SD Kart Şifreliyken Telefon Bozuldu

Sponsorlu Bağlantılar

 • 20 Ekim 2017
 • 1041 Okunma
 • 8 Cevap

 1. 20 Ekim 2017 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Arkadaşlar merhaba. Şu konuda bahsetmiştim cihazım bozuldu, servise gitti, anakart değişmiş. Cihaz tamir edildi diye sevinirken başıma ilginç bir olay geldi. Cihaz bozulmadan önce 64 GB'lık SD Kart takılıydı ve şifreleme açıktı. Şimdi cihaza takıyorum kart görünmüyor. PC'ye takıyorum; "Anahtarı USB sürücüden yükle" diyor. Telefonu bağlayıp tıkladım belki olur diye. Ama tabi ki olmadı. Önerisi olan var mı acaba? O kadar veri var içinde sıfırlamadan kurtarabilir miyim?
   


  Yazan: remzi33

  Sponsorlu Bağlantılar
 2. 20 Ekim 2017 #2

  bozkirdangelen

  bozkirdangelen

  Anladığım kadarıyla(hatalı olursam lütfen düzeltiniz) cihaz SD kart'ı şifreli olarak görüyordu, cihaz bilgileri değiştirildiği, silindiği vb. için SD kartı artık görmüyor, çünkü şifre tanımı da silinmiş..

  Öncelikle SD Kart ile ilgili acele etmeden, araştırarak işlem yapınız. AKsi halde yapacağınız onarım işinizi daha da zorlaştırır.

  Aklıma bazı yollar geldi ama denemek lazım. Olur da olmaz da..
  Başka bir sd kartı eskisi gibi şifreleseniz ve aynı şifreyi kullansanız. ARdından da o kartı çıkarıp asıl kullanmak istediğiniz kartı telefona taksanız ..

  Diğer bir yol ise,
  Bilgisayarda iken Dos ortamına yönetici olarak giriş yap. SD Kartı tak..
  Ardından da chkdsk X:/r/f ENTER
  bu işlem hatalar var ise bulur ve onarır.(Eğer hatalı ve o yüzden sorun çıkarıyor ise)
  NOT: komut içindeki X harfi SD kartın bilgisayarda tanımlandığı harf..(Fiziksel Yol)
   
  suyunsesi bunu beğendi.
 3. 20 Ekim 2017 #3

  serinaga

  serinaga
  Bir kerede benim başıma gelmişti, Nokia C7'de Exchange kullandığımdan şifrelemişti kartı, daha sonra kartı çıkarıp telefonu formatlamıştım, tabii açılınca telefonu görmedi ve ne notebook ne de PC hiçbirini okutamamıştım, en sonunda formatladım kartı. Lumia'larda bir yolu var mı bilmiyorum ama o gün bugündür şifrelemekten uzak duruyorum. Umarım bir yolunu bulursunuz ...
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 4. 20 Ekim 2017 #4

  remzi33

  remzi33
  Hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler. SD Kartı Lumia'larda şifreleyince herhangi bir şifre belirleyemiyoruz. Cihaz BitLocker ile şifreleme yapıyor ve sadece bu cihazda açılabiliyor. Tahminime göre anakart değiştiği için kartı açmıyor. chkdsk komutunu deneyeceğim. sonucu yazarım.

  Formatlamak da çözüm olmuyor Bitlocker'de. Kartı bölümlere ayırmış çünkü. Bölümleri silip yeniden yapılandırmak gerekiyor. Bu da bana yaklaşık 40 GB'lık veri kaybı yaşatacak. Yabancı forumlarda araştırma yapıyorum ancak henüz bir sonuca ulaşamadım. OneDrive'da bir kurtarma anahtarı buldum. SD Kartın olabilir diye sevinmiştim ancak çalışmadı. Hayırlısı artık..

  ** CHKDSK Komut Çıktısı
  "The type of the file system is RAW.
  CHKDSK is not available for RAW drives.
  (Dosya sisteminin türü RAW.
  Chkdsk, RAW sürücüler için kullanılamaz.)"
   
 5. 21 Ekim 2017 #5

  kadikoy

  kadikoy
  Herkesin başına gelebilir diye ,youtube baktım.
  size yararlı olabilir.alttaki yazıyla aratırsanız linki bulursunuz.
  (how to unlock memory card password with cmd)
  pc de cmd yöntemiyle sd card şifresini kladırma yöntemi.
  umarım işinize yarar.
   
 6. 22 Ekim 2017 #6

  remzi33

  remzi33
  teşekkürler hocam. araştırmadığım yer kalmadı. bitlocker kilitli bir sürücüyü açmak maalesef mümkün değil. o yüzden sıfırladım kartı. fark etmeden NTFS olarak biçimlendirmişim. bir de onunla uğraştım. aklınızda olsun telefonlar için 32 GB'ye kadar hafızası olan kartlar FAT32, 32-200 GB'ye kadar olan kartlar exFAT olarak biçimlendiriliyormuş.
   
  kadikoy, Esendağlı ve suyunsesi bunu beğendi.
 7. 8 Eylül 2018 #7

  remzi33

  remzi33
  Arkadaşlar merhaba.
  Aynı sorun yine başıma geldi. Bu defa biraz daha farklı. Lumia 950XL'de takılı olan aynı 64 GB'lık kart yazma korumalı ve değiştiremiyorum.
  Durumu kısaca anlatayım:
  Cihazım ıslandı ve bozuldu. Ekranın yarısı görünmüyor, mikrofon ve hoparlör çalışmıyor vs vs.
  Haliyle yeni cihaz aldım ve SD Kartı ona taktım ancak yazma korumalı hatası aldım. Kontrol ettiğimde Cihaz şifrelemesi'nin Lumia'da aktif olduğunu gördüm. Tekrar lumia'ya taktım ama sd kart okunamıyor yazma korumalı şeklinde hata alıyorum. Kartı biçimlendirmek vs mümkün değil. Linux işletim sistemlerinde yer alan yazılımları bile denedim hiç bir sonuç alamadım. MS forumlarında benzer bir durum paylaşılmış ve bir yetkili hiç bir çözümü yok, cihaz şifrelemesi çok güçlü demiş. Daha önce karşılaşan veya tahminde bulunacak olan var mı?
   
 8. 20 Eylül 2018 #8

  .BlueTR

  .BlueTR
  Bitlocker şifresi bildiğim kadarıyla günümüzdeki pclerin çoğunda ve tüm lumia telefonlarda bulunan tpm (trusted platform module) denilen anakarttaki bir modüle yazılıyor. Kırmak imkansız olsa gerek.
   
 9. 21 Eylül 2018 #9

  Jelly Beanci

  Jelly Beanci
  Telefonun sd kartının başka birisine geçmesi durumunda oluşabilecek özel bir durum yoksa
  Şifreleme kullanmanızın hiç bir espirisi yok
  Şifreleme verilerin yazılması ve okumasından önce çalıştığı için okuma yazma hızını da etkiler işlemci gücü kullandığı için pili de etkiler

  İçinde şirket verileri, banka numaraları vs gibi bilgiler yoksa kullanmayın
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
20/08/2019 - 08:01