SII Odin ile ROM Yükleme Anlatımı

Sponsorlu Bağlantılar

hakan_710

hakan_710

Üye
    Konu Sahibi
SII Odin ile ROM Yükleme Anlatımı
Evet arkadaşlar şimdi sizlere çoğu arkadaşımızın yaparken sıkıntı çektiği yada eksik yaptığı durumlarda telefonundan tam olarak verim alamamasına neden olan ROM yükleme işlemini anlatmaya çalışacağım. Ben yazmak için emek sarfetti isem lütfen siz de sonuna kadar okuyun ve yanlış bir işlem yapmayın. (Not: Bu konuda ‘stock’ yani Samsung tarafından yayınlanan resmi rom yüklemeleri anlatılacaktır.)

Rom yükleme işlemini eğer anlattığım şekilde yaparsanız telefonunuz sorunsuz ve ilk aldığınız gün ki kadar temiz olacaktır.

Bilen arkadaşlarımız vardır romlar çıktığından kısa bir süre sonra Sammobile’da yayınlanmaktadır. Dilerseniz oraya üye olup telefonunuza uygun olmak koşuluyla istediğiniz bir romu indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken temiz bir kurulum için hangi romu kullanırsanız kulanın anlattığım adımlara uymak olacaktır.

Şimdi rom dosyaları hakkında kısa bir bilgi verelim. Genelde romlar tek dosya şeklinde olup uzantıları .tar.md5 şeklindedir. Bazıları ise 3 parçalı diye tabir edilir ve içerisinde PDA, MODEM (phone) ve CSC dosyası bulunur. İkisi arasında genel anlamda bir fark yoktur. Sadece yükleme şeklinde çok küçük bir fark vardır.

Şimdi Rom yükleme işlemine başlamadan önce gerekli programları yazalım.

• Kies ( bilgisayarınızın telefonunuzu sorunsuz şekilde tanıması ve yükleme işlemi gerekli olan driverlar için )
  • Odin (1.85 yada 3.04 sürümü olabilir istediğinizi kullanabilirsiniz)
  • Rom dosyamız (Sammobile dan indirdiğimiz tek yada 3 parçalı rom)
  • Usb kablosu
  • Ve son olarak biraz kabiliyet ve cesaret :D

**Kies’i yükledikten sonra telefonunuzu bir kez bağlayıp driver ların yüklenmesini bekleyin. Sonrasında Kies le işimiz yok.

Evet, şimdi gerekli programları ve dosyaları indirdikten sonra geriye çok fazla bir işlem kalmıyor. Unutmadan şunu da belirtelim telefonumuzun sorunsuz çalışması için rom yükleme işleminden önce fabrika ayarlarına döndürmemiz gerek bu sayede telefonumuzdan tam verim alacağız. Şimdi bu işlemi daha önce yapanlar vardır fakat ilk defa yapıyor iseniz merak etmeyin çok basit bir işlem. Yapmanız gereken herşeyi ayrıntısına kadar yazacağım. İşlemlere harfiyen uyduğunuz takdirde Romunuzu sorunsuzca yüklemiş olacaksınız.

Yükleme işlemine geçmeden lütfen kişisel verilerinizi yedeklediğinizden emin olun (rehber, takvim vs.). Normal şartlarda dahili yada hafıza kartınızın içeriği hiçbir şekilde silinmez. Telefonunuzu açtıktan sonra dilerseniz biçimlendirme yapabilirsiniz.

Yüklemeye son hazırlık olarak telefonumuzu fabrika ayarına sıfırlayacağız. (ki yazılım işleminden sonra olduk olmadık yerde ‘durduruldu’ ‘kapatıldı’ hatası almayasınız)

Fabrika Ayarına sıfırlama işlemi için RECOVERY modunu kullanacağız. Yapmanız gerekenleri sırası ile yazıyorum harfiyen uyunuz.

1- Telefonu kapatın.

2- Ses artırma + Home + Power tuşlarına aynı anda basılı tutup ekranda Android logosu gelene kadar bırakmayın. Siyah bir zemin üzerinde Mavi yazılı satırlar görürseniz işlem başarılı olmuştur.

3- RECOVERY moda girdikten sonra ses kısma ve artırma tuşları yardımı ile ‘wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelip ‘power’ tuşuna bir kez basın. Yeni bir menü gelecek. Bu menüden ‘yes – delete all user data’ yazan seçeneğe gelip ‘power’ tuşuna birkez daha basın.

4- Şuanda RECOVERY modunun ilk açıldığı konuma geldiniz. Burada ‘wipe cache partition’ seçeneği üzerine gelip ‘power’ tuşuna basın.

5- Tekrar RECOVERY modunun başına geldiniz ‘reboot system now’ seçeneğine gelip ‘power tuşuna basınız.

6- Şimdi ister batarya sökün isterseniz de telefonunuz açılıp ekrana ‘pin kodu’ yada ‘dil şeçim ekranı’ gelince HİÇBİR AYAR YAPMADAN telefonunuzu kapayın. Kesinlikle ve kesinlikle ayar yapıp telefonu tam olarak yeniden açmayın

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz fabrika ayarına sıfırlanmış olacak. Geriye sadece ROM yükleme işlemi kaldı.

Zaman kaybetmeden Rom yükleme işlemine geçelim. Gereken program ve dosyalarımızı zaten daha önceden hazırlamıştınız. İndirmiş olduğunuz Rom dosyasını ve Odin i ayrı ayrı klasörler içine çıkarın. (Dosyalar zip yada rar ile sıkıştırılmışsa)

Şuan telefonumuz kapalı şekildeydi. Şimdi Odin i açalım ekranda basit bir arayüz gözüküyor. Bizim işimiz sağ tarafta bulunan PDA, CSC ve modem kısmı ile. Diğer kısımlara bilmediğiniz taktirde hiç dokunmayın yada bilen birinden destek alın.

ROM YÜKLEME işleminde yapılacaklar;

1- Odin i açın ve programın sol kısmında ‘Auto reboot’ ve ‘F. Reset time’ dışındakilerin İŞARETLENMEMİŞ olduğunu teyit edin.

2- Şimdi Odin i kenara bırakıp telefonumuzu DOWNLOAD moduna alacağız. Telefonumuz kapalı iken ses kısma + home + Power tuşuna ekranda yazılar gelene kadar basılı tutun.

3- Ekranda CONTINUE kelimesinin karşılığında yazan Volume UP (SES AÇMA) tuşuna bir kez basın. Ekranda Android logosunu ve Downloading yazısını gördüyseniz diğer adıma geçin.

4- Telefonumuz şuan Download modda geriye çok az bir işlem kaldı. USB kablosunu takın. (ODİN açık bir şekilde bekliyordu)

5- USB taktığımız sırada bilgisayarınızın bildirim kısmında driver yükleniyor der ise driverların yüklenmesi için biraz bekleyin. Driverlar yüklenince Odin de ‘İD COM’ yazısının bulunduğu kısmın renk değiştirdiğini ve ‘COM ID:5’ tarzı bir uyarı gösterdiğini gördüğünüzde ROM atma işlemine başlayabiliriz.

6- Odin e geliyoruz. ROM dosyamız TEK parçalı ise işimiz çok basit yapmamız gereken tek şey PDA sekmesine tıklayıp ROM dosyamızı nereye attı isek seçip START tuşuna basıyoruz ve işlem tamamlandığında ayarlarımızı yapıp telefonumuzu kullanmaya başlayabiliriz.

7- ROM dosyamız 3 parçalı ise PDA kısmına isminde ‘CODE’ geçen dosyayı, PHONE kısmına isminde ‘MODEM’ geçen dosyayı ve son olarak CSC kısmına isminde ‘CSC’ dosyayı yerleştirip START tuşuna basıyoruz bittiğinde telefonumuzu kullanabiliriz.

NOT: Bu işlemler sırasında kesinlikle Re-Partition kısmı işaretli olmayacak. Sammobile’dan indirdiğiniz ROMUN içerisinde PİT dosyası yada .dll dosyası bulunabilir onları kullanmayacağımız için silebilrsiniz yada bırakın öylece kalsın.

HERŞEYİ AYRINTISINA KADAR ANLATTIĞIMI DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN RESİM EKLEYİP KAFA KARIŞTIRMAK İSTEMİYORUM. YAPAMADIĞINIZ TAKILDIĞINIZ BİR YER OLURSA LÜTFEN BİLMEDİĞİNİZ BİR İŞLEMİ YAPMAYIN VE YARDIM İSTEYİN. YAPTIĞINIZ HER İŞLEM SİZİN SORUMLULUĞUNUZDA OLUP OLUŞABİLECEK HERHANGİ BİR ZARARDAN SORUMLU DEĞİLİM. EĞER BEĞENDİ İSENİZ … GERİSİNİ SİZ ANLADINIZ :)

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Erkan1520, aşikar53, Kurtuluş40 ve 3 diğerleri

Samet.25

tesekkürler yakında işime yarıcak :D

• Beğen
Tepkiler: hakan_710
calypso16

calypso16

Üye
dostum çok teşekkürler sade anlatımın sayesinde çok kısa sürede yükledim.tekrar teşekkürler
not:kies kullanmıyordum ama güncelleme için kurdum ve aygıt yüklenmedi dedi başta kapatıp devam ettim heralde bişey olmaz

hakan_710

hakan_710

Üye
    Konu Sahibi
dostum çok teşekkürler sade anlatımın sayesinde çok kısa sürede yükledim.tekrar teşekkürler
not:kies kullanmıyordum ama güncelleme için kurdum ve aygıt yüklenmedi dedi başta kapatıp devam ettim heralde bişey olmaz
romu attın ve çalışıyosa sıkıntı olmaz. olursa da artık yöntemi öğrendin istediğin zaman düzeltirsin ;)

calypso16

calypso16

Üye
güncelleme sonrası recovery'den wipe falan yapmak gerekmiyor heralde

• Beğen
Tepkiler: beruk
paşa06.40

paşa06.40

Üye
Şuan telefonumuz kapalı şekildeydi. Şimdi Odin i açalım ekranda basit bir arayüz gözüküyor. Bizim işimiz sağ tarafta bulunan PDA, CSC ve modem kısmı ile. Diğer kısımlara bilmediğiniz taktirde hiç dokunmayın yada bilen birinden destek alın.
burda modem kısmı yok odinde

calypso16

calypso16

Üye
burda modem kısmı yok odinde
gerek olmadı ki modem kısmına

paşa06.40

paşa06.40

Üye
rardan iki dosya çıktı i9100xwls diye bişey diğeride ss_dl.dll. burayı bi aciklarmısın

paşa06.40

paşa06.40

Üye
- Şuanda RECOVERY modunun ilk açıldığı konuma geldiniz. Burada ‘wipe cache partition’ seçeneği üzerine gelip ‘power’ tuşuna basın.

bundan sonra yes wipe cache mi diyoruz

hakan_710

hakan_710

Üye
    Konu Sahibi
rardan iki dosya çıktı i9100xwls diye bişey diğeride ss_dl.dll. burayı bi aciklarmısın
açıklamadan önce istersen konuyu bir tam oku. herşeyin cevabı var. ben o kadar yazıyorum sen okumaya eriniyosun. lütfen yapmayın böyle yaa.

paşa06.40

paşa06.40

Üye
ilk defa yaptığım bişey yanlışlık yapmak istemiyorum. partlı rar demişsin o yuzden sordum

hakan_710

hakan_710

Üye
    Konu Sahibi
ilk defa yaptığım bişey yanlışlık yapmak istemiyorum. partlı rar demişsin o yuzden sordum
sende haklısın dostum ama bak hepsini yazdım oraya. haa yine sıkıntı oluyosa sor tabi elimizden geldiğince yardımcı oluruz

paşa06.40

paşa06.40

Üye
allah razı olsun. ıd:com yazısının altında com ıd diye bi uyarı cıkma 0: com 11 diye bişey çıktı

calypso16

calypso16

Üye
açıklamadan önce istersen konuyu bir tam oku. herşeyin cevabı var. ben o kadar yazıyorum sen okumaya eriniyosun. lütfen yapmayın böyle yaa.
aynen herşey tek tek adım adım anlatılıyor

hakan_710

hakan_710

Üye
    Konu Sahibi
paşa06.40

paşa06.40

Üye
allah razı olsun kadeş yukleme bitti telefon açılıyo şuanda. kusura bakma kafanı şişirdim sorularımla teşekkürler

vegatablo

vegatablo

Üye
yeni rom hepimize hayırlı uğurlu olsun kardeşim sende çok güzel anlatmışsın teşekkürler şu anda kuruluyor

mesut011980

Üye
selam kardes senın verdıgın lınkı ındırdım lion rom Lion-I9100-V1.0 odınle nasıl yukluyecegız bunu tek sorun yukleme lınkı tek parca degıl

zortezurtek

zortezurtek

Üye
Yazdıklarını adım adım yaptım ve kurdum. Bi sorun yok. Teşekkürler, ellerine sağlık. :)

Üst Alt