Ramazan ayı boyunca aklına takılan ıslamı soruları sor?

Sponsorlu Bağlantılar

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Ramazan ayı boyunca aklına takılan ıslamı soruları sor?
Evet arkadaşlar ramazan ayı boyunca soracağınız sorulara araştırarak cevap vereceğim. Sorularınızı ister bu konuya isterseniz e-mail göndererek de sorabilirsiniz.
Konuya yazilarak sorulan sorulara net bir zaman sınırı veremem, ama e-mail ile yolladığınız soruların cevabını en keç 24 saat içinde yanıtını alabilirsiniz. Tek beklentim ALLAH rızası.

E-mail adresim: [email protected]

bu adresi başka bir nedenden dolayı rahatsız etmeyiniz.Bu hizmet sadace ramazan ayı boyunca sürecektir.

• Beğen
Tepkiler: Hkn's, Tuba, Tuba.Erva ve 1 kişi daha

RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
Bnim bi sorm war oruçluyken duş almak orucu bozar mı cevap içn şimdiden saol..:hmmm

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Bnim bi sorm war oruçluyken duş almak orucu bozar mı cevap içn şimdiden saol..:hmmm

Hayır bozmaz. Fakat duş alırken boğazımızdan aşağı su gitmemesine dikkat edin, burnunuza aşırı derecede su çekmekte tehlikelidir. Bunun haricinde herhangi bir sorun yoktur, duş alabilirsiniz.

meqarap

meqarap

Üye
islam dininde yanlız yaşamak hayat boyu yanlız yaşamayı tercih etmenin günahı varmıdır bilgisi olan arkadaş varsa paylaşa bilirmi

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
islam dininde yanlız yaşamak hayat boyu yanlız yaşamayı tercih etmenin günahı varmıdır bilgisi olan arkadaş varsa paylaşa bilirmi

Yanlız yaşamak derken anladığım kadarı ile evlenmek den söz ediyorsunuz.
Islama göre hali vakti yerinde olan ve maddi durumu yerinde olan bir müslümanın evlenmesi ve yuva kurması FARZ'dır, hali vaktin yerinde olup maddi durumunuz iyi olduğu halde (sözüm ona bekarlık sultanlıktır sözlerine kanarak) yana keyfinize evlenmemek dinimizce yasaktır, farzı terk etmiş olursunuz. Sonucu ise iyi olmaz. Bu nedenle müsaitseniz bir an önle helal süt emmiş bir bayan bularak yuvanızı kurmanız dileğiyle. Allah'a emanet olun.

RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
Saolasın dostum bu konu ramazan ayı boyunca üst konu olmalı bnce spr :oke:

Cynical

Cynical

Üye
Yanlız yaşamak derken anladığım kadarı ile evlenmek den söz ediyorsunuz.
Islama göre hali vakti yerinde olan ve maddi durumu yerinde olan bir müslümanın evlenmesi ve yuva kurması FARZ'dır, hali vaktin yerinde olup maddi durumunuz iyi olduğu halde (sözüm ona bekarlık sultanlıktır sözlerine kanarak) yana keyfinize evlenmemek dinimizce yasaktır, farzı terk etmiş olursunuz. Sonucu ise iyi olmaz. Bu nedenle müsaitseniz bir an önle helal süt emmiş bir bayan bularak yuvanızı kurmanız dileğiyle. Allah'a emanet olun.

Düzeltme yapayım bu cevaba. Evlilik, kişinin içinde bulunduğu duruma göre farz, sünnet, mekruh yada haram olabilir. Şöyle ki:
Eğer hali vakti yerinde biriyseniz, evlenmeye imkanınız varsa ve evlenmezseniz zinaya düşmeniz olası ise üzerinize evlilik farzdır.
Eğer hali vakti yerinde biriyseniz, evliliğe imkanınız varsa ancak evlenmez iseniz zinaya düşmek gibi bir endişeniz yoksa evlilik size Sünnet-i Müekkede yani Kuvvetli Sünnet'tir. Evlenmemeniz size bir sorumluluk getirmez. Ancak sevaptan ve peygamberimizin şefaatinden mahrum kalabilirsiniz.
Eğer hali vakti yerinde biri değilseniz, evlenmek size mekruhtur.
Eğer eşinizi evlilik hayatında mutlu edemeyeceğinizden eminseniz ki bu mutluluğa aklınıza gelen her türlü eş hükümlülükleri dahildir, evlilik size haramdır.

