sınavda matematikten sallarsam sözeli etkiler mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
sınavda matematikten sallarsam sözeli etkiler mi?
gayet ciddi ve açık bir soru. merak ediyorum. matematik hiç yapamıyorum. zaten gideceğim bölüm sözel. şimdi ben bu sınavda son çare olarak aklıma bu fikir dank etti. çünkü 0.5 olayından dolayı dgs puanım hesaplanmamıştı. o zaman keşke bir kaç tane matematikten sallasaydım belki tutardı.

şimdi soru şu. eğer matematikte yanlış çıkarsa türkçe'yi etkiler mi? mattaki yanlışlar türkçedeki doğruları götürür mü? türkçedeki neti düşürür mü? aynısı yksde de geçerli midir? cevaplarsanız sevinirim. çünkü çok stres yapmaya başladım bu konuyu. kılavuzda yazıyordur ama uzun diye bakamıyorum.
Mesaj birleştirildi:

mattan 0.5 net yapsam içim rahat edecek ama 1 soru bile yapamıyorum. bakıyorum anlamıyorum. ortaokuldayken az da olsa bir şeyler yapardım.
Mesaj birleştirildi:

mantıken üniversiteler ya sözel ya sayısaldan alıyor. o zaman etkilemeemsi gerek. umarım öyledir. zaten büyük ihtimal sallayacağım da bundan emin olursam tüm matematiği sallayabilirim. hem yks hem dgsde.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Eskiden 3 yanlış bir doğruyu götürür muhabbeti vardı. Sonra yanlış hatırlamıyorsam bunu 4 e çıkarmışlardı. Bu sistem artık yoktur. Bende matematikte hep sallardim ancak sözelden iyi puanlar cıkartamazsan senin için sıkıntı olur. Sallamasyon yapmak yerine biraz kafa yormanı tavsiye ederim. Mutlaka yapabileceğin sorular çıkacaktır karşına.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2553318

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Eskiden 3 yanlış bir doğruyu götürür muhabbeti vardı. Sonra yanlış hatırlamıyorsam bunu 4 e çıkarmışlardı. Bu sistem artık yoktur. Bende matematikte hep sallardim ancak sözelden iyi puanlar cıkartamazsan senin için sıkıntı olur. Sallamasyon yapmak yerine biraz kafa yormanı tavsiye ederim. Mutlaka yapabileceğin sorular çıkacaktır karşına.
motivasyon ve tavsiye için teşekkür ederim. tabii ki çabalayacağım. olmazsa sallayacağım. şimdi genelgeyi okuyayım. ben de 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor diye hatırlıyorum. ama sistem değişti belki o da değişmiştir. eğer değiştiyse en azından içim rahat olur.
Mesaj birleştirildi:

yks 2020 kılavuzunda şu şekilde yazıyor:

"Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır."

"Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır."

yani buradan 4 yanlış bir doğruyu götürüyor anlamı çıkıyor. fakat matematikten salladığımda diğerlerini etkilemeyecek. doğru mu anladım?
Mesaj birleştirildi:

dgs 2020 kılavuzunda ise bu şekilde: " Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır."

belki merak edenler internette arattığında buraya denk gelir ve kolayca bulabilmem için burada kalsın bunlar. içim bir nebze rahatladı. fakat merak ettiğim bir konu da şu. matematikte tüm hepsini a işaretlesem 0.5 ham puan garanti olur mu?

Son düzenleme:
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
İnan bana bu konulardan zerre kadar anlamıyorum. Tek bildiğim 4 yanlışta bir doğrunun gitmesi bu da zaten doğrudan puanını düşürüyor. Yıllardır olan en saçma sistem.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2553318

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
İnan bana bu konulardan zerre kadar anlamıyorum. Tek bildiğim 4 yanlışta bir doğrunun gitmesi bu da zaten doğrudan puanını düşürüyor. Yıllardır olan en saçma sistem.
evet bu aşırı saçma. 4 yanlış yaptıysan neden bir doğrunu götürür ki? mantıklı bir açıklaması yok. fakat bir testin diğer testi etkilememesi yerinde olmuş.

Weber2

Üye
Bilmiyom

Baydırman

Baydırman

Moderator
Her şeyi salla çayı demle hacı :çay: