Sigara Cildin Düşmanı

Sponsorlu Bağlantılar

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Sigara Cildin Düşmanı
Uzmanlar günde içilen bir paket sigaranın insanın cilt dokusunun yaklaşık bir gün boyunca yeterli oksijen almasını engelleyebileceğini belirtiyor.
<div align="center"></div>
Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Özgöztaşı,
bir tek sigaranın insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasını engellediğini söyledi.

Özgöztaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde içilen bir paket sigaranın insanın cilt dokusunun yaklaşık bir gün boyunca yeterli oksijen almasını engelleyebileceğini belirtti.

Sigaranın ana maddesi olan nikotinin derideki kan damarlarında daralmaya yol açıp damarın beslediği dokunun yeterli oksijen almasını engellendiğini, bu durumun ciltteki yaraların iyileşmesinde gecikmeye
yol açtığını ifade eden Özgöztaşı, şöyle konuştu:

&#39;&#39;Bir tek sigara insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasını engelliyor. Sigara ciltte kırışıklıkların artmasının yanı sıra çok ciddi hastalıklara neden oluyor. Sigara özellikle kadınlarda yüz bölgesindeki kırışıklıkların artmasına ve cildin daha soluk olmasına sebebiyet veriyor. Bunun nedeni sigaranın derideki kolejen ve elastik liflerde bozulmaya neden olması. Bu durum ultraviyole ışınlarla birleşince kırışıklık oluşumu daha da artıyor.&#39;&#39;

Koltuk altında ve kasıklardaki iltihaplanmanın ya da avuç içlerinde ve ayak tabanlarında görülen sedef türü bir hastalığın sigara içenlerde daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Özgöztaşı, &#39;&#39;Sedef hastalığının formu olan bu cilt hastalığının, sigara içenlerde içmeyenlere oranla 7 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir&#39;&#39;
dedi.

Cilt kanserlerinin sigara içenlerde daha sık görüldüğünü, bunun nedeninin sigaranın bağışıklık sistemine baskılayıcı bir etki yapması olduğunu ifade eden Özgöztaşı, şöyle devam etti:

&#39;&#39;(Malin melenom) denilen cilt kanseri sigara içenlerde daha ağır seyrediyor ve kötü sonuçlar doğurabiliyor. Genital bölgedeki ve dudaktaki kanser türleri de sigara içenlerde daha sık görülüyor. Ağız içinde görülen beyazımsı plakaların daha sora kanserleşme riski var.
Bu da çoğunlukla sigara içmeyle birlikte görülüyor. Diş eti hastalıklarına da sigara içenlerde daha fazla rastlanıyor.&#39;&#39;

Özgöztaşı, ayak parmaklarındaki damarların daralmasıyla doku ölümüne neden olabilen &#39;&#39;burger&#39;&#39; hastalığının, sigara içenlerde daha çok görüldüğünü, hastalığın tedavi edilmemesinin ayak parmaklarının kesilmesine kadar varan ciddi sonuçlar doğurabildiğini vurguladı.

Sigara içenlerin saçlarının daha erken beyazladığının
belirlendiğini ifade eden Özgöztaşı, &#39;&#39;Pasif içicilerin ciltleri, aktif içiciler kadar olmasa bile bu tehlikelerle karşı karşıyadır&#39;&#39; diye konuştu.

Özgöztaşı, sigaranın ciltte oluşturabileceği olumsuz etkileri önlemenin tek yolunun sigarayı bırakmak olduğunu kaydetti.

internethaber.com

Caine

Caine

Üye
ben günde 2 paket iciyorummm. aboooooooowww vay halime her kötü yan&#305;n&#305; bilirdimde birde bu ç&#305;kt&#305;. yaw bu sigaran&#305;n iyi bir yan&#305; hiçmi yok bilgiler için t&#351;kler abim

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Resimdeki amcada çok güzelmiş..

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Vay resimdeki hale kimseyi düşürmesin Allah..

Nike

Üye
Beyler bunu asla unutmayın her yararlı şeyin bir zararı vardır

midnight

midnight

Üye
Sigara;İlk dostum,son düşmanım..

