Rezistif ile Kapasitif ekranın farkları

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Shorty Meeks

Shorty Meeks

Üye
    Konu Sahibi
Rezistif ile Kapasitif ekranın farkları
Arkadaşlar ben c5-03 almak istiyorum ama herkes Rezistif ekran iyi değil diyor.Madem iyi dğeil neden koydular o zaman ? bana Rezistif ile Kapasitif ekranın farklarını söyler misiniz ?

Uqur5445

Üye
bende c5-03 vardi bizim ustaxa sattim 701 aldim bazen bise soruyo ekrana basmak istedigimde cok garibime gidiyo atas4m geliyo

technoshark

technoshark

Üye
  • KAPASİTİF EKRAN
Kapasitif ekran İphone ile birlikte popüler olmaya başlamış bir ekran çeşitidir.
Teknik bilgilerinden bahsetmeyeceğim ama artı yönlerinin neler olduğundan bahsedelim.
  • Multitouch özelliği olan bu ekranlara birden fazla parmakla dokunabiliyorsunuz. Bu olay yakınlaştırma gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor.
  • Bu tarz ekranların cam kalitesi daha yüksek olduğundan çizilmeye karşı biraz daha güçlü.
  • Kalem, tırnak gibi sivri uçlu şeylerle ekrana dokunamadığınız için çizilme oranı daha az ve kullanımı kolay bir dokunmatik keyfi sağlıyor.
  • Sadece parmak algıladığı için cebinizin içerisinde telefon çaldığında ve pantalonunuza sürttüğünde telefon herhangi bir algılama gerçekleştirmediği için telefon kendiliğinden çağrılara cevap vermiyor.

İphone, Nokia X6, Nokia C6, Nokia C7, Nokia N8, Optimus Black gibi modeller Kapasitif ekran kullanıyor.
  • REZİSTİF EKRAN
Rezistif ekran ise dokunduğu herşey algılayan bir ekran çeşiti. Kapasitif ekranla karşılaştırılırsa şu yönleri eksi özellik oluşturuyor:
  • Kalem ve Tırnak ile dokunulabildiği için kolay çizilebiliyor
  • Cam kalitesi, kapasitif ekrana göre daha zayıf

Rezistif ekranı kullanan modellerin başında çok bilinen Nokia 5800 Xpresmusic modelini örnek gösterebiliriz.Yani kısacası dokunmatik ekranlı bir telefon alırken bu kriterleri göz önünde bulundurup, kendinize uygun bir model seçmek daha uygun olacaktır. Seçim sizin…

"ForeverAlone"

"ForeverAlone"

Üye
Kapasitif ekran extra hassastır parmağını dokunduğun anda algılar ve çoklu dokunmatik yapılabilir.Ama rezistif ekranda dokunmak yetmez biraz baskı uygulamak gerekir ve kaydırmalar çok zor yapılır.Multitouchu desteklemez.

By_GaBLiN

By_GaBLiN

Üye
Kapasitif Ekran Küçük Bir Değdirme İle Algılar. Rezistif İlla Köklemen Lazım Gerçi Benim İçin Farketmiyor İkisini De Rahat Kullanabiliyorum

tempestshine

tempestshine

Üye
C6-01'de kapasitif dokunmatik ekran,C5-03'de rezistif dokunmatik ekran.İkisinide denedim.Rezistif ekran çok kolay çiziliyor.Kalem,tırnak vs. çok kolay algılıyor.Ama kapasitif dokunmatik ekran öyle değil.Ben açıkçası çok zor kullandım.bir türlü basamadım.basmak için parmak gerekiyormuş.tırnak değil :D

JBelieber

JBelieber

Üye
Ben kapasitif dokunmatik ekran kullanamıyorum.Rezistif daha kullanışlı.Ama çabuk çizildiği doğru :(

Narutodth

Narutodth

Üye
[QUOTE="ForeverAlone";4255802]Kapasitif ekran extra hassastır parmağını dokunduğun anda algılar ve çoklu dokunmatik yapılabilir.Ama rezistif ekranda dokunmak yetmez biraz baskı uygulamak gerekir ve kaydırmalar çok zor yapılır.Multitouchu desteklemez.[/QUOTE]

rezistifte multitouch var diye biliyorum ben

TheCower

TheCower

Üye
Hayır multitouch destekleyen tüm dokunmatik telefonlarda olur. Onu da kapasitif ekranlı telefonlar destekler. Tabiki de yazılımsal olarak da desteklemesi gerekir.

anılbaran

anılbaran

Üye
bi yerde hatanız var . X6 da kapasatif . Ama multi touch yok. Yani her kapasatifte multi touch olmaz

Lenneth

Üye
bi yerde hatanız var . X6 da kapasatif . Ama multi touch yok. Yani her kapasatifte multi touch olmaz

O Symbian'in sorunu.

Donanimsal olarak her kapasitif ekran multitouch destekler ama yazilim olarak cag disi sistemlerin desteklememesi dogal

HaqperesT

HaqperesT

Üye
resiztif düşmeye daha dayanıklı ama çizilmesi kolay kalem ile kullanınca daha yeni dokunmatik hissi veriyor. kapasitif ise kullanımı daha kolay ancak düşünce
kırılır ve maliyeti masraflı

anılbaran

anılbaran

Üye
O Symbian'in sorunu.

Donanimsal olarak her kapasitif ekran multitouch destekler ama yazilim olarak cag disi sistemlerin desteklememesi dogal

..... ... Anladın sen onu :D çag dışıymış ... Ugraştı yazulımdan anlayan arkadaşlar ama bi türlü yapamadı multi touch ı x6 ya :ah

aosman61

aosman61

Üye
Kardeş Buraya yazacağına google yazsaydın daha kolay bulurdun.:dry:

Resiztif ekran senin tıpkı tuşa bastığın gibi baskıyla işlemesi, kapasitif insan teninin iletkenliğini kullanarak kullanılan bir ekran.

Rezistif ekrana kalemle dokunabilirken kapasitife elinle dokunmak zorundasın ;)

TheCower

TheCower

Üye
@Osman
+ olarak kapasitiflerin de özel kalemleri var. Ona da basarsın kalem ile.

Waveman

Waveman

Üye
5800 resistive multitouch var sanıırım veya ben yanlış hatırlıyorum :hmmm

aosman61

aosman61

Üye
Ayrıca çoğu Kapasitifin multitouch özelliği vardır :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt