Samsung Galaxy Tab 3 8" (SM-T310) İncelemesi

Sponsorlu Bağlantılar

System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Samsung Galaxy Tab 3 8" (SM-T310) İncelemesi
SAMSUNG GALAXY TAB 3 8" İNCELEMESİ​

henüz yeni yeni tecrübe ediyor olsamda incelemesini geciktirmek istemedim.Öncelikle teknik detaylarla başlayalım.

İşletim Sistemi:4.2.2 sürümüyle Android

İşlemci: 1.5 GHZ ARM Dual Core Cortex-A9 (Samsung Exynos 4212)

Grafik İşlemcisi:Mali-400 MP4

Ram:1.5gb
-1280x800 8" WXGA scLCD
-1.3mp ön kamera, 5mp arka kamera(auto focus özellikli)
-Bluetooth
-GPS
-Kızılötesi
-DLNA
-Wifi
-Wi-Fi Direct
-16gb + micro sd
-4450mah pil
-Micro usb 2.0
-Pusula

TASARIM

Cihazın tasarımı gerçekten çok hoş.Ekran olabildiğince ön yüzü kaplıyor.kapasitif tuşlara yer verilmemiş olması ile nexus cihazları gibi ekranda belli bir alanın işgal edilmesini önlemiş.ayrıca mekanik ana menü tuşu benim sevdiğim bir özellik olmuş.Cihazın inceliği gayet iyi.yanlız
cepte taşımak biraz hayal gibi duruyor.zira 7inçlik tabletlere göre cepte taşınabilme olasılığı yok gibi.ama yinede 10-11 inçlik tabletlere göre mobilite oranı çok daha fazla...cihazın genel olarak eleştirebileceğim bir kısmı varsa yanda bulunan power ve standby görevi gören tuşun ses
tuşlarına çok yakın konumlandırılması sebebiyle sesi açmaya veya kapatmaya çalıştığınızda cihazı stand-by moduna sokabiliyorsunuz.heleki şifre varsa daha bir cansıkıcı oluyor.Birde kimi için sorun olmayabilir ama yazayım bari... hoparlörler altda olduğundan tableti yan kullandığınızda
eliniz hoparlörü kapatabiliyor.

PERFORMANS

Cihazın performansı itibariyle sıkıntı yaratmadığını söyleyebilirim.henüz yeni yeni deneyim kazanıyor olsamda genel olarak olumlu bir öngörü taşıyorum.ancak mükemmelmi? değil.ara ara takılmalar elbetde var.tabi buna samsungun beceriksizliği mi desem yada lagdroidin bilindik bir
özelliğimi desem karar veremedim.ama samsungun eklediği multiscreen özelliği multitask deneyimine gerçekten baya olumlu bir etkisi olmuş.videoları oynatırken küçültüp tableti hala kullanabiliyor olmak multicore işlemcili bir tabletin nimetlerini göstermeye yetiyor.

Oyun konusunda tab 3 ün 7inç olan versiyonundan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.neyseki vatanbilgisayarn teşhir tabletlerine birileri temple run gibi oyunları yüklemeyi akıl edebilmişte bilipte konuşuyoruz :)tempe run 2 kalite ayarları sonda gayet akıcı bir şekilde oynayabiliyorum.arada bildirimler çıkınca ufak
takılmalar olabiliyor ama sonuçta andorid yani...esasında şimdiye kadar denediğim ücretsiz oyunlarda performans sıkıntısıyla karşılaşmadım.batman spiderman nova 3 gibi ağır oyunları denemedim ama :)

benchmark skorlarını bi ara yüklerim. önce ekran görüntüsü almak için bir program bulmam lazım :P

MULTİMEDİA

Cihazın multimedia yetenekleri gerçekten gayet iyi.hoparlör kalitesi çift stereo hoparlörü sayesinde benim beğenimi kazandı.kulaklık kalitesi de gayet iyi.dobly özelliği hem hoparlör hemde kulaklık için kullanılabiliyor.
Cihazın ekranı 1280x800 çözünürlükte LCD olması kafanızı karıştırmasın.IPS diye satılan tabletleri 10 kere tokatlar.gerek ppı değeri gerekse canlılığı renk derinliği görüş açısı felan gerçekten iyi... hani IPS monitör kullanıyorum ama görüş açısı olarak sadece adı ıps değil.hatta monitörümde
siyah reklerde parlama sorunu var ancak bu cihazın ekranında sadece siyah rengi yanlardan bakınca biraz laciverte kaçıyor.sonuçta amoled bir ekrandan bahsetmiyoruz.

