[Samsung Galaxy ACE] Custom Rom'lar ve Cyanogen Mod[20.09.2011]

Sponsorlu Bağlantılar

fatihmt1992

Üye
    Konu Sahibi
[Samsung Galaxy ACE] Custom Rom'lar ve Cyanogen Mod[20.09.2011]
Öncelikle : http://www.maxicep.com/android-gene...-yukleme-akliniza-takilan-sorular-529401.html

UYARILAR :

-Bu işlemler telefonunuzu garanti dışı bırakır.
-Bu işlemlerin telefonunuza zarar vermesi durumunda sorumluluk kabul etmiyorum.
-İstemeyen uygulamayabilir ben kimseyi bir şey yapmaya zorlamıyorum.

( ben burada anlattıklarımın hepsini uyguladım, bir sorun yaşamadım.ve binlerce kişi de uyguladı.ama her durumda bir risk vardır tabi...)

Burada anlatacaklarımın hepsi baska kişiler tarafından geliştirilmi? ve şahsım tarafından derlenip sizlere sunulmuştur.

Prensip olarak aşağıdaki geliştirici arkadaşlara ve sitelere teşekkür ederim.asıl emek onlara ait çünkü...

-nprussell
-chinoyray
-Emoboiiixx
-Lovetz
-ketut.kumajaya
-coolya
-PabloPL
-gorolegov
-BehradGH
-xda-developers
-4pda.ru
-kaskus.us
-fl.ash

Not : bize sık sık recovery mode yardımcı olacak.recovery mode için telefonu kapatın, güç tuşu ve home tuşuna ekran ışığı gelene kadar birlikte basılı tutun.sonra güç tuşunu bırakın ama home tuşuna recovery ekranı gelene kadar basılı tutun.burada menulerde gezmek için ses tuslarını, seçmek içinse home tusunu kullanacaksınız.recovery modunda dokunmatik ekranı kullanmayacaksınız.

Not 2 : android 2.3 romlarda çözülemeyen bir sorun var.ekran kilitlendikten sonra, güç tuşuna basınca gelen kilit açma ekranı yarım saniye kadar geç geliyor.eğer 2.3'e geçmek istiyosanız buna katlanacaksınız.

Not 3 : android 2.3 romların bazılarında sleep of death diye bir olay var.yani ekran tamamen gidiyor hiç tepki vermiyor, anca pili çıkarıp yeniden baslatınca düzelebiliyor.(cyanogen mod'da bu yok )

Yeni rom yüklerken dikkat edilecekler :

-Rom yüklerken pilin çok az olmamasına dikkat edin.en az P tavsiyemdir.
-Rehberinizi kaybetmemek için tüm numaraları rehbere kopyalayın ve sim kartınızı telefondan çıkarın
-Hafıza kartınızın yedeğini alın
-Rom yüklerken hafıza kartının takılı olmasına dikkat edin.bazı romlar hafıza kartsız kurulmuyor.
-Telefonun usb sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun.bilgisayara bağladığınızda dosyalara erişebiliyorsanız yüklüdür.yüklü değilse;

Bu adresten indirip yükleyin.

-Her yeni rom yükleme işlemi data ve cache bolumlerini silmek faydalıdır.bazı romlarda gereklidir.bunu clockwork moddaki wipe data/factory reset kısmından yapabilirsiniz.clockwork mod yüklü değilse, telefondan *#*#7780#*#* tuslayarak da bunu yapabilirsiniz.clockworkmod yüklü ise cache kısmını da resetleyin.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

clockworkmod 4.0.0.9 :

Telefonla gelen recovery modunun daha gelişmiş modudur.resmi değildir, bağımsız geliştiriciler tarafından yapılmıştır.rom yükleme, yedek alma işlemlerinde gereklidir.

