Sıkça Sorulan Sorular [Xperia Z2]

Sponsorlu Bağlantılar

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Sıkça Sorulan Sorular [Xperia Z2]
Gelen sorulara bakarak ve gelecek sorulara karşı böyle bir konu açayım dedim. Root/BL/CWM vs ilgili.

1.Cihazınız modifiyeli güncelleme alamıyor olayı...

+Root ile alakalı bir durum değildir, sadece bootloader açıksa güncelleme alamazsınız. Daha doğrusu PC Comp. ile ya da Update service ile güncelleme alamazsınız. Kendiniz internetten .ftf dosyasını(yeni yazılımı) indirip flashtool ile flashlayabilirsiniz. Böyle bir durumda cihaz rootlu ise root gider. (bknz:flashtool)

2.Telefonu pcye bağladım ama görmedi.

+Demek ki driverlar yüklü değil. indirebilirsiniz.
-Nasıl yüklüyoruz?
+Bilgisayarım'a sağ tıklayın> Yönet>(Bilgisayar yönetimi(comp. management) gibi bir şey açılacak). Burada cihazınız bilinmeyen cihaz olarak görünüyor olması gerek. Sağ tıklayın. Özellikler'i seçip üst sekmeden sürücülere gelin. Sürücüleri güncelle seçeneğini seçin, elle güncelle, driverın yolunu gösterin.

YA DA

+ (.exe normal next next diyerek kurulum yapacaksınız) kolayca yükleyin.
Windows 8'de yüklemek için önce basit birkaç ayar yapmanız gerek. (yine bknz: flashtool konusu en altta resimli anlatımı var.)

3.Uygulamaları hafıza kartına taşımak için;

+Evet, root yapmalısınız. Sonra aracı programlar var, link2sd gibi.

4.DRM Keys/TA Backup... O.o

+BL açtığınızda DRM keys silinir ve bazı şeyler buna bağlıdır. Mesela BraviaEngine2 gibi... Yani BA2 çalışmaz drm keys yoksa. (XZ'de bu sorun olmuştu.) Z1'de BL açınca kamera uygulaması çalışmaz olmuştu. Tabi bunlar sonradan hep düzeltildi. Z2'im olmadığı için sadece okuduğumu paylaşıyorum, yazılanlara göre ne xloudda ne x-realityde ne de başka bir şey de sorun olmamış. Ama hep yazarlar BL açma konularında "önce TA Partition yedeği alın" diye. Bu yedeği tekrar flashladığınızda drmkeyleriniz geri gelmiş olacak. Sanki hiç BL açmamışsınız gibi.

TA Partition yedeği almak için ufak bir araç:

BL açmak isterseniz: Flashtool Rehberi | Flashtool Nedir? | Flashtool Kullanımı | Resimli Anlatım | Bootloader |Güncel| - MaxiCep
(Önce TA yedeği alın.)

4.1.Sony ne demiş?

+

Basitçe diyor ki; BL açtığınızda garanti dışına çıkarsınız! Ve en alt paragrafta diyor ki; DRM güvenlik anahtarları silindiğinde kamera eskisi gibi olmayabilir. Gürültü giderici algoritma silinebilir, düşük ışıkta eski performansı vermeyebilir vs. -ebilir +abilir. Korkutucu duruyor tabi biraz. Üstteki linklerdeki kullanıcılar Z2'lerinde sorun yaşamamışlar.

5.BL Açarsam...

+Güncelleme alamazsınız. 1.maddeye bakın.
+BL açmadan root yapma yöntemleri vardır.(Şuan var da olabilir yok da olabilir, android sürümü güncellendikçe genellikle eski root yöntemleri geçersiz oluyor yenileri geliyor.)
+BL açarsanız custom kernel flashlayabilirsiniz. Doğal olarak CM gibi custom romları da kurabilirsiniz.

6.Telefonla konuşurken sadece 1 hoparlör çalışıyor.

+Bence bu bir sorun değil. Sanki bir bugmış da ileri de düzeltilirmiş gibi düşünmeyin. Neden bilmiyorum, adamlar öyle yapmış. Gerek görmemişlerdir. Yine de bunu dert eden çok kişi olsa gerek ki

7.Nasıl ROOT yaparız?