Bir nokia 808 kullanıcısı olarak kamera konusundaki yorumun sadece "tırt". 720p video kaydı yapıyor arka kamera.ama zaten nokia 808im varken tabletin kamerasına pek ihtiyacım olmayacak.[sm=icon_smile_big.gif]

FONKSİYONALİTE

Cihazın fonksiyonalitesi hakkında pek az bir deneyimim olduğundan derinlemesine bir fikir sunmayacağım.zaten dinamik bir başlık olmak üzere açtım bu konuyu.zamanla güncelleyeceğim.zira nokia usb otg kablomun ucu dikdörtgen olduğundan uymadı.kimi desteklemiyor diyor.yada hdmı özelliği varmı bilmiyorum.
bunlar root vs işlemlerle geliyorda olabilir.herneyse bildiklerimizle devam edelim.wi-fiden başlayalım.cihazın wifi çekimi biraz sorunlu demeyelimde kararsızlığı var desek daha doğru olur.yani telefonum kadar iyi çekmiyor en basitinden.modem evde olduğundan herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama kimileri yaşayabilir.
bi bakıyorum sinyal şiddeti çok az biraz kımıldatsam iyi oluyor.yani bana daha çok yazılımsal problemler var gibime geldi.galaksi tab 3 7inç modelinde de bu tür problemleri satın almadan önce okumuştum.belkide tab3 serisiyle alakalı bir şeyde olabilir.ama bana göre sorun yazılımsal...

*gps performansı gayet iyi.yani olması gerektiği gibi az hata payı ile çalışıyor.

*dlna özelliği de iyi çalışıyor. akıllı televizyonunuza istediğiniz bir mulmidia içeriği kalblosuz olarak çok rahat görüntüleyebilirsiniz.

*cihazın fonksiyonalitesi bölümünde eleştirebileceğim bir konu ki bence önemli bir şey malesef titreşim yer almamakta.olsaydı iyiydi...

*yazılımsal olarak samsungun eklediği özellikler bence dişe dokunur şeyler olmuş.tablet deneyimini baya bir artırıyor.fonksiyonalite açısından da 10 numara özellikler...

*apple gibi fonksiyonalite katili firmalara inat bu cihazda kızılötesi var uleyn! varmı ötesi? televizyonun kumandası uzakta olsun olmasın artık bu sıcak yaz günlerinde kumanda aramaya son vereceksiniz.hayır yani kumanda lazım olduğunda bulunmuyor ya o bakımdan yoksa
ayağınıza takılıp düşmenizi engelemeyecek :)

MALZEME KALİTESİ

Malzeme kalitesi bence iyi sayılır.yani samsunga ve üstelik androidli bir cihaza 700tl gibi bir rakam sayarken belkide içinize düşen ilk kurt bu konu oluyor.ama ben beğendim.özellikle çin malı tabletlerin içerisinde denize düşen yılana sarılır misali daha iyi bir alternatifiniz olmadığı rahatlıkla söyleyebilirim.
ama bir elinizden düşürürseniz :d:

PİL SÜRESİ

hayatımda 1400mah dan yüksek bir cihaz kullanmadığımı belirterek cihazın şarz süresi baya uzun geldi bana kendi adaptörü ile.ama androide rağmen ihtiyaçlarımı ve sınıfını göz önüne aldığımızda beni tatmin ediyor.tabi fazla deneyimim olmadı ancak tam bir pili kullanımda 6 saate yakın bir sürede anca bitirebildim.
tabi bunun içinde oyun oynama wifi gps benchmark ne ararsan var.

SONUÇ

Cihazın alınabilitesi oldukca yüksek.Yani bilindik tüm teknoloji mağazalarını gezip durdum.herşeyiyle karşı olmama rağmen apple ipad miniyi bile inceledim.ilk önce tablet alacaklara şunu söylemem gerek.1280x800 çözünürlüğün altında hiç bir tablete bakmayın.maddi durumunuz elvermiyorsa bile almayın.
memnun etmeyen bir şeye 10 lirada verseniz paranızı bence çöpe atmış olursunuz.tabletlerin genel özelliği ekranlarının büyük olması ancak bir telefon gibi de aynı mesafeden kullanacaksınız.dolayısı ile düşük ppı değeri ile hiç uğraşmayın derim ben.zaten ıps diye satılan çin malı
tabletlerin ekranları gerçek manada ıps kalitesinde olmadığını hesaba katarsak bir tabletde öne çıkan özelliklerden bir tanesi ekrandır.