Yüklemek için gerekenler :

-Android 2.3 yüklü olmalı ( 2.2 ile denemeyin sakın, telefona zarar verebilirsiniz )

Yükleme işlemi :

Yukardaki dosyayı indirin, adını update.zip olacak şekilde değiştirin ve sd kartın ana dizinine atın.

daha sonra recovery mod a girin ve apply update from sd card deyin, update.zip adlı dosyayı seçin ve yükleyin.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Villain rom ( android 2.3.3 - kpe tabanlı rom )

Bu rom'un pek özelliği yok, ama anroid 2.3 e geçiş için ideal bir rom.

Rom yükleme işlemi :

İndirilecekler :

1)
2)
3)
4)

-Telefonu kapatın
-Usb kablosunu çıkarın
-Odin programını açın
-Home tuşu(ana ekrana dönme tuşu) + ses kısma tuşu + güç tuşuna downloading yazısı gelene kadar basılı tutun.
-Downloading yazısı gelince usb ile bilgissayara bağlayın.
-Odin driverları yüklerken biraz bekleyin.
-Solda com port yazan yer sarı olunca sonraki adıma geçin.
-Sol tarafta one package, debug only ve protect ops seçenekleri deaktif olsun, diğerleri aktif olsun
-Sağda gerekli yerlere rom un dosyalarını koyun.bunlar :

Ops kısmına cooper.ops adlı dosya
Boot kısmına APB_Bootxxxx.tar adındaki dosya
Phone kısmına Modem_xxxxx.tar adındaki dosya
Pda kısmına AceVR.tar.md5 adındaki dosya
Csc kısmına CSC_S5830SERKPH_CL260130_REV03_user_low_true.tar.m d5 adlı dosya

-Kalan yerler boş kalabilir.
-2 hata verecek normaldir.
-Bu sekilde doyaları aldıktan sonra start deyin.
-Telefon otomatik olarak yeniden baslayacak.daha sonra kabloyu çıkarabilirsiniz.
-Yükleme tamamlandı.

Telefon açılınca ilk ekranda gelen soruda tiki kaldırın ve tusa basın.

Telefon ilk olarak rusça gelecek.bunu menuden değiştirebilir, türkçe yapabilirsiniz.bunun için şu yolu izleyin :

1-Dokunmatik menü tuşu
2-Sağ altta hact ile baslayan seçenek
3-Ayarlar menüsünde alttan beşinci seçenek ( herf simgeli )
4-En üstteki menuden türkçe yi seçin tamamdır.

İsterseniz bunu yükledikten sonra direk cyanogenmod a geçebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung orijinal 2.3 versiyonu : (S5830XWKPN)

İspanya için çıkmıştır ama kullanabilirsiniz sorun yok.

Fl.ash adlı rom'un yüklenmesi için gerekli olduğu için bunu veriyorum.yoksa tavsiye ettiğim bir firmware değil...

link:

şifre : sampro.pl

veya :

şifre : samfirmware.com

Yükleme işlemi :

Ben bunu villain rom üzerine yükledim ve bir sorun çıkmadı

Bunu da odin ile yükleyeceğiz ama tek paket olarak.

-Clockworkmod'dan wipe data/factory reset ve wipe cache partition yapın.
-Rar dosyasını bir yere çıkartın, bize lazım olan .tar uzantılı dosya olacak
-Odin programını açın
-Solda option kısmında tüm seçenekler aktif olsun
-Solda debug only seçeneği seçili olmasın
-One package yapacağımız için sağ alttaki one package kısmına tıklayıp .tar uzantılı dosyayı buraya koyun
-Start deyip başlatın ve bitene kadar bekleyin.

Şimdi bu versiyonun üzerine flash adlı rom u kurabiliriz...

fl.ash X2, X2.2, X2.3

Bu rom benim başarılı bulduğum bir romdu, ancak cyanogen mod çıkınca ona geçtim, o çok çok daha iyi...

