androidin bilmemne sistem klasörünün içindeki bilmemne dosyasının ne işlevi olduğunu soracak biliyorum :D Herşeyi biliyorum deyince direk bunu soruyorlar :D

Yani demek istediğim şu. Hiç bir telefonda , hiç bir root , hiçbir rom kötü değildir. Rom ve root işlerine girişmeden önce , çok sabırlı, çok azimli , hiçbir zaman '' Tamam ya daha düzelmez bu'' demeyen birisi olun. Ben kendimden örnekler vererek açıklıyorum , telefonum artık hiç açılmıyordu '' yeter be artık açılmıycak '' deyip sinirlenip bıraktım ne yapıyorsam. Diğer gün ''Yapıcam ulan vallahi yapacam ben salakmıyım bi telefon yazılımının üstesinden gelemiyorum'' dedim ve 2 gün evet gerçekten hiç aralıksız sadece gece 4 saat uykuyla uğraştım. En sonunda yaptım. Ve ozamanki zevk ve başarabilme duygusu çok güzeldi. Demekki ben yapabilirmişim , muhtaç olmak zorunda değilim ben yaptım yapabilirimde . Tabikide herkes böyle olamayabilir veya olmak zorunda değil. Ama androide rom atarken veya root yaparken böyle yapmıyorsanız ve doğal olarak hatanızı çözemiyorsanız rica ediyorum hatanızı düzgün bir şekilde anlatıp yardım istemeniz. Ben istemedimmi tabikide istedim defalarca. Ama hiçbirzaman sorunu rootda veya romda aramadım. Hep kendime aradım . Ben yapamıyorum , ben bir yeri atladım diye. Sözüm , rom veya rootla ilgili konunun %70 ,ni okumadan root ve rom yapıp hata alıp ''Root ve rommu aman aman çok kötü bişey sakın yapmayın'' diyenlere. Bari yapamıyorsan rom ile roota laf atma değil mi ?

Yapacağınız işlem şu.Araştırın , okuyun , anlayın , yapın. Bu kadar basit. Ha bu evre kimine 40 saattir , kimide 2 dkda işini halleder. Birazcık şansa ve zekaya kalmış bir iş. Herkesin aklı androide yatacak veya erecek diye birşey yok. Yeterki pes etmeyin ve yapabileceğinize inanın ,hemen sıkılmayın!. Analttığım gibide root v e romun sakıncası sizsiniz. Siz hiç okumadan araştırmadan ghzi birden en tepeye vurursanız telefon kafayı yemiş gibi restart atıp durur veya volatjı hiç kimseye sormadan kafanıza göre ayarlarsanız ( bu çok tehlikeli ve bence gereksiz bi işlem.) telefonunuzu bidaha göremeyebilirsiniz. Bütün bunlara bakınca '' bu iş tehlikeli bana göre değil'' derseniz , emin olun bu işte tehlike sizsiniz , çünkü bütün kontrol sizin elinizde. Siz isterseniz telefonu mis gibi son hızda teretemiz kullanırsınız , yada çatur çutur hiç sormadan ''amaan nolcak bea'' deyip bütün ayarlarıyla oynayıp telefona kafayı sıyıttırabilirsiniz.

Tehlike root değil , sizsiniz. Bunu unutmayın......

Dipnot: Telefona root erişiminin garantiyi silip silmediği hakkında kesin bir bilgi yok. Kimi servisler hiç uğraşmıyorlar bi yazılım atıp yolluyorlar , kimileri prosedürlere bağlı kalıp telefona bizden izinsiz yetki deyip haklı olarak garantiyi siliyorlar. Eğerki root yapıp yazılımsal bir hatadan servise yollarsanız adamlar komple garantiyi silerler. Ama mesela şöyle bir durum var. Telefonun 2 türlü garantisi var. Donanımsal garanti birde yazılımsal garanti. Siz root veya rom işlemlerini yapacaksanız yazılımsal herşeyi kendiniz halledeceksiniz. Donanımsal birşey olursa servise yollarsınız . Adam size'' yok bu rootlu ben bunun anakartına bakmam'' demez yani. Root yapacaksanız yazılım garantisi kendiniz olun donanımsal garantide telefonun kendi servisi olsun.Ben rootladım ve romda kullanıyorum. Eee garantin gitti diyorsanız , zaten şuanda brick dışında (Brick çooooook zor oluyor telefonlarda) her türlü yazılımsal sorunu kendim araştırıp giderebiliyorum. Karar size kalmış ister yaparsınız ister yapmazsınız. Hadi hayırlı günler :D