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
sigaranin tek bir yarari varmiki zaten cildede olması dogaldır

cllgr

cllgr

Üye
zararları say say bitmiyor meredin,kim icad etdiyse o bile bu kadarı tahmin etmemiştir.dünyanın başına dert çıkardı,keşke bırakmakda ,başlamak kadar kolay olsaydı.

tofy

Üye
teşekkürler bilgi için haberci gerçekten çok doğru bir konuyla aydınlatmışsın üstelik yaralarında iyileşmesini geciktiriyor ve her doktor sigara içiyor musun eğer içiyorsan daha etkili bir ilaç vermem gerekiyor diyor

aTTra

Üye
Doktorlar öyle diyorlar ama, genelde; yani en azından benım tanıdıgım doktorlar sigara kullanıyor.

a21a

a21a

Emekli Yönetici
<div class='quotetop'>(aTTra &#064; Dec 4 2005, 07&#58;56 PM) [post=221734]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Doktorlar öyle diyorlar ama, genelde; yani en azından benım tanıdıgım doktorlar sigara kullanıyor.
[/b][/quote]

ben de içiyorum yalan yok...1 hafta öncesine kadar günde 1.5 paket idi.. 1 haftadır günde 2-3 tane...
bir kaç güne kadar bu illetten kurtulacağım inşallah. amin.

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
amin keşke kimse sigara içmese ( alerjimi azdırıyoda )

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(a21a &#064; Dec 4 2005, 08&#58;02 PM) [post=221740]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
<div class='quotetop'>(aTTra &#064; Dec 4 2005, 07&#58;56 PM) [post=221734]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
[/b][/quote]

ben de içiyorum yalan yok...1 hafta öncesine kadar günde 1.5 paket idi.. 1 haftadır günde 2-3 tane...
bir kaç güne kadar bu illetten kurtulacağım inşallah. amin.
[/b][/quote]

Arkadaşlar kötü örnek örnek değildir olmamalıdır
Ayrıca sigaranın tek faydası Tekel i zengin etmesi başka da bi yararını en azından ben bilmiyorum
Güleriz ağlanacak halimize

jöly

Üye
bilgi için sağol haberci
zararı olduğunu bile bile içiyorum ben örneğin babamın acil bırakması lazım damarları tıkalı çünkü ama bırakamıyor
bence gençler hiç içmemeli içenlerde bırakmalı
ben de bırakmay çalışıyorum
artık 13 yaşındakiler bile içiyor sigara

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Benim hayat tecrübem ve felsefemde şöyle bir anlayış var.
Eğer zararlı bir şeyi isan sağlığı açıından yasaklamak istiyorsan o insanın o kötü alışkanlığından vazgeçmesini istiyorsan ya da yakınlarına bu illetin çok zararları vardır içmeyiniz diyecekseniz önce kendiniz o yasağı çiğnememiş olacaksınız.
Sigara içiyorsan çocuğuna veya en yakınlarına bile sigara içme sağlığa zararldır sözü asla tesir etmeyecektir bunu bilmek lazım.En azından sizin sözünüz içmeyenin söyleyeceği kadar tesir etmeyecektir diye düzeltiyorum İlave ediyor ve en güzel örnek ise Sigaranın üzerinde sağlığa zararlıdır vs yazı yazdığı halde bunu devlet eliyle vatandaşına satması gibi bir şey.Belki örnek pek uymadı ama buna benzer bi şey işte

a21a

a21a

Emekli Yönetici
<div class='quotetop'>(Haberci &#064; Dec 5 2005, 12&#58;37 AM) [post=222025]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Benim hayat tecrübem ve felsefemde şöyle bir anlayış var.
Eğer zararlı bir şeyi isan sağlığı açıından yasaklamak istiyorsan o insanın o kötü alışkanlığından vazgeçmesini istiyorsan ya da yakınlarına bu illetin çok zararları vardır içmeyiniz diyecekseniz önce kendiniz o yasağı çiğnememiş olacaksınız.
Sigara içiyorsan çocuğuna veya en yakınlarına bile sigara içme sağlığa zararldır sözü asla tesir etmeyecektir bunu bilmek lazım.En azından sizin sözünüz içmeyenin söyleyeceği kadar tesir etmeyecektir diye düzeltiyorum İlave ediyor ve en güzel örnek ise Sigaranın üzerinde sağlığa zararlıdır vs yazı yazdığı halde bunu devlet eliyle vatandaşına satması gibi bir şey.Belki örnek pek uymadı ama buna benzer bi şey işte
[/b][/quote]

kesinlikle haklısın.. bir söz vardır imam gaz çıkarırsa cemaat .............. zaten bir haftadır 20 yıllık alışkanlığımı bırakma çalışmasındaydım.. dün ve bugün içmedim.. içeceğimi zannetmiyorum.. darısı
bırakmak isteyenlerin başına..

mudex1234

Üye
bırakmak istiyorsanızz iradenizde güclüyse ona yardımcı olacak bi şey var ( NİKOTİN SAKIZI ) ECZANELERDE BULUNUR...

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Nerden buldun bu konuyu Hasan:D

izmirligenc

izmirligenc

Üye
yil 2005 ve yil 2010 ama bilgi saglam :oke:

Üst Alt