gerçi bana kalırsa hiç bir çin malı tablete para vermenizi önermem.ama beklentilerle alakalı bir şey tabi bu.adam yazmış 1.6hz dual core a9 1gb ram ıps panel fiyat ise 300 lira.ama iş deneyim kısmına gelince 300 liralık bir tablet 300 lira kadar deneyim sunuyor.ne kadar ekmek
o kadar köfte.tabi diğer yandan adam micro hdmı yerine direk hdmı çıkışı koymuş tablete.samsungda varmı bu? yok...başta bende bir çin malı bir tablet düşündüm ama işte cihazları inceleyince o hdmı gibi bağlantı zenginliğini bile görmüyor insan.en basitinden optimizasyonu olmayan
güncelleme sıkıntısı muhtemelen olacak bir tablete para vermek istemedim. ama sonuç kısmında objektif olmak gerekirse beklentilerle alakalı bir şey.çocuğunuz susturmak için bir tablet alacaksanız gidin 160 liralık tablet alın angrybirds oynasın dursun:aha:

Tabletle ilgili sorularınız varsa konu üzerinden sorabilirsiniz.pm atmayın...

djsalih91

djsalih91

Üye
inceleme güzel olmuş alacaklara fikir verebilir bende polypad kullanıcıydım satıp samsung galaxy tab 3 e geçtim marka ve kaliteyi anında hissedebiliyosun az paranızda olsa ucuza birşey almayın ben 150 tlye klavyeli kılıflı bi tablet aldım almaz olaydım 1 ayda paramı zor kurtardım kutunun arkasına onlarca özelliği sıralıyorlar insanda bi hevesle alıyor içinden çıkan cihaz gameboy gibi bişe tam bir fiyasko oyun programı geçtim cihaz normal bile çalışmıyor en iyisi markalı ürün almak ha şunuda diyim gördügüm en kaliteli tablet ekranı polypad space 10.1 adamlar ipad seviyesi belki de daha da iyi bir ekran yapmış teknosaya gittim standa yanına exper , casper bi kaç marka daha koydum çuvalladılar gerçekten 700 tlye satıyorlar ama super ips ezip geçiyor tabi onunda eksileri var hdmi yok malesef

Son düzenleme:
System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler bende markalı tabletlerin alınması taraftarıyım.gerçi androidle beraber çin malı ile markalı cihazların arasında dağlar kadar fark yok eskisi gibi ama genel olarak ne kadar ekmek o kadar köfte yani

usb otg desteği bulunmaktadır arkadaşlar tarafımca denenmiştir.

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
Emeğine sağlık :oke:

ercan1980

ercan1980

Üye
mrb. nokia 808 telefonunuza joikospot kurup, hotspot yaparak bu tablete interneti paylaştırabiliyor musunuz acaba?

ercan1980

ercan1980

Üye
denememiş olsamda evet paylayaşabilirsin.

Efendim n8 ve c7'de böyle birşey mümkün olmuyordu. özellikle samsung tabletlerde bu mümkün değil ancak ainol tarzı çin tabletlerinde wp-suplicant yüklediğinizde oluyordu. belki 808'de yazılım veya donanım farklı ise olabilir bilmiyorum. deneme imkanınız olur ve sonucu buraya yazarsanız çok sevinirim.

System X

System X

Üye
    Konu Sahibi
Efendim n8 ve c7'de böyle birşey mümkün olmuyordu. özellikle samsung tabletlerde bu mümkün değil ancak ainol tarzı çin tabletlerinde wp-suplicant yüklediğinizde oluyordu. belki 808'de yazılım veya donanım farklı ise olabilir bilmiyorum. deneme imkanınız olur ve sonucu buraya yazarsanız çok sevinirim.
dediklerinizden pek bişey anlamadım.neden n8 veya c7de internet paylaştırılamasın ki?
joikospot yükledikten sonra 3g 2g internetinizi paylaşıma açarsınız yani telefonunuz modem olmuş olur.
sonrasında ise wi-fi destekli her cihaz bu modeme yani telefonunuza bağlanabilir.

ama denemiş de değilim doğrusu...şimdi denedim hernedense tablet wifi bağlantı noktasını göremedi.bu noktada ne yazıkki bilgili değilim..

djsalih91

djsalih91

Üye
bugün galaxy tab 3 aldım SM-t210 gerçekten kaliteli olduğu hemen anlaşılıyor bi daha ucuz çin malı tabletlere bulaşmıycam herkese tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N
hikmet366

hikmet366

Üye
Yeni aldım ve tablet çok güzel otg desteği yok

cloudcomp

Üye
Kardeş ben bu tableti almayı planlıyorum office programlarını kusursuz kullanma, gta arada oynama, ve otg desteğiyle flash bellek bağlamak istiyorum önerir misin veya başka bir cihaz önerirsen memnun olurum bütçem suan 600 tl max ama illa bunu al dersen 700 e çıkarım

No Name Dev

No Name Dev

Üye
Bunuj 4 çekirdekli versiyonunun alınmasını tavsiye ederim zarar gelmez :)

Üst Alt