Sizce Kader Mi Yaşanır Yoksa Kaderinizi Siz Mi Yaşatırsınız.?*

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SnL.dracula

Üye
    Konu Sahibi
Sizce Kader Mi Yaşanır Yoksa Kaderinizi Siz Mi Yaşatırsınız.?*
arkadaşlarım sizce kader yazılanların meydana gelmesimidir. yoksa yapacaklarınızın yazılmasımıdır. herkesin gorusunu alıp sıze gercekten kaderın ne oldugnun yazmak ısterım. lutfen goruslerınızı yazın.
YADA SİZCE KADERİN ACIKLAMASINI YAPINIZ. ??

mAd_girL

mAd_girL

Üye
yazılanların meydana gelmesidir bence

abuvice

abuvice

Üye
Herşeyi kendin yaşarsın.Kader ikinci plandadır.. Planlı bir insansan herşey iyi gider..Düzensiz başı boşsan çoğu şeyin şansa kalmış..Yani kaderle alakası yok..

SnL.dracula

Üye
    Konu Sahibi
sanırım bıraz ıkıncı olan olarak bakmıssın kadere ama senın kendı goruslerın saygı duyarım. fakat gerceklerı ogrenıp o zaman da bır yorum yapmanı beklerım.

abuvice

abuvice

Üye
Bu böyle sürüp gider dostum Sen birinciyi istersin bende ikincinin doğru olduğunu söyler dururum...

SnL.dracula

Üye
    Konu Sahibi
EN ıyısı ben acıklayayım. YOKSAM anlasılmayacak. bu mevzukader demek ınsanın yazılı olan seylerı uygulaması degıldır. yanı bır kere sızın yazılan bırr seylerı yapmanız demek degıldır. kader demek . YAlnızca allahın ılerıde olacakları bılgıdınden ve sızın ırade nızı( yanı bır seyler yapma ıstegınızı) hesaba katıp kendı katındakı lev-i mahfuz yanı en buyuk kıtaba sızın yapacaklarınızı ıcecegınız su damlalarının sayısını kac kere nefes alıpp verecegınız kac kere harama bakacagınız felan herseyı yazmıstır. yanı sızın yaptıklarınız sızın davranıslarınızın bır sonucudur. sımdı benım ıradem bu acık kadına bak dıyor. sız acıp kader kıtabım bu konuda ne dıyor dıyıp kader kıtabınıza bakmazsınız cunku elınızde oyle bır kıtab yok. bakmak ıstedınız dıye bakarsınız ve netıce olarakta allah sıze baktırır. YANI sız ne yparsanız kendı ıradenızın bır sonucudur. kader allahın ılerıde olacakları bıldıgınden yazdıgı bır kıtabtır. olmus olayları ıceren bir kitab degıldır.

• Beğen
Tepkiler: 'Enver'
kardelenahmet

kardelenahmet

Üye
bu şuna benziyor : inandığın gibi yaşamassan yaşadığın gibi inanmaya başlarsın....:)

kurt bey

kurt bey

Üye
kader denilen şey hayatımızın köşe başlarıdır bence. yaşantımıza ciddi manada etkis olan şeyler kaderimizdir. ama yolda ayyaş gibi yürüyüpde arabanın altında kalmakda kader değildir. bilmem anlatabildimmi

kadriye

kadriye

Üye
bence kader bizim yaşadıklarımızda etkili,fakat tamamen değil.yani dönüm noktası,mucize diyolar ya burada biraz müdahele var hayatımıza.ama kendi seçimlerimiz,ideallerimiz uğrunda çabalarken,seçim yaparken kendimiz çiziyoruz.Allah"ın izin verdiği nefesle ve müsade ettiği kadar,,,diye düşünüyorum arkadaşım:D

C01aY

C01aY

Üye
Bence de yazılanların yaşanmasıdır.

iremm

iremm

Üye
kader yazılankların yerine gelmesidir ama bu bzm kötü birşey yaptığımızda ne yapayım kaderimde önceden yazılıymış bnm suçum ne gibi soru sorma hakkını tanımaz çünkü kader kavramında irede ön plandadır bu konuyla ilgili çok güzel bir şey okumuştum altta vereyim konudan farklıymış gibi gözüküyor ama yeri gelmişken vereyim birçok kişinin aklından kader kelimesi geçtiğinde bu soru geçiyordur eminim
Alıntı
Soru:
“Madem Cenâb-ı Hak ezelî ilmiyle benim ne yapacağımı biliyor, öyleyse benim ne kabahatim var?”

Cevap:
Bu cümlede iki tane fiil geçiyor: biri, “yapmak”, diğeri “bilmek”. Yapmak fiilinin öznesi: ben. Bilmek fiilinin öznesi: Cenâb-ı Hak. Yâni soru sahibi, “Ben yapıyorum, Allah da biliyor.” diyor. Ve sonra bize soruyor: Benim kabahatim ne? Ona nazikane şu cevabı veriyoruz: “Senin kabahatin o işi yapmak.”

;)

qirL1903

qirL1903

Üye
kader denilen şey hayatımızın köşe başlarıdır bence. yaşantımıza ciddi manada etkis olan şeyler kaderimizdir. ama yolda ayyaş gibi yürüyüpde arabanın altında kalmakda kader değildir. bilmem anlatabildimmi

süpersin..

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Haydaa.. :ss

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Güzel olmuş hortlaması :oke:

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
:hmmm

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
:kop: :kop: :kop:

Şimdi ben senin mesajını yanlış okudum ve öyle saçma bir şey yazdım değil mi Ata ?

:kop: :kop: :kop:

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Anlamadım ki ne yaptığını :ss

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Mesajlara müdahale olmadı değil mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...