Bu rom'u yüklemek için orjinal S5830XWKPN versiyonu yüklü olmalıdır.

indirme linki :

Yükleme işlemi :

-Yükleme yapmak için clockworkmod yüklü olmalı, önce onu kontrol edin.silinmişse tekrar yükleyin.
-FLASHX2-CWM.zip adlı dosyayı hafıza kartına atın
-Clockworkmod'dan wipe data/factory reset ve wipe cache partition yapın.
-Clockworkmod'dan install zip from sd kart ve choose zip deyip FLASHX2-CWM.zip adlı dosyayı seçip ok deyin.
-Telefon yükleme bitene kadar birkaç kere yeniden başlayabilir, sorun yok.

Rom güncellemeleri :

Fla.sh X2.3 -

Fla.sh X2.2 -

Güncellemeler nasıl yüklenir?

indirdiğiniz dosyaları hafıza kartına atın, clockworkmod'a girin ve install zip from sd kart deyin.bu kadar...

CyanogenMod-7.1.0-RC1-Cooper-KANG (Beta)

[video=youtube;7JxZ0JBEx68]http://www.youtube.com/watch?v=7JxZ0JBEx68&feature=channel_video_title[/video]

İndirme linki :

Gerekenler :

-Telefonda android 2.3 yüklü olmalı
-ClockWorkMod 4.0.0.9 yüklü olmalı

Rom özellikleri :

-Cyanogen mod ( pek çok kullanışlı özelliği var )
-Tüm sistem partitionları ( ext4 olarak gelecek )
-Hızlı ve güzel, yumuşak geçişler
-Boştaki ram miktarı diğer ramlere göre daha fazla
-Hazır rootlanmış
-Yeni kernel, performans artışları

DiKKAT!!! : bu galaxy ace için cyanogen mod'un beta sürümüdür.bazı hatalar mevcuttur.güncel sürümler geldikçe bu mesaja eklenecektir...

Bilinen hatalar :

-Fm radyo çalışmıyor.
-Pusula çalışmıyor.
-Alttaki dokunmatik tuşların ışığı, parlaklığı değiştirdikten sonra açık kalıyor.

Başlamadan önce :

-Sim kartınızı çıkarın, hafıza kartındaki dosyaların yedeğini alın.
-Telefondan *#*#7780#*#* tuslayın.bir nevi format atacak telefon böylece.
-Bir önceki yöntem olmazsa telefonu kapatın, clockworkmod ile (recovery modu)wipe data/factory reset yapın.

Kurulum işlemi :

-Cm-7.1.0-RC1-Cooper-KANG-Grif_07.zip adlı dosyayı sd karta atın.
-Recovery moduna gelerek install zip deyin ve az önce karta attığımız dosyayı seçin.
-Ok deyin ve kurulumu başlatın.
-Kurulum bittiğinde telefon birkaç kere yeniden başlayabilir, sakin olun...

Wireless, kamera gibi çalışmayan özellikleri düzeltmek için :

Aşağıdaki dosyayı clockworkmod ile install zip diyerek yükleyin :

Uygulamaları tamamen hafıza kartına taşıma işlemi yakında eklenecektir...

alitayyib25

Üye
paylasim icin tsk arkadasim senden bi ricam var xda da galaxy ace icin behradGH diye bi rom var onu bana detayli olarak anlatabilir misin

fatihmt1992

Üye
    Konu Sahibi
behradgh dediğiniz yapan adamın adı, birkaç romu var.son çıkardığı rom da behradgh adında ama aynen verdiğim cyanogenmod gibi, hatta biraz daha eksiği var.

yani o rom benim son yazdığımın aynısıdır dostum

rusweld

Üye
arkadaşım bn cyonogen donwload linkini göremedim ama

fatihmt1992

Üye
    Konu Sahibi
ekledim şimdi :D o kadar yazınca kafa karışıyo tabi kusura bakmayın

rusweld

Üye
teşekkürler şimdi ögrenmek istedgm bn kies ile versiyonu 2.3.3 yukselttım direk bunun ustune yukleme yapabilirmiyim

fatihmt1992

Üye
    Konu Sahibi
evet cyanogenmod'u yükleyebilirsin eğer 2.3 versiyonu yüklüyse.cyanogenmodda bazı arkadaşlar pil sorunu yaşıyormuş ama.

