Siz sucuk yediğinizi mi sanıyorsunuz

Sponsorlu Bağlantılar

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
Siz sucuk yediğinizi mi sanıyorsunuz
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, döner, geleneksel sucuk, pastırma ve kavurmanın da dahil olduğu et ürünleri tebliğinde değişikliğe hazırlanırken, ideal sucuğun ortalama maliyetinin 15 lirayı bulduğu ancak piyasada kangalı 2 liradan satılan sucukların bile bulunduğu bildirildi.

Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Atakan Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın, et ürünleriyle ilgili değişiklik için hazırladığı taslağı görüşe açtığını, önümüzdeki günlerde odanın da görüş ve önerilerinin alınacağını söyledi.

Taslağa ilk bakışta teknik olarak ciddi bir sorun görülmediğini ifade eden Günay, tebliğ sayesinde halkın sağlıklı et ürünü tüketmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Piyasada satılan birçok sucuğun sakatat ve soya gibi ürünlerden yapıldığını dile getiren Günay, şunları kaydetti: "Et ürünlerini mevzuatlara göre üreten firmalara sözümüz yok. Ancak, özellikle yoksulun talebini karşılamak adına yapılan ucuz sucuklar sağlığı tehdit ediyor. İdeal sucuğun ortalama maliyeti 15 lirayı buluyor. Bu maliyete, içine katılan et, baharat, katkı maddeleri, hijyen, işçilik, depolama, taşıma ve tüketiciye ulaştırma gibi birçok girdi dahil ediliyor. Buna rağmen piyasada kangalı 2 liradan satılan sucuklar var. Kilosu 6-7 liradan sucuk satılıyorsa kesin bir sorun var demektir. Nasıl ve nerede üretildiği, içinde ne olduğu belli değil. Bu ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor."

- "İSTEDİĞİNİZ KADAR DEĞİŞİKLİK YAPIN" -

Yapılacak değişiklikle sucuk gibi et ürünlerinin tanımının tam olarak yapılacağını ifade eden Günay, şunları kaydetti: "Burada sucuğun ana bileşenleri sıralanıyor ve buna göre üretim yapılması isteniyor. Tebliğ ve mevzuatla ideal formülasyonu getirmekle iş bitmiyor. Önemli olan üretim yeri ve piyasanın denetlenmesinin sağlanmasıdır.

Özellikle et ve süt ürünleri ile içeceklerin çok sık denetlenmesi gerekiyor.

Bunlar çabuk bozulabilen ürünlerdir. İdeal saklama koşullarında bekletilmezse, soğuk ortamda tutulmazsa çabuk bozulabilen ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen ürünlerdir. Siz istediğiniz kadar değişiklik yapın, kurallar koyun, yeterli denetim sağlanmazsa piyasada kangalı 2 liradan sucuk satışı devam eder.

Denetimlerin istenilen seviyede olması için özellikle gıda mühendisleri istihdam edilmelidir. Laboratuvar alt yapılarının iyileştirilmesi de gerekiyor. Mevcut personel ve laboratuvar alt yapısı ise denetim yapmak zor."

• Beğen
Tepkiler: Lord_oF_Dark, tragedie, mekanik ve 1 kişi daha

acati

acati

Üye
Bu soruya cevabım koca bir EVET. Zira evimizde kendimiz içini hazırlayıp, beze dolduruyoruz. Ev sucuğu oluyo, tadına doyulmuyo....

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
zaten onu haberdede belirttiği gibi o ucuz sucukları alanlara yiyenlerre söylüyor afiyet olsun:ehe:ehe

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
buram buram:ehe

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Sucuk kaliteli olmalı :) Çünkü ucuz ürünlerin içinde ne olduğu belli olmuyor :D

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
kasap sucuk olcak şimdi:)

Godfather

Godfather

Üye
Bir kayserili olarak kendi sucuğumuzu kendimiz yaparak %100 kaykı maddesi olmadıgından Sucuk yediğimi zannediyorum ben :D

--------------- Ekleme ---------------

sonra koku yayıyorsunuz dimi..:ehe

ne demezsin abi :ehe:ehe

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
afiyet olsun hasan yolla bizede:ehe

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
eyvaalah sağolasın:ehe

dinccine

Üye
Off ya biz evde bol baharatlı sucuk yapıoz bina kokuyo resmem bina değil sannki aş evi :D

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
bina kokusunu boşver insan kendi kokuyo pastırmada öyle
bakalım erman hoca ne yorum yapmış:D

mekanik

Üye
sucuksuz da olmuyo...

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
aynen:kop:

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
kesinlikle ucuz almayın ve güvenilir marka alın. Ve tamamen dana eti olursa süper olur :)

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Sucuklar hortlamış:D

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
hhahahah :d: hortladı abi kayserdiden yolla bir kangal sucuk:D