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Düzeltme yapayım bu cevaba. Evlilik, kişinin içinde bulunduğu duruma göre farz, sünnet, mekruh yada haram olabilir. Şöyle ki:
Eğer hali vakti yerinde biriyseniz, evlenmeye imkanınız varsa ve evlenmezseniz zinaya düşmeniz olası ise üzerinize evlilik farzdır.
Eğer hali vakti yerinde biriyseniz, evliliğe imkanınız varsa ancak evlenmez iseniz zinaya düşmek gibi bir endişeniz yoksa evlilik size Sünnet-i Müekkede yani Kuvvetli Sünnet'tir. Evlenmemeniz size bir sorumluluk getirmez. Ancak sevaptan ve peygamberimizin şefaatinden mahrum kalabilirsiniz.
Eğer hali vakti yerinde biri değilseniz, evlenmek size mekruhtur.
Eğer eşinizi evlilik hayatında mutlu edemeyeceğinizden eminseniz ki bu mutluluğa aklınıza gelen her türlü eş hükümlülükleri dahildir, evlilik size haramdır.

Ben pek düzeltme göremedim. Hali vakti yerinde olan ve maddi durumu iyi olana farz olduğunu zaten belirttim. Zaten bunun aksi bir durumda evlenme farz olmaz. Nitekim evlilik neden farz diye sorarsanız? Evli bir insan her türlü zinadan uzak durur, yani günahların %50'sinden kurtulmuş olur. Bu sadece bir nedeni. Araştırırsanız birçok neden bulabilirsiniz. :oke:

Cynical

Cynical

Üye
Benim demek istediğim evliliğin sadece zinaya düşme korkusu yaşayan ve evliliğe durumu müsait olan bir insana farz oluşu. Durumu müsait ancak zinaya düşme korkusu olmayan -halk tabiriyle uçkurunu tutabilen- bir insana evlilik farz diyemezsiniz çünkü evlilik Allah'ın emri değil, peygamberin sünnetidir. Evlilik ancak haramdan -zina- kaçmak farz olduğu için farz olabilir ki uçkurunu tutan adam için zaten böyle bir tehlike yok. Dolayısıyla ona ne evlenmek farz ne de evlenmemek haramdır.

Kaynak metin :

meqarap

meqarap

Üye
ilqiniz ve alakanız için teşekkür ederim allah razı olsunnn .ç.. :)

moizz

Üye
caferi mezhebinde oruç kurban ve abdest nasıldır

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
caferi mezhebinde oruç Muharrem ayında 12 gün tutulur..etsiz ve susuz tutulur..kurban bizim gibi kesilir kurban bayramında keserler..abdest olayı nasıl bilmiyorum..hatta abdest alıp almadıklarıda belli değil..

ergin1

Üye
cynical arkadaş bi önceki sayfada sünneti müekkede evliliği terkeden şefaatten mahrum kalabilir gibi bi cümle yazmış.bu düşünce saçmadır.çünkü peygamvberimiz şirk üzere ölmeyen herkese şefaat edecektir...saygılar

gfblisuat

Üye
ya içimde çok büyük bir sıkıntı var bu sıkıntıyı aşmak için ne yapmalıyım.şimdiye kadar hep kndimi üzdüm sıkıntıya boğdum kendimi Allah rızası için yardım edin ne yapmalıyım

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
önce güzel bir tövbe et.sonra 2 rekat namaz kıl ve ibadetlere başla.Allah'a daima güven ve O'ndan yardım dile.bol bol dua et.mümkünse yardım et,sadaka ver.günahlardan uzaklaş.

Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
Allah razı olsun güzel bir bölüm olmus..aklımıza takılan soruları sorabılırız buraya

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
önce güzel bir tövbe et.sonra 2 rekat namaz kıl ve ibadetlere başla.Allah'a daima güven ve O'ndan yardım dile.bol bol dua et.mümkünse yardım et,sadaka ver.günahlardan uzaklaş.

Sözlerini biraz düzelteyim. Önce namazı kılıp sonra tövbe etmen daha iyidir. Diğer bir mesele ise sadece dara düştüğümüzde değil her zaman dua, ibadet vs yapmamız lazım. Hakiki bir manada tövbe et ama dalga geçerek değil. Nasıl yani dersen, mesela yaptığın tövbe ile yarın hıçbir önemseme göstermeden aynılarını yapmaya devam edersen işde o duruma dalga geçmek diyorum ben. İslamiyet kolaylık dinidir evet, ama bir o kadarda hassas bir dindir. Ne mutlu yaşayabilenlere. Geçmiş olsun kardeşim.

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
Recep ben uzatmayım dedim sıra önemli değil niyet önemli.

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Recep ben uzatmayım dedim sıra önemli değil niyet önemli.

Heşeyin bir sırası var, maçın sonunda milli marşları okusan ne olur, oygunsuz olur değilmi, bu da öyle herşeyin bi sırası var. Neyse iyi akşamlar.:bye2:

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
iyi senin dediğin olsun Recebim.:ehe

Üst Alt