sonuçta daha beta sürümü...

alitayyib25

Üye
ben simdi firsua rom kullaniyorum senin romu nasil yuklicem kph tabanli benim amacim quadrant puanini yukseltmek senin onerdigin rom varmi puani 2500 falan olan

fatihmt1992

Üye
    Konu Sahibi
ben de zamanında quadrant a bakıyodum.ama onlarca rom denedikten sonra anladım ki quadrant puani hiçbir işe yaramıyor, ve kullanıcılar için çok yanıltıcı bence.sana da tavsiyem quadrant puanına takılma fazla.zaten artık kimse quadrant puanına bakmıyor romlarda.

firstua rom u da kullandım ama en iyisi fla.sh diyebilirim...cyanogen modda hatalar var henüz...

ahmet0021

Üye
ben odinle 2.3.4 yükledim bu modu yapabilirmiyim?

mamulyan84

Üye
yapabilirsin kardeş bn de 2.3.4 uzerine kurdum çatırçatır da yukledi yok ispanya versiyonu fala itibar etmeyin flash x kurup guncellemeleri yapabilirsiniz bn yaptım kefilim hiç bir sorun yok :)

erdemmm271

Üye
öncelikle bu modda sorunlar varmış , kamera wifi çalışmıyormuş vs. rc2 si çıkmış diyorlar , doğrumudur ? ikinci olarak verdiğiniz linki şirketimiz engellemiş başka bir link verebilirmisiniz?

mamulyan84

Üye
bn burda flash x2 room içi cevap yazdım. Tabi ki cyanogenmod u beta surumu oldugu için yuklemedım fakat ben de xda dan takıp edıyorum, beta surumunde belirtilen hataların hepsi mevcut bunları ancak guncellemeleri yukleyerek çözebilirsiniz

iOS Developer

iOS Developer

Üye
hocam cm 7.1 beta deneyen var mı? ben yükledim ancak widget ekleyemiyorum ya bu sorunla karşılaşan var mı?

happyayaz

Üye
Öncelikle yükleyen hazırlayan arkadaşıma çok tşk ediyorum eksikleri oldugunu da söylemiş ben yine de kurdum telefonuma anlatılanlara harfiyyen uydum gayet sorunsuz halletim
kamera göstermiyodu fixleri de yükledim o noktada sıkıntı kalmadı halen telefonumda cyanojen var güzel bi yazılım ancak ;

1)*Rehberde gruplama yok
*önceki yedek dosyamızı restore edince +90 şeklinde başlamayanları aralarına - yapmış bu da küçük sıkıntıklar oluşturuyor şöyle ki +905321234567 olan bi numara böyle görünüyo 053-212-34567 böyle olmasının doğurduğu sonuç sık kullanılanlara ekle dememize rağmen eklemiyo zaten gruplama da olmadığı için önemli kişileri rehberde olduğu yerden biraz zahmetli bi şekilde bulmamız gerekiyo bu şekilde görünmesinin benim gördüğüm bi başka anormal yanı yok.
*arama kısmında bi kaç numara yazınca oluşan öneriler bu yazılımda yok yani rakamdan isim önerisi gelmiyo
2)*arkadaş belirtmiş saten iki dokunmatik tuş da yanık kalıyo sürekli .. şarj sorunu var sanırım bundan dolayı
*ekran koruyucu kilit bazen gelmiyo orta tuşa basınca direkt kilit açılıyo (bu durum normalde hemen söner sönmez basınca var zaten ama dediğim uzun süre sonra basınca da kilitsizmiş gibi açılıyo hemen)
3)*Takvim programı görünürde var ve ayın hangi gününde olduğumuzu gösteriyo ancak bi kayıt yazılmıyo yeni etkinlik deyince takvim yok uyarısı; altında da "Hiç takviminiz yok" ifadesi var :s sol tuş seçeneklere girince takvimler seçeneği var ama içinde bişey yok (bunu da kurcalarken farkettim bi telefonda 3 5 tane takvim olacak değil ya :] )
-Bunlar dışında ilk yazılım yüklenince çeşitli programlarda kapanmaya zorla uyarısı geldi ancak tekrarlama olmadı
-Froyoda gps çekimi çok kötü idi bunda deneme fırsatım olmadı
Olumlu olarak
1- Mesaj yazmaktan keyif almaya başladım (bilmiyorum bu klavyenin program şekli var mıdır başka yazılım kursam yükleyebilir miyim ama) ikon için noktalama için birsürü shift-alt yapıp duruyorduk bu yazılımda kelime önerilerinin geldiği bölümde sık kullanılan noktalama işaretleri var en sol köşede ikonlar grubu var ki üzerine gelince tablo açılıyo içinden elimizi kaydırıp seçiyoruz istediğimiz ikonu... çok pratik yani
2- Görsellik üst düzeyde animasyonlar çok hoş

Bazılarını önemsemeyen olabilir ki zaten kişi ihtiyacına uygun yazılımları romları seçmelidir kaldırmayı planlıyorum belki ileride çözülürse yeniden yükleyebilirim
Olumsuzlarımdan gps i mesela sık kullandığım söylenemez dolayısıyla froyoyu değiştirme sebebim değil kesinlikle ;) ancak diğerler söylediğim olumsuzların olmadığı bir yazılım ve yanısıra cyanogendeki msj klavyesinin olduğu bi yazılım araştırıyorum bulabilirsem onu yükleyeceğim inşallah

Tekrar tşk ediyorum faydalı bir paylaşım

happyayaz

Üye
Bir de benim sormak istediğim bir şey var fl-ash yazılımında 2.3 orijinal olmalı demişsin ginger e gecmek için de orijinal mi olmalı
Eğer ki bu yazılımlara orijinalden geçmem gerekiyosa cyanogenden orijinale nasıl dönerim ?

happyayaz

Üye
Fla-sh'a geçtim gayet güzel 1 günlük kullanımım için değerlendirmem ;)
Emrah karaalan arkadaşımız kimdir bilmiyorum ama blogu çok yardımcı oldu rom yükleme konusunda bu başlıktaki konu yetersiz geliyorsa onun sitesini de tavsiye ederim tşkler paylaşımlar için...
"BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR"

happyayaz

Üye
Flash 2,3 sürümde telefon arama geldiğinde sessize alınmıyor
Flip for silence diye bi uygulama yükledim ama kar etmedi Bu romlar symbianın cfwleri gibi tam olanı yok galiba hepsinin eksikleri var :S

mamulyan84

Üye
arkadaşlar bu CM7 room unu lutfen Flash X3 room uzerine kurun. bu çok onemli. 2.3.4 uzerine flash room u kurduktan sonra CM7 ye geçin ve bu işlemleri gerçekleştirebil meniz için telefononuzun orjinal recovery modu yerine clockwork mod yuklu olmasına dikkat edin. yine flash adlı room un kurulumu için de clockwork mod gereklidir. şu galaxy ace telefonumda 2.3.7 - S5830XXKPH ANA BANT SURUMLU ,CyanogenMod-7.1-RC1-Cooper-Grif_07 mod yuklu, burada dikkat edeceğiniz konu ,CyanogenMod-7.1-RC1-Cooper- Beta sını sakın kurmayın, yıne bu yuklediğim room update ve fix i kurduktan sonra sorunsuz, flash player kendiniz kurmalısınız yuklu olarak gelmiyor fakat olması gereken de bu, bn şu an flas player 11 kullanıyorum, hiç bir sorun yok,

----------Eklendi @ 11:59:09 ---------- Yazıldı @ 11:56:27 ----------

Telefon son derece stabil wifi. camera, fm radyo çalışıyor

legolas29

legolas29

Üye
emege saygı..

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan ve aviotor1

Üst Alt