+ (Xperia Z2 firmware 17.1.A.2.55/.69) (BL Açık ya da Kapalı iki türlü de çalışır.)
Aynısının detaylı anlatımı:
(Daha yüksek/yeni sürümlerde çalışmayacaktır bu yöntem.)

+.167 ile biten son sürümde root için:
Direk stock rom'un rootlu versiyonu; recoveryden full wipe yapıp flashlayabilirsiniz:

İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.

8.BL Kapalı iken Recovery Yüklemek:

+

Sorular geldikçe eklerim, sanıyorum.

Selamlar...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: yakupb03, TeknoÖmer, wwwhmz ve 1 kişi daha

Akhtoher

Akhtoher

Üye
Bu konu bir harika dostum eminim çok büyük bir kitle sorularının cevabını bu konuda bulacaktır. :tşk:

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim. :D

• Beğen
Tepkiler: Akhtoher

e.c.g

Üye
Teşekkürler :)

Muhammet DEDE

Muhammet DEDE

Üye
Cok ısınıyor telefon ve kamerası oldukca ıyı olmasına karsın o led flaş nedir abi Samsung’un en dandik telefonları bile floresan gibi aydınlatıyorken..

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
@-qarapapaq- sen Z2 konularına niye merak saldın yoksa Nexus 5'i sevmiyor musun :ehe Z 2 mi var yakınlarında ?

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
@-qarapapaq- sen Z2 konularına niye merak saldın yoksa Nexus 5'i sevmiyor musun :ehe Z 2 mi var yakınlarında ?

Çok soru geliyordu Z2 hakkında. Bir yerden sonra ben de direk konusunu açayım bari dedim. Nexus'umdan acayip memnunum. :D

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Furkan Emekli ve TeknoÖmer
Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Beyler ben iPhone 6'dan vazgeçtim. Kardeşim de alacağı için çok pahalıya geliyor. 2 telefon yaklaşık 5 bin lira ediyor. O yüzden Sony Z2 ilgimi çekti. Sizce alınır mı ? Bi de "bizdeuygun" adlı siteden almayı düşünüyorum. İthalatçı firma garantili. Sıkıntı olur mu ? Alırsam ekran koruyucu olarak temperli cam düşünüyorum. Bi de silikon alırım. Telefondan şikayeti olanlar çok o yüzden biraz korkuyorum. Kamera sıkıntılı , kasa açıklığı , şebeke sorunu falan bunlardan birisi olursa garanti değiştir mi ? Yorumumlarınızı bekliyorum.

@-qarapapaq-
@teknolojibaronu
@~N.A.W.Y~
@papakudioflu
@Nextman

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Beyler ben iPhone 6'dan vazgeçtim. Kardeşim de alacağı için çok pahalıya geliyor. 2 telefon yaklaşık 5 bin lira ediyor. O yüzden Sony Z2 ilgimi çekti. Sizce alınır mı ? Bi de "bizdeuygun" adlı siteden almayı düşünüyorum. İthalatçı firma garantili. Sıkıntı olur mu ? Alırsam ekran koruyucu olarak temperli cam düşünüyorum. Bi de silikon alırım. Telefondan şikayeti olanlar çok o yüzden biraz korkuyorum. Kamera sıkıntılı , kasa açıklığı , şebeke sorunu falan bunlardan birisi olursa garanti değiştir mi ? Yorumumlarınızı bekliyorum.

@-qarapapaq-
@teknolojibaronu
@~N.A.W.Y~
@papakudioflu
@Nextman

9.Kasım vay be... Bu mesaja cevap yazdığıma eminim, demek ki göndermemişim. :D

------------

Konuyu güncelledim.

• Beğen
Tepkiler: Furkan Emekli

burakicyar

Üye
Eline sağlık kardeşim, güzel paylaşım olmuş.

erknayn

Üye
Öncelikle paylaşımınız için emeğinize sağlık ben bl açıp custom kernel yükleyip drm key nasıl geri getiricem backup ta aldım ancak custom kernel yüklüyken restore yapamıyoruz nadıl olacak yardım lütfen

Üst Alt