• Beğen
Tepkiler: aykut234, sanalkabus0, ledayi2000 ve 4 diğerleri

fnldstntn

Üye
Güzel bi konu olmuş teşekkürler... Bende ilk android aldığım zamanlarda ilk olarak bu roo ve rom işini araştırdım...İlk yüklediğim romlarda biraz tedirgin oluyordum fakat alıştıktan sonra her romu denemeye başladım...

cukuleaks

Üye
    Konu Sahibi
Güzel bi konu olmuş teşekkürler... Bende ilk android aldığım zamanlarda ilk olarak bu roo ve rom işini araştırdım...İlk yüklediğim romlarda biraz tedirgin oluyordum fakat alıştıktan sonra her romu denemeye başladım...

Teşekkür ederim , böyle bi konuya ihtiyaç vardı :) Evet bende aynı şekilde ilk zamanlarım tedirgindim fakat biraz zaman sonra kendime güvenim geldi ve korkum 0 oldu. Şuanda şaka yapmıyorum nerdeyse hergün farklı rom kullanıyorum. Telefonum deneme tahtası gibi oldu :ehe

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Ne yalan söyleyeyim harika bir konu olmuş... :alkis

Ben de korkuyordum ama artık korkmuyorum c601'e nasıl root atarım şimdi...:ehe

cukuleaks

Üye
    Konu Sahibi
Ne yalan söyleyeyim harika bir konu olmuş... :alkis

Ben de korkuyordum ama artık korkmuyorum c601'e nasıl root atarım şimdi...:ehe
amaaaan abi ondan basit bişeymi var Allahını seversen :D Gerçekten istiyorsan söleyeyim sana 5 dkda bitiyor hack işlemi ... :oke:

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye

amaaaan abi ondan basit bişeymi var Allahını seversen :D Gerçekten istiyorsan söleyeyim sana 5 dkda bitiyor hack işlemi ... :oke:
Sizin gibi canavarlar varken milletin ne işi var serviste yahu... :alkis

Jelly Bean

Jelly Bean

Üye
Bende eskiden acemiydim ama şimdi telefonu bozup bozup tamir ediyorum :D
Gerçekten güzel konu :tşk:

• Beğen
Tepkiler: HacKLess
HolyCarboy

HolyCarboy

Üye
Konu gerçekten güzel olmus ellerine sağlık kardes bende daha android ile yeni tanısdım 2 hafta felan oluyor alalı telefonu
root romu şimdi arastırmaya basladım biraz daha bilgi sahibi olduktan sonra umarım baslarım
:oke:

TheMadness

TheMadness

Üye
Brick gerçekten çok zor. En fazla soft brick yapabilirsiniz o da çok zor. Hard brick bootloader işlemlerinde olabiliyor. :oke:

cukuleaks

Üye
    Konu Sahibi
Brick gerçekten çok zor. En fazla soft brick yapabilirsiniz o da çok zor. Hard brick bootloader işlemlerinde olabiliyor. :oke:

2tane soft brick yaptim ama cok zor olmasi. Anxa bnm gibi didik didik herseyi degistirmeye calisirsan yapabilirsin :ehe

Metalnemre777

Metalnemre777

Üye
cok basarili bi konu ama arada muhalefet yapmissin hani.ama akiciydi.bastan sokudum. tesekurler

Kerim.

Kerim.

Üye
çok güzel konu olmuş.eline sağlık :tşk:

• Beğen
Tepkiler: HacKLess
ibo1996

ibo1996

Üye
Çok açıklayıcı olmuş konu :tşk:

MasteLaa

MasteLaa