Duyuruyu Kapat

Sabun tarifi.. Sabun nasıl yapılır ?

 • 14 Haziran 2009
 • 48562 Okunma
 • 7 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. sabunun ana maddesi NaOH yani sodyum hidroksit tir

  A- MALZEMELER: (1) en ucuzundan zeytinyağı; (2) su; (3) sud kostik (NaOH, yani sodyum hidroksit); (4) termometre; (5) sabun kalıpları (6) çelik tencere (6-lt.lik); (7) bir su bardağı (ölçek olarak) (8) tahta yemek kaşığı ve mikser (Dikkat: blender değil!, mikser).

  B- YAPIM:
  1- Çelik tencereye 6 bardak su koy. İçine yavaş yavaş 1 bardak NaOH'ı karıştıra karıştıra ekle. (Çok dikkat et, hepsini bir kerede döküverme) Exotermik reaksiyonla kendi kendine ısınıverir bu karışım. Bunun 40C.ye düşmesini bekle.
  2- 3 bardak Zeytinyağını ayrı bir kapta 40 C.ye ısıt.
  3- kostik 40 C.ye düşünce, 40C.deki yağı yavaş yavaş tahta kaşıkla karıştıra karıştıra çelik tenceredeki kostiğe dök. Kaşığı bırak, mikserle minimum 10 dakika düşük devirle karıştır. Etrafa sıçratma sakın. Hele gözüne cildine gelmesin, gelirse bol suyla yıka. 10 dak. sonra bırak; bundan sonra her 5-10 dakikada bir mkserle 1-2 dakika süreyle yine karıştır.
  4- Bu aralıklı karıştırma işine, karışım koyu boza veya muhallebi kıvamına gelene kadar devam et. Kaşıkla yardığın zaman kaşık izi kalıyorsa olmuş demektir. Bu karıştırma işlemleri sırasında 40 C.yi muhafaza etmen gerek Termometre ile kontrol et, gerekirse ben-mari uygula, daha rahat edersin. 3-5 derecelik sıcaklık farkları işi bozmaz.
  5- Çelik tencereyi bir battaniyeye sar (tıpkı yoğurt yapar gibi) ve 24 saat beklet. Bu sürede açıp bakma ne oluyor diye.
  6- 24 saat sonra çıkar, kalıplara dök. Kalıplarda 2-3 gün beklet.
  7- Sabunları kalıptan çıkar, havanacak şekilde bir tel ızgara üstünde 2 ay beklet. Üstü beyaz toz yapabilir, meraklanma, bu sodadır. Fırçalayınca gider.

  Not: 1-arap sabunu dediğimiz jel sabun isterseniz NaOH yerine KOH, yani potasyum hidroksit kullanırsınız. Kalıba da gerek yoktur o zaman.
  2- Kalıplara döktükten sonra bütün kap-kacağı sıcak sabunlu sularla yıka.
  3- Kalıp için en pratik yol şu: Yarım metre boyunda 70 veya 100 mm. çapında Fırat atık su borusu al, borunun bir ucunu kapayarak malı buna dök. 2-3 gün sonra bir ucundan itince öbür taraftan sabun çıkar. Bunu istediğin kalınlıkta dilimlersin.
   


  Yazan: Salihyet
  M3L!H bunu beğendi.
 2. en kısa zamanda yapacağım birtane teşekkurLer. :oke:
   
 3. Yemek tarifi gibi olmuş...:ehe Şu şampuan tarifini de bi ara versen rejoice a para vermekten kurtulurum...:ehe Teşekkürler...
   
 4. Teşekkürler yakında seri üretime geçip piyasaya sürücem sabunları çok para var bu işte:ehe
   
 5. Ben sabundan değişik şekiller yapmaya meraklıyım. Bu yüzden ziyan ettiğim sabunlarla 1 yıl banyo yapabilirdim. :) Bunu deneyeceğim. Başarılı olursam masrafı azaltırız. :ehe
   
 6. :ehe :ehe :ehe :ehe
   
 7. yok ben uğraşamam alırım hazırını
   
 8. Okulda öğrettiler bize :ehe
   
Yüklüyor...
18/10/2017